Ciemne mgławice na lewo od Skorpiona

PostMaPa | 15 Lip 2017, 12:48

Przy okazji mozaiki Drogi Mlecznej, która powstała w ramach poprzedniej wyprawy do RPA, zwróciłem uwagę na jednak dość wyraźne pasmo ciemnych mgławic ciągnące się dla obserwatora z Polski od dołu gwiazdozbioru Orła aż praktycznie po górę Skorpiona ( lub odwrotnie :) ). Dodatkowo na zdjęciach w sieci zobaczyłem ogromną mgławicę wodorową skoncentrowaną wokół gwiazdy Zet Oph. Zanotowałem sobie aby wrócić do tego motywu tym bardziej, że niegdysiejsza panorama DM nie sięgała na tyle daleko od głównego pasa aby to dobrze ukazać. Obszar ten na tyle mnie przyciągnął tym razem, że zrobiłem te okolice w 2 lub 3 sesjach. Poniższy kadr chronologicznie jest pierwszy.

Obszar jest dostępny z Polski ale raczej pomijany :raz że nisko, dwa główny pas drogi mlecznej najnormalniej w świecie przyciąga bardziej. Skorpion jest u góry, północ praktycznie na lewo, dla bardziej naturalnej orientacji zdjęcie można obrócić sobie o 90 st w prawo.

Canon 6D, Sigma 50mmA, iso1600, ~1h, SkyTracker

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 15 Lip 2017, 14:29

Bardzo fajnie to wygląda Marcinie. Faktycznie niezbyt często obserwowany i fotografowany obszar nieba. Jednak większość fotografujących przeniosłaby kadr mocno w prawo, w stronę Tarczy i jej skarbów.

Mgławica emisyjna (czerwona po lewej) wyszła super. Planowanie kadrów to jednak podstawa udanego zdjęcia. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 15 Lip 2017, 14:48

Ciemne mgławice ale i niemało czerwieni w tym rejonie.
Ciekawa fota!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 36 gości

AstroChat

Wejdź na chat