NGC 2359 Hełm Thora w gwiazdozbiorze Psa Wielkiego

Postwessel | 06 Sty 2017, 09:34

Oryginalny kształt tej mgławicy zachęcił mnie do próby sfotografowania tego w mieszanej palecie LRGB HaOIII
OS Veloce RH200, ATIk ONE 9M na ASA DDM 60, nieguidowane.
LRGB: 12x300 sekund na składnik, Ha: 24x1200 sekund, OIII: 24x1200 sekund.

NGC 2359 Hełm Thora w gwiazdozbiorze Psa Wielkiego: F5.jpg
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 06 Sty 2017, 13:49

wessel napisał(a):Oryginalny kształt tej mgławicy zachęcił mnie do próby sfotografowania tego w mieszanej palecie LRGB HaOIII
OS Veloce RH200, ATIk ONE 9M na ASA DDM 60, nieguidowane.
LRGB: 12x300 sekund na składnik, Ha: 24x1200 sekund, OIII: 24x1200 sekund.

Załącznik F5.jpg nie jest już dostępny


Macieju, zdjęcie wyszło jak gdyby lekko przytłumione i chyba wiem z jakiego powodu tak się prezentuje. Zerknij na zrzut z ekranu poniżej.

NGC 2359 Hełm Thora w gwiazdozbiorze Psa Wielkiego: f5_levels.jpg


Gratuluję odwagi zabrania się za obiekt tak u nas nisko górujący nad horyzontem. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 06 Sty 2017, 14:06

Dominiku ja myślę, że to właśnie jest generowane poprzez poziom sygnału gwiazd bo one są najjaśniejsze. Jeśli się przyjrzeć w pełnej skali to Maciej postawił na kolor w całych okręgach gwiazd ale to jednocześnie spowodowało zejście z sygnału aby nie były wyciągnięte w biały kolor ( poziom 255powiedzmy). Warto w tym rejonie starać się o kolor bo jest go b. dużo i mocno zróżnicowany.
Jakimś rozwiązaniem wydaje się pokazywanie koloru w "otoczce" gwiazdy bo gwiazdy nigdy nam nie wychodzą punktowe ( poza słabymi) a utrzymanie wysokiego sygnału który wtedy na pierwszy rzut oka sprawia, że są one białe w centrum. w takim wypadku bardzo wprawne oko albo dopiero pipeta pokazuje zróżnicowanie kanałów.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 06 Sty 2017, 14:23

MaPa napisał(a):Dominiku ja myślę, że to właśnie jest generowane poprzez poziom sygnału gwiazd bo one są najjaśniejsze. Jeśli się przyjrzeć w pełnej skali to Maciej postawił na kolor w całych okręgach gwiazd ale to jednocześnie spowodowało zejście z sygnału aby nie były wyciągnięte w biały kolor ( poziom 255powiedzmy). Warto w tym rejonie starać się o kolor bo jest go b. dużo i mocno zróżnicowany.
Jakimś rozwiązaniem wydaje się pokazywanie koloru w "otoczce" gwiazdy bo gwiazdy nigdy nam nie wychodzą punktowe ( poza słabymi) a utrzymanie wysokiego sygnału który wtedy na pierwszy rzut oka sprawia, że są one białe w centrum. w takim wypadku bardzo wprawne oko albo dopiero pipeta pokazuje zróżnicowanie kanałów.


Jeśli spłaszczenie głębi tonalnej jest w tym przypadku efektem celowym i zamierzonym, to wycofuję moją poprzednią uwagę. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik

PS. O gwiazdach na zdjęciach Macieja już kiedyś wyrażałem moje zdanie, więc nie będę się powtarzał.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 06 Sty 2017, 15:00

Tak. Zmniejszenie dynamiki było zabiegiem celowym i świadomym
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 06 Sty 2017, 15:25

wessel napisał(a):Tak. Zmniejszenie dynamiki było zabiegiem celowym i świadomym


Jeśli prawidłowy balans bieli nie ma dla Ciebie Macieju również znaczenia, to nie mam uwag.

Genialne zdjęcie z drobnymi, zamierzonymi przez autora, niedoskonałościami. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 06 Sty 2017, 19:50

Nie zmienia to faktu że jest to tej klasy pierwsze zdjęcie z Polski jakie widzę na forach, moje skromne gratulacje za odwagę fotografowania tak niskiego u nas obiektu :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: tzar884 oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat