Skarby południowego nieba - Mucha

PostDominik Woś | 13 Sie 2017, 14:05

Gwiazdozbiór Muchy jest bardzo egzotycznym dla nas gwiazdozbiorem nieba południowego. Nie można temu się dziwić, gdyż środek poniższego zdjęcia to deklinacja -72 st.

Najbardziej spektakularnymi obiektami Muchy są ciemna mgławica nazwana Dark Doodad, która bardzo ładnie widoczna jest pod ciemnym niebem południa nawet gołym okiem, oraz gromady kuliste NGC4372 i NGC4833. Gwiazdozbiór ten położony jest pod Krzyżem Południa w kierunku bieguna południowego.

Zdjęcie jest wycinkiem z mozaiki z 4 z paneli, każdy z czasem naświetlania 10 x 10 minut, Canon 6D mod, szkło 135m @F4, prowadzone na Astrotrac, fotografowane z RPA (Afryka) w czerwcu tego roku.

Skarby południowego nieba - Mucha: musca_50proc.jpg


Wersja z opisem głównych gwiazd i DS-ów:

Skarby południowego nieba - Mucha: musca_50proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 13 Sie 2017, 22:47

Świetne. Sięgnąłeś tam gdzie jeszcze nigdy nie dotarłem :) Te ciemne mgławice na dole to rodzynki tego kadru.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 14 Sie 2017, 11:44

Zajefajne Dominik, piękny kadr i wykonanie :D
Ja Marcin w przeciwieństwie do Ciebie ostrzyłem sobie apetyt na ten obiekt jako pierwszy w kolejce. Będąc w Namibii to właśnie on poszedł na pierwszą linię strzału :D
Widziałem go wcześniej w galerii Thomasa.V.Davisa speca od południowych mgławic i bardzo mi się spodobał.
Niestety okazało się , że w euforii pomyliłem jeden z kanałów RGB i któregoś tam nie złapałem.
Została tylko luminancja więc załączam ją do wątku dla przypomnienia i uzupełnienia pięknego zdjęcia Domka.

Skarby południowego nieba - Mucha: L_koniec_jpeg.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostPiotrcb | 14 Sie 2017, 13:06

Super - coraz lepiej wychodzą Ci te 10'minutowe zdjęcia :wink: .

Pozdrawiam
SW Mak 127 , HEQ5 Pro Mod , ASI 120MC , Nikon D3200 , Canon EOS 350D i parę szkiełek M42
Awatar użytkownika
 
Posty: 144
Rejestracja: 07 Sty 2016, 17:37

 

PostMaPa | 14 Sie 2017, 15:43

Bogdanie Dark Doodad'a znam na wylot :D

Poniżej jeszcze z pierwszej wyprawy do RPA :)
http://astromarcin.pl/images/aaa2015/Musca/Musca_2015_half.jpg

Mnie ujęły te brązowawe duszki na dole kadru Dominika.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 14 Sie 2017, 17:01

Właśnie się dziwiłem, bo to taki dość oklepany obiekt i myślałem, że mówiąc o kadrze miałeś na myśli między innymi ten obiekt :wink:
Spoko,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 14 Sie 2017, 18:03

No to fajnie, że Wam się podoba a Ci z Was, którzy byli już w Afryce mogą dodatkowo wrócić wspomnieniami do tego gwiazdozbioru i słynnego Dark Doodad'a. :D

Bogdanie - mam pewnie na dysku skalibrowany materiał LRGB (z 2013 r.) z podobnym kadrem jak u Ciebie więc w razie czego chętnie udostępnię abyś mógł poskładać Dark Doodad'a w kolorze. :D

Jako, że Janusz odblokował możliwość zamieszczania załączników powyżej 4MB, warto może pokazać Muchę i Dark Doodad'a w jeszcze szerszym kontekście (UWAGA: plik ma ponad 8MB :!: ):

Skarby południowego nieba - Mucha: cross_chicken_musca_50proc.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 14 Sie 2017, 20:45

Ooo, to warto zerknąć w tej rozdzielczości. Jeszcze lepszy efekt.
Zerknę jakiego kanału mi brakuje i chętnie wypożyczę go skalibrowania RGB.
Dzięki,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostKrater | 17 Sie 2017, 12:14

Domek napisał(a):.... a Ci z Was, którzy byli już w Afryce mogą dodatkowo wrócić wspomnieniami do tego gwiazdozbioru i słynnego Dark Doodad'a. :D

Wracam, wracam wspomnieniami chociaż, jak by to powiedzieć, żywe niebo a zdjęcie to inne światy, real i wirtual. Jestem starej daty, preferuję real chociaż na zdjęciu widać wiele rzeczy lepiej niż naocznie.

Poza tym zrobiłeś zdjęcie, którego nie ma jak krytykować. :wink:
(gdyby to było ujęcie dla estetyki a nie dla logiki to mógłbym ewentualnie pokrytykować kompozycje ale, że założenia są inne to nawet tego nie przystoi robić :mrgreen: )

Gratuluję kolejnego dobrego zdjęcia!
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat