Pierwsze koty za ploty

PostGregory | 13 Sie 2005, 15:32

Tak w zasadzie moge nazwac ten watek, w ktorym to pragne zaprezentowac pierwsze wyniki jakie uzyskalem za pomoca mojego astrografu opisanego tutaj:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=19

Po przyjezdzie nad morze od razu spotkala mnie mila niespodzianka, dwie gwiezdziste i pogodne noce pod rzad. Nie moglem przepuscic takiej okazji ale w zasadzie na samym poczatku zemscilo sie na mnie moje lenistwo. No coz, astrofotografia nie wybacza niedociagniec, tak wiec i tutaj dala sie we znaki spora wilgoc i brak grzalek podgrzewajacych odraszacze, ktorych zwyczajnie jeszcze nie zrobilem. Wynik? Mniej wiecej godzinka przygotowan i znoszenia sprzetu, potem godzinka fotografowania a nastepnie znoszenie zaroszonej calosci do domku i tym samym koniec sesji. Takie pogodne noce mialem zaledwie dwie.

Na pierwszy cel poszly Pleyady (M45) z maksymalnie otwarta przeslona 2,8. Zdaje sobie sprawe ze przez Sonnara powinno focic sie przy przeslonie ustawionej na 4, niemniej wszystkiego trzeba wyprobowac i tak powstalo to zdjecie. Zalaczam miniaturki, ale zdecydowanie polecam pelne kadry :)

Image

Pelny kadr:
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/m45_obr.jpg

Pleyady byly dosc nisko, tutaj we znaki dalo sie tez swiatlo z oddalonej latarni morskiej i tamtejsze domostwa. Na powyzszym zdjeciu zlapal sie tez jeden z Perseidow. Widac go dokladnie na pelnym kadrze, mniej wiecej na godzinie 11-stej prawie przy samej krawedzi zdjecia. Taka krotka ukosna kreska :D


Nastepne zdjecie to M31, najprawdopodobniej przy przeslonie 4, ale nie jestem pewien czy nie 2,8 :? Generalnie bylem dosc mocno zaoferowany, i przez brak tych grzaleczek dzialalem na szybko, aby cos jeszcze uchwycic. Oczywiscie tez moj gry plan na inne obiekty poszedl w tym czasie na polke. Niemniej jest tez galaktyka z jej dwoma towarzyszkami:

Image

Pelny kadr:
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/m31_obr.jpg

I kolejne zdjecie Ameryki Polnocnej. Musze przyznac ze nie mialem pewnosci do samego konca, czy w ogole wyceluje poprawnie na ten obiekt. Nie mialem jak sprawdzic gdzie dokladnie sie on znajduje - lornetka tez calkowicie zamokla od wilgoci... Ale jest NGC 7000, troche z boku kadru, wraz z fragmentami drogi mlecznej. Przyslona 4.

Image

Pelny kadr:
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/ngc_7000_obr.jpg

Wszystkie z pokazanych tu obrazkow traktuje calkowicie testowo. Wykonywane byly w celu rozeznania sie jak to wszystko dziala. Teraz moze byc juz tylko lepiej, wykonujac po kilka ekspozycji o roznych czasach na jeden obiekt aby uwydatnic lepiej tez np. jadro galaktyki z jej rozleglymi ramionami. Rowniez po kilka klatek dla pozniejszego stackowania.

Wszystkie trzy zdjecia wykonywane byly przy czasie w przedziale 15-20 minut i czulosci kliszy 800 ASA. Na przyszlosc czas ten rowniez zdecydowanie przedluze, to tylko kwestia stanu nieba, i ilosci zanieczyszczen od pobliskich swiatel.

Uzyskane wyniki traktuje dobrze. Moje zalozenia sie sprawdzily. W momencie zamontowania na odrosniki grzalek otworzy mi sie tym samym droga do przepieknych ds-ow :D

W tym miejscu dziekuje tez Dominikowi, ze tak ladnie pozdejmowal z m31 i m45 niepozadane gradienty :)
Ostatnio edytowany przez Gregory 06 Lip 2006, 02:52, edytowano w sumie 4 razy
Gregory
 

PostKret | 13 Sie 2005, 19:54

Cudowne!!!! :shock: A ludziska gadają, że SVP to nie jest dobry montaż do DS. W czym stackowałeś?
Awatar użytkownika
 
Posty: 19
Rejestracja: 28 Lip 2005, 22:23
Miejscowość: Leszno

PostGregory | 13 Sie 2005, 20:02

Witaj, dziekuje :D SVP musze przyznac to bardzo dobry montaz za rozsadna cene. W niczym nie zaluje wyboru bo dla mnie to strzal w dziesiatke jak i zestawienie optyki ktora stosuje :) Jesli chodzi o pytanie a propo stackowania, tzn. w czym stackowalem? W niczym :D To zaledwie pojedyncze klatki z kliszy, zabraklo czasu na wykonywanie calych serii (grzalki) 8) Oczywiscie nastepna sesja zdjeciowa bedzie z udzialem grzalek, a co za tym idzie takze z udzialem stackowania.
Gregory
 

PostPiotrek T. | 13 Sie 2005, 21:40

Ładneee :o :D

Kret napisał(a):Cudowne!!!! :shock: A ludziska gadają, że SVP to nie jest dobry montaż do DS. W czym stackowałeś?


Przy takiej ogniskowej nie można jeszcze mówić, czy montaż jest dobry albo zły do astrofoto :roll: Dobrze wykonany koziołek też poradziłby sobie.
Pozdrawiam,
Piotrek
http://www.astrosurf.com/sc3/
Awatar użytkownika
 
Posty: 49
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:52
Miejscowość: Toruń

PostDominik Woś | 13 Sie 2005, 21:43

Piotrek T. napisał(a):Ładneee :o :D

Kret napisał(a):Cudowne!!!! :shock: A ludziska gadają, że SVP to nie jest dobry montaż do DS. W czym stackowałeś?


Przy takiej ogniskowej nie można jeszcze mówić, czy montaż nadaje się do astrofoto czy nie :roll: Dobrze wykonany koziołek też poradziłby sobie.


Piotrze - poradziłby sobie a poradziłby sobie tak jak Grześka to dwie różne rzeczy. Pokaż fotki z dobrego koziołka z tak punktowymi gwiazdkami.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJacek R | 13 Sie 2005, 21:48

Witam,
podobają mi sie te zdjecia, nawet bardzo! Chcialbym tylko zapytac na jakim fillmie zostaly zrobione?
Motto na dziś: "...bo wszyscy myślą, że to jest tak, a to jest zupełnie inaczej..." (Mucha Jan, Polska).
 
Posty: 19
Rejestracja: 30 Lip 2005, 22:36
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 13 Sie 2005, 22:19

Do powyzszych zdjec uzylem filmu Kodak Proffesional Royal Supra 800 ASA.
Ostatnio edytowany przez Gregory, 16 Sie 2005, 22:07, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostGość | 13 Sie 2005, 22:29

no super Gregory, gratulacje !

...ale aberracja tak jak mówiłem jest w tym obiektywie naprawdę spora. Polecam Pentacona lub sonnara 300/4.
Gość
 

PostAdam Tomaszewski | 13 Sie 2005, 22:51

Jestem pod wrażeniem :D
Twoje fotki są naprawdę fajne :)
SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i inne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 586
Rejestracja: 04 Sie 2005, 13:08
Miejscowość: Poznań

PostGregory | 13 Sie 2005, 23:38

Dziekuje Panowie :) Jesli chodzi o Sonnarka i jego abberacje, moim zdaniem przy przyslonie 4 jest juz niezle. Tak jak w przypadku kliszy, i w Sonnarku 180 mm widze silny potencjal. Niezly zasieg i rozdzielczosc, i jeszcze sporo "wchodzi w pole".
Ostatnio edytowany przez Gregory 06 Lip 2006, 02:53, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PostBogdan J. | 17 Sie 2005, 17:37

Grześku! Widzę,że nie próżnowałeś i nie wylegiwałeś się po nocach :D
Dobra robota! Szczerze mówiąc dzięki tym wspaniałym zdjęciom też wezmę pod uwagę astro-foto na kliszy.
W ostatni weekand na Kudłaczach kiedy straciliśmy już prawie nadzieję na to,że pogoda się poprawi o godzinie 1.30 rozstąpiły się chmury.
Na SVP Canonem 300D+Orion 80ED wykonałem ok. 30 ekspozycji po 1.5 min. To wstępne próby obróbki tego materiału.Myślę,że może coś da się z tego jeszcze wycisnąc.
http://img357.imageshack.us/img357/263/m314wg.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 17 Sie 2005, 18:44

Bogdanie, polecam klisze! Polubilem ja, to bardzo wdzieczny nosnik informacji a przy odpowiednim podejsciu sporo mozna z takiego zapisu uzyskac :) Wczesniej czy pozniej dolacze do mojego zestawu lustrzanke cyfrowa, ale poki co musze wyszalec sie na kliszy. Jedyna niedogodnoscia jaka widze jest tutaj to, ze po wykonaniu sesji zdjeciowej nie moge od razu podejrzec wynikow. Tylko ze astronomia jest przeciez dla ludzi cierpliwych, a cierpliwosc wiele wynagradza wiec... :wink:

Po Twoich dzialaniach widze ze tez nie proznowales :) Takie owocne nieprzespane noce to chyba to co lubimy najbardziej :wink: Twoja M31 z towarzyszkami bardzo ladna i urokliwa a pomyslec ze to zaledwie poczatki tej wielkiej astro przygody. Az strach sie bac co bedzie dalej, no... ale takie odkrywanie jest przeciez super fajne!

Gratulki!
Ostatnio edytowany przez Gregory 06 Lip 2006, 02:53, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PostJasiu | 18 Sie 2005, 08:07

Czy prowadzenie sprawiało Ci duże trudności, to jest czy nanoszone poprawki były duze?
 
Posty: 29
Rejestracja: 04 Sie 2005, 21:50

PostJasiu | 18 Sie 2005, 08:20

Aha, spróbuj jednak zmienić film. Ten który uzywasz jest bardzo mało wrazliwy na kolor czerwony. Po skanowaniu tego nie poprawisz, bo film po prostu czerwonej części widma nie rejestruje. W testach jest to najgorszy film o tej czulości.
Popatrz na link poniżej.
http://www.geocities.com/freeman_patric ... tests.html
Najlepszy z dostepnych obecnie filmów to Fuji super HQ 200.
Popatrz na linku poniżej na porównanie z innymi filmami nawet o wyzszej czułości 800. Astrografem który masz , stosujac czasy 40 minut uzyskasz świetne rezultaty.
W Polsce filu nie kupisz , chyba że na Allegro:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=60635098

Życzę powodzenia i jak najlepszych zdjęć jako fan kliszy
 
Posty: 29
Rejestracja: 04 Sie 2005, 21:50

PostGregory | 18 Sie 2005, 10:04

No wlasnie i tu jest pewien problem. Takich naprawde dobrych klisz do astrofotografii jest w Polsce jak na lekarstwo i trzeba radzic sobie z tym co jest ogolnie dostepne na rynku. Chyba ze wezmiemy pod uwage jeszcze aukcje internetowe (dzieki za wskazanie linku, sprawdzi sie - kupilem szesciopaka ;)). Niemniej sprawa z klisza ktora zastosowalem tez wyglada odmiennie, nizeli przedstawiono to w testach do ktorych linki podales. Z moich obserwacji film ten rzeczywiscie jest mniej czuly na swiatlo czerwone, ale jednak spora czesc tego widma sie rejestruje. Podczas skanowania widmo czerwone mozna podbic i w ten sposob to sie rekompensuje. Zaskoczyl mnie natomiast maly poziom ziarna, jak na klisze o czulosci 800 ASA jego poziom uwazam za wiecej jak zadowalajacy. I wlasnie np. w przypadku tej kliszy widze ze mozna spac spokojnie. Niezlych klisz nie zabraknie tak szybko.

Jasiu, rzecz ktora mnie zastanawia. Popatrz na zestawienie fotek z Twojego odsylacza, tam gdzie pokazano zdjecie M31 na kliszy Kodak Supra 800 (professional) czyli rzekomo takiej samej jaka ja uzylem, tylko ze moja miala jeszcze przypisek "Royal". Na zdjeciu M31 jakie zrobilem, galaktyka ma kolor bliski rzeczywistosci, podczas gdy na zdjeciu opublikowanemu w tym wykazie M31 jest strasznie przeniebieszczona i daleka od rzeczywistosci :shock: Czy oby na pewno myslimy o tej samej kliszy? Np. w tym wykazie napisano tez, ze Kodak zmienil stan chemiczny blony Royal Gold Select 400 i obecnie ta blona nie nadaje sie do naszych zastosowan. Natomiast tak naprawde nie widze, aby gdziekolwiek byla jakas precyzyjna wzmianka o kliszy ktora ja wykorzystalem? :roll: Jak widac klisza kliszy nie rowna, i to nadal bardzo obszerny i wdzieczny temat pomimo wkraczajacej ze wszystkich stron technologii cyfrowej 8)

Z pewnoscia bede eksperymentowal z roznymi materialami, az dobiore ten najlepszy. Zachecam tez do dzielenia sie informacjami o kliszach, ale dostepnych tym razem na polskim rynku i ktore mozna jeszcze polecic do naszych astro zastosowan.

Prowadzenie za gwiazdami na SVP i nanoszenie poprawek z pilota musze powiedziec to czysta przyjemnosc :) Juz po pierwszej ekspozycji z usmiechem na twarzy wiedzialem ze bardzo dlugie czasy ekspozycji nie beda stanowily tutaj najmniejszego problemu :) Co jakis czas jak gwiazda uciekala ze srodka, a byly to niewielkie odchylki, bardzo prosto i szybko dawalo sie ja z powrotem do tego srodka sprowadzic :) Jedynym ogranicznikiem czasowym moze byc tutaj juz tylko stan nocnego nieba ktore wiadomo, musi byc jak najmniej zanieczyszczone swiatlami z pobliskich okolic.

Pozdrawiam
Gregory/Meteor
Gregory
 

Postmekmek | 21 Sie 2005, 07:55

Byłem właśnie spory kawałek czasu na urlopie.Wracam, a tutaj takie cudenka u Grześka.
Wiele tymi zdjeciami udowodniłeś i pewnie za jakiś czas jeszcze wiecej zobaczymy. Gratulacje. Pozdrawiam. mekmek-krzysiek
Pozdrawiam mekmek (krzysiek)
EQ,Canon.
Nie astro :
http://www.fototravelworld.com
 
Posty: 379
Rejestracja: 28 Lip 2005, 18:54
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 21 Sie 2005, 18:44

Czesc Krzysku :) Milo Cie widziec. Z mojej strony to juz tylko kwestia czasu. Znalazlem na DS-y pewne rozwiazanie i tutaj pokazuje jak to sie sprawdza w rzeczywistosci. Niebawem zamierzam powtorzyc sesje, naswietlajac znacznie dluzej, z jednoczesnym wykorzystaniem przynajmniej dwoch odmiennych blon :) Generalnie "troszke" jest jeszcze do zrobienia bo, jak wiadomo, obiektow na niebie nie brakuje 8)

----

Jednoczesnie zapraszam do obejrzenia dalszej czesci "Pierwsze koty za ploty" dostepnej tutaj:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=127
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], kombiii oraz 99 gości

AstroChat

Wejdź na chat