Stara i nowa fotografia analogowa oraz cyfrowa.

PostPaweł Baran | 18 Cze 2010, 17:31

Księżyc, zachód Wenus za las i Wega gwiazda w Lutni. :wink:
Załączniki
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 092.jpg
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 079.jpg
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 010.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 29 Cze 2010, 21:47

O to trzy fotografie zachód Księżyca i Słońca 2010-06-29 To jest ramię dzwiga który jest koło szkoły. :wink:
Załączniki
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: PICT0071.JPG
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: PICT0055.JPG
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: PICT0054.JPG
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Posttutek | 30 Cze 2010, 10:38

...też mam sentyment do tych negatywów i pozytywów... Sam zaczynałem od tego rodzaju prób i powiem szczerze, że stres wielki był zawsze w oczekiwaniu na efekt ukryty na kliszy...
Wrzucam kilka odkurzonych zdjęć, może później coś jeszcze dorzucę...
Image

Częściowe zaćmienie - Lębork (MTO 1000)

Image

całkowite zaćmienie - Węgry 1999 (MTO 1000 + converter 2x)

Image

A tu z "wyłapanymi" plamkami (MTO 1000 + mylar)

pozdrawiam Sławek
Carpe Diem
 
Posty: 43
Rejestracja: 16 Lut 2008, 16:08
Miejscowość: Lębork

 

PostPaweł Baran | 12 Lip 2010, 10:37

O to kilka moich astrofotografii, które zrobiłem 2010-07-11. Ciekawym czy poznacie te gwiazdozbiory. :?: :wink:
Załączniki
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 184.jpg
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 154.jpg
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 143.jpg
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 127.jpg
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 116.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 27 Wrz 2010, 18:13

A o to moje wypociny Księżyc :wink:
Załączniki
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 001.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 27 Wrz 2010, 18:37

Wielki Wóz nad pagórkiem
Księżyc za drzewem planeta Jowisz
Załączniki
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 013.jpg
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 011.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 27 Wrz 2010, 18:38

Jowisz :wink:
Załączniki
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 052.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 10 Paź 2010, 21:46

Wyszedłem na obserwacje nieba zrobiłem kilka fotek, wycelowałem rejon Lutni by zrobić gwiazdę Wega na matrycy zobaczyłem kreskę, która zaczęła stopniowo jaśnieć i mienić się kolorami takimi jak widać na fotografii, to nie jest flara, bo trwało to zbyt długo jak na tego typu obiekty, ten obiekt zobaczyłem o godzinie 21:18 2010-10-10, nie wiem, co to jest mojej głowie mogą to być odpad satelity, który wtargnął w atmosferę Ziemi albo meteor, który spalił się dość wysoko sami zobaczcie, to nie fotomontaż tylko prawdziwe zdjęcia zrobione, które sam robiłem.
Załączniki
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 041.jpg
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 042.jpg
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 047.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 13 Paź 2010, 11:11

Właśnie wysłałem zdjęcia wczoraj do PKiM, upierają się, że nie jest to Bolid o to ich słowa
Zerknąłem w exif zdjęć . Niestety to nie bolid - zjawiska bolidowe są krótkotrwałe i trwają maksymalnie kilka sekund. Z właściwości zdjęć wynika, że zjawisko trwało, co najmniej 8 minut. Według mnie jest to odblask najpewniej, od Wegi.
A ja z całą stanowczością stwierdzam, że nie jest to zjawisko meteorowe bądź bolidowe. Z efixów wynika, że pierwsze zdjęcie zostało wyknanane o 21:00 a ostatnie 21:08. Zjawiska bolidowe trwają kilka sekund, a ze zdjęć wynika, że trwało 8 minut. Nie widzę tam też żadnego śladu po przelocie. Ślad widoczny po przelocie nawet jaśniejszych bolidów trwa, co najwyżej kilkadziesiąt sekund. W przypadku bardzo jasnych bolidów może dłużej, ale jest bardzo szeroki i rozwiewa się, skręca sie pod wpływem wiatrów w górnych warstwach atmosfery. Ślady bolidów skręcają się, rozwiewają, a nie poruszają liniowo w jakimś stronę - tutaj ewidentnie odblask porusza się wraz z przesuwającymi sie gwiazdami. Przejrzałem w życiu już ponad pół miliona zdjęć pod kątem zjawisk meteorowych i z całą stanowczością stwierdzam, że to nie jest bolid bądź meteor.

<W załączniku> tak wygląda śladu po przelocie bolida, proszę z zwrócić uwagę na skręcanie się śladu i całkowity inny wygląd od samego zjawiska bolidowego. Ślad po przelocie tego bolida -5 mag trwał 90 s.

W tym, że gwiazda, Wega nie załapała się na zdjęciu, druga sprawa, przysłaniałem na chwileczkę ręką, bo sam nie wierzyłem, że to, co widzę to właśnie Bolid, trzecia sprawa widać jak nie wiem, co na zdjęciach jak spala się meteor od zdjęcia numer Obraz 041 na zdjęciu numer zdjęcia to 045 widać nad Bolidem smugę dymu nie wiem albo ja mam jakieś urojenia albo ktoś jest niedoświadczony w PKiM, samo spalenie Bolidu widać od zdjęcia numer Obraz 047 do obrazu 053 i 054 i 055. Tak to właśnie jest, gdy człowiek zobaczy uda się coś zaobserwować znajdą się osoby, które nic nie widzą po za tym, co sami chcą widzieć, widzą, następna sprawa jak można porównać zjawisko z innym, jak każde jest inne, nie wiem trudno, ja wiem, na 100% że jest to Bolid, bo widać, nikt z nas nie może powiedzieć ile trwa zjawisko Bolidu na niebie, jak się nie widziało na własne oczy.
Jest mi przykro bardzo, że upierają się tylko na swoich obserwacjach nieba, zaś inne materiały, które mogą świadczyć o tym, że Bolidy mogą spalać się nad Ziemią nie koniecznie, kiedy dotrą do atmosfery są obalane jako nie bolidy tylko odbite światło gwiazd, takim nastawieniem, że komuś się coś udaje a mnie nie świadczy tylko o jednym, sami wiecie, o czym. Następna sprawa, bo zrobiłem listę, co mnie ciekawi.
1) Na jakiej wysokości można uznać, że to Bolid?
2) Czy Bolidy spalają się tylko w atmosferze Ziemi?
3) Czy Bolidy są tylko zaliczane wtedy jak odkryje je instytucja, co zajmuje się nimi, a reszta idzie w zapomnienie?
Dla zainteresowanych mogę wysłać zdjęcia niech sami zobaczą, co widać i kto ma rację.
:wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostJanusz_P. | 13 Paź 2010, 18:05

Pawełku, proszę nie gorączkuj się tylko opisz nam dokładnie co widziałeś na niebie i ile to trwało z detalami a nie co jest na zdjęciach bo aparaty o kamery czasem rejestrują artefakty :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPaweł Baran | 13 Paź 2010, 18:53

Tak jak pisałem wyszedłem na obserwacje nieba, na początku, wycelowałem rejon gwiazdozbioru Lutnia nic nie było, szukałem M57, by zrobić zdjęcie, nie robiłem zdjęcia M57, więc Tuba optyczna SKY-Watcher, którą używam dość często ostatnio, wycelowałem właśnie to miejsce gdzie zaznaczyłem zielonym kółkiem. Po nie długim czasie prawie chciałem przestawić na inny obiekt na niebie, zaciekawiła mnie na matrycy kreska, która bardzo szybko zaczęła jaśnieć, stawała się coraz to bardziej jasna, myślałem, że to odbicie światła gwiazdy, ale szybko przyszły mi do głowy lampy uliczne, które są nie daleko mojego domu, potem zrobiłem szybki mały eksperyment zasłoniłem ręką tuby wlot kreska z gwiazdami znikła, gdy szybko odsłoniłem, wspomniany obiekt bardziej jaśniał i stawał się coraz ładniejszy, pomyślałem nic innego jak tylko Bolid, prawie środkowa część obiektu zaczęła się mienić małe fragmenty kolorami takimi jak widać na fotografii. Zadziwiający jest fakt, że gdy podniosłem wzrok w ten rejon gdzie była wycelowana tuba optyczna nic nie było widać żadnej smugi ani śladu, wszystko działo się na matrycy aparatu, Canon A580, projekcja okularowa, było doskonale widać to, co się dzieje, ponieważ obiekt był na tyle jasny, że wyróżniał się od pobliskich gwiazd, które widziałem na matrycy. Gdy zniknął wyparował nie było żadnej smugi ani odbicia od żadnej gwiazd, celowałem w to miejsce od 2010-10-10 do 2010-10-12, też nie widać żadnej smugi czy światła odbitego od najbliższej gwiazdy, ten sam eksperyment zrobiłem na planecie Jowisz też aparat nie pokazał żadnej smugi użyłem tych samych parametrów czas naświetlania 2,5 czułość 1600, samowyzwalacz nastawiony na 2 tak by nie poruszyć trakcie robienia zdjęcia aparatu, do dzisiaj nie ma tam żadnego tego typu obiektu. Tylko tyle mogę napisać. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 13 Paź 2010, 18:55

Mapka :wink:
Załączniki
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: PRZYSIETNICA-2010-10-10-21h29m2.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 13 Paź 2010, 21:02

Po przemyśleniu i po rozmowie, że znajomymi doiliśmy do jednego wniosku, co to za obiekt jest na zdjęciu, to nie jest Bolid tylko odpad złom śmieć kosmiczny, który spalił się w naszej atmosferze, i tak miałem szczęście, że udało mi się nie tylko zobaczyć, ale też zrobić kila fotek, które zostaną na pamiątkę tego wydarzenia, bolidy trwają krótko i zostawiają smugę za sobą, zaś tym przypadku nie było żadnej smugi i zjawisko trwało długo mniej więcej 8 minut. Dziękuję wszystkim za uwagę bajka o Bolidzie się skończyła czas wrócić do naszych zajęć, a w przyszłości, kto wie może, któremu z nas uda się zobaczyć i zrobić cudowne zdjęcie nie jednego Bolida na niebie i powie nam ile radości dało jemu to nie zwykłe zjawisko. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostJanusz_P. | 14 Paź 2010, 09:01

Pawle, skoro nie widziałeś nic gołym okiem na niebie a zarejestrowała to tylko kamera to musi być jednak artefakt a nie rzeczywisty obiekt, złom kosmiczny wpadając w atmosferę leci dłużej niż naturalne Bolidy z których najwolniejsze lecą do kilku sekund przez całe niebo ale to też trwa najwyżej kilkanaście sekund a nie całe minuty a długotrwałe, wielominutowe ślady zostawiają zazwyczaj tylko najszybsze bolidy z rojów takich jak Leonidy, Perseidy czy Geminidy.
Swoją droga szanuję kolegów z IMO że nie uznali Ci tej obserwacji bo tym samym by się publicznie ośmieszyli gdyż Bolid to na pewno nie był a raczj jakiś artefakt aparaturowy lub odblask od jakiegoś źródła światła w optyce kamerki :roll:
Proszę nie rozpatruj tego jako ujmę dla siebie bo jak widać bolidu jednak nie zarejestrowałeś co sam przyznajesz więc pisanie czy uznaje się odkrycia amatorskie jest tu chyba trochę nie na miejscu :roll:

Tak wygląda przykładowa fotografia Bolidu mojego autorstwa jaśniejszego niż Księżyc w Pełni który pozostawił wijący się ślad widoczny ponad 20 minut.
Załączniki
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Bolid.jpg
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPaweł Baran | 15 Paź 2010, 16:57

Dostałem wczoraj od PKiM wiadomość na temat tego obiektu i nie jest to artefakt, ci, co wierzyli i myśleli, że jest to artefakt, mogą być zawiedzeni, niestety taka prawda i przepuszczenia moje się sprawdziły jest to jednak odpad śmieć kosmiczny.
Kosmiczny śmieć wpadający do atmosfery - jest oczywiście możliwe. Bolidem nigdy to zjawisko nie mogło być- minimalna prędkość wpadania meteoroidów do atmosfery to ok. 12km/s wyklucza taki długi czas trwania zjawiska. Wystarczy sobie obliczyć wysokość atmosfery lub trasę w przypadku kąta innego niż 90*. Wychodzi nam ze może trwać od kilku do kilkunastu sekund. Praw fizyki się nie przeskoczy.

W przypadku satelity czy innych kosmicznych śmieci gdzie prędkość "wpadania" w atmosferze może być bardzo mała - takie czasy trwania zjawiska są zupełnie możliwe.
Sami już widzicie 2010-10-14 15:41
Ale i tak jestem ucieszony jak nie wiem, co obojętnie mi wszystko jedno czy był to Bolid czy też śmieć, bo miałem wtedy wielkie szczęście, szczęście, które, mało, któremu z nas się udaje, zrobić takie zdjęcia, zawsze chciałem nagrać, obojętnie, jaki obiekt, co spala się w atmosferze, nigdy mi się nie udało, wystarczyła jedna noc, noc jak noc, parę minut i adrenalina urosła u mnie na poziomie, taka prawda nie ma, co ukrywać, i tak przy okazji, nie lubię oszukiwać ludzi, nie lubię kłamać, jeśli czegoś nie zrobię swoimi rękami, swoją pracą, to reszta mnie nie kusi, bo wiem ile trudu wkładacie swoje zdjęcia czy też filmy.
A to, co widziałem pisałem prawdę, gwiazdy pozostały obiektu już nie było, żadne artefaktów nie ma i nie było nawet 2010-10-10 zaraz po spaleniu tego obiektu. Cieszę się bardzo.Nie mam do nikogo pretensji każdy wypowiedział się tak jak to widział, prawda jednak jest po mojej stronie, bo jak by mi przyszło ocenić zdjęcia to też bym nie wierzył, ale cóż takie nasze życie, nie każdy musi wierzyć.
:wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 16 Paź 2010, 09:35

Jak się dowiedziałem wczoraj, dopiero od brata, bo mi powiedział, że jego koledzy, którzy z nim pracują w pracy, dodam tak w nawiasie żeby było już jasne, chodzi o to, że nie spożywają alkoholu ani nic, ponieważ mają pracę odpowiedzialną, robią i rozwożą nagrobki, właśnie 2010-10-10 wracali z Haczowa do Humnisk samochodem i kierowca z pasażerem widzieli na niebie ten sam obiekt, ale oczami, co ja, pokazywał jeden drugiemu pytatli się wzajemnie czy widzą to samo, kazali się brata mojego spytać mnie, ponieważ tu ludzie wszędzie wiedzą o mnie, w razie, czego kierują się do mojego brata, resztę napiszę w poniedziałek jak się brat popyta konkretnie, co i jak, ale jedno jest pewne jak oni widzieli na własne oczy ten obiekt, to ktoś może zadać pytanie, dlaczego ja nie widziałem, proste byłem zbyt zajęty aparatem a nie tym, co się działo nad moją głową, wszystko jedno, teraz mi czy ktoś uwierzy czy też nie, jak ludzie inni wiedzieli ten sam obiekt, co ja zrobiłem zdjęcie to nie będę obstawał za swoim macie ten artefakt teraz czy inne duszki, zjawy związane, że światłem. Tak jak pisałem nie obchodzą mnie już, co będą pisać, czy też gratulować, czy krytykować, nie wiedziałem, że oprócz mnie jeszcze ktoś widzi podczas mojej obserwacji ten obiekt. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostJanusz_P. | 16 Paź 2010, 09:56

To bardzo dobry pomysł, poproś kolegów o złożenie pełnej relacji z podaniem czasu, rozmiaru i jasności zaobserwowanego zjawiska co zapewne pomoże bliżej wyjaśnić jego naturę :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPaweł Baran | 16 Paź 2010, 10:04

Właśnie tak zrobię Panie Januszu przesłucham ich i dowiem się, co i jak, bo wiem, że miałem rację no, ale trudno czasem trzeba długo walczyć, aby dojść do swojego. Resztę dowiemy się w Poniedziałek może we Wtorek, bo teraz to wolna sobota i ciężko będzie ich zastać w pracy a brat ma wolne soboty. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 18 Paź 2010, 17:24

O to opis, co powiedzieli mi dwaj Panowie sprawie obiektu, co widziałem
Obiekt zobaczyliśmy jako spadającą gwiazdę niebo południowe godzina 21:18, ja stałem z kolegą tym czasie koło samochodu, gwiazda ta pojaśniała i znikła podobna było do meteorytu, nie znamy się na tych sprawach, więc nie wiemy jak określić jasność obiektu, ale trwało to krótko, obiekt był naprawdę ładny, i wyróżniał się na tle innych gwiazd na niebie. Tak opowiedzieli mi swoją wersję, co dwaj Panowie. Czy jest to meteor, czy też Bolid albo śmieć kosmiczny mało ważne, ważne, że nie jest to artefakt cieszę się, że tak wyszło, dzięki tym dwóch Panom sprawa się wyjaśniła, z tego, co mi do dziś wiadomo widziało to wiele osób, ale nie ma się każdego, co pytać jak widać, że to jednak obiekt kosmiczny. Taka prawda miałem rację od początku, no, ale czego się nie robi dla Astronomii, dlatego ją kocham z całego serca by nie tylko walczyć z chmurami na niebie, ale też na forach. Chciałem jeszcze podziękować im swoim imieniu za to wszystko, nie będę wymieniał imienia, bo nie życzyli sobie podawać imion i nazwisk, ale dziękuję. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 21 Paź 2010, 10:13

Już od kilku dni przyglądam się zdjęciom z 2010-10-10, a wczoraj miałem dużo czasu, postanowiłem zabrać się za zdjęcia i dokładnie przyjrzeć się, co to faktycznie jest na zdjęciu. Sami zobaczcie. Mile widziane pisemka, co widzicie na tych zdjęciach.
Numeracja zdjęć Obraz 041 2 to moja prawidłowa numeracja to Obraz041 bez dwa.
Dodam, że padały nazwy, po kolei
1) Śmieć kosmiczny odpad (to ja pisałem)
2) Artefakt
3) Światło odbite od samochodu
4) Światło odbite od lamp ulicznych
5) Bolid
6) Flara
Ja jestem zdania jednak, że to jakiś stary satelita odpad śmieć kosmiczny wtargnął w ziemską atmosferę i dał taki piękny widok. Zastanówcie się i czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam i dziękuję. :wink:
Załączniki
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 041 2.jpg
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 048 3b.jpg
Stara i  nowa  fotografia analogowa oraz cyfrowa.: Obraz 048 4.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostJanusz_P. | 21 Paź 2010, 16:03

Do analizy serii zdjęć potrzeba danych o ich dokładnym czasie wykonania :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPaweł Baran | 21 Paź 2010, 17:01

Imię nazwisko Paweł Baran
Wiek 35 lat
Miejsce Obserwacji Przysietnica koło Brzozowa
Przyrządy Tuba optyczna SKY-Watcher SK 804 A 80mm ogniskowa 400mm.
Projekcja Okularowa
Moment Obserwacji godzina 21:18
Data 2010-10-10
Stan nieba, dobry, na dole koło rzeki robiła się mgła
Okoliczności dostrzeżenia i zniknięcia obiektu
Okolice gwiazdozbioru Lutnia koło gwiazdy Lambda Lyr, obiekt zachowywał się następującą. Pojawiła się kreska, która bardzo szybko jaśniała od 3mag do -2 mag
Opis ruchu obiektu
Obiekt podobny był do meteoru, było widać jak spala się na matrycy znikały kolejne obiekty, obiekt zmierzał w kierunku gwiazdy Lambda Lyr
Obiekt poruszał się prędkością 1,046km/s
Wygląd Obiektu
Obiekt był podobny do Bolida w tym, że spalał się za wolno
Zmiany podczas spalania się fragmentów tego obiektu mieniły się kolorami
Biały, niebieski, żółty
Wielkość kontowa obiektu nie wiem
Ślad na niebie po przelocie nie widziałem, ponieważ byłem zajęty i zafascynowany tym, co się działo na matrycy.
Inni obserwatorzy
Tak miałem zgłoszenia od innych ludzi, którzy twierdzili, że widzieli gwiazdę potem błysk na nocnym niebie, twierdzili, że widzieli meteor.
Uwagi końcowe
Obiekt widziałem na własne oczy jak się spalił, nie było to artefakt, ani meteor, czy też flara, potwierdzają to samo świadkowie, którzy widzieli w tym samym miejscu, co i ja na niebie w tym, że ja widziałem za pomocą optyki a oni oczami.
:wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostJanusz_P. | 22 Paź 2010, 18:16

Podaj z dokładnością do sekund czasy początków i końców poszczególnych ekspozycji, skąd u licha znasz dokładną prędkosć obiektu :shock:
Na stronie Bolidowej jest specjalny formularz z obserwacji bolidów spróbuj go wypełnić to nam znacznie rozjaśni sprawę.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPaweł Baran | 22 Paź 2010, 21:45

Nie działa u mnie PDF, więc nie będzie raportu, bo chociaż wysyłałem do PKiM zdjęcia to i tak będą twierdzić, że to śmieć kosmiczny, druga sprawa, teraz mi wszystko jedno czy mi ktoś wierzy czy też nie, wiem, co widziałem, i jeszcze raz napisze to nie jest artefakt, flara.
Następna sprawa, nie będzie już moich zdjęć na żadnym z forum astronomicznych, temat proszę usunąć i na tym zakończyłem pokazywanie swoich zdjęć nie tylko tu w Astromaniaku, ale wszędzie. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33285
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostJarek76 | 22 Paź 2010, 22:45

Paweł ochłoń na spokojnie,prześpij się z tym.Po co od razu takie postanowienia z rezygnacją prezentowania swoich astro fotek na tym bądź innych forach.
Nie bierz sobie tego tak do serca,ludzie są różni,ale to nie powód by rezygnować z prezentacji zdjęć.
Jutro Ci przejdzie :wink:
P.S Z zaciekawieniem czytałem Twoją relację :)
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

AstroChat

Wejdź na chat