konkurs AstroCamera2018

PostAstroCamera2018 | 01 Lut 2018, 10:50

Witam wszystkich forumowiczów. Mam nadzieję, że w odpowiednim miejscu piszę, jeśli nie to gorąco przepraszam.

Chciałabym poinformować o wznowieniu konkursu AstroCamera, pewnie niektórzy z was już o nim słyszeli, a jeśli nie to gorąco zachęcam do udziału.

W konkursie są trzy kategorie:
1. Obiekty głębokiego nieba (mgławice, galaktyki, gromady galaktyk, itp.);
2. Obiekty Układu Słonecznego (planety, Księżyc, komety, itp.);
3. Astrokrajobraz (zdjęcia obiektów/zjawisk astronomicznych z fragmentem ziemskiego krajobrazu, np. wschody, zachody Słońca/Księżyca, zorza polarna, pozorny ruch sfery niebieskiej, itp.).

Łączna pula nagród: 6 400 PLN oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez ESO.
Termin składania prac: 30 kwietnia 2018 r.
Ogłoszenie wyników: do 30 maja 2018 r.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: astrocamera2018@hewelianum.pl wraz z wypełnioną kartą informacyjną zdjęcia (do każdego zdjęcia oddzielnie).

Szczegóły oraz regulamin konkursu znajduje się na stronie:
http://www.hewelianum.pl/news/228_miedz ... mera-2018-

W razie pytań służę pomocą.
 
Posty: 2
Rejestracja: 01 Lut 2018, 10:19
Miejscowość: Gdańsk

PostDominik Woś | 02 Lut 2018, 17:04

Gorąco polecam udział w Konkursie. Świetna i profesjonalna organizacja. :!: Brałem udział w poprzednich edycjach i to nie bez sukcesów. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostFranz | 03 Lut 2018, 04:35

Według punktu 3.9 regulaminu laureaci konkursu, po jego rozstrzygnięciu, zostaną poproszeni o przesłanie CD z plikami prac o rozdzielczości minimum 3000 x 4500 pikseli :shock:
Czyli, jak nie masz takiej fotki to nie próbuj niczego posyłać bo możesz się narazić na oskarżenie o sianie zamętu. Co będzie jeśli praca wygra i okaże się, że laureat nie ma takiej fotki tylko powiedzmy 2000 x 3000 pikseli? Konkurs odbędzie się od nowa?
Więc uważaj obywatelu co wysyłasz! :roll:
Ciekawe kto ma np. ostrą fotkę Jowisza w takiej rozdzielczości?
Chyba nawet w NASA nie mają takiej z Huble'a.
Moje fotki z Atika 383L mają rozmiary ( i to nie wszystkie obrobione) 3362 x 2504, bo taką matrycę ma ta kamerka. Mam fajne fotki z zaćmienia księżyca lecz 2000 x 2000 pikseli.
Do dzisiaj ten krwisto - czerwony księżyc wydawał mi się wielki, bo mam wydruk, całkiem niezły w formacie A3. Mam fajne zdjęcie komety ale z Atika, więc format jest za mały. Można z tego zrobić zdjęcie na papierze formatu A4, no ale według organizatorów jest to za mało. Mam jeszcze kilka innych niezłych zdjęć ale wszystko jest mniejsze od 3000 x 4500 pikseli. Niestety nie mogę niczego wysłać.
Pytam więc, dla kogo jest przeznaczona powyższa informacja o konkursie, zamieszczona na amatorskiej stronie astronomicznej? :shock:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostDominik Woś | 03 Lut 2018, 10:41

Franz napisał(a):Według punktu 3.9 regulaminu laureaci konkursu, po jego rozstrzygnięciu, zostaną poproszeni o przesłanie CD z plikami prac o rozdzielczości minimum 3000 x 4500 pikseli :shock:
Czyli, jak nie masz takiej fotki to nie próbuj niczego posyłać bo możesz się narazić na oskarżenie o sianie zamętu. Co będzie jeśli praca wygra i okaże się, że laureat nie ma takiej fotki tylko powiedzmy 2000 x 3000 pikseli? Konkurs odbędzie się od nowa?
Więc uważaj obywatelu co wysyłasz! :roll:
Ciekawe kto ma np. ostrą fotkę Jowisza w takiej rozdzielczości?
Chyba nawet w NASA nie mają takiej z Huble'a.
Moje fotki z Atika 383L mają rozmiary ( i to nie wszystkie obrobione) 3362 x 2504, bo taką matrycę ma ta kamerka. Mam fajne fotki z zaćmienia księżyca lecz 2000 x 2000 pikseli.
Do dzisiaj ten krwisto - czerwony księżyc wydawał mi się wielki, bo mam wydruk, całkiem niezły w formacie A3. Mam fajne zdjęcie komety ale z Atika, więc format jest za mały. Można z tego zrobić zdjęcie na papierze formatu A4, no ale według organizatorów jest to za mało. Mam jeszcze kilka innych niezłych zdjęć ale wszystko jest mniejsze od 3000 x 4500 pikseli. Niestety nie mogę niczego wysłać.
Pytam więc, dla kogo jest przeznaczona powyższa informacja o konkursie, zamieszczona na amatorskiej stronie astronomicznej? :shock:


Nie siejmy defetyzmu. :wink:

Co do rozdzielczości to ja nie widzę problemu. Zerknij na poniższe zrzuty z ekranu. To jest to samo zdjęcie, tej samej wielkości, różni się tylko "zadaną" liczbą pikseli na cal". Jedno nie spełniałoby ewentualnych potrzeb organizatora a drugie je spokojnie przewyższa:

konkurs AstroCamera2018: resolution1.jpg


konkurs AstroCamera2018: resolution2.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 03 Lut 2018, 10:52

AstroCamera2018 wrzuć ta informacje jeszcze na astropolis.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostFranz | 03 Lut 2018, 23:30

https://www.astroshop.pl/aparaty-fotogr ... ar_1_selec

Przykładowo, nawet tej kamerce za 42 000 zł sporo brakuje do rozdzielczości 3000 x 4500 :lol:
aczkolwiek są kamerki droższe ( z "normalnymi" pikselami) i tańsze o wymaganej rozdzielczości ale z mikropikselami. Może to jest konkurs przede wszystkim dla 20 megapikselowych canonowców?
Czy organizatorzy konkursu są z tego świata pisząc taki regulamin?
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Post_RobMarK_ | 04 Lut 2018, 01:44

Nie denerwuj się. Dominik już Ci podpowiedział. Resampling x n i wszystko jest OK ;)
Jak potrzebujesz na 20 lat do przodu możesz ustawić 1000% jeśli Ci starczy dysku na taki plik :)
Przykład załączam
konkurs AstroCamera2018: ZwiekszmyObrazDoNieskonczonosci.jpg
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1447
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostFranz | 04 Lut 2018, 04:09

Tak, widzę w tym głęboki sens, jak w dolewaniu wody do wina :shock:
Może to jest sposób na głupotę i niech tak zostanie.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Post_RobMarK_ | 04 Lut 2018, 12:25

Chyba jedyny sposób, bo wydaje się, że autorzy regulaminu nie za bardzo potrafią opisać kwestie techniczne dostarczenia materiału do wykorzystania w materiałach drukowanych :roll:
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1447
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostFranz | 04 Lut 2018, 12:53

Chyba tu jest pies pogrzebany. Przede wszystkim należało by żądać przysłania maksymalnych formatów od razu, albo dwóch formatów, jeden do oglądania a drugi do wydruku żeby potem nie było niespodzianek jak ktoś nie doczyta regulaminu. Poza tym 300 dpi to naprawdę jest wygórowana rozdzielczość. Mam zdjęcia fotograficzne większych formatów ( nie wydruki ) księżyca 180 - 200 dpi i wyglądają całkiem dobrze. Takie kombinacje z przeskalowaniem nie wnoszą nic nowego.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostJanusz_P. | 06 Lut 2018, 15:06

Wnoszą bo mieścisz się w tedy w widełkach regulaminowego rozmiaru zdjęcia zgodnie z regulaminem konkursu :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAstroCamera2018 | 19 Mar 2018, 10:52

Franz napisał(a):Według punktu 3.9 regulaminu laureaci konkursu, po jego rozstrzygnięciu, zostaną poproszeni o przesłanie CD z plikami prac o rozdzielczości minimum 3000 x 4500 pikseli :shock:
astronomicznej? :shock:


Wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie dot. m.in. punktu 3.9. Wyjątek do tego punktu stanowią zdjęcia z kategorii "Obiekty Układu Słonecznego". Jeśli ktoś nie posiada zdjęcia wymaganej rozdzielczości, musi napisać w karcie informacyjnej zdjęcia odpowiednią adnotację i wysłać zdjęcie największej możliwej jakości.

http://www.hewelianum.pl/news/228_miedz ... mera-2018-

Mam nadzieję, że taka zmiana wpłynie na ilość nadesłanych fotografii w kategorii OUS.
Życzę czyściutkiego nieba!
Organizatorka AstroCamery
 
Posty: 2
Rejestracja: 01 Lut 2018, 10:19
Miejscowość: Gdańsk

PostBogdan J. | 20 Mar 2018, 17:02

Chciałem zauważyć, że pierwsza edycja Konkursu AstroCamera miała miejsce w 2011. Zamiast krytykować - wspierajmy takie idee :wink:
Nikt nikomu nie urwał głowy do tej pory a szczęśliwi zwycięzcy cieszą swoje oczy np. zdjęciami wydanymi w pięknym stołowym kalendarzu na 2018r !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 20 Mar 2018, 19:11

Bogdan J. napisał(a):Chciałem zauważyć, że pierwsza edycja Konkursu AstroCamera miała miejsce w 2011. Zamiast krytykować - wspierajmy takie idee :wink:
Nikt nikomu nie urwał głowy do tej pory a szczęśliwi zwycięzcy cieszą swoje oczy np. zdjęciami wydanymi w pięknym stołowym kalendarzu na 2018r !!!


Faktycznie, takie idee trzeba wspierać (dzięki Bogdanie, że kiedyś mnie przekonałeś do udziału w tym świetnym konkursie, obecnie już o zasięgu międzynarodowym :shock: ). Konkurs organizowany był dotychczas bardzo profesjonalnie, z atrakcyjnymi nagrodami i jestem przekonany, że tak nadal będzie. Nie ma zbyt wiele tego typu konkursów w naszym kraju i świetnie, że Hewelianum zaangażowało się w jego organizację. :!:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 21 Mar 2018, 08:51

Zawsze mimo obowiązków chętnie wybieram się na zaproszenie Centrum Hewelianum oceniać zdjęcia nadesłane do kolejnej edycji konkursu.
To nie łatwa w sumie sprawa! Praktycznie 5-6 godzin debatowania , głosowania i burzliwych dyskusji. Grono bardzo zróżnicowane więc i werdykty różne. Nie tylko pod kątem "okrągłych gwiazdek w każdym rogu" :D
Szanowne Jury w składzie:
Magdalena Więcek -Olszewska (Przewodnicząca Jury)
dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK
dr hab. Piotr Gnaciński, prof. UG,
Przemysław Rudź
Bogdan Jarzyna
Krzysztof Czart (ESO)
Patrycja Pakońska
Jak mawia mój przyjaciel: To nie ludzie z pierwszej łapanki :)
Nie ma najmniejszych powodów aby hejtować takie przedsięwzięcie jak i dalsza dyskusja nad tym jest w ogóle bezsensowna chyba, że ktoś chce się zastanowić i podyskutować dlaczego od ostatnich dwóch lat nie było tego konkursu. Czyżby rządy dobrej zmiany ograniczyły budżet na tego typu imprezy? A może nagrody pieniężne będą wypłacane tylko wygranym obywatelom Polski :D :D :D
Ok, sorry za off topic.
PLAPOD Domku nie zasługuje na krytykę. To także inicjatywa szerząca popularyzację astro w kraju i na świecie. Tam również ludzie mają swoją pracę i obowiązki.
Zdjęć nie nadchodzi tyle co do APOD za oceanem stąd też ich słaba częstotliwość.
Nie mniej jednak nie jest to złe. Sam również wysłałem tam kilka swoich prac. Regulaminy mam osobiście w dupie więc niech się martwią ci których to boli.
Hej,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 21 Mar 2018, 09:10

Ja też z całego serca popieram takie inicjatywy popularyzujące Astronomię i Astrofotografię tym bardziej że w tym
konkursie nadesłane prace mają szansę wygrać realne nagrody więc nasz wkład pracy zostanie rzeczowo oceniony i doceniony a czasem nawet nagrodzony za co podziwiam organizatorów konkursu Astrocamera bo robią wielką rzecz dla Miłośników Astronomii w Polsce :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 135 gości

AstroChat

Wejdź na chat