IC 59, IC 63

PostTosiek | 23 Gru 2017, 19:28

Przedstawiam następne obiekty w LRGB,  które udało mi się sfotografować.  Materiał zbierany refraktorem TSAPO 130 F7 i kamerą QHY 163 M  w tym 5 h 20 min L i 4 h RGB.

IC 59 jest mgławicą refleksyjną, natomiast IC 63 jest mgławicą emisyjną z obszarem H II. Wspólnie tworzą obiekt skatalogowany w katalogu Sharplessa jako Sh2-185. Zostały odkryte przez Isaaca Robertsa 17 stycznia 1890 roku. Znajdują się w gwiazdozbiorze Kasjopei w odległości około 600 lat świetlnych od Ziemi i 3 lata świetlne od gwiazdy zmiennej gama Kasjopei przez którą są jonizowane i podświetlane jest ona najjaśniejszą gwiazdą tego gwiazdozbioru. Ich jasność na niebie to 10 magnitudo a rozmiary kątowe to około 10 minut kątowych. 
Załączniki
IC 59, IC 63: IC_59_IC_63.jpg
Ostatnio edytowany przez Tosiek 25 Gru 2017, 13:03, edytowano w sumie 2 razy
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

PostDominik Woś | 24 Gru 2017, 00:57

Tosiek napisał(a):Przedstawiam następne obiekty w LRGB,  które udało mi się sfotografować.  Materiał zbierany refraktorem TSAPO 130 F7 i kamerą QHY 163 M  w tym 5 h 20 min L i 4 h RGB.


Tolku, bardzo ładnie wyszło. Ewentualnie przydałaby się informacja o czasach naświetlania poszczególnych klatek. Wydaje mi się jednak, że jasne gwiazdki wyszły trochę powiększone co może być efektem ich naświetlania kamerą 12-bitową. Być może przydałoby się robić krótsze ekspozycje dla samych gwiazd.

No ale jaką Ty masz skalę tym zestawem:

IC 59, IC 63: FullSizeRender.jpg


Tosiek napisał(a):... jest ona najjaśniejszą gwiazdą tego gwiazdozbioru. Ich jasność na niebie to 10 magnitudo a rozmiary kątowe to około 10 minut kątowych. 


Faktycznie, Gamma Kasjopei obecnie jest to chyba najjaśniejsza gwiazdą konstelacji Kasjopei. Jednak jest to gwiazda o dość znacznej różnicy jasności w maksimum (1,6 mag) i minimum (3.0 mag). Z tego powodu gwiazda ta nie ma nawet jeszcze swojej nazwy własnej jak większość innych jasnych gwiazd na naszym niebie. Potocznie nazywana jest Navi. Ostatnie spotkanie IAU, chociaż zatwierdziło nazwy dla kolejnych 86 jasnych gwiazd, kolejny raz nie zatwierdziło nazwy dla Gam Cas. Trochę informacji o tym:

http://www.skyandtelescope.com/astronomy-news/official-names-approved-for-86-more-stars/

https://www.iau.org/news/pressreleases/detail/iau1707/

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostTosiek | 25 Gru 2017, 13:12

Dzięki Dominik za ciekawe linki do artykułów. Podmieniłem wersję zdjęcia jest bardziej ciekawsza jak i zmniejszone ma jeszcze gwiazdy.
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

Posttayson.82 | 25 Gru 2017, 14:46

czy gamma od samego poczatku nie miala halo?
jezeli miala, to jak sobie poradziels z jego usunieciem? wyszlo bardzo naturalnie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostTosiek | 25 Gru 2017, 18:06

Miała okropne ale od czego mamy programy graficzne takie jak np PS tym właśnie to usuwałem. Materiał nie należał do łatwych ale jakoś sobie poradziłem spędzając przy nim wiele godzin z przerwami.
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

Posttayson.82 | 25 Gru 2017, 23:24

W sumie to myślałem, że Antoni po moim poście zdradzi odrobine warsztatu jak usuwal halo....
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostMaPa | 30 Gru 2017, 12:25

Wydaje mi się, że kojarzę metodę na usuwanie halo która używała obszaru bez halo do zbalansowania poziomów. Chyba nawet kiedyś ją badałem pod kątem użyteczności. Niestety ta metoda wprowadza zamęt w gwiazdach przez co jest mało użyteczna gdy dbamy o szczegóły. Przy dużym halo efekt pewnie jest jeszcze bardziej wyraźny.
Tayson - jak zawsze odsyłam do internetu i wyszukiwarek bo kilka metod się znajdzie i możesz je sobie na spokojnie zbadać.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 83 gości

AstroChat

Wejdź na chat