ShII-27 oraz kompleks Rho Oph szeroko

PostMaPa | 01 Lut 2018, 21:16

Jak w tytule Sh2-27 , czyli wielka czerwona plama Wężownika, okraszona kolorowym obszarem Rho Oph.
Taki układ u nas gości na niebie powiedzmy w lecie gdy Skorpion zachodzi. Ale całość jest na tyle nisko że wg mnie absolutnie bez szans na sensowne focenie. Gradient zje wszystko a późniejsza obróbka może wyprać kadr z koloru.

Canon 6D mod , 50mm ~1.2h

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostPoszukiwacz15 | 01 Lut 2018, 21:45

Bardzo ładny kadr oraz obszar nieba. Po powiększeniu zdjęcia dostrzec można że gwiazdy rozjechały się na obrzeżach, jednak nie przeszkadza to jakoś specjalnie w odbiorze pracy :)
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

PostDominik Woś | 01 Lut 2018, 22:27

Nareszcie trochę bardziej "wyciągnięte" zdjęcie w Twoim wydaniu Marcinie. Piękny kawałek nieba. Należy dodać, że te ciemne mgławice, ciągnące się od okolic Antaresa w kierunku Wążownika są dobrze widoczne nawet gołym okiem (pod ciemnym południowym niebem). :D Ale ... przyciąłeś Faję na dole kadru. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 02 Lut 2018, 09:01

Pierwszy raz zobaczyłem je tak na prawdę w lornetce w Namibii. Pamiętam, że byłem w szoku, że coś takiego odcina się w miarę wyraźnie na niebie ale nie jako pociemnienie w mrowiu gwiazd tylko jako pojaśnienie na tle nieba, to było niesamowite.
Fajka jest/i jeszcze będzie bohaterem innych kadrów Sławy jej nie ujmę :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Post_RobMarK_ | 04 Lut 2018, 12:39

Spory fragment "fotogenicznego" obszaru, który lubię szczególnie za mnogość kolorów i pyłów. Czy zapowiedź dalszych obszarów pozwoli liczyć na jakąś mozaikę z kilku kadrów?
MaPa napisał(a):Taki układ u nas gości na niebie powiedzmy w lecie gdy Skorpion zachodzi. Ale całość jest na tyle nisko że wg mnie absolutnie bez szans na sensowne focenie. Gradient zje wszystko a późniejsza obróbka może wyprać kadr z koloru.

Gdzieś widziałem całkiem ładną fotografię wykonaną z naszych górskich obszarów, niestety nie pamiętam, czy to było na którymś forum, czy w prywatnej galerii. Oczywiście nie tak udaną, jak w Twoim wykonaniu, ale na tyle akceptowalną, że wynagradzała podjęty trud.
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1446
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostMaPa | 04 Lut 2018, 22:10

Powiem tak. Gdybym nie pojechał pod południowe niebo to polowałbym z południowych krańców bez względu na wynik i cieszyłbym się pewnie niewiele mniej.
Niestety jestem już skażony :) miejscem gdzie te obiekty wędrują blisko zenitu. Taki wyjazd zmienia całkowicie percepcję.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Post_RobMarK_ | 05 Lut 2018, 22:55

Zdaję sobie sprawę. Wiadomo, że nie tylko o położenie na niebie chodzi. Pierwsze porównanie do krajowych warunków miałem podczas pobytu na Teneryfie. Nawet nie wychodząc w obszary górskie często było lepiej niż u nas :(
Mam nadzieję, że jednak skusiłeś/skusisz się na mozaikę z tego regionu i będzie spory kawałek "nieba" do podziwiania.
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1446
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 73 gości

AstroChat

Wejdź na chat