Łysy z wczoraj

PostKrzysztof_P | 10 Mar 2020, 08:59

Cześć.

No tak to w końcu wydanie Premium Refraktora ED , być może że tak jest w praktyce?
Ekstra Franz , takie klimaty na Księżycu Bardzo lubię. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 10 Mar 2020, 13:00

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

"Lulu" Świetnie wyszło.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Dzięki, miło że ktoś komentuje - i to tak :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 10 Mar 2020, 13:18

Franz napisał(a):Ja myślę, że Equinox ma lepszy obiektyw od 120 ED.


Nie chcę się mądrzyć bo tego osobiście nie sprawdzałem. Swego czasu szukałem na forach informacji na ten temat i nie są jednoznaczne - od stwierdzeń że optycznie żadnej różnicy nie ma, poprzez wersję że Equinox ma jakieś dodatkowe baflowanie wewnątrz, po wersję że optyka Equinoxa jest "kończona ręcznie" w przeciwieństwie do optyki zwykłego edka 120ED i ma to gwarantować mniejszy rozrzut jakościowy. Zarzuciłem te studia bo sprawdziłem egzemplarz który ostatecznie kupiłem i uznałem jego jakość za satysfakcjonującą, bijąca na głowę zwykły achromat i to mi wystarcza. Być może odstaje on jakościowo od średniej, albo od Equinoxa - nie wiem, ale jeśli tak, to tym bardziej powinien dawać aberrację prowadzącą do takich przebarwień - a nie daje. Stąd moim zdaniem to u Ciebie jest kwestią kalibracji w kamerce albo komputerze, a nie jest winą optyki, którą na pewno masz świetną.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostDominik Woś | 10 Mar 2020, 14:34

Tutaj macie porównanie, po zogniskowanej gwieździe widać (wizualnie będzie prawie niewidoczna ale fotograficznie już tak), że trochę AC zostaje, ale jak na dublet jest w sumie więcej niż OK:

http://interferometrie.blogspot.com/search?q=Equinox

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostFranz | 10 Mar 2020, 18:26

Widziałem więcej porównań fotograficznych ED 120 i Equinoxa 120 na korzyść Equinoxa.
Lepiej wypada ED 80 SW a jeszcze lepiej ED 100 lub Equinox 100 SW.
Są dublety z prawdziwym fluorytem, które wypadają lepiej niż tryplety, pod warunkiem zachowania umiarkowanej światłosiły, ok. f8. Są tryplety na FPL53 kompletnie "skopane", więc tu nie ma reguł.
Raczej cena jest tym zasadniczym miernikiem jakości refraktora.
Pozdrawiam
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 10 Mar 2020, 19:04

Franz napisał(a):Widziałem więcej porównań fotograficznych ED 120 i Equinoxa 120 na korzyść Equinoxa.
Lepiej wypada ED 80 SW a jeszcze lepiej ED 100 lub Equinox 100 SW.
Są dublety z prawdziwym fluorytem, które wypadają lepiej niż tryplety, pod warunkiem zachowania umiarkowanej światłosiły, ok. f8. Są tryplety na FPL53 kompletnie "skopane", więc tu nie ma reguł.
Raczej cena jest tym zasadniczym miernikiem jakości refraktora.
Pozdrawiam


Dokładnie tak jest jak piszesz , potwierdzam w 100%.
Przeważnie cena jest wyznacznikiem jakości.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 10 Mar 2020, 19:34

Gdybyśmy mieli rury za 20 tys. to tego nie będzie.
Pozdrawiam
Załączniki
Łysy z wczoraj: sinus iridum 2020 03 05 - 01_2.jpg
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postzenon-priest | 10 Mar 2020, 20:21

Wczorajsza pełnia dwie godziny po pełni ;) Sklejka z dwóch zdjęć. Każde złożone z 3200 klatek avi. Bresser 127/635, ASI 178mm, filtr zielony.
Załączniki
Łysy z wczoraj: Bez nazwy ccccc.png
SW 8'', Orion 80 ED, SCT 11, 1000d-mod, HEQ5, ASI178MM
Awatar użytkownika
 
Posty: 640
Rejestracja: 08 Lis 2009, 10:52
Miejscowość: Kielce

 

Postlulu | 10 Mar 2020, 20:45

Franz napisał(a):Gdybyśmy mieli rury za 20 tys. to tego nie będzie.
Pozdrawiam


Wątpię - to było zrobione kamerką za 170 zł, z użyciem soczewki barlowa za stówę z hakiem - myślę że nawet przy rurze za 20 tys. efekt byłby podobny. Twoja kamerka ma o niebo większą precyzję tonalną, to co u mnie jest już po chamsku przepalone, u Ciebie zachowuje jeszcze pełną poprawność tonalną. Jak chcesz winić za te purpury optykę i AC to nie moja sprawa - napisałem co sądzę bo mimo wszystko uważam, że Equinoxa nie dzieli od Black Diamonda żadna przepaść jeśli chodzi o optykę. Te wszystkie porównania to zawracanie gitary, bo dotyczą dwóch konkretnych egzemplarzy. Żeby miały sens należałoby porównać znaczącą statystycznie liczbę egzemplarzy i wyciągnąć średnią - tego nikt nie zrobił i nikt nie zrobi z oczywistych względów. Sama cena zważywszy na poza optyczne różnice tych dwóch modeli nie musi wcale mówić nic o jakości optyki.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postzenon-priest | 10 Mar 2020, 20:59

lulu napisał(a):
Franz napisał(a):Gdybyśmy mieli rury za 20 tys. to tego nie będzie.
Pozdrawiam


Wątpię - to było zrobione kamerką za 170 zł, z użyciem soczewki barlowa za stówę z hakiem - myślę że nawet przy rurze za 20 tys. efekt byłby podobny. Twoja kamerka ma o niebo większą precyzję tonalną, to co u mnie jest już po chamsku przepalone, u Ciebie zachowuje jeszcze pełną poprawność tonalną. Jak chcesz winić za te purpury optykę i AC to nie moja sprawa - napisałem co sądzę bo mimo wszystko uważam, że Equinoxa nie dzieli od Black Diamonda żadna przepaść jeśli chodzi o optykę. Te wszystkie porównania to zawracanie gitary, bo dotyczą dwóch konkretnych egzemplarzy. Żeby miały sens należałoby porównać znaczącą statystycznie liczbę egzemplarzy i wyciągnąć średnią - tego nikt nie zrobił i nikt nie zrobi z oczywistych względów. Sama cena zważywszy na poza optyczne różnice tych dwóch modeli nie musi wcale mówić nic o jakości optyki.


Uwierz mi że optyka odgrywa bardzo dużą rolę. To tak jak w krótkofalarstwie. Najważniejsza jest antena a potem radio.
SW 8'', Orion 80 ED, SCT 11, 1000d-mod, HEQ5, ASI178MM
Awatar użytkownika
 
Posty: 640
Rejestracja: 08 Lis 2009, 10:52
Miejscowość: Kielce

 

Postlulu | 10 Mar 2020, 21:07

zenon-priest napisał(a):Uwierz mi że optyka odgrywa bardzo dużą rolę. To tak jak w krótkofalarstwie. Najważniejsza jest antena a potem radio.


To co za obiektywem to już nie jest optyka? Kamerka nie odgrywa Twoim zdaniem roli? Nie trzeba szukać daleko aby znaleźć przykłady tragicznej AC uzyskanej na zdjęciach teleskopem Newtona...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 10 Mar 2020, 22:53

Czas na gwiazdę wśród kraterów. Arystarch ze swym biednym, nieefektownym towarzyszem...
Załączniki
Łysy z wczoraj: ARISTARCHUS-2020-03-08.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostFranz | 10 Mar 2020, 23:03

Jest jeszcze coś takiego jak refrakcja atmosferyczna, która wnosi swoje pięć groszy niezależnie od optyki. Ale to tylko jeden z wielu elementów. Trudniej jest zrobić księżyc kamerką kolorową i jeszcze powyciągać kolory ile wlezie bez żadnych wpadek. Optyka gra jednak dużą rolę.
Nie uważam, że Equinoxa i ED dzieli jakaś przepaść optyczna, lecz drobne różnice.
Obiektyw jest złożony z dwóch soczewek, których położenie względem siebie reguluje się śrubkami na obwodzie. Wystarczy, że jednemu poświęci się więcej uwagi (co kosztuje) a drugiemu mniej uwagi. Można tymi śrubkami totalnie spaprać obiektyw, nawet dobry, a nie mając żadnego zaplecza technicznego i wiedzy, nigdy takiego obiektywu już dobrze nie skorygować. Nie mam tu na myśli regulacji obiektywu w samej celi, jeśli taka jest, bo to jest pryszcz. Tańszy sprzęt może być na etapie składania w fabryce traktowany nieco po macoszemu.
Z innej beczki. My tu pokazujemy fotki po to żeby nie trzymać ich w szufladzie i po to aby inni mogli zobaczyć co ewentualnie może wychodzić z konkretnego zestawu.
Jeśli ktoś nie prosi o rady czy ocenę to wstrzymajmy się z poprawkami, przeróbkami i wytykaniem
błędów. Jeśli ja pokazuję fotkę to nie oczekuję niczego, żadnych zachwytów ani poprawek.
Jestem dorosły i nie oczekuję rad jeśli o nie nie proszę. Pozwoliłem sobie na ten jeden raz w wyniku zaistniałego sporu ale więcej tego nie uczynię.
Pozdrawiam
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postlulu | 10 Mar 2020, 23:07

Bardzo Cię przepraszam jeśli moje uwagi Cię uraziły. Zauważ jednak że to nie jest galeria w której kupuje się bilet, ogląda i wychodzi, ale forum dyskusyjne i prace są w takim miejscu przedmiotem komentarzy. Z resztą mój komentarz nie dotyczył Twojej pracy, ale pewnej tezy o czysto technicznym charakterze - czyli przypisania tego purpurowego zafarbu rzekomym wadom optycznym obiektywu.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostDominik Woś | 10 Mar 2020, 23:30

Franz napisał(a):Obiektyw jest złożony z dwóch soczewek, których położenie względem siebie reguluje się śrubkami na obwodzie. Wystarczy, że jednemu poświęci się więcej uwagi (co kosztuje) a drugiemu mniej uwagi. Można tymi śrubkami totalnie spaprać obiektyw, nawet dobry, a nie mając żadnego zaplecza technicznego i wiedzy, nigdy takiego obiektywu już dobrze nie skorygować. Nie mam tu na myśli regulacji obiektywu w samej celi, jeśli taka jest, bo to jest pryszcz. Tańszy sprzęt może być na etapie składania w fabryce traktowany nieco po macoszemu.


Na szybko tłumaczenie części tekstu z linku, który zamieściłem powyżej:

"Te dwa popularne dublety mają wbudowaną tę samą optykę, różnią się tylko tubą i wyciągiem.

- Equinox ma wysuwany odrośnik i bardziej elegancki wygląd oraz dobry system rotacji dla wyciągu za pomocą dużej nakrętki łączącej
- "Czarny Diament" z lżejszą, ale bardziej podstawową tubą, bez fantazyjnego rotatora wyciągu. Opcjonalny reduktor/wypłaszczacz pola 0,85x wkręcany jest bezpośrednio w tuleję wyciągu.

Optyka wykonana jest ze słynnego szkła Ohara FPL-53 na element "crown" i nieokreślonego szkła dopasowanego Schott. To zapewnia najlepszą możliwą korekcję kolorów za pomocą 2 soczewek, przynajmniej nigdy nie widziałem nic lepszego. W rzeczywistości na rynku jest kilka trypletów Apo, które mają gorszą korekcję. Wizualnie prawie nie widać żadnych kolorowych obwódek, może tylko w najtrudniejszych testach na Księżycu lub Wenus. Fotograficznie resztkowe kolorowe prążki są widoczne tylko na jasnych gwiazdach i można je łatwo poprawić podczas obróbki zdjęć.

Tutaj testujemy jeden losowo wybrany egzemplarz każdego z nich, i po pierwsze, zdumiewające jest to, jak blisko są swoich właściwości, a po drugie, jak dobre są, biorąc pod uwagę, że nie są one poprawiane osobno ręcznie, ale są teleskopami masowo sprzedawanymi na rynku. Zdarza się, że nie w każdy piątek wybierasz z półki dwa teleskopy i oba posiadają współczynnik Strehl 95%."

Franz napisał(a):Z innej beczki. My tu pokazujemy fotki po to żeby nie trzymać ich w szufladzie i po to aby inni mogli zobaczyć co ewentualnie może wychodzić z konkretnego zestawu.
Jeśli ktoś nie prosi o rady czy ocenę to wstrzymajmy się z poprawkami, przeróbkami i wytykaniem
błędów. Jeśli ja pokazuję fotkę to nie oczekuję niczego, żadnych zachwytów ani poprawek.
Jestem dorosły i nie oczekuję rad jeśli o nie nie proszę. Pozwoliłem sobie na ten jeden raz w wyniku zaistniałego sporu ale więcej tego nie uczynię.
Pozdrawiam


To jest niestety :wink: forum dyskusyjne, i o ile autor zamieszczanego zdjęcia, nie zamieści przy nim wyraźnej uwagi, że nie życzy sobie "dłubania" w jego zdjęciu, to można je sobie dłubać do woli. :D To nie jest galeria do przechowywania zdjęć, :wink: a ewentualna dyskusja nad zdjęciem jest tylko i wyłącznie dla celów rozwoju sposobów obróbki, prezentacji zdjęć, pokazywania i podkreślania piękna Wszechświata, porównywania z innymi zdjęciami.

Jeśli ktoś oczekuje tylko i wyłącznie ochów i achów nad zaprezentowanym zdjęciem, to chyba nie to forum powinien wybrać. :wink: Prawdziwa cnota krytyki się nie obawia. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlulu | 11 Mar 2020, 21:01

Księżycowy kromalek, dobrze wypieczony i chrupiący. Smacznego :-)
Załączniki
Łysy z wczoraj: GRIMALDI-&-SCHICKARD-2020-03-08.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 13 Mar 2020, 15:24

Morze Przesileń i krater Langrenus. W 1992 roku zauważono na jego powierzchni zmieniające się jarzenie, które przypisano emisji gazów z dna krateru. Co ważne - odkrycia tego dokonano podczas obserwacji za pomocą ziemskiego, 1-metrowego teleskopu. Jak widać na Księżycu stale można wypatrzeć coś nowego, nawet bez pomocy próbników kosmicznych...
Załączniki
Łysy z wczoraj: LANGRENUS-&-MARE-CRISIUM-2020-03-09.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 28 Mar 2020, 01:13

Z dzisiaj.
Załączniki
Łysy z wczoraj: THE-MOON-2020-03-28---1-1600.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostJaLe | 28 Mar 2020, 09:35

lulu napisał(a):Z dzisiaj.

Bardzo ładny sierpik, wczoraj nie mogłem od niego wzroku oderwać, genialnie prezentował się w lornetce.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 28 Mar 2020, 10:00

W takiej niewielkiej fazie można byłoby pokusić się o pokazanie również światła popielatego, pewnie trzeba byłoby zrobić HDR ale wyglądałoby ciekawie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 28 Mar 2020, 15:28

lulu napisał(a):Z dzisiaj.


Cześć.

Świetne zdjęcie , było warto. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 28 Mar 2020, 20:40

Ledwie się wystawiłem i nadciągnęły chmury. Dosłownie kilka minut udało mi się popatrzeć na tego sierpa :) I zanim całkiem zaszedł na szybkiego jedna fotka komórką :)
Załączniki
Łysy z wczoraj: Zdjęcie0501.jpg
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postzenon-priest | 28 Mar 2020, 21:21

Dzisiejszy wieczorny Księżyc. Stack z 4000 klatek. Było miło i przyjemnie :)
Załączniki
Łysy z wczoraj: zxxxxx.png
SW 8'', Orion 80 ED, SCT 11, 1000d-mod, HEQ5, ASI178MM
Awatar użytkownika
 
Posty: 640
Rejestracja: 08 Lis 2009, 10:52
Miejscowość: Kielce

 

Postlulu | 29 Mar 2020, 00:15

Dominik Woś napisał(a):W takiej niewielkiej fazie można byłoby pokusić się o pokazanie również światła popielatego, pewnie trzeba byłoby zrobić HDR ale wyglądałoby ciekawie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik


Robiłem takie próby miesiąc temu - ale to jest składka z dwóch zdjęć. W sumie tradycyjnie HDR to też składka z kilku zdjęć a nie zabawa filtrami.
Załączniki
Łysy z wczoraj: Ksiezyc 27 01 2020 - 1300 A.png
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 29 Mar 2020, 00:17

Dariusz.p napisał(a):Ledwie się wystawiłem i nadciągnęły chmury. Dosłownie kilka minut udało mi się popatrzeć na tego sierpa :) I zanim całkiem zaszedł na szybkiego jedna fotka komórką :)


A co to za kamerka?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 114 gości

AstroChat

Wejdź na chat