Nikon 810A

PostRak-photo | 19 Maj 2017, 13:41

Co myślicie o nim a może ktoś ma? Jest specjalnie przeznaczony do astrofotografi tylko co to właściwie u nikona znaczy.
 
Posty: 20
Rejestracja: 28 Lut 2017, 18:26

 

Postcoy_coyote | 19 Maj 2017, 13:57

tutaj masz test nszego kolegi z innego forum, który testował tą maszynę. http://www.optyczne.pl/469.1-artyku%C5% ... %99pu.html
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

PostRak-photo | 19 Maj 2017, 16:41

Czytałem ten artykuł i jeszcze jednej i jestem w pozytywnym szoku. Można sporo zrobic tym aparatem a będę mógł przejść na trochę wyższy wymiar pikseli z mojego d700 a wyższe ISO wyglądają swietnie a to oznacza dużo dobrej zabawy. Brakuje trochę czułości 100 ale lepiej sobie aparat radzi z korecja szumów na wyższych.
 
Posty: 20
Rejestracja: 28 Lut 2017, 18:26

 

PostDominik Woś | 19 Maj 2017, 20:46

Rak-photo napisał(a):Co myślicie o nim a może ktoś ma? Jest specjalnie przeznaczony do astrofotografi tylko co to właściwie u nikona znaczy.


Nikon 810A daje naprawdę fajne rezultaty w astrofotografii. Dzięki uprzejmości kolegi Michała miałem okazję porównać klatki z 810A i mojego modyfikowanego Canona 6D. Wydaje mi się, że Nikon wypada znacznie lepiej w takim porównawczym teście. Ach, gdyby nie ta zaporowa cena Nikona w porównaniu do Canona to byłby raczej mój wybór do szerokich kadrów.

Nikon przespał też chyba odpowiedni czas na zaoferowanie astrofotografom dedykowanego DSLRa. Bardziej popularny stał się Canon i co się z nim wiąże optyka do niego. Przejście na Nikona wymagałoby wymiany optyki z systemu Canona na Nikona, co dodatkowo może zniechęcać (spore wydatki). Zresztą sam Nikon nie wydaje się przekonany do zdecydowanego wejścia w segment astrofotograficzny jeśli jego polityka cenowa raczej ma zniechęcać do zakupu 810A.

Porównanie nowoczesnego DSLRa z chłodzonymi kamerami ma moim zdaniem krótkie nogi, szczególnie dla osób ceniących sobie mobilność i Live View (nie wymaga laptopa do robienia zdjęć). Te nowe CMOSy nie mają dużych szumów więc chłodzenie matrycy również nie jest konieczne.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostRak-photo | 19 Maj 2017, 21:41

Ja myśle ze to nie przespanie a raczej zaczekanie na test przez innych producentów. Weszli naprawdę z wielkim przytupem. Do tego co czytałem redukcje na wysokich czułościach wiec ......
Co do ceny to zawsze nikomu były droższe. Zauważ ze podobna cenę miał na początku D810 a teraz można kupić go za 1800f. Wiec zakup wersji astro za 2800f nie wydaje sie jakoś specjalnie zawyżona. Podejrzewam ze za 5-6 miesięcy zejdzie do 2400f. A to juz przedział normalnej lustrzanki. Widziałem zdjęcia z 810 i 810a i dodatkowy czerwony odcień na zwyczajnych zdjęciach jest rewelacyjny i raczej to plus niż wada. Dodaj do tego nikona 14-24 lub 24 F1.4. Jeśli prawda sa zachwyty nad jego możliwościami przez teleskop to robi sie z niego maszynka na lata fotografii i tez astro-krajobrazowej.
 
Posty: 20
Rejestracja: 28 Lut 2017, 18:26

 

PostDominik Woś | 19 Maj 2017, 23:53

Rak-photo napisał(a):Ja myśle ze to nie przespanie a raczej zaczekanie na test przez innych producentów. Weszli naprawdę z wielkim przytupem. Do tego co czytałem redukcje na wysokich czułościach wiec ......


A gdzie niby ten wielki przytup zauważyłes? Gdzie wysyp zdjęć astronomicznych z tego Nikona, który zadebiutował w 2015 roku? Redukcje na wyższych czułościach? Raczej bezużyteczne są do astrofotografii gdyż i tak trzeba kalibrować surowe zdjęcia darkami, biasami i flatami.


Rak-photo napisał(a):Co do ceny to zawsze nikomu były droższe. Zauważ ze podobna cenę miał na początku D810 a teraz można kupić go za 1800f. Wiec zakup wersji astro za 2800f nie wydaje sie jakoś specjalnie zawyżona. Podejrzewam ze za 5-6 miesięcy zejdzie do 2400f. A to juz przedział normalnej lustrzanki.


Canon 6D to koszt około 5-6k PLN więc ponad 2x taniej wychodzi niestety.

Rak-photo napisał(a):Widziałem zdjęcia z 810 i 810a i dodatkowy czerwony odcień na zwyczajnych zdjęciach jest rewelacyjny i raczej to plus niż wada. Dodaj do tego nikona 14-24 lub 24 F1.4. Jeśli prawda sa zachwyty nad jego możliwościami przez teleskop to robi sie z niego maszynka na lata fotografii i tez astro-krajobrazowej.


Dodatkowa czerwień na "zwyczajnych zdjęciach" jest raczej mało ciekawa i nieporządna. Dodatkowo postęp w DSLRach i CMOSach jest bardzo szybki, więc sprzęt na lata to raczej zabobon. :wink:

Przyponę też, że kolorowa matryca, dla celów astrofoto, wymaga ciemnego nieba bez "light pollution", o co nie jest łatwo w Europie.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostRak-photo | 20 Maj 2017, 09:25

Tylko w fotografi reporterskiej a tu nawet matryca jest za duża). Ale w reszciemoze byc plusem. Dzięki temu twója kamera rejestruje cos czego nie daj ci inna.
Myślisz ze zawsze ustawia sie WB taki jak powinnien byc do fajne chcieli ? Nie. Ustawia sie taki by ci sie podobał. Zobacz zdjecia zachodów słońca o ile lepsze jest zdjęcie. A teraz porównaj zdjęcie bukietu gdzie czerwień z 810a jest po prostu fantastyczna.
http://imaging.nikon.com/lineup/microsi ... index.html

Widzisz wadę gdzieś gdzie większość światowych fotografów doceni jako zaletę lub artyzm bez dodawania filtrów
 
Posty: 20
Rejestracja: 28 Lut 2017, 18:26

 

Postbar | 23 Maj 2017, 15:24

Cześć. Posiadam D810A. "Deesowcem" nie jestem, ale mogę stwierdzić, że lustrzanka sprawuje się fenomenalnie do szerokich pól i astrofotografii krajobrazowej. W zastosowaniach nieastronomicznych w większości przypadków czerwone zabarwienie jest bardzo subtelne. Wyjątkiem są np. zachody i wschody Słońca, na zdjęciach robionych w takich warunkach trzeba dość mocno korygować magentę.

Dorzucam przykładową fotkę z Beskidów. 85 mm, f/2, ISO 400, panorama 4 ujęć po 120 sekund.
Załączniki
Nikon 810A: Bq9VAge.jpg
 
Posty: 12
Rejestracja: 05 Maj 2008, 15:17

Postmaxio | 23 Maj 2017, 15:28

Widać, ze puszka daje radę :). Bardzo jestem ciekawy takiego kadru na wyższym iso.
 
Posty: 194
Rejestracja: 11 Wrz 2015, 20:54

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości

AstroChat

Wejdź na chat