Prośba o pomoc w obróbce po DSS.

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postbadyunior | 03 Paź 2017, 20:40

Witam wszystkich.

Swoją przygodę z fotografią astronomiczną dopiero zaczynam. Widząc Wasze prace, wiem że czeka mnie ogrom pracy. Póki co, zdecydowałem się nie robić zdjęć przy pomocy posiadanego Maka 127, bo to tak naprawdę poza zdjęciami planet czy księżyca nie ma sensu i robię troszkę inaczej. Posiadam dość jasny obiektyw Sigma 100-300/4 z dodatkowym extenderem 1,4x. Szkło to podłączam do Canona 1D Mark 4 a całość montuję na montażu EQ3-2 z napędem w jednej osi. Pozwala to uzyskiwać nieporuszone zdjęcia na pełnej ogniskowej tego szkła przy czasach rzędu 120-180 sekund na klatkę. Ostatnio będąc na Mazurach bawiłem się robiąc podejścia pod M31 i NGC2024. Klatki mi jako takie wychodzą i tu nie narzekam. Wrzucam je do DSS ale plik wynikowy jest... lekko mówiąc dziwny. Zdjęcie jest bardzo jasne, plik tiff 32 bitowy. W trakcie zmiany na 16 bit wychodzi dla mnie całkowicie niezrozumiała tabelka z kilkunastoma suwakami. Ni cholery nie wiem co i jak ustawić aby otrzymać jak najlepszy wynik. Naprawdę nie wiem co robię źle. Czy mógłbym Was, koledzy poprosić o pomoc? W zasadzie nie znalazłem żadnych tutoriali co i jak robić ze zdjęciem wynikowym z DSS. Moje dwa wynikowe stacki bez obróbki po DSS znajdziecie tu:

http://www.fotosport.pl/M31_stack.tif
http://www.fotosport.pl/ngc2024_stack.tif

Pliki ważą po około 165MB. Z góry dzięki za pomoc, ewentualnie jeśli znacie jakieś tutki do nauki obróbki po DSS to bardzo chętnie się z nimi zapoznam.

A te, które ja obrobiłem wyglądają tak:

Image
Image

Pozdrawiam
Darek
 
Posty: 1
Rejestracja: 03 Paź 2017, 19:52

 

Posttayson.82 | 04 Paź 2017, 16:17

Extender wyrzuć!

Nie wierzę że nic nie znalazlem o obróbce zdjęć!!
Wpisz na YT astro ps, workflow, processing i konkretny obiekt. Jest trgo tak dużo że przez rok po 10h się przez to nie przekopiesz....

F4 to wcale nie jest taki jasny sprzęcik ;-) Jak u niego z aberracja? Jak jest to gwiazdki od razu ją złapią.

Może na początek obejrzyj sobie jak ja stackuje i sprawdź czy masz tak samo ustawione opcje. https://youtu.be/FaqhLFrbJ4g

Stack wystarczy że jest 16bit, więcej to sztuczne bmuchanie.

Co do zdjęcia to proponuję na początek zmniejszyć magente oraz kontroluj histogram. Musi lekko dostawać od lewej strony.
Ostatnio edytowany przez tayson.82, 04 Paź 2017, 16:19, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postmaciekp85 | 04 Paź 2017, 16:18

Na pewno wielu tutaj lepiej to wyjaśni - ja mogę tak trochę na chłopski rozum, na ile rozumiem DSS i sprawy związane z histogramem itp. aspektami zdjęcia. Generalnie trzeba tak te suwaki ustawiać, żeby uzyskać jak największą rozpiętość na średnich tonach - żeby ciemniejsze obszary obiektu nie zlewały się z tłem, a jaśniejsze nie były prześwietlone. W praktyce powinno to być tak, żeby krzywa rysowana przez DSS na jak największym swoim odcinku przebiegała przez te trzy obszary histogramu oznaczające barwy podstawowe - sorry, nie wiem, jak to się fachowo nazywa. :) Czyli powinna być w miarę stroma i jej najbardziej pionowy odcinek mieścić się właśnie w tym obszarze. Tak to przynajmniej wygląda z perspektywy totalnego amatora.
Te Twoje obrobione zdjęcia są moim zdaniem mocno przegięte, jeśli chodzi o nasycenie kolorów i kontrast. Postaraj się mniej szarżować z suwakami w programie, którego używasz do ostatecznej obróbki.

Tak wygląda Twoja M31 po paru kliknięciach w Lightroomie:
Image
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

Posttayson.82 | 04 Paź 2017, 21:38

Chyba wiem jaki tutek oglądałeś o dss.
W dss nic nie obrabiamy! Tylko stack i reszta gdzie indziej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postmaciekp85 | 04 Paź 2017, 22:04

Kilka oglądałem. Ale to trochę dziwne, bo dużo lepsze rezultaty (oczywiście z mojej czysto subiektywnej perspektywy "estetycznej") osiągam najpierw obrabiając w DSS, a dopiero potem w Lightroomie. Jakie są przesłanki, żeby nic nie obrabiać w DSS, skoro daje on tak duże możliwości w zakresie zmiany tych krzywych? Aż zrobię zaraz eksperyment z moim ostatnio zgromadzonym materiałem, bo mnie to zaciekawiło... dawno nie próbowałem "tylko stackować" w DSS.

EDIT: i na razie rezultaty totalnie rozczarowujące (obróbki w Lightroomie materiału prosto po zestackowaniu). Będę musiał pooglądać najwyraźniej jakieś "tutki", ale nie takie jak ten, na który dzisiaj trafiłem - gościa, który ma najnowszego PS-a i masę jakichś astro-wtyczek do niego. Uważam, że jak na jakość materiału, który zgromadziłem, to to: https://www.flickr.com/photos/128133312@N07/23545006358 jest przyzwoite, a w 95% zrobione w DSS-ie.

Jeszcze a propos załączonych przez Kolegę stacków, to odnoszę wrażenie, że były one robione przy jasnym Księżycu (o ile nie "grzebał" z nimi w DSS-ie). Mylę się? A może soczewka obiektywu mocno zaparowała? Dziwi też mnie trochę brak charakterystycznych dla obiektywu spajków - jasne gwiazdy wyglądają trochę bardziej jak z apochromatu. Ale własnie to może przez mgiełkę na optyce?
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

Postmebelek | 07 Paź 2017, 14:35

Ściągnij sobie darmowy Fitswork, zobacz kilka podstawowych tutoriali do niego i zrobisz duży krok do przodu.
Kolimuję i kolimuję , a przez chmury wciąż nie widać gwiazd.
GSO 203/800, SW Evostar 72 ED, EQ-5, Hyperion 5,8,17,21, Nikon D40, D5200, kamerka QHY163M
astronotatnik.blog.pl
 
Posty: 121
Rejestracja: 16 Cze 2013, 08:49
Miejscowość: Zabrze

 

Postmaciekp85 | 07 Paź 2017, 15:02

Dziękuję za wskazówkę, ale na razie programik mnie odrzucił swoim wyglądem i brakiem ergonomii... Serio tak źle jest obrabiać zdjęcia w DSS? Czy naprawdę da się coś jeszcze wycisnąć z poniższego zdjęcia, zrobionego niemodyfikowaną lustrzanką bez żadnych dodatkowych filtrów (ledwie 31 klatek po 4 minuty)? Byłoby super, ale jakoś nie mogę uwierzyć...

Image
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

PostKrzysztof z Bagien | 19 Paź 2017, 15:29

Nie ma niczego złego w obróbce zdjęć w DSS, masz tam właściwie wszystko, czego potrzeba do takiej wstępnej obróbki - krzywą tonalną i równoważenie histogramu. Nie ma różnicy, czy tych narzędzi użyjesz w samym DSS, czy w jakimś zewnętrznym programie; jeśli zrobisz to dobrze, to efekt będzie taki sam. Jedyna różnica może być taka, że w programach dedykowanych do obróbki grafiki może być to wygodniejsze (np. w Corel Photo Paint krzywą tonalną możesz "złapać" i przesuwać bezpośrednio po ekranie, a w DSS trzeba to robić za pomocą suwaków; fakt, że w DSS nie ma aż tak dużej kontroli nad kształtem krzywej, ale generalnie nie ma to większego znaczenia w obróbce zdjęć nocnego nieba), plus mają one wiele innych funkcji, które mogą się przydać (np. usuwanie szumu). Do zrobienia w edytorach grafiki pozostaje właściwie tylko skalowanie/kadrowanie.

A tak się jeszcze podepnę pod temat: ustawiam aparat, żeby zapisywał zdjęcia w formacie RAW + JPEG (czyli ten sam obraz dostaję dwa razy). I teraz - kiedy próbuję składać do kupy pliki RAW, to uzyskuję dużo gorsze rezultaty, niż podczas pracy z JPEGami. Np. w RAWach DSS znajduje jakieś 150 gwiazd, a w JPEGach, przy tym samym progu wykrywania - 2000. Macie jakiś pomysł jak sobie z tym poradzić? Jak to poustawiać, żeby miało to jakiś sens? Przecież teoretycznie z RAWów powinno się dać wyciągnąć więcej informacji, niż ze stratnie skompresowanych JPEGów.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 276
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat