M 106

Postfizyk5 | 08 Kwi 2020, 19:37

Witam
Dodaję jeszcze jedną galaktykę do kolekcji - M106.
4h mat. TLAPO804, ASI071,
zdrówka życzę
M 106: 168 2400png7.png


Samotne drzewo i gwiazdy zrobione razem z M106.
M 106: Startrails11.jpg


https://drive.google.com/file/d/1njMxZ4 ... sp=sharing
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostDominik Woś | 08 Kwi 2020, 20:58

Fajnie wyszło Rafale, fajna kolorystyka okolic środka M106 tylko te gwiazdy ... :roll: Ugięcie, ściśnięta optyka czy prowadzenie?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postfizyk5 | 08 Kwi 2020, 21:29

Dzięki za dobre słowo.
Co do gwiazdek, to powiem co wiem ... :)
Skala zdjęcia to 2,06 arcsec/piksel
Prowadzenie Heq5 na wykresie w phd wacha się +/- 1 arcsec/piksel :( (gdyby było dwa razy mniejsze to :) święto lasu )
Optyka może troszkę ściśnięta, ale nie jest najgorzej, jak na taki sprzęt (jak ja to mówię, najtańszy z tych lepszejszych :) )
Ugięcie, może troszkę, przecież wyciąg to tylko ts 2,5" z obciążeniem flattenera 2,5", kamerki i koła 2" (w sumie jakieś 2kg )
(2kg na wysunięciu jakieś 12cm poza wyciąg )

ale jak zmieniałem przed akcją "na galaktyki" flattener z x0,79 na x1 to dałem za dużą odległość na złączkach
o jakieś 5mm, między flattenerem a matrycą.... może to jest najważniejszą przyczyną gwiazdek?

gwiazdek?
a co masz do gwiazdek?
według ciebie co może być przyczyną gwiazdek? dlaczego? jakich gwiazdek??? :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostDominik Woś | 09 Kwi 2020, 08:03

fizyk5 napisał(a):Dzięki za dobre słowo.
Co do gwiazdek, to powiem co wiem ... :)
Skala zdjęcia to 2,06 arcsec/piksel
Prowadzenie Heq5 na wykresie w phd wacha się +/- 1 arcsec/piksel :( (gdyby było dwa razy mniejsze to :) święto lasu )
Optyka może troszkę ściśnięta, ale nie jest najgorzej, jak na taki sprzęt (jak ja to mówię, najtańszy z tych lepszejszych :) )
Ugięcie, może troszkę, przecież wyciąg to tylko ts 2,5" z obciążeniem flattenera 2,5", kamerki i koła 2" (w sumie jakieś 2kg )
(2kg na wysunięciu jakieś 12cm poza wyciąg )

ale jak zmieniałem przed akcją "na galaktyki" flattener z x0,79 na x1 to dałem za dużą odległość na złączkach
o jakieś 5mm, między flattenerem a matrycą.... może to jest najważniejszą przyczyną gwiazdek?

gwiazdek?
a co masz do gwiazdek?
według ciebie co może być przyczyną gwiazdek? dlaczego? jakich gwiazdek??? :)


Jeśli chodzi o prowadzenie to nie wiem czy próbowałeś wyłączyć guiding w jednym kierunku w osi deklinacji (DE) Zazwyczaj jest duża poprawa w jakości prowadzenia również w osi RA.

Być może ściśniętą optykę da się zoptymalizować, skontaktuj się z Catalinem z CCF Telescopes, może coś podpowie. :wink:

Jeśli chodzi o wyciąg to może zadtosuj jakąś skręcaną przdłużkę aby wyciąg był mniej wysunięty, ugięcia mniej dokuczliwe.

Odkegłość pomiędzy flattenerem i czipem kamery jest istotna, 5mm to dość dużo, być może dużo za dużo. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postfizyk5 | 09 Kwi 2020, 12:07

Na najbliższej sesji spróbuję wyłączyć w PHD2 guiding w osi dec,
w kierunku Pn, lub Pd, albo całkowicie (w zależności od tego jak to się będzie zachowywać).

Odnośnie wyciągu, chodziło mi o to, że środek masy flattenera, koła i kamerki jest jakieś 12 cm od końca wyciągu.
Sam wyciąg jest wysunięty jakieś 2cm.

A może... za bardzo ciągnę te gwizdki za uszy :wink:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostDominik Woś | 09 Kwi 2020, 16:06

fizyk5 napisał(a):A może... za bardzo ciągnę te gwizdki za uszy :wink:


Jak gwizdki to chyba nadmuchujesz. :wink: Trzeba zduagnozować co jest nie tak, naprawić i robić zdjęcia. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 193 gości

AstroChat

Wejdź na chat