vdB156 - cześć A - LBN462 oraz LBN461

PostMaPa | 25 Paź 2017, 12:23

To nie do końca klasyczny obiekt z katalogu vdB które jak do tej pory mi się wydawało są zwartymi przeważnie niebieskimi mgławicami.
Tutaj mamy do czynienia z grupą mgławic skupioną wokół jasnej gwiazdy o And. JA kadr dobrałem ze względu na wizulane połączenie tej chmury.
Oddzielenie pozycją na liście stanowić od teraz będzie zrobienie całego kompleksu.


Nieco lepiej widać ten kompleks na być może nie dedykowanej sesji ale jednak obejmującej o And. Góra po lewej.
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=46285
FSQ/ST8300 LRGB ~7h

Image

Nieco lepiej widać ten kompleks na być może nie dedykowanej sesji ale jednak obejmującej o And. Góra po lewej.
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=46285
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 25 Paź 2017, 16:08

Fajne wyszło Marcinie a te malutkie galaktyki w tle, widoczne jak gdyby pod pierzynką z mgławic pyłowych są super. Na gwiazdach delikatne spajki jak nie z refraktora. :wink: Przyczepić się można jedynie do jakiegoś takiego ciemnego lewego górnego rogu no i niedokładnego cropa. :wink:

Kiedyś sprawdzałem działanie PixInsight na takich właśnie zdjęciach mgławic pod kątem "Background Modelization" ("AutomaticBackgroundExtraction" lub "DynamicBackgroundExtraction"). Efekty były naprawdę dobre i przeważnie mgławice troszeczkę bardziej "wyskakiwały" z tła a tło się ładnie wyrównywało (u Ciebie pewnie znikłoby to pociemnienie w lewym górnym rogu). Tyle, że trzeba to zrobić na początkowym etapie obróbki, na surowym stacku.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 26 Paź 2017, 22:03

Coś tam jeszcze dłubałem ale faktycznie chyba niektóre kroki obróbki lepiej stosować na wcześniejszym etapie. Tu jest pełna zgoda.

Chciałem swoim zwyczajem opisać ale hmm tutaj są 3 LBNy ( jeden fragmentarycznie) i aż dwie galaktyki z PGC ( za CdC) . Prawie pustka kosmiczna :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostKrater | 27 Paź 2017, 09:17

Bez Domkowego wpisu interpretowałem, że w lewym górnym rogu jest po prostu pustka kosmiczna czyli brak mgławicy. I stąd efekt pociemnienia. Jak jest ja na pewno nie rozstrzygnę.
Marcin, mogę za to od siebie powiedzieć, że zdjęcie mi się podoba.
Podoba mi się w szczególności umiarkowane (wyważone jak dla mnie) wyciągnięcie mgławic.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 408
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 27 Paź 2017, 12:08

MaPa napisał(a):Chciałem swoim zwyczajem opisać ale hmm tutaj są 3 LBNy ( jeden fragmentarycznie) i aż dwie galaktyki z PGC ( za CdC) . Prawie pustka kosmiczna :)


Co do tej kosmicznej pustki to bym polemizował. :wink: Do oznaczenia tych galaktyk w tle potrzeba dobrych katalogów/programów. Ale jest ich tam całkiem sporo. :wink: Swoją drogą wyciągnąłeś Marcinie całkiem niezły zasięg (mag - za sky-map.org). Poniżej Twoje zdjęcie z oznaczeniem jasności kilku "paproszków" w tle:

vdB156 - cześć A - LBN462 oraz LBN461: vdB156_2014_2000_background_galaxies.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 27 Paź 2017, 21:14

Fajne! Dzięki. Katalog PGC zaczyna być u mnie passe.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 28 Paź 2017, 18:31

Te spajki też wychodziły mi z FSQ ale nie aż takie duże. Zdjęcie piękne choć minimalnie za duży szum na jaśniejszych mgławiczkach. Mi to akurat nie przeszkadza a nawet mi się podoba.
Piękna delikatna kolorystyka.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostMaPa | 29 Paź 2017, 10:58

Akurat przy tej kamerce spajki to jej znak wodny. Już na początku kariery CCD 8300 kilka osób zwróciło na to uwagę i wyjaśnienie o ile pamiętam było wskazanie na tzw microlences zastosowane w chipie.
FSQ z STL11k nie wykazuje najmniejszego śladu spajka :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 69 gości

AstroChat

Wejdź na chat