Melotte 20 - gwiezdne serce Perseusza

PostMaPa | 19 Gru 2016, 16:26

Centrum Perseusza to gromada Melotte 20 ( Mel 20). Układ jasnych gwiazd jest dobrze widoczny okiem nieuzbrojonym. Tutaj chciałem pokazać ten obszar w nieco szerszym kontekście z obiektywu 200mm.
Wiek gromady ocenia się na ok 50-70 mln lat i jest znany pod inną nazwą Collinder 39.. Najjaśniejsza gwiazda kadru to oczywiście Mirfak: Alfa Perseusza.

Canon 6Dmod/200mm <1h

Image

Gdyby ktoś posiadał ekran z jeszcze większą rozdzielczością to tu jet taka:
http://www.astromarcin.pl/images/clusters/Mel20/Mel20_wide_2016_2500.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 19 Gru 2016, 21:34

Bardzo fajnie wyszło, do pełni szczęścia może jedynie brakować usunięcia odblasków przy jaśniejszych gwiazdach, chociaż i tak są w miarę delikatne. :wink:

Możesz spróbować zidentyfikować kilka innych, poza Melotte 20, obiektów widocznych w kadrze. Zrobiłem to tak na szybko za Ciebie:

http://nova.astrometry.net/status/1377690

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrater | 20 Gru 2016, 22:24

Marcin, swoim zwyczajem zrobiłeś perfekcyjne zdjęcie !
Gratuluję doskonałego opanowania warsztatu, doszedłeś do etapu kiedy swobodnie realizujesz swoje zamysły a strona techniczna nie sprawia żadnych problemów.
Tak myślę, że teraz z zebranych kiedyś materiałów stosując różne warianty przetwarzania możesz realizować bardzo odmienne projekty.

Patrzę od kilku dni na Twoją interpretacje Mela 20 i chociaż przyjmuję ją bez zastrzeżeń jako wizję autorską to napiszę o dwóch swoich odczuciach.

Po pierwsze wydobyłeś to czego obserwator w wizualu nigdy nie zobaczy. Z jednej strony sięgnąłeś głębi czyli słabych obiektów i mamy mrowie gwiazd w tle, z drugiej jest to bardzo szerokie ujęcie. Żaden teleskop nie ukaże takiej kombinacji naszym oczom. I to jest fascynujący aspekt zdjęcia oraz super dokument tego rejonu nieba.

Z drugiej strony mam pomysł i prośbę zarazem o zrobienie innej eksperymentalnej wersji. Mam na myśli coś takiego aby główne gwiazdy gromady były bardziej wyeksponowane (albo tło wytłumione). Chodzi mi o taki efekt (dynamikę) jaki wywołuje miniatura zdjęcie na AP, nie ukrywam, że bardzo mi się ona podoba. Wtedy Mel będzie łatwiej rozpoznawalny a ja jestem ciekawy czy zdjęcie nie będzie ładniejsze z estetycznego punktu widzenia. (taki mniej więcej obraz lornetkowego Mela mam też w pamięci)

(Marcin, traktuj to jako bardzo subiektywne dywagacje kogoś kto tak pobawić się nie może no i wiesz, spełnienie to jak to bywa z życzeniami, nie zawsze się realizują :wink: ).
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostMaPa | 24 Gru 2016, 12:19

Jurek myślę że to dobry pomysł. W kadrze jest mało kontrastujących obiektów mgławicowych. Spróbuje postawić na kluczowe jasne gwiazdki.
Dobrze zauważyłeś że w takim wypadku mniejsza rozdzielczość lepiej służy bo efekt widać od razu przy dużej rodzielczości to wszystko gdzieś się rozsypuje po całości albo na wet nie mieści.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: astrodarek oraz 54 gości

AstroChat

Wejdź na chat