M51

PostMaPa | 11 Kwi 2017, 17:19

Galaktyka tak znana że nawet nie będę próbował opisywać :) Ciekawostka wiąże się z sesją. Od pierwszej klatki do ostatniej seeing tak się zmienił że ostatnie gwiazdy wyszły jak balony wręcz. Kolor mogłem sobie robić w takich warunkach, co też uczyniłem jak się zorientowałem co się dzieje, ale 6 klatek luminancji odrzuciłem na potrzeby obróbki. Polecam dużo większy obszar po kliknięciu na obrazek.

CT8/STL11k ~2.5LRGB

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 11 Kwi 2017, 18:05

Ładnie Marcinie ta M51-ka wygląda pomimo, że ogniskowa nie tak bardzo "galaktyczna". Faktycznie gwiazdki trochę "na miękko" wyszły, ale nasz seeing nie rozpieszcza, a dla galaktyk w szczególności.

Jeśli rozjaśniłbyś tło to zobaczysz typową przypadłość STL11K czyli pionowe pasy, które łatwo usuniesz akcjami Noela Carboniego. :wink: Pewnie uprzedziłem Tomka (Tayson.82) z tym ostatnim komentarzem. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 11 Kwi 2017, 19:53

puki sam nie zrobie podonego nie komentuje wiekszej skali :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 11 Kwi 2017, 22:43

tayson.82 napisał(a):puki sam nie zrobie podonego nie komentuje wiekszej skali :)


Żart :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 12 Kwi 2017, 16:48

Jak już wspomniałem, cześć klatek nie używałem bo wydawały mi się słabe. Nie mniej złożyłem całość luminancji i użyłem do zobrazowania tych setek słabych galaktyk tła. Obraz o tyle nie ma być piękny co "głęboki" ;).
Tutaj widzę wspomniane przez Dominika kolumienki. Ciekawe. Muszę przyglądnąć się klatkom kalibracyjnym bo to nie tak miało być.

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 12 Kwi 2017, 20:29

Marcinie, "odwrócony" biało-czarny kadr wygląda fajnie ale taki rozjaśniony i nasycony kolorystycznie pokazuje co jest w tle, szczególnie z kamery SBIG STL11k. To tak jakby wywrócić butelkę na drugą stronę dla celów jej umycia. :wink: Wiem, że to trochę brutalne ale ... edukacyjnie użytecznie jest. :wink:

Galaktyki w tle super, podane rewelacyjnie. :D

M51: image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 14 Kwi 2017, 10:14

Domek napisał(a):.....Wiem, że to trochę brutalne ale ... edukacyjnie użytecznie jest. :wink:

Galaktyki w tle super, podane rewelacyjnie. :D

Dzieki

No właśnie zupełne nie wyszła Ci ta obróbka :D. Proponuje skalibrować monitor oraz nie ciągnąc tak mocno ewentualnie użyć czegoś do wyrównania tła przy tak ekstremalnym podejściu.

Moja wersja jest pozbawiona tego więc się cieszę :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 14 Kwi 2017, 19:47

MaPa napisał(a):
Domek napisał(a):.....Wiem, że to trochę brutalne ale ... edukacyjnie użytecznie jest. :wink:

Galaktyki w tle super, podane rewelacyjnie. :D

Dzieki

No właśnie zupełne nie wyszła Ci ta obróbka :D. Proponuje skalibrować monitor oraz nie ciągnąc tak mocno ewentualnie użyć czegoś do wyrównania tła przy tak ekstremalnym podejściu.

Moja wersja jest pozbawiona tego więc się cieszę :D


Wiem, wiem, troszeczkę przesadziłem. :wink: Ale dzisiejsze urządzenia mobilne, do przeglądania forum i zdjęć, oferują coraz większe możliwości, więc każde zdjęcie można przewrócić jak przysłowiową szklaną butelkę na drugą stronę i to w zaledwie kilka sekund. Ja często tak sprawdzam co tam znajduje się w tle pola gwiazdowego i niestety trochę nie fajnie wyglądają ciemne obwódki wokół gwiazd i obiektów DS, pionowe lub poziome pasy, "czarne dziury" czy też najczęściej cienie "syfów" na optyce przed czipem kamery (brak flattów lub ich nieprawidłowe zastosowanie). Czyli zdjęcia zawierają dodatkowe informacje, które nie powstały w procesie rejestracji fotonów ale zazwyczaj w procesie późniejszej obróbki. :D Dlatego, w dzisiejszych czasach, autorzy muszą wiedzieć, że odbiorcy ich zdjęć mogą być bardziej wymagający i zauważać więcej ewentualnych "niedoróbek" (w tym pozostałe hoty, gradienty, itp.). :wink: Trzeba się będzie bardziej starać przy kontroli kalibracji i przy obróbce. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 82 gości

AstroChat

Wejdź na chat