ercek w boju - M13

Posttayson.82 | 05 Kwi 2017, 23:25

Wczoraj przy Ksiezycu testowo strzelilem pierwsze swiatlo z mojego RC6".
Uzbieralem 40szt po 3min z czego wykorzystalem 35.

Ogniskowa RC to 1370mm bez reduktora, pixel qhy 7,8um co daje skale 1,17''/px

Oczywiscie kolimacja do poprawy.
Pelna kalibracja: dark, bias, flat, ale...
...niestety, ale w jednym miejscu flat troche nie wyrabia.

ercek w boju - M13: 07-35x180s-RC-M13-RGB-small.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostKrzysztof_P | 06 Kwi 2017, 09:12

Witam.

Świetne ciepłe kolorki Gwiazd , dla mnie osobiście fotka Bardzo Dobra.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 06 Kwi 2017, 09:23

Fajna rozdzielczość wyszła Tomku, pomimo widocznych problemów z kolimacją (faktycznie, kolimacja to najtrudniejsza kwestia przy tym teleskopiku).

Niestety światłosiła F9 ogranicza do tych jaśniejszych DSów, więc warto pomyśleć o dobrym reduktorze aby zejść poniżej F7 najlepiej. Potencjał jednak jest i warto popracować nad tym sprzętem.

Moją krótką recenzję RC6" można przeczytać tutaj: http://astrofotografia.eu/gso-rc-6-cali/

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 06 Kwi 2017, 10:32

Wszystko podane jak na tacy :D
Fajnie się to czyta ale ja do foto odpuszczam już chyba na zawsze teleskopy lustrzane.
pozdr,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostMaPa | 06 Kwi 2017, 11:15

Bogdan J. napisał(a):...
Fajnie się to czyta ale ja do foto odpuszczam już chyba na zawsze teleskopy lustrzane.
pozdr,


Słuchajcie starszych doświadczonych kolegów :D :D :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 06 Kwi 2017, 11:18

Sam niedawno napisałeś, że astrofotografia ma być przyjemnością :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Posttayson.82 | 06 Kwi 2017, 13:42

Gdybym tylko miał fundusze na jakieś szkiełko powyżej 12cm, to lustro poszloby w odstawke.
Do tego kamera z mniejszym pixelem i mam taką samą skalę jak teraz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostUser | 06 Kwi 2017, 14:41

A co się stało z gwiazdami? To efekt złej kolimacji,czy jakieś inne problemy?
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

Posttayson.82 | 06 Kwi 2017, 16:25

Domek napisał(a):Fajna rozdzielczość wyszła Tomku, pomimo widocznych problemów z kolimacją (faktycznie, kolimacja to najtrudniejsza kwestia przy tym teleskopiku).

Niestety światłosiła F9 ogranicza do tych jaśniejszych DSów, więc warto pomyśleć o dobrym reduktorze aby zejść poniżej F7 najlepiej. Potencjał jednak jest i warto popracować nad tym sprzętem.

Moją krótką recenzję RC6" można przeczytać tutaj: http://astrofotografia.eu/gso-rc-6-cali/

Pozdrawiam,
Dominik

oczywiscie znam twoja strone i recenzje czytalem przed jego zakupem.
musze powalczyc z reduktorem - mam GSO z DO, juz widze ze potrzeba kolejnych zlaczek...
Ten co mam to jedynie reduktor nie korektor.
Czy znasz jakis dwa w jednym?


User napisał(a):A co się stało z gwiazdami? To efekt złej kolimacji,czy jakieś inne problemy?

dobre pytanie, sam chcialbym wiedziec :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 06 Kwi 2017, 22:57

tayson.82 napisał(a):
Domek napisał(a):Fajna rozdzielczość wyszła Tomku, pomimo widocznych problemów z kolimacją (faktycznie, kolimacja to najtrudniejsza kwestia przy tym teleskopiku).

Niestety światłosiła F9 ogranicza do tych jaśniejszych DSów, więc warto pomyśleć o dobrym reduktorze aby zejść poniżej F7 najlepiej. Potencjał jednak jest i warto popracować nad tym sprzętem.

Moją krótką recenzję RC6" można przeczytać tutaj: http://astrofotografia.eu/gso-rc-6-cali/

Pozdrawiam,
Dominik

oczywiscie znam twoja strone i recenzje czytalem przed jego zakupem.
musze powalczyc z reduktorem - mam GSO z DO, juz widze ze potrzeba kolejnych zlaczek...
Ten co mam to jedynie reduktor nie korektor.
Czy znasz jakis dwa w jednym?


User napisał(a):A co się stało z gwiazdami? To efekt złej kolimacji,czy jakieś inne problemy?

dobre pytanie, sam chcialbym wiedziec :)


Osobiście mam wątpliwości co do tego dedykowanego reduktora GSO. Walka z nim może być trudna i czasochłonna, nie gwarantująca sukcesu. W moim przypadku używałem reduktora 0,75x Takahashi do Takahashi Mewlona, który pozwala na odpowiednią korekcję płaskości pola, bez olbrzymiego winietowania, dla kamer o wielkości czipów maksymalnie APS-C. Tyle, że koszt takiego reduktora przewyższa koszt tego GSO RC6". :(

Niestety teleskop o światłosile F9, w naszych warunkach pogodowych, jest raczej bezużyteczny, może poza fotografowaniem planet i najjaśniejszych DSów.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 07 Kwi 2017, 00:04

Dobrze kombinuję ze po zastosowaniu reduktora oczywiście zwiększy się FOV a za razem wzrosną wymagania co do poprawności kolimacji?
A może odwrotnie. Ze zmniejszeniem ogniskowej błędy w kolimacji będą mniejsze...?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 07 Kwi 2017, 09:33

tayson.82 napisał(a):Dobrze kombinuję ze po zastosowaniu reduktora oczywiście zwiększy się FOV a za razem wzrosną wymagania co do poprawności kolimacji?
A może odwrotnie. Ze zmniejszeniem ogniskowej błędy w kolimacji będą mniejsze...?


FOV zwiększy się, gdyż ogniskowa ulegnie skróceniu. Wzrośnie światłosiła teleskopu, która ma duże znaczenie do fotografowania DSów, ale sądzę, że poprawna kolimacja będzie jeszcze trudniejsza do uzyskania.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 07 Kwi 2017, 21:02

Generalnie im jaśniejsza optyka tym perfekcyjniejszej kolimacji wymaga aby ostrość gwiazd na zdjęciu była zadowalająca w każdym miejscu kadru :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 64 gości

AstroChat

Wejdź na chat