* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2831 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114  Następna
 Temat postu: Re: Łysy z wczoraj
PostWysłany: Pią Lut 14, 2020 3:30 am 

Krater Bailly ( u góry ) z 7 lutego 2020. Equinox 120, kamerka Skyris 274M, powermate 4x.
Chyba przesadzone z ogniskową - f30 :(

Załączniki:

PostWysłany: Pią Lut 14, 2020 7:50 pm 

Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
Franz napisał(a):
Krater Bailly ( u góry ) z 7 lutego 2020. Equinox 120, kamerka Skyris 274M, powermate 4x.
Chyba przesadzone z ogniskową - f30 :(

Trzeba pamiętać o korekcji POZIOMÓW. :wink: Inaczej tracimy dynamikę zdjęcia. Pisałem o tym już chyba kilkadziesiąt razy. :( Przecież to zajmuje tylko momencik.

Załącznik:

Po takiej korekcie oraz delikatnym wcześniejszym podostrzeniu mamy taki efekt (animacja otwiera się po kliknięciu na poniższą miniaturkę).

Załącznik:

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 15, 2020 11:23 am 

Ja mam inny histogram i takiej dziury tam nie było :D Jak pociągnąłem suwakiem to było przejarane :shock:

PostWysłany: Sob Lut 15, 2020 12:43 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: małopolska
Dominik, prawda jest taka, że strategię trzeba dobierać indywidualnie do każdego zdjęcia bo czasem prawidłowe ściągnięcie histogramu skutkuje jednak nieładnym wypaleniem najjaśniejszych fragmentów. Jeżeli ktoś używa np. takiej kiepskiej kamerki za parę stówek jak moja (Datyson 5 mpix) to początkowy zakres tonalny może być raczej skromny - a im mocniej trzeba ściągnąć potem tego typu histogram, tym ryzyko pojawienia się nienaturalnych kontrastów większe. Wraz z nimi rośnie także zauważalność wszelkich niedoskonałości technicznych. Ja na przykład ostatnio przestałem ściągać całe puste miejsce od prawej, a zatrzymuję się w jego połowie i wydaje mi się że daje to lepszy ogólny rezultat.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 15, 2020 1:15 pm 

lulu napisał(a):
Dominik, prawda jest taka, że strategię trzeba dobierać indywidualnie do każdego zdjęcia bo czasem prawidłowe ściągnięcie histogramu skutkuje jednak nieładnym wypaleniem najjaśniejszych fragmentów. Jeżeli ktoś używa np. takiej kiepskiej kamerki za parę stówek jak moja (Datyson 5 mpix) to początkowy zakres tonalny może być raczej skromny - a im mocniej trzeba ściągnąć potem tego typu histogram, tym ryzyko pojawienia się nienaturalnych kontrastów większe. Wraz z nimi rośnie także zauważalność wszelkich niedoskonałości technicznych. Ja na przykład ostatnio przestałem ściągać całe puste miejsce od prawej, a zatrzymuję się w jego połowie i wydaje mi się że daje to lepszy ogólny rezultat.

Wszystko jest uzależnione od podejścia i korzystania z tzw. "najlepszej praktyki". W takim wypadku, aby uniknąć przepalenia w trakcie wyostrzania lub poprawiania histogramu, trzeba to robić na pliku w formacie 16-bitowym. W praktyce wystarczy zwykłe przekonwertowanie z 8-bitowego JPG na 16-bitowego TIFF-a i poprawienie tego co potrzeba. :D

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 15, 2020 1:33 pm 
Awatar użytkownika

Opis 16 bitowy jest oczywiście precyzyjniejszy - ale jak to mówią z pustego i Salomon nie naleje. Jeśli obraz nie ma dostatecznie delikatnych przejść tonalnych w oryginale, to zamiana na 16-bitową głębię nie wyczaruje nagle tych brakujących tonów. W czasach fotografii analogowej obowiązywała zasada, że pod powiększalnikiem nigdy nie dociągamy najjaśniejszych partii odbitki do pełnej bieli - zawsze zostawiamy o ton ciemniej. I w wypadku manewrów na histogramie też wydaje mi się to słuszne. Zatrzymać się przynajmniej jeden krok przed pełną bielą w najjaśniejszych miejscach.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 15, 2020 1:49 pm 

lulu napisał(a):
Opis 16 bitowy jest oczywiście precyzyjniejszy - ale jak to mówią z pustego i Salomon nie naleje. Jeśli obraz nie ma dostatecznie delikatnych przejść tonalnych w oryginale, to zamiana na 16-bitową głębię nie wyczaruje nagle tych brakujących tonów. W czasach fotografii analogowej obowiązywała zasada, że pod powiększalnikiem nigdy nie dociągamy najjaśniejszych partii odbitki do pełnej bieli - zawsze zostawiamy o ton ciemniej. I w wypadku manewrów na histogramie też wydaje mi się to słuszne. Zatrzymać się przynajmniej jeden krok przed pełną bielą w najjaśniejszych miejscach.

Zawsze można też wyłączyć najjaśniejsze partie z wyostrzania lub poprawiania jasności. One nie są w sumie tak jadne, tylko w trakcie nagrywania filmiku, 8-10 bitowa kamera może przepalać te najjaśniejsze partie.

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 15, 2020 11:31 pm 

Tanie kamerki są 8 bitowe i zakres tonalny jest skromny. Szesnastobitowa ma 256x więcej odcieni od bieli do czerni. Z 8 bitowego jpg nie zrobi się 16 bitowego tifa. Lepsze kamerki planetarne mają 12 - 14 bitów.
Kwestia czy coś jest za mało kontrastowe, przejarane czy nie albo przeostrzone lub niedoostrzone to dość indywidualne podejście, poza oczywiście kompletnie "zwalonymi" fotkami.
Z tym histogramem to jest podejście czysto techniczne i nie można tego traktować jako wyroczni.
Dlatego będziesz jeszcze 100x pokazywał te histogramy bez wpływu na wykonawców.
Fotka jest fajna albo nie. Jednym się podoba a drugim nie.
Jest jeszcze jedna sprawa. Inaczej wygląda histogram na 16 bitowym tifie a inaczej na przekonwertowanym jpg. Ty otwierasz jpg, które też są różnie zapisywane przez róźne programy i stwierdzasz, że jest dziura w histogramem jak Berlin. Tymczasem na oryginalnych plikach takiej dziury nie ma.
Poza tym sam przesył fotki przez internet potrafi niekiedy porządnie ją zmasakrować.
Nie chcę przez to stwierdzić, że my tu wszyscy robimy super fotki a Ty się czepiasz bezpodstawnie.
Nie o to chodzi. Wszyscy znamy i doceniamy Twoje prace ale nie można do wszystkich innych tak technicznie podchodzić i pierwsze co zrobić to doszukiwać się wszelkich błędów przez lupę. :D
Pozdrawiam

PostWysłany: Nie Lut 16, 2020 7:31 am 

Franz napisał(a):
Nie chcę przez to stwierdzić, że my tu wszyscy robimy super fotki a Ty się czepiasz bezpodstawnie.
Nie o to chodzi. Wszyscy znamy i doceniamy Twoje prace ale nie można do wszystkich innych tak technicznie podchodzić i pierwsze co zrobić to doszukiwać się wszelkich błędów przez lupę. :D
Pozdrawiam

W sumie to pewnie mógłbym nawet nie komentować, to przecież wymaga napisania kilku zdań. :wink:

Ale po pierwsze, nie mam problemu z podaniem informacji zwrotnej, którą można wykorzystać lub nie, a po drugie zależy mi abyście robili najfajniejsze zdjęcia jakie się da, zamiast biadolić, że wszystko sprzysięga się przeciwko fotografującemu. :wink:

Można korzystać z dostępnych technik obróbki (selektywne wyostrzanie, dekonwolucja, HDR, itp.) lub nie. Wbrew pozorom zdjęcia Księżyca mogą być trudne do idealnego pokazania właśnie ze względu na duży kontrast pomiędzy bardzo jasnymi na przykład podświetlonymi brzegami kraterów i ich zaciemnionymi partiami. Ale weź też na przykład pod uwagę zdjęcie M42 (Wielka Mgławica w Orionie). Gdyby nie zastosować odpowiedniej techniki obróbki miałbyś totalnie biały, przepalony Trapez i bardzo mizernie wyglądającą mgławicę. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lut 16, 2020 12:31 pm 
Awatar użytkownika

Bardzo dobrze że Dominik robi uwagi techniczne, każda taka dyskusja jest okazją do przemyślenia sobie podejścia, a często także do odkrycia nowych możliwości - niezależnie od tego czy się zgadzamy czy nie. Po to pokazujemy fotki na forum a nie w jakiejś galerii, żeby takie uwagi zbierać.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lut 16, 2020 5:51 pm 

Nie mam nic przeciwko temu ale nie ma też co narzekać, że kilkadziesiąt razy pokazuje się nam to samo, czyli te dziury w histogramie a my nic, jak te tępe krowy :lol: , albo z lenistwa nie ciągniemy tych suwaków :mrgreen:
Pozdrawiam

PostWysłany: Pon Lut 17, 2020 1:45 am 
Awatar użytkownika

Jeszcze raz Arystarch, tym razem z 8 lutego.

Załączniki:

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lut 25, 2020 12:26 am 
Awatar użytkownika

Petavius i towarzysze. Wprawdzie nie z wczoraj, a z 10 lutego.

Załączniki:

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lut 25, 2020 9:23 am 

lulu napisał(a):
Petavius i towarzysze. Wprawdzie nie z wczoraj, a z 10 lutego.

Tutaj coś poszło nie tak, aż oczy bolą, próbując odnaleźć ostrość w kadrze. :?

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lut 25, 2020 11:39 am 
Awatar użytkownika

No niestety - taki był seeing i tylko krótka przerwa w chmurach. Przetestowałem kilka różnych algorytmów wyostrzania - ten i tak był w miarę liberalny.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 28, 2020 12:19 am 
Awatar użytkownika

Wieczorem nie lepiej...

Załączniki:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 28, 2020 9:19 am 

lulu napisał(a):
Wieczorem nie lepiej...

Sądzisz, że warto pokazywać takie totalnie rozjechane pod względem ostrości i kontrastu zdjęcia Księżyca? Moim zdaniem nie za bardzo. Może trzeba poczekać na lepsze warunki seeingowe. :roll:

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 28, 2020 8:07 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kielce
Raptem 730 klatek i do tego pomiędzy chmurami. Nie lubię tak. Zwykła gonitwa.

Załączniki:

PostWysłany: Nie Mar 01, 2020 7:57 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kielce
Bresser 127/635, ASI 178mm, filtr zielony. Stack z 1900 klatek. Obróbka: AS3!, Registax 5, FastStoneImage. Strzały pomiędzy chmurami. Seeing 3/10

Załączniki:

PostWysłany: Nie Mar 01, 2020 8:48 pm 

Miejscowość: okolice Świdwina
Takie na szybkiego z 80ED i komórki- jakaś godzina temu, bez obróbki

Załączniki:

Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, AZ5 i AZ3, kątówki: 2"lustrzana i pryzmat zenitalny 1.25" Celestron, kitowce (10 i 25 mm), BCO 10mm, ES 15mm/70', ES 20mm/52', ES 28mm/68', Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Sky Master 15x70 + statyw
 Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Mar 01, 2020 9:10 pm 

zenon-priest napisał(a):
Bresser 127/635, ASI 178mm, filtr zielony. Stack z 1900 klatek. Obróbka: AS3!, Registax 5, FastStoneImage. Strzały pomiędzy chmurami. Seeing 3/10

Jak widać dobry achromat nie jest zły :mrgreen:

Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, AZ5 i AZ3, kątówki: 2"lustrzana i pryzmat zenitalny 1.25" Celestron, kitowce (10 i 25 mm), BCO 10mm, ES 15mm/70', ES 20mm/52', ES 28mm/68', Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Sky Master 15x70 + statyw

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Mar 01, 2020 9:54 pm 

Dariusz.p napisał(a):
zenon-priest napisał(a):

Jak widać dobry achromat nie jest zły :mrgreen:

Z filtrem jednobarwnym nie jest zły na 100%. :D Filtr lekko przyciemnia. Dodatkowo, najmniej ostry jest obraz w barwie niebieskiej, która jest najmocniej dotykana przez seeing, więc filtr zielony wydaje się być pewnym kompromisem. Ale pamiętajmy, że Księżyc nie jest monochromatyczny, tylko ma delikatny kolorek. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Mar 01, 2020 10:31 pm 

Przetestowałbym ze swoim achromatem ale mam tylko jasno-zielony. Nada się? :mrgreen:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 02, 2020 6:36 am 

Dariusz.p napisał(a):
Przetestowałbym ze swoim achromatem ale mam tylko jasno-zielony. Nada się? :mrgreen:

Jak nie przetestujesz to się nie dowiesz. :mrgreen: Co więcej, my też się nie dowiemy. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 02, 2020 2:26 pm 

ok to przy najbliższej okazji postaram się sprawdzić :wink:

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2831 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 36 gości