M27 (na razie w RGB)

PostDominik Woś | 13 Sie 2005, 14:01

Pogody jak na lekarstwo więc się normalnie nie da nic pofotografować :cry:

W zasadzie już dzisiaj było chwilowo czyste od chmurek niebo więc spróbowałem zrobić zdęcie M27 (RGB 40:25:30). Zdjęcie jest skończone w jakiś 30% gdyż trzeba będzie dołożyć do niego jeszcze trochę ramek koloru oraz jakieś 3-4 godziny H-alpha. Ale myślę, że warto pokazać jak wygląda taki nawet nie w pełni półprodukt.

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 27 Sie 2006, 12:21, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postqbanos | 13 Sie 2005, 16:05

Ładne kolorki i fajne spajki Ci wyszły, gratulacje.

P.s. Widefield to jest to :D
qbanos
 

PostMaciej M. | 14 Sie 2005, 11:00

Domek, a jaką obróbkę przechodziło to cudo? Normalnie w Maximie,PS?
Kamerki... to przyszłość! :-)
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Sie 2005, 10:57

PostDominik Woś | 14 Sie 2005, 12:40

Maciej M. napisał(a):Domek, a jaką obróbkę przechodziło to cudo? Normalnie w Maximie,PS?


Cześć Macieju,

Obróbka jest w miarę standardowa - najpierw złożenie klatki RGB z klatek R, G i B w Maximie (trzeba wyrównać ze sobą klatki poszczególnych kolorów) a potem po prostu pokazać programowi, które klatki to jakie kanały i on je składa do RGB. Chyba tak można to w uproszczeniu wyjaśnić, bo składanie RGB, LRGB, L(Ha)RGB czy też HaRGB to temat na dość obszerny tutorialik. Jak będzie zainteresowanie tematem to postaram się taki tutorialik na stronie powiesić :-) Ale w sumie nie mam motywacji bo bardzo niewiele osób na razie robi zdjęcia z filtrami i potem składa kolor a ci co robią to pewnie doskonale wiedzą jak to zrobić - pewnie lepiej ode mnie nawet.

Wracając do obróbki powyższej M27 to jako, że jest to jakiś tam wstępny etap do zrobienia finalnego zdjęcia (jak tak dalej będzie z pogodą to w tym roku się nie uda dokończyć :wink: ) to poszedłem na skróty i zastosowałem filtr DDP (Digital Development ...) w Maximie aby uwidocznić jasne i ciemniejsze szczegóły na zdjęciu. W zasadzie to lepiej robić to w PhotoShopie bo ma się wtedy pełną kontrolę nad obróbką i można wyciągnąć lepszy kontrast.

Wykasaowałem potem gradient w PS (no niestety mieszkam pod miastem i gradienty są zazwyczaj sporym problemem) i lekko podostrzyłem mgławicę (tzw. wysotrzanie miejscowe). I w zasadzie tyle obróbki.

Zwrócę uwagę na jedną rzecz. Zdjęcie RGB jako "kolor" jest takie trochę przesadzone z kolorkami (ja to nazywam wręcz "cukierkowe") ale musi takie być jeśli będziemy składać go z luminancją w LRGB lub HaRGB. Luminancja dość skutecznie trochę kolorku "zniszczy" i będzie prawie OK :-)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 15 Sie 2005, 14:11

OK, pobawiłem się trochę w obróbkę tej M27. Zrobiłem wariant RRGB, jako luminancji używając kanału czerwonego. Dodałem też tak testowo spiki :lol: Śmiesznie to teraz wygląda ale zawsze coś innego :D

Image

No gdyby ktoś chciał pooglądać sobie te spiki dokładniej to tutaj jest klatka w pełnej rozdzielczości:

http://www.astrophotography.pl/inne/m27 ... 05_fun.jpg

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 27 Sie 2006, 12:21, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostAdam | 15 Sie 2005, 21:03

Bardzo nienaturalne (te "spajki").
Bez tych "efektów" było by ładnie. 8)
Ale to moje osobiste wrażenie. :D
Chwytaj czas.
 
Posty: 9
Rejestracja: 13 Sie 2005, 23:40

PostPiotrek T. | 15 Sie 2005, 22:02

Ja proponuję dodawać spajki przez zrobienie krzyża z nitek przed obiektywem :P Wyjdzie naturalnie, jak z reflektora.
Pozdrawiam,
Piotrek
http://www.astrosurf.com/sc3/
Awatar użytkownika
 
Posty: 49
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:52
Miejscowość: Toruń

PostDominik Woś | 15 Sie 2005, 22:30

Piotrek T. napisał(a):Ja proponuję dodawać spajki przez zrobienie krzyża z nitek przed obiektywem :P Wyjdzie naturalnie, jak z reflektora.


Pieknie, ale jak taki krzyż zrobić ? Ile spików jest najlepiej mieć jeśli wogóle :lol: ?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostPiotrek T. | 15 Sie 2005, 22:53

Zacytuję wiadomość z QCUIAGa:
"Od: dave nash <qcuiag@davenash.org.uk>
Do: QCUIAG@yahoogroups.com
Kopia do:
Temat: [QCUIAG] A Cluster of Clusters
Data: 11 sierpnia 2005 23:19

Last night I intended to look for M103 but came across NGC663. And when I looked
at the image it had 654 and 653 in there too, and even IC 166 faintly in the
lower left corner.

This is a stack of 8x2minute exposures, captured using the 300D at iso 800
through the ST80. Stacked in K3CCDTools and endlessly played with in Pixinsight
LE and The Gimp.

Oh, and the star spikes are courtesy of two pieces of cotton taped across the
telescope's aperture.

Image at
http://www.davesastro.co.uk/dso/ngc663_20050810_k3_pi3_gimp3a.jpg

Dave
--
http://www.davesastro.co.uk"

Więc chyba najlepiej nakleić na odrośnik kawałki nitek pod kątem prostym :lol:
Pozdrawiam,
Piotrek
http://www.astrosurf.com/sc3/
Awatar użytkownika
 
Posty: 49
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:52
Miejscowość: Toruń

PostDominik Woś | 16 Sie 2005, 00:16

Piotrek T. napisał(a):Więc chyba najlepiej nakleić na odrośnik kawałki nitek pod kątem prostym :lol:


Naklej - sprawdzisz jak wychodzi :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 16 Sie 2005, 08:34

Z naukowego punktu widzenia te szpilki dyfrakcyjne to niestety defekt i stracony kawałek obrazu koło gwiazdy i wolałbym ich nie mieć w materiale do opracowania ale że są "piękne" to się je toleruje nawet w wielkich teleskopach, co dopiero w amatorskim sprzęcie :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrek T. | 16 Sie 2005, 11:11

Domek napisał(a):
Piotrek T. napisał(a):Więc chyba najlepiej nakleić na odrośnik kawałki nitek pod kątem prostym :lol:


Naklej - sprawdzisz jak wychodzi :lol:

Pozdrawiam,
Dominik


Synta ma ramiona pająka grubości nitki, a bez problemu było widać szpilki dyfrakcyjne :P
Pozdrawiam,
Piotrek
http://www.astrosurf.com/sc3/
Awatar użytkownika
 
Posty: 49
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:52
Miejscowość: Toruń

Użytkownicy przeglądający to forum: mareks oraz 31 gości

AstroChat

Wejdź na chat