M42 z Dobsona

PostRomekAstrobaza | 29 Sty 2017, 20:24

Witam. Pokazywałem tą fotkę i na sąsiednim forum.
Okazało się, że z naszego LX600 (pracuję w radomskiej Astrobazie) to nawet planety ciężko focić przez te cholerne drgania...
Więc wczoraj po obserwacjach dla mieszkańców Radomia - postanowiłem sprawdzić jak się będzie sprawować nasz 10" Dobson z GoTo.
Nawet 90s całkiem nieźle gwiazdki wyglądały (chodzi mi w porównaniu do LX600). Oczywiście wiem, że daleka droga przede mną jeśli chodzi o astrofotografię - ale tak wg mojej subiektywnej opinii - to jeszcze nigdy nie udało mi się zrobić takiej fotki obiektu DS;)

Co sądzicie o tej fotce? Krytykę przyjmę na klatę a rady do serce i głowy hehe;)
Załączniki
M42 z Dobsona: m42-90s-uhc-1200a.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

Postbolid25 | 29 Sty 2017, 20:28

Bardzo klimatyczne,naturalne zdjęcie,widać że Dobson daje rade i można spokojnie walczyć z innymi obiektami.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postarctur34wp | 29 Sty 2017, 23:06

Super moim zdaniem taki dobson goto 10 cali to fajny uniwersalny sprzet.
Nikon EX 12x50, SW 150/750 + EQ-6, Atik383l+mono
 
Posty: 45
Rejestracja: 12 Sie 2012, 19:38
Miejscowość: ????????????????

 

PostJanusz_P. | 30 Sty 2017, 08:47

Specyficzna kolorystyka i niebieskozielone gwiazdki zapewne wynikają z użycia filtra UHC ale poza lekkim poruszeniem i nie idealną ostrością gwiazd na początek z azymutalnego Dobsona jest całkiem O.K. :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRomekAstrobaza | 30 Sty 2017, 17:00

Mnie się zdjęcie podobało - ale nie spodziewałem się, że i Wam się spodoba:)

Przy najbliższym wolnym czasie i pogodzie dobrej - spróbuje tak około 2h materiału zebrać i zobaczę co wtedy wyjdzie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

Postmichael99 | 30 Sty 2017, 17:10

Mi się jak na Dobsona bardzo podoba :)
Kiedyś astro: Meade LB 16" upgrade (Carbon, szukacz kątowy, lekki Dobson, bez każdorazowej kolimacji, itd.); Meade UWA 20mm; TV Delos 10mm; Orion Ultrablock 2"

Foto: Nikon D780 + Nikkor 70-200 2.8, Sigma Art 50 1.4, Tamron 150-600 5-6.3
 
Posty: 547
Rejestracja: 25 Mar 2014, 15:21

 

PostRomekAstrobaza | 30 Sty 2017, 17:22

michael99 napisał(a):Mi się jak na Dobsona bardzo podoba :)

na sąsiednim forum to nie dowierzali, że taki Dobson z GoTo może tak długo pociągnąć prawie bez rozjechania gwiazdek hehe (aż 90 sekund !!! hehe)
Wychodzi na to, że trafiliśmy na dobry egzemplarz;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

PostMateuszW | 30 Sty 2017, 17:46

Rom_27 napisał(a):Wychodzi na to, że trafiliśmy na dobry egzemplarz;)

Trafiłeś też na dobry obiekt :) Bo w montażu AZ najczęściej pierwszym problemem jest rotacja pola, a ona jest najsilniejsza w okolicy zenitu i bieguna. Na równiku jest za to bardzo mała i stąd można ciągnąc stosunkowo długie czasy. Ale dokładność samego prowadzenia też jest niesamowita :)

Zastanawia mnie ten paradoks, że teleskop na pierze ma większe drgania, niż taki "wolno stojący". Dobson stał n tarasie? Może większa bezwładność budynku, niż fundamentu piera przyczynia się do tłumienia drgań. A może po prostu drgania są podobne, a mniejsza skala na dobsonie ich tak nie pokazuje? Jeśli na tarasie masz faktycznie mniejsze drgania, to przychodzi mi na myśl taki głupi pomysł, aby połączyć ze sobą (zabetonować) słup z budynkiem. Wówczas budynek robiłby za tłumik drgań.

Spróbuj nagrać jakiś filmik kamerką planetarną może Księżyca z LX600, taki "na żywo", który pokaże te drgania.

Gdyby nie wasza Astrobaza, to nigdy nie zdałbym sobie sprawy z tego, jak dużym problemem mogą być drgania od ulicy. Może przy wytyczaniu miejsc na przyszłe tego typu placówki wypadałoby najpierw przebadać teren sejsmografem?

A inna sprawa - macie dobre kontakty z miastem, może zaproponujecie remont tej sąsiedniej drogi tak, żeby była równa, torowisko wytłumione itp. Myślę, że nowa droga by kilkukrotnie zmniejszyła problem.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostRomekAstrobaza | 30 Sty 2017, 18:10

Witam Mateusz.

Trafiłeś też na dobry obiekt :) Bo w montażu AZ najczęściej pierwszym problemem jest rotacja pola, a ona jest najsilniejsza w okolicy zenitu i bieguna. Na równiku jest za to bardzo mała i stąd można ciągnąc stosunkowo długie czasy. Ale dokładność samego prowadzenia też jest niesamowita :)

Co do obiektu to też racja:)
Ale tego samego dnia próbowałem i na Lx600 kilka klatek i co? - ****...
Gwiazdki pojechane w każdym kierunku...

Zastanawia mnie ten paradoks, że teleskop na pierze ma większe drgania, niż taki "wolno stojący". Dobson stał n tarasie? Może większa bezwładność budynku, niż fundamentu piera przyczynia się do tłumienia drgań. A może po prostu drgania są podobne, a mniejsza skala na dobsonie ich tak nie pokazuje? Jeśli na tarasie masz faktycznie mniejsze drgania, to przychodzi mi na myśl taki głupi pomysł, aby połączyć ze sobą (zabetonować) słup z budynkiem. Wówczas budynek robiłby za tłumik drgań.

Tak dobson stał na tarasie.
Co do Twojego pomysłu i jeśli rzeczywiście nie drga - lub drga dużo mniej - to nam przychodzi przez myśl, by go zdjąć z tego piera i postawić tam w kopule na podłodze tego Lx600.

Spróbuj nagrać jakiś filmik kamerką planetarną może Księżyca z LX600, taki "na żywo", który pokaże te drgania.

Robiłem Wenus ostatnio - i obraz jeździ jak talala (ktoś nam, spieprzył tego piera i tyle) - wyniki prac w temacie o Wenus;)

A na chwile podpiąłem na tarasie pod dobsona i jest spokojnie.

Gdyby nie wasza Astrobaza, to nigdy nie zdałbym sobie sprawy z tego, jak dużym problemem mogą być drgania od ulicy. Może przy wytyczaniu miejsc na przyszłe tego typu placówki wypadałoby najpierw przebadać teren sejsmografem?

A inna sprawa - macie dobre kontakty z miastem, może zaproponujecie remont tej sąsiedniej drogi tak, żeby była równa, torowisko wytłumione itp. Myślę, że nowa droga by kilkukrotnie zmniejszyła problem.

No rzeczywiście u nas ulica jest problemem - ale jak widać tylko jeśli chodzi o piera w kopule... Na tarasie już nie ma dramatu.

I jeszcze co do ulicy. Jest plan w niedalekiej przyszłości naprawienie tej ulicy. Na pewno to pomoże.

Pozdrowionka
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

PostJanusz_P. | 30 Sty 2017, 18:18

Przepraszam ale możesz to rozwinąć temat że ktoś spieprzył Piera :shock: czy jest za smukły, za wysoki, czy też nie ma osobnego fundamentu z dylatacją od fundamentu budynku i stropu niższej kondygnacji, bo sztywność Piera w obserwatorium to podstawa sensu stricte i bez stabilnego Piera nie ma sensownej pracy teleskopu nawet w dydaktyce :arrow: :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRomekAstrobaza | 30 Sty 2017, 18:32

Janusz_P. napisał(a):Przepraszam ale możesz to rozwinąć temat że ktoś spieprzył Piera :shock: czy jest za smukły, za wysoki, czy też nie ma osobnego fundamentu z dylatacją od fundamentu budynku i stropu niższej kondygnacji, bo sztywność Piera w obserwatorium to podstawa sensu stricte i bez stabilnego Piera nie ma sensownej pracy teleskopu nawet w dydaktyce :arrow: :shock:

Jasne, ze moge:)
Ogolnie sam pier nie jest polaczony z Astrobaza.
Jest dylatacja jakies 2cm z kazdej strony. Pier ma ksztalt kwadratu.
Ja osobiscie uwazam, ze jest za cienki w stosunku do wysokosci.
Pier konczy sie lekko powyzej podlogi w kopule. Do niego przykrecona jest stalowa rura, ktora kedys byla pusta, potem ja zalano (proba wyeliminowania drgan) i troche pomoglo ale tylko troche. Na rurze stoi teleskop.
Zapukanie w ta rure juz powoduje drgania. Nawet jak ludzie sa w kopule i chodza - obraz w okularze tez drga - choc przy wizualu da sie przezyc.
Albo ta rura wszystkiemu winna....

Jedno wiem na pewno - na tarasie drgania sa o wiele slabsze.
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

PostRomekAstrobaza | 30 Sty 2017, 21:34

A tu jeszcze wszystkie klatki jakie tego dnia wypaliłem czyli 36 sztuk:)
Gwiazdki trochę bardziej rozjechane - a jeszcze nie umiem ich ogarnąć.

Co sądzicie o tej wersji?
Załączniki
M42 z Dobsona: m42_90s_36_stack_1200.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

Postwampum | 30 Sty 2017, 23:34

A mnie bardzo interesuje zGOTOwanie dobsona.
Jest jakiś kanon, utarty sposób aby zrobić coś takiego na Dobsie?.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostRomekAstrobaza | 31 Sty 2017, 00:06

wampum napisał(a):A mnie bardzo interesuje zGOTOwanie dobsona.
Jest jakiś kanon, utarty sposób aby zrobić coś takiego na Dobsie?.


Nie pytaj się mnie o takie rzeczy - to moje pierwsze fotki na Dobsonie - pierwsze dwie:)

Ale widzę potencjał - czekam na pogodę i wolny dzień - chcę nazbierać jakieś 2h materiału. Jestem ciekaw różnicy jaka będzie z tym co obecnie pokazałem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

PostRomekAstrobaza | 31 Sty 2017, 00:15

I jeszcze środek poprawiony
Załączniki
M42 z Dobsona: m42_90s_36_stack_1200.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

PostRomekAstrobaza | 13 Lut 2017, 15:37

Dalej się już nie bawię tym materiałem hehe
Za cienki jestem na coś lepszego - finał :)
Załączniki
M42 z Dobsona: M42_dss1.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

PostRomekAstrobaza | 13 Lut 2017, 16:30

i jeszcze troszkę inny kolor.
Jak pogoda pozwoli to jutro postaram sie zebrac ze 2 godziny materiału i zobaczymy co będzie :)
Załączniki
M42 z Dobsona: M42_1500.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

PostJanusz_P. | 13 Lut 2017, 18:37

RomekAstrobaza napisał(a):...Ogólnie sam pier nie jest połączony z Astrobaza.
Jest dylatacja jakieś 2cm z każdej strony. Pier ma kształt kwadratu.
Ja osobiście uważam, ze jest za cienki w stosunku do wysokości.
Pier kończy sie lekko powyżej podłogi w kopule. Do niego przykręcona jest stalowa rura, która kiedyś była pusta, potem ja zalano (próba wyeliminowania drgań) i trochę pomogło ale tylko trochę. Na rurze stoi teleskop.
Zapukanie w ta rurę już powoduje drgania. Nawet jak ludzie są w kopule i chodzą - obraz w okularze tez drga - choć przy wizualu da sie przeżyć.
Albo ta rura wszystkiemu winna....

Jedno wiem na pewno - na tarasie drgania są o wiele słabsze.


Daj fotkę jak ta rura jest połączona z pierem i z teleskopem bo tu są najczęstsze problemy konstruktorskie, najczęstszy to za cienka kryza bez żeber usztywniających... :roll:
Jaki ma przekrój pier przy fundamencie a jaki na górze pod rurą :?:
W jaki sposób pier został za-zbrojony, ilość prętów i ich średnica i czy ma zbrojenie obwodowe :?:
W jaki sposób drgania od ludzi chodzących przy teleskopie przenoszą się na pier skoro jest dylatacja w stropie i podłoga sie z nim nie styka, to jest dopiero zagwozdka budowlana :arrow: :shock:
Jak jest średnica i grubość ścianki rury :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRomekAstrobaza | 13 Lut 2017, 20:37

Janusz_P. napisał(a):
RomekAstrobaza napisał(a):...Ogólnie sam pier nie jest połączony z Astrobaza.
Jest dylatacja jakieś 2cm z każdej strony. Pier ma kształt kwadratu.
Ja osobiście uważam, ze jest za cienki w stosunku do wysokości.
Pier kończy sie lekko powyżej podłogi w kopule. Do niego przykręcona jest stalowa rura, która kiedyś była pusta, potem ja zalano (próba wyeliminowania drgań) i trochę pomogło ale tylko trochę. Na rurze stoi teleskop.
Zapukanie w ta rurę już powoduje drgania. Nawet jak ludzie są w kopule i chodzą - obraz w okularze tez drga - choć przy wizualu da sie przeżyć.
Albo ta rura wszystkiemu winna....

Jedno wiem na pewno - na tarasie drgania są o wiele słabsze.


Daj fotkę jak ta rura jest połączona z pierem i z teleskopem bo tu są najczęstsze problemy konstruktorskie, najczęstszy to za cienka kryza bez żeber usztywniających... :roll:
Jaki ma przekrój pier przy fundamencie a jaki na górze pod rurą :?:
W jaki sposób pier został za-zbrojony, ilość prętów i ich średnica i czy ma zbrojenie obwodowe :?:
W jaki sposób drgania od ludzi chodzących przy teleskopie przenoszą się na pier skoro jest dylatacja w stropie i podłoga sie z nim nie styka, to jest dopiero zagwozdka budowlana :arrow: :shock:
Jak jest średnica i grubość ścianki rury :?:


Jutro będę w Astrobazie to porobię zdjęcia i dam wymiary
Ale też tak myślę, że to problem może być z tą rurą, bo jak ją zalano betonem w środku to trochę drgania mniejsze.
Ale i policzenie rury z pierem chyba jest złe.

Jutro pokaże co i jak.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

PostRomekAstrobaza | 13 Lut 2017, 20:40

W jaki sposób pier został za-zbrojony, ilość prętów i ich średnica i czy ma zbrojenie obwodowe :?:
W jaki sposób drgania od ludzi chodzących przy teleskopie przenoszą się na pier skoro jest dylatacja w stropie i podłoga sie z nim nie styka, to jest dopiero zagwozdka budowlana :arrow: :shock:


Jeszcze co do piera - to nie mam pojęcia jak został za-zbrojony.

A te drgania od ludzi to rzeczywiście zagwozdka i dla nas;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

PostJanusz_P. | 14 Lut 2017, 10:19

Każdy tego typu budynek musi mieć swój projekt i jakiś inżynier, architekt musiał go przeliczyć i zatwierdzić, czy masz dostęp do tego projektu z rysunkami i wynikami obliczeń wytrzymałościowych :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRomekAstrobaza | 14 Lut 2017, 14:59

Niestety nie mam chyba dostępu do projektów...:(

A oto zdjecia obiecane:
Załączniki
M42 z Dobsona: IMG_9981.png
M42 z Dobsona: IMG_9982.png
M42 z Dobsona: IMG_9983.png
M42 z Dobsona: IMG_9976.png
M42 z Dobsona: IMG_9980.png
M42 z Dobsona: IMG_9978.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

Postkk | 14 Lut 2017, 15:38

O kurde. Taka fajna meta a sprzęt na stojaku do lampy ogrodowej :(
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostRomekAstrobaza | 14 Lut 2017, 15:59

kk napisał(a):O kurde. Taka fajna meta a sprzęt na stojaku do lampy ogrodowej :(

No właśnie.
będzie trzeba zmienić tę rurę na jakąś z większym obwodem i może wtedy będzie lepiej....?
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 08 Wrz 2008, 15:02
Miejscowość: Radom

PostJanusz_P. | 14 Lut 2017, 17:24

A jak wygląda pier w dolnej kondygnacji ?
Czy ta rura stoi na gumie lub korku, bo tak to się montuje huśtawki dla dzieci w ogródkach Jordanowskich :arrow: :shock:
Dylatacja widzę tu czymś jest zatkana :shock: tam powinieneś włożyć z każdej strony linijkę na całym obwodzie i nie ma prawa o nic zaczepiać poza luźno zwisającymi kabelkami do kolumny :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 98 gości

AstroChat

Wejdź na chat