Węgielnica i jej okolice, fragment południowej Drogi Mlcznej

PostDominik Woś | 22 Mar 2017, 18:30

Bardzo egzotyczny dla nas obszar Drogi Mlecznej (środek zdjęcia to deklinacja -55 st.). Jest to kolejny z moich szerszych kadrów pozyskanych podczas ubiegłorocznego czerwcowego wyjazdu do RPA. Zbliża się lato więc warto posprzątać na dysku biorąc się za jeszcze nie obrabiany materiał. Standardowo, do pracy zaprzęgnięty został Canon 6D (mod) z obiektywem Zeiss Apo Sonnar o ogniskowej 135mm F2, przysłoniętym do F3,5, prowadzone na Astrotrac. Zdjęcie jest wycinkiem z 3 panelowej mozaiki złożonej z 20 klatek, po 5 minut na każdy kadr, ISO 1600.

Węgielnica i jej okolice, fragment południowej Drogi Mlcznej: norma_circinus_mosaic_40proc.jpg


Wersja z opisem dla ciekawszych obiektów. Ze względu na liczbę ciemnych mgławic oraz ich "dziwne", jak dla nas przywykłych do Barnardów, oznaczenia nie zdecydowałem się na podjęcie się przyporządkowania im odpowiednich nazw.

Węgielnica i jej okolice, fragment południowej Drogi Mlcznej: norma_circinus_mosaic_40proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 22 Mar 2017, 21:28

Od razu się cieplej zrobiło :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostKrater | 22 Mar 2017, 23:21

Dominiku, strasznie długo kazałeś czekać na kolejne swoje zdjęcie.
Już się martwiłem czy to emerytura czy może obawa przed krytyką ? :wink: :wink: :wink:

Do emerytury lub innego wypalenia chyba masz jeszcze zbyt daleko więc przyjmuję, że hamulcem był typowy dzisiaj brak czasu :) .

Zdjęcie jak dla mnie niesamowite detalem widocznym w największym powiększeniu na jakie pozwala obrazek i mój monitor.

Niezwykłe ile widać gwiazd w tych jaśniejszych fragmentach. :!:

Kapitalne zdjęcie !
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostUser | 24 Mar 2017, 20:28

Piękny kawałek nieba,pięknie pokazany. Ten Zeiss to chyba perfekcyjne szkło,bo zdjęcia z niego wychodzą idealne,choć cena tego obiektywu masakruje. Robiłeś może jakieś porównanie tego Zeiss-a z Samyang-iem 135mm? Ciekawy jestem jak wypadnie skośnooka konkurencja na tle tak zacnego szkła.
Napisz proszę jeszcze,czy znajdę gdzieś relacje z Waszej podróży do RPA?
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

Posttayson.82 | 24 Mar 2017, 21:57

Nieznane dla mojego oka rejony ;-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 25 Mar 2017, 12:22

User napisał(a):Piękny kawałek nieba,pięknie pokazany. Ten Zeiss to chyba perfekcyjne szkło,bo zdjęcia z niego wychodzą idealne,choć cena tego obiektywu masakruje. Robiłeś może jakieś porównanie tego Zeiss-a z Samyang-iem 135mm? Ciekawy jestem jak wypadnie skośnooka konkurencja na tle tak zacnego szkła.
Napisz proszę jeszcze,czy znajdę gdzieś relacje z Waszej podróży do RPA?


Dziękuję za miłe słowa o zdjęciu. Faktycznie ten fragment Drogi Mlecznej, całkowicie niedostępny z naszych szerokości geograficznych, jest dla nas praktycznie nieznany. Nie ma tam też wyjątkowo spektakularnych obiektów (no może poza przepiękną NGC6188), więc nie jest zbyt często odwiedzany przez astrofotografów.

Jeśli chodzi o Zeissa 135 F2 to faktycznie to szkiełko do budżetowych nie należy ale biorąc go do ręki czuć jakość wykonania (nie ma tam chyba plastikowych elementów, łącznie z osłoną przeciwsłoneczną). W porównaniu do Samyanga 135 F2 ma możliwość ustawiania przesłony za pośrednictwem aparatu (w Samyangu z tego co czytałem trzeba robić to manualnie), chociaż ostrość w obu obiektywach ustawia się manualnie. Przy dobrze ustawionej ostrości Zeiss pokazuje bardzo dobrą rozdzielczość, niedawno liczyłem sobie małe galaktyki w Centaurze i jak na 135mm ogniskowej sporo się ich zarejestrowało.

Samyanga 135 F2 niestety nie miałem w rękach więc ciężko byłoby mi wyrażać o nim własne opinie, za to opinie w sieci ma znakomite. Miałem wcześniej Canona 135L F2 i był to również znakomity obiektyw, porównywalny z Zeissem. Jednak mój egzemplarz Canona wybrałem z pośród kilku nowych, prosto z pudełka i muszę przyznać, że rozrzut jakościowy jak na L-ki Canona był dość znaczny.

Specjalnej relacji z naszych wypraw do RPA nie popełniłem dotychczas, chociaż mam kilkanaście slajdów i wiele zdjęć z lat 2014-2016, więc może pokuszę się kiedyś o obszerniejszy opis.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 25 Mar 2017, 14:54

Warto przeczytać test Samyang 135/2 są tam nawiązania do Canona i Zeissa., też potwierdzam jego bardzo wysoką jakość obrazu i 3-4x niższą cenę od firmowych konkurentów z przy-drogim logiem :arrow: :wink:
http://www.optyczne.pl/index.html?test= ... est_ob=359
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Ollie, Sebastian Ś. oraz 69 gości

AstroChat

Wejdź na chat