Skarby południowego nieba - Krzyż Południa i Worek Węgla

PostDominik Woś | 01 Sie 2017, 19:41

Krzyż Południa jest chyba najbardziej charakterystycznym gwiazdozbiorem południowego nieba, pomimo, że jest to najmniejszy z gwiazdozbiorów widocznych na niebie. Towarzyszy mu ciemna mgławica nazwana Workiem Węgla, przysłaniająca na tyle gwiazdy znajdujące się za nią, że wizualnie, szczególnie jeśli patrzymy gołym okiem, może wydawać się, że jest to dość pusty, czarny obszar nieba. Worek Węgla można w zasadzie porównać do ciemnych mgławic w gwiazdozbiorze Łabędzia, jednak Worek jest większy i wydaje się być ciemniejszym. W tle widać sporo innych ciemnych mgławic, ale ich oznaczenia są dla nas bardzo egzotyczne, więc nie podjąłem się ich identyfikacji i oznaczenia.

Czas naświetlania to 10 x 10 minut Canon 6D, szkło 135m @F4, prowadzone na Astrotrac, fotografowane z RPA (Afryka) w czerwcu tego roku.

Skarby południowego nieba - Krzyż Południa i Worek Węgla: southern_cross_coalsack_50proc.jpg


Wersja z opisem głównych gwiazd i DS-ów:

Skarby południowego nieba - Krzyż Południa i Worek Węgla: southern_cross_coalsack_50proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrater | 02 Sie 2017, 10:53

No nie, nie da się przejść obojętnie obok tego zdjęcia !
Świetna praca, wyrazy uznania Dominiku!

Domek, sknoć coś trochę czasami albo nawet totalnego knota wystaw aby jakaś krytyka się wywiązała (o ile nie dyskusja) :wink:

W tym wypadku uważam, że zdjęcie byłoby jeszcze ciekawsze przy nieco innym kadrowaniu i tak:
1/ wg mnie zdjęcie zyskałoby gdyby go obciąć od góry troszeczkę powyżej dwóch gwiazdek nad Gacruxem (czyli w przybliżeniu na wysokości HIP 62026)
2/ poza tym może by zyskało (pewny nie jestem bo niezbyt dokładnie pamiętam jak wygląda tamten obszar) gdyby poszerzyć ujęcie i pokazać co jest po drugiej stronie Worka (naprzeciw i po przekątnej względem Krzyża). Czyli zdjęcie w obrysie kwadratu z Workiem w środku. (przy orientacji bez zmian i startując od wersji obciętej od góry).

Z mojej strony to ewentualna zachęta do eksperymentów gdyż szanuję święte i nienaruszalne prawo każdego autora aby robić i tworzyć według swojego uznania (i nic nikomu do tego) !
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postfizyk5 | 02 Sie 2017, 11:13

Piękny fragment nieba pięknie uwiecznione.
Próbowałem sobie wyobrazić jak z RPA wygląda Droga Mleczna i ... nie potrafię.
Musi być to piękny widok. Środek galaktyki w Strzelcu jest kilka razy jaśniejszy niż np. w Łabędziu.
Należy dodać do tego niebo o jakości Bortle class1 (takie jak na środku Baltyku) i mamy widok,
który zapiera dech.
Pozdrawiam i jeszcze raz moje gratulacje.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Postlukost | 02 Sie 2017, 11:31

Na farmie, gdzie powstało zdjęcie, nie ma jedynki w skali Bortle'a. Jest " zaledwie" dwójka.;)
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostMaPa | 02 Sie 2017, 11:47

Dobrze sobie radzisz z 10kami Dominiku :) Widziałem pojedyncze klatki ( ba sam robiłem próby na 8min ;) ) i nie byłem przekonany co do późniejszej obróbki.
Zdjęcie oczywiście bardzo fajnie prezentuje region.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 02 Sie 2017, 13:37

Krater napisał(a):W tym wypadku uważam, że zdjęcie byłoby jeszcze ciekawsze przy nieco innym kadrowaniu i tak:
1/ wg mnie zdjęcie zyskałoby gdyby go obciąć od góry troszeczkę powyżej dwóch gwiazdek nad Gacruxem (czyli w przybliżeniu na wysokości HIP 62026)
2/ poza tym może by zyskało (pewny nie jestem bo niezbyt dokładnie pamiętam jak wygląda tamten obszar) gdyby poszerzyć ujęcie i pokazać co jest po drugiej stronie Worka (naprzeciw i po przekątnej względem Krzyża). Czyli zdjęcie w obrysie kwadratu z Workiem w środku. (przy orientacji bez zmian i startując od wersji obciętej od góry).


Dzięki za miłe słowa Jurku. Co do kadrowania to masz rację sam o tym myślałem aby zrobić "cropa" ale ostatecznie zdecydowałem się na pokazanie całego kadru, który się naświetlił.

Co do jeszcze szerszego ujęcia tego regionu to jest on w planach o ile materiał i czas pozwoli. Ponad Krzyżem miałbyś fragment Centaura z już prezentowanym na forum fragmentem z Omegą Centauri i Centaurusem A. Po prawej od Krzyża Południa jest obszar z mgławicą Pędzący Kurczak i Eta Cariną w Kilu, pod Krzyżem i Workiem jest Mucha i na lewo od niej Rajski Ptak, powyżej którego jest kolejny fragment Centaura z Alfą i Betą Centauri. Nie będzie łatwo to wszystko poskładać w jedną dużą mozaikę ale może spróbuję (praca na długie pochmurne zimowe wieczory raczej). :wink:

Na razie będę kontynuował cykl "Skarby południowego nieba" gdyż trochę tam tego jest i warto chyba przybliżyć forumowiczom te egzotyczne dla nas fragmenty południowych gwiazdozbiorów oraz ich obiekty DS.

MaPa napisał(a):Dobrze sobie radzisz z 10kami Dominiku :) Widziałem pojedyncze klatki ( ba sam robiłem próby na 8min ;) ) i nie byłem przekonany co do późniejszej obróbki.
Zdjęcie oczywiście bardzo fajnie prezentuje region.


Faktycznie pamiętam, że byłeś Marcinie sceptyczny co do tych 10-tek. Trzeba było opracować trochę zmodyfikowany sposób obróbki i zaakceptować więcej gwiazd w kadrze, ale być może jest to droga, którą w przypadku fotografowania Canonem należy brać poważniej pod uwagę. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 82 gości

AstroChat

Wejdź na chat