Pewna słaba kometa w Skorpionie

PostDominik Woś | 05 Lip 2017, 22:41

Za namową Jurka (Kratera) wycelowałem w jedną z niezbyt okazałych komet widoczną w gwiazdozbiorze Skorpiona. Kometa dość jest słaba ale chyba widoczna. :wink: Czas naświetlania to 8 x 5 minut Canon 6D, szkło 135m @F4. Fotografowana z RPA (Afryka), 28 czerwca, około 2:00am CET.

Pewna słaba kometa w Skorpionie: comet_oph_50proc.jpg


Pełna rozdzielczość dostępna po kliknięciu www.astrofotografia.eu/inne/comet_oph_integration_100proc.jpg Uwaga plik waży prawe 12MB!

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 05 Lip 2017, 23:25

Bez znacznika nie do zauważenia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 05 Lip 2017, 23:33

tayson.82 napisał(a):Bez znacznika nie do zauważenia.


Słaba była Tomku. Pretensje ewentualnie to do Jurka :wink:

Dwie kolejne komety będą nawet z ogonkami. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrater | 06 Lip 2017, 00:30

Dominiku, cieszę się, że uległeś namowie i powstało to piękne zdjęcie! Bardzo dziękuję :D .
Przy okazji analizy tej fotografii nasuwa mi się pewne ogólne spostrzeżenie.
Otóż już od jakiegoś czasu traktuję astrofotografię jako narzędzie obserwacji kosmosu, które pokazać może to czego nie zobaczymy w okularze teleskopu lub lornetki.(Oprócz wielu innych, możliwych funkcji astrofotografii.)
Oczywiste jest, że ilością informacji zdjęcia przewyższają nasze bezpośrednie obserwacje. Niemniej chociaż zdjęcie pokazuje to czego nijak pod niebem nie widziałem to jednocześnie zaciera to co jest/było w naturalny sposób widoczne.
Mówiąc krótko zdjęcie bardzo wiele wnosi ale jednocześnie coś odbiera.
Patrząc na to zdjęcie wydaje się niemożliwe aby wizualnie wyhaczyć kometę, która tam jest i to w lornetce 15x70.
A jednak tej samej nocy, pod tym samym niebem (25 metrów od stanowiska Dominika) ponad wszelką wątpliwość widziałem tą kometę w DO SkyGuide 15x70.
Lekko nie było, bez super precyzyjnej mapki (autorstwa P.Guzika, Piotr dzięki!), żurawia i porządnego krzesła z regulowanym oparciem zapewne by się to nie udało.
Tej obserwacji jestem pewny podobnie jak i dwóch innych komet, które obserwowaliśmy tej nocy.
Myślę, że tytułowa zagadka jest trudna (a bez znaczka chyba mało kto odnalazłby kometę) toteż wyjaśniam, że na zdjęciu jest kometa 71P/Clark.
Dominiku, prosimy o zdjęcia kolejnych komet.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 85 gości

AstroChat

Wejdź na chat