Veil z pyłem u boku

PostMaPa | 30 Paź 2017, 17:55

Dla mnie to powrót do znanego kompleksu ale pierwszy raz w takim ujęciu. Wykorzystałem FOV setupu. Pomyślałem jednak jak inaczej podejść do tematu. Postanowiłem zrobić samo lrgb i raczej tutaj nie można użyć słowa klasycznie bo klasycznie podchodzi się w tym wypadku w wąskich pasmach.
Już sama luminacja dała do myślenia. Widać na pierwszy rzut oka że jedna strona wygląda inaczej. Sprawdzałem czy miałem dobre flaty, a może darki coś napaskudziły itp. Straciłem trochę czasu kręcąc się wokoło tematu aż wreszcie sięgnąłem po inne zdjęcie które od razu wyjaśniło sprawę: tam jest mgławica pyłowa.
Niewiele brakowało potraktowałbym go jakimś gradient terminatorem i pozbawił zdjęcie mgławicy.

FSQ/STL11k

Image

Łabędź niemodyfikowanym: http://www.astromarcin.pl/images/wide/cygnus/Cygnus_2panel_mosaic_2000_desc1.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 30 Paź 2017, 19:32

MaPa napisał(a):Dla mnie to powrót do znanego kompleksu ale pierwszy raz w takim ujęciu. Wykorzystałem FOV setupu. Pomyślałem jednak jak inaczej podejść do tematu. Postanowiłem zrobić samo lrgb i raczej tutaj nie można użyć słowa klasycznie bo klasycznie podchodzi się w tym wypadku w wąskich pasmach.
Już sama luminacja dała do myślenia. Widać na pierwszy rzut oka że jedna strona wygląda inaczej. Sprawdzałem czy miałem dobre flaty, a może darki coś napaskudziły itp. Straciłem trochę czasu kręcąc się wokoło tematu aż wreszcie sięgnąłem po inne zdjęcie które od razu wyjaśniło sprawę: tam jest mgławica pyłowa.
Niewiele brakowało potraktowałbym go jakimś gradient terminatorem i pozbawił zdjęcie mgławicy.

FSQ/STL11k

Image

Łabędź niemodyfikowanym: http://www.astromarcin.pl/images/wide/cygnus/Cygnus_2panel_mosaic_2000_desc1.jpg


:wink:

Najpier wyjaśnijmy to co poniżej a później będziemy zastanawiać się co z tą chyba ciemną mgławicą, która wyszła jaśniejsza niż tło. :wink:

Veil z pyłem u boku: Veil_2015_lrgb_2000_b_channel_cliped.jpg


A na niedokładnie cropowanie to już kiedyś zwracałem uwagę. :roll:

Veil z pyłem u boku: Veil_2015_lrgb_2000_lower_right_corner.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 31 Paź 2017, 09:34

Podmieniłem wersję w pierwszym. Mimo lekko innego balansu zaszeregowanie mgławicy się u mnie nie zmieniło. Nie widzę tej mgławicy w żadnym katalogu i nazwę ciemna należy traktować opisowo ale faktem jest, że dobry materiał CCD pokazuje ją jako jaśniejący kawałek niebo i ciepły odcień jest jak najbardziej ok. Widać to i na L i na RGB.
Cropik teraz obowiązkowo :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostKatka27 | 31 Paź 2017, 11:31

Dzień dobry wszystkim.

Piękne, czy mogę porwać na tapetę w komputerze? :)
 
Posty: 3
Rejestracja: 31 Paź 2017, 11:19

PostDominik Woś | 31 Paź 2017, 12:39

MaPa napisał(a):Podmieniłem wersję w pierwszym. Mimo lekko innego balansu zaszeregowanie mgławicy się u mnie nie zmieniło. Nie widzę tej mgławicy w żadnym katalogu i nazwę ciemna należy traktować opisowo ale faktem jest, że dobry materiał CCD pokazuje ją jako jaśniejący kawałek niebo i ciepły odcień jest jak najbardziej ok. Widać to i na L i na RGB.
Cropik teraz obowiązkowo :)


Jest lepiej Marcinie, chociaż B troszeczkę jeszcze w cieniach brakuje. :wink:

Nie ma wątpliwości, że tam jest mgławica, zresztą rozmawialiśmy kiedyś o tym, że na większości fotografii tło dookoła Veila jest dość równomierne a przecież przy Mioltle i 52 Cyg, na zdjęciach zrobionych szerszym kątem, widać wyraźne dość ostro docinające się pociemnienie. Widać je i na Twoim i na moim zdjęciu okolic Łabędzie (na przykład poniżej lewy dolny róg):

Veil z pyłem u boku: cygnus_clouds_40proc.jpg


Faktycznie na dłuższych ekspozycjach, szczególnie w pobliżu 52 Cygni, ta mgławica może być jak gdyby podświetlona przez tą dość jasną gwiazdę, chociaż zawsze warto sprawdzić ewentualne gradienty (w tym i od 52 Cyg). Być może mgławica jest jak gdyby mostkiem łączącym ciemne mgławice LDN864 i LDN846?

Veil z pyłem u boku: lbn864_846.jpg


Ładnie widać tą mgławicę na zdjęciu z DSS-a ale tam robili chyba tylko przez filtry R i B no i sporą "armatą": :wink:

Image

https://www.spacetelescope.org/images/heic0712g/

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 31 Paź 2017, 15:06

Ah patrzyłem na LBNy nie na LDNy - czeski błąd ;). Tak są widoczne w atlasie.

Co do DSSa, mimo że robili R i B to widać, że syntetyk zielony coś tam podziałał bo jak dla mnie widać odcień brązowego na tej mgławicy a chyba z samego R/B nie da się sklecić takiej barwy :?:
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 01 Lis 2017, 13:20

Marcinie, zerknijmy jeszcze raz na tego Twojego Veila. :wink: Nie powiem oczywiście złego słowa na Twoje zdjęcie ale może warto kilka rzeczy poddać pod zastanowienie.

Po pierwsze gradient, być może jest to gradient naturalny ale zazwyczaj naturalne gradienty nie opierają się na "wycinaniu" tła w danym kanale. Chodzi mi o kanał B (niebieski). Zerknij na poniższy zrzut z ekranu i poziomy (levelsy) dla kanału B po lewej stronie zdjęcia:

Veil z pyłem u boku: Veil_2015_lrgb_2000 (1)_left_side.jpg


Wydaje się być OK. A teraz strona prawa. Tutaj już widać mocniejsze "ubytki" kanału B w cieniach:

Veil z pyłem u boku: Veil_2015_lrgb_2000 (1)_right_side.jpg


Sprawdziłem u siebie na zdjęciach z tzw. "gradientem" od mgławic i w zasadzie nie widziałem "clipniętego" kanału B a jedynie jaśniejsze kanały R, G i B.

Pozwoliłem sobie przepuścić Twoje zdjęcie przez ABE w PixInsight (w formacie *jpg więc tylko testowo). Wyszło mi coś takiego jak poniżej w porównaniu do Twojego zdjęcia (animacja otwiera się po kliknięciu na nią):

Veil z pyłem u boku: Veil_2015_lrgb_2000_1_RGB_A.gif


Wydaje mi się, że dobrze widać lekkie pociemnienie tła ale i trochę mgławicy po prawej stronie kadru.

Dodam jeszcze porównanie poziomu kanału B dla zdjęcia po ABE.

Lewa strona kadru:

Veil z pyłem u boku: Veil_2015_lrgb_2000 (1)_left_side2.jpg


Prawa strona kadru:

Veil z pyłem u boku: Veil_2015_lrgb_2000 (1)_right_side2.jpg


Z góry przepraszam za "zmasakrowanie" zdjęcia. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 01 Lis 2017, 20:58

Wystawiam prace publicznie więc nie zabraniam dyskusji i uwag :) Zawsze mogę coś dla siebie wyciągnąć.
Na temat tego co robi pix nie będe się wypowiadał. Może robi to dobrze a może nie do końca poprawnie; jak każdy algorytm lub plugin coś przelicza na podstawie zadanych warunków..

Podsumowując zostaję przy swojej wersji na razie ale dziękuje za inny punkt widzenia i wyrównania :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 01 Lis 2017, 21:19

MaPa napisał(a):Na temat tego co robi pix nie będe się wypowiadał. Może robi to dobrze a może nie do końca poprawnie; jak każdy algorytm lub plugin coś przelicza na podstawie zadanych warunków..


No z plikiem w formacie *.jpg pewnie nic pożytecznego nie robi. :wink:

Bardziej zainteresowałbym się tym sklipowanym kanałem B po prawej stronie kadru. Pewnie obu nam zależy aby zobaczyć co tam po tej prawej 52 Cyg w tle "siedzi". :wink:

MaPa napisał(a):Podsumowując zostaję przy swojej wersji na razie ale dziękuje za inny punkt widzenia i wyrównania :wink:


"Na razie" - czyli pewności nie masz? Ręki sobie nie dasz za to uciąć? :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 01 Lis 2017, 21:33

Hobby to hobby - nie ma co zdrowia ryzykować.

Z ciekawości: co pix zrobi z tą fotografią: http://www.astropg.com/_Media/20090621_veil-2.jpeg
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostMaPa | 02 Lis 2017, 12:25

Domek napisał(a):
.... A teraz strona prawa. Tutaj już widać mocniejsze "ubytki" kanału B w cieniach:

Veil_2015_lrgb_2000 (1)_right_side.jpg


Sprawdziłem u siebie na zdjęciach z tzw. "gradientem" od mgławic i w zasadzie nie widziałem "clipniętego" kanału B a jedynie jaśniejsze kanały R, G i B.


Z góry przepraszam za "zmasakrowanie" zdjęcia. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik


To jest właśnie cześć której chciałbym się przyjrzeć jeszcze raz. Zwyczajowo większy gradient występuje u mnie po lewej stronie kadru. Rozumiem, że tool stara się to wyrównać bo takie jest jego zastosowanie. Obcięty histogram niebieskiego jest jakąś wskazówką to fakt. W każdym bądź razie gradient terminator potraktował to jeszcze bardziej inwazyjnie całościowo. LRGB to ciężki kawałek chleba jak się zagłębić w temacie :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 02 Lis 2017, 13:10

MaPa napisał(a):Obcięty histogram niebieskiego jest jakąś wskazówką to fakt. W każdym bądź razie gradient terminator potraktował to jeszcze bardziej inwazyjnie całościowo. LRGB to ciężki kawałek chleba jak się zagłębić w temacie :)


Gradient Terminator jest użyteczny raczej tylko do galaktyk oraz do mgławic (w bardzo ograniczonym zakresie) jeżeli chcemy zrównoważyć kolor tła. Wydaje mi się, że narzędzie w PixInsight jest bardziej "inteligentne" i potrafi tło nie tyle wyrównać co zlikwidować gradienty, oszczędzając na przykład delikatne mgławice. Trzeba je jednak stosować na materiale 16-bitowym i do tego zaraz po tzw. "stacku" dla L lub złożeniu RGB (bez dodatkowej obróbki). Mamy nad tłem dodatkową kontrolę jeśli skorzystamy z DBE zamiast ABE.

Faktycznie, podzielam zdanie, że składanie LRGB jest w naszych warunkach jednym z najtrudniejszych, a w Drodze Mlecznej to już "zęby zgrzytają" (zazwyczaj ogromna liczba gwiazd nie pozwala na dobre pokazanie mgławic).

Co do zdjęcia Veila to Marcinie zerknąłbym czy dobrze skalibrował się kanał B (czy wszystkie klatki, czasami kalibracja nie wiadomo z jakiego powodu trochę zawodzi). Zresztą zerknij na kanał B z Twojego zdjęcia i taką "czarną" kolumnę, która zazwyczaj nie powinna się pojawić na stacku:

Veil z pyłem u boku: Veil_2015_lrgb_2000 (1)_channel_b_dark_column.jpg


Myślę, że obaj jesteśmy ciekawi co tam w tle się znajduje i to zapewne ta ciekawość napędza to nasze astrofotograficzne hobby (więcej, głębiej, z kolorem, itp.). :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

AstroChat

Wejdź na chat