DS-owa "pustka" Łabędzia

PostDominik Woś | 13 Lis 2017, 12:47

W ostatnich miesiącach pogoda nas nie rozpieszcza więc można zajrzeć do archiwów zdjęć zrobionych klika miesięcy temu. Poniższe zdjęcie zostało zrobione w sierpniu 2017 r. w Roztokach Górnych (Bieszczady) z wykorzystaniem Canona 6D (mod) i obiektywu 135mm. Jest to mozaika z dwóch kadrów naświetlanych 80 minut każdy (8x10 min).

Kadr przedstawia dość ciekawy (lub nieciekawy) obszar w gwiazdozbiorze Łabędzia, który ja nazwałbym taką DS-ową "pustką" w tym jakże obfitującym we wspaniałe obiekty głębokiego nieba (DS-y). W szczególności chodzi mi o obszar w okolicy środka i prawego górnego rogu kadru. Oczywiście na zdjęciu jest kilka "smaczków" jak Blinking Planetary lub Barnardy na przykład ale ogólnie jest tam taka Łabędziowa "pustynia". :wink: Zresztą zrobiłem zrzut z ekranu ze SkySafari i czarno na białym :wink: widać, że ten obszar jest dość ubogi w jasne DS-y, w szczególności jak na tak "bogaty" gwiazdozbiór.

DS-owa "pustka" Łabędzia: cygnus_upper_50proc.jpg


DS-owa "pustka" Łabędzia: cygnus_upper_50proc_skysafari_scan.jpg


Wersja annotowana z Astrometry.net:

DS-owa "pustka" Łabędzia: cygnus_upper_50proc_annotated.jpg


I jeszcze wersja annotowana z PixInsight:

DS-owa "pustka" Łabędzia: cygnus_upper_50proc_annotated_pix.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 13 Lis 2017, 17:52

Faktycznie tamten region wymyka się bo zieje tytułową pustką. Aby cokolwiek wyciągnąć potrzeba super nieba najlepiej Bieszczadzkiego :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: kombiii, Michał Kasperczyk oraz 45 gości

AstroChat

Wejdź na chat