NGC 6744 w Pawiu

PostDominik Woś | 11 Lip 2017, 10:46

Kolejny debiut na polskim forum (chociaż mogę się mylić :wink: ). Ciekawa galaktyka z poprzeczką, prawdopodobnie bardzo podobna wyglądem do Drogi Mlecznej, tyle że szacuje się, że jest około dwukrotnie większa od naszej rodzimej galaktyki. Odległa jest od nas o około 30 milionów lat świetlnych. Galaktyka znajduje się w gwiazdozbiorze Pawia, niestety w Polsce nieosiągalnym.

Zdjęcie zrobione zostało w czerwcu 2017, w RPA, teleskopem Newtona Takahashi 130D @F3,3 (130mm lustra, 430mm ogniskowej) i kamerą QHY22 prowadzonymi na montażu Takahashi EM-10. LRGB - 150:80:80:160 min. Czas pojedynczej ekspozycji to 10 minut.

NGC 6744 w Pawiu: ngc6744_75proc.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 11 Lip 2017, 16:19

Niezły koncert rozpocząłes :-)

Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale ja lubię zagłębić się w pixele :-) Nie odbierz prosze tego jako "czepianie sie", ale chec zglebienia mojej wiedzy.
Zastanawia mnie dlaczego niektóre gwiazdki sa leciutko dwukolorowe? Robiąc kamerą mono z tego co wiem nie powinny takie wychodzić. Alignacja?
Sam teraz przechodzę na mono (QHY9) i byłoby ciekawie rozgrysc ten problem. Nie wiem czy pamiętasz ale już kiedyś o tym z Tobą pisałem dla mojej qhy8l. W maximie realign planes nie pomogło.

Hhyymmm, może to tylko u mnie tak na monitorze widać?
NGC 6744 w Pawiu: Screenshot_20170711-161756.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 11 Lip 2017, 16:44

tayson.82 napisał(a):Niezły koncert rozpocząłes :-)

Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale ja lubię zagłębić się w pixele :-) Nie odbierz prosze tego jako "czepianie sie", ale chec zglebienia mojej wiedzy.
Zastanawia mnie dlaczego niektóre gwiazdki sa leciutko dwukolorowe? Robiąc kamerą mono z tego co wiem nie powinny takie wychodzić. Alignacja?
Sam teraz przechodzę na mono (QHY9) i byłoby ciekawie rozgrysc ten problem. Nie wiem czy pamiętasz ale już kiedyś o tym z Tobą pisałem dla mojej qhy8l. W maximie realign planes nie pomogło.

Hhyymmm, może to tylko u mnie tak na monitorze widać?
Screenshot_20170711-161756.png


Tomku, doceniam wnikliwość, sam patrzę na zdjęcia często w podobny sposób. :wink: Tak trzymać, nie zawsze zdjęcie ma się podobać tylko jego autorowi. :wink: Konstruktywna krytyka pomaga i mobilizuje do jeszcze większego wysiłku. :!: Mam nadzieję, że przy kolejnych zdjęciach z RPA będzie lepiej, gdyż to z NGC6744 było chyba najbardziej wymagające ze względu na jakość materiału wejściowego. :wink:

Efekt jaki zauważyłeś i o którym dyskutowaliśmy jakiś czas temu, szczególnie widoczny w przypadku kamer OSC, widać też często na zdjęciach z kamer monochromatycznych. Wynika on zazwyczaj z różnic termicznych w trakcie pozyskiwania klatek (optyka pracuje i ostrość/dystorsja pola też się zmieniają) oraz rotacji pola w przypadku niezbyt dokładnego ustawienia na biegun. Można ten efekt oczywiście zwalczyć na etapie obróbki materiału, ale jeśli jest on niezbyt degradujący dla całego zdjęcia (co zauważyłeś), a jego usuniecie wymagałoby sporo czasu to zwyczajnie można z tym żyć. :wink:

W kamerach OSC jest to trochę poważniejszy problem, po pewnych przemyśleniach domyślam się, że może jednak chodzić o wpływ szklanej płytki przed matrycą hermetyzującej jej chłodzoną komorę, poprzez różnice w załamaniu światła i optykę teleskopu.

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś 11 Lip 2017, 16:52, edytowano w sumie 2 razy
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 11 Lip 2017, 16:53

Extra Dominiku. Nieznany obiekt przede wszystkim.
Widać też, że nie jest taki mały i byłby wdzięcznym celem dla dłuższych ogniskowych.
Specjalnie zebrałeś aż tyle niebieskiego czy to jest czymś wymuszane ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 11 Lip 2017, 16:58

MaPa napisał(a):Specjalnie zebrałeś aż tyle niebieskiego czy to jest czymś wymuszane ?


Wstyd się przyznawać ale to przez głównie lekkie zmęczenie z niewyspania (za dużo pogodnych 11,5 godzinnych nocy). :wink: Ale ... niebieskiego nigdy za dużo nie można zebrać. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlukost | 11 Lip 2017, 19:24

Fajne zdjęcia. Miło przypomnieć sobie ubiegłoroczny wypad. Wszystkie trzy zaprezentowane przez Ciebie galaktyki (Barnarda, NGC 300 i tą) mieliśmy w okularze, choć tak po prawdzie żadna z nich specjalnie efektowna nie była. Co innego NGC 55 - ta jest kapitalna.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostDominik Woś | 11 Lip 2017, 22:11

lukost napisał(a):Fajne zdjęcia. Miło przypomnieć sobie ubiegłoroczny wypad. Wszystkie trzy zaprezentowane przez Ciebie galaktyki (Barnarda, NGC 300 i tą) mieliśmy w okularze, choć tak po prawdzie żadna z nich specjalnie efektowna nie była. Co innego NGC 55 - ta jest kapitalna.


Nie będę ukrywać, że generalnie koncepcję na te obiekty (Galaktyka Barnarda - karłowatą NGC6822 i konkretną NGC 300) powstały tym razem dzięki naszym miłym kolegom Wizulalowcom (Lukost, Krater, czyli Łukasz i Jurek). :wink: Pokazałem im w poprzednim roku :wink: jak zapowiadałyby się zdjęcia NGC 300 i Barnard's Galaxy i pomimo mojej poważnej dezaprobaty (słabe takie, marne, zero Ooch... i Ach.. ) zachęcili mnie do podjęcia wyzwania. :wink: Miło połączyć wizual z astrofoto, nawet jeśli delikatne chmurki widoczne w wizualu da się pokazać jako galaktyki z poprzeczką i pewnym detalem, i to z krótkiej ogniskowej. :wink:

Zresztą połączenie obserwacji wizualnych z astrofotografią to niezapomniane przeżycie, pod dobrej jakości, czyli ciemnym niebem. Bieszczady ... Roztoki Górne, czekajcie na sierpniowy nów. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrater | 11 Lip 2017, 23:33

Dominiku, kolejny hit!
Galaktyki na obu zdjęciach (to i NGC300) wykazują duże podobieństwo i można śmiało powiedzieć, że w naturze te obiekty są piękne. (chociaż nie o wszystkim co obserwujemy w kosmosie można to powiedzieć).
Niewątpliwie na ten efekt decydujący wpływ ma Twoja obróbka.
To zdjęcie bardzo też zyskuje na bogatym w gwiazdy tle przy czym są one różnokolorowe czyli chyba tak wyszły jakie są ! (ja przynajmniej nie widzę dominanty)

Fajnie, że dziesięciominutówki dały tak świetny materiał. (Strach pomyśleć gdyby okazały się stratą czasu i klapą).

Kolejny raz mam co podziwiać toteż ponownie dziękuję i gratuluję dzieła !
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 15 Lip 2017, 18:11

Szkoda tylko że używasz tak przestarzałego astrografu który z analogiem o krążku rozproszenia emulsji 25 mikronów pracował wspaniale a nawet wyśmienicie ale już przy pikselach rzędu 5 mikronów współczesnych kamer CCD w całości wymięka bo jego korekcja nie pozwala na skupienia światła całej gwiazdy na jednym pikselu i stąd ten efekt słabej ostrości i kolorowe rozmycia rożne w rożnych częściach kadru, kłania się w nim brak szkła ED :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 15 Lip 2017, 19:46

Janusz_P. napisał(a):Szkoda tylko że używasz tak przestarzałego astrografu który z analogiem o krążku rozproszenia emulsji 25 mikronów pracował wspaniale a nawet wyśmienicie ale już przy pikselach rzędu 5 mikronów współczesnych kamer CCD w całości wymięka bo jego korekcja nie pozwala na skupienia światła całej gwiazdy na jednym pikselu i stąd ten efekt słabej ostrości i kolorowe rozmycia rożne w rożnych częściach kadru, kłania się w nim brak szkła ED :arrow: :roll:


Januszu, jak Ty coś palniesz to ... :D :D :D Przysłowiowe Janusze wymiatają. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 16 Lip 2017, 08:39

Jeśli uważasz ze nieprawdę powiadam to proszę podaj jaki krążek obrazowy tworzy ten astrograf z korektorem z lat 90 tych czyli ile mikronów ma plamka obrazowa w jego ognisku :arrow: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 16 Lip 2017, 11:44

Janusz_P. napisał(a):Jeśli uważasz ze nieprawdę powiadam to proszę podaj jaki krążek obrazowy tworzy ten astrograf z korektorem z lat 90 tych czyli ile mikronów ma plamka obrazowa w jego ognisku :arrow: :?:


Wójek Google za przewodnika. :wink:

http://www.trutek-uk.com/takahashi/e130d_brochure.pdf

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 16 Lip 2017, 12:02

Korektor ma faktycznie szkło ED mea culpa nie doczytałem ale na dole pliku pdf narysowane są obrazy gwiazd i w kwadraciku o boku 0,1 mm widać wyraźnie me na osi jest to jakieś 10 mikronów a na brzegu pola prawie 20 mikronów czyli tutaj mam rację, tej historycznej już konstrukcji z czasów analogu brakuje trochę jakości obrazu do współczesnych wymagań kamer CCD co widać wyraźnie na powiększonym przez Kolegę fragmencie obrazu :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 16 Lip 2017, 12:41

Janusz_P. napisał(a):na dole pliku pdf narysowane są obrazy gwiazd i w kwadraciku o boku 0,1 mm widać wyraźnie me na osi jest to jakieś 10 mikronów a na brzegu pola prawie 20 mikronów czyli tutaj mam rację, tej historycznej już konstrukcji z czasów analogu brakuje trochę jakości obrazu do współczesnych wymagań kamer CCD co widać wyraźnie na powiększonym przez Kolegę fragmencie obrazu :arrow: :roll: :oops:


Coś mi się wydaje, że trzeba czytać ze zrozumieniem. Podkreśliłem co trzeba. :wink: Na brzegu 44mm skorygowanego pola jest nadal poniżej 10 mikronów. Tyle o sprzęcie. :wink:

NGC 6744 w Pawiu: epsilon130d.jpg


Co do zdjęcia to wspomniałem wcześniej, że mogłoby być lepszej jakości (ostrość, rotacja pola, itp.). Kurcze, aż strach na Astromaniaku pokazywać zdjęcia teraz. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 16 Lip 2017, 14:33

To co podkreśliłeś przeczytałem ale to dla jednej barwy a polichromatycznie to jest krążek 10 mikronów na osi i 20 na brzegu kadru co widać i można zmierzyć na najniższych grafikach, po powiększeniu boku ich kadry do 5 cm krążek na osi zajmuje 5 mm czyli to jest 10 mikronów w tej skali :arrow: :idea:
Zdjęcie mi się bardzo podoba bo to egzotyczny, niedostępny u nas obiekt, zwracam tylko uwagę na niektóre aspekty sprzętowe :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 16 Lip 2017, 15:37

Janusz_P. napisał(a):Szkoda tylko że używasz tak przestarzałego astrografu który z analogiem o krążku rozproszenia emulsji 25 mikronów pracował wspaniale a nawet wyśmienicie ale już przy pikselach rzędu 5 mikronów współczesnych kamer CCD w całości wymięka bo jego korekcja nie pozwala na skupienia światła całej gwiazdy na jednym pikselu i stąd ten efekt słabej ostrości i kolorowe rozmycia rożne w rożnych częściach kadru, kłania się w nim brak szkła ED :arrow: :roll:


Takahashi Epsilon 130D jest nową wersją tego astrografu, następcą E130, który premierę miał w 1985 roku, jeśli dobrze pamiętam. Jeśli się nie mylę premiera tego nowszego modelu E130D miała miejsce w 2013 roku. Nowy model posiada przeprojektowany korektor, który ma wielkość plamki (spot size) poniżej 10 mikronów w całym skorygowanym do pełnej klatki polu o średnicy 44mm. Nowszy model ma też większe lustro wtórne i trochę lepszy wyciąg (tutaj niestety Takahashi trochę odstaje). O szkle ED w korektorze sam Januszu wspomniałeś.

Zatem w którym powyżej zacytowanym zdaniu jest chociaż odrobina prawdy Januszu? :wink: Tylko z tym polemizowałem. Trzeba dbać o jakość informacji na AM. :wink: O jakość zdjęć będziemy walczyć. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 16 Lip 2017, 20:26

Z grafik w załączonym PDF wynikają rozmiary plamki rozproszenia 10 i 20 mikronów, no chyba że obrazek w instrukcji jest zmataczony :arrow: :roll: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 16 Lip 2017, 22:21

Janusz_P. napisał(a):że obrazek w instrukcji jest zmataczony :arrow: :roll: :mrgreen:


Zmataczony to ewentualnie admin tego forum jest. :D dzięki za miłą wymianę zdań. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 18 Lip 2017, 07:36

:D :D :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 138 gości

AstroChat

Wejdź na chat