* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
 Temat postu: Astro Smartfon
PostWysłany: Śro Lut 21, 2018 10:13 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrołęka, Mazury
W temacie smartfonów jestem na prawdę zielony :mrgreen: Dopiero co miałem pierwszego, który jakiś czas temu poległ. Teraz stoję przed wyborem następcy i z tym wiąże się moje pytanie: Czasami na forach, grupach facebookowych widziałem, że ludziska wstawiają zdjęcia nocnego nieba (nawet z jako taką widoczną Drogą Mleczną) wykonane smartfonami, jedyne co zapamiętałem to, że jest jakiś model Huawei na to pozwala. Znacie jakieś konkretne modele? Polecacie jakieś? A może macie jakieś własne astrofotki wykonane smartfonem ze statywu?

instagram.com/weterest

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Astro Smartfon
PostWysłany: Śro Lut 21, 2018 10:23 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Szczecina
Jedno co jest konieczne to manualny tryb w aparacie żeby można było ustawić czas naświetlania i ISO. Ja mam Xiaomi Mi 6 i jest sporo ustawień, czas do 32s, ISO max 3200. Zdjęcie krajobrazu z gwiazdami spokojnie można zrobić. Bez statywu albo dobrego podparcia się nie obejdzie.

EDIT: Mam też Huawei P10 na biurku i widzę, że jest tryb manualny, czas naświetlania max 30s, ISO max 3200.

PostWysłany: Śro Lut 21, 2018 2:36 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa | LPU
Rzuć okiem: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=32435.
Jest tam też moje foto M31 -> z racji na małą ogniskową niewiele widać.

Załączniki:

PostWysłany: Śro Lut 21, 2018 4:51 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Jak wyżej. Musisz mieć w telefon z manualnym trybem i najlepiej zapis w formacie RAW (coraz więcej smartfonów ma możliwość takiego zapisu a ten daje lepsze warunki do późniejszego ew grzebania, bo to nie tak, że zrobisz fotkę i jest git ;) ).
Z doświadczenia, najlepsze aparaty w tel: Samsungi Galaxy S6/6Edge, 7/7Edge/ 8/8+, LG G6/V30, Huawei P10/Honor 9 Huawei Mate 10 Pro, iPhoneX.
Samsungi testowałem w "terenie" i potrafiły zrobić zdjęcia z reki w autoamacie, na których było widać Drogę Mleczną!

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lut 21, 2018 11:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wołomin
jedna i najwazniejsza sprawa.
obecne smartfony nie potrafia robic astrozdjec o ktorych jest napisane powyzej.
to protez zdjec, a nie fotki ktore mozna komukolwiek pokazac. TAKA PRAWDA.

o wiele lepiej sprawdzaja sie w foto z teleskopu planet, ksiezyca i slonca (przez specjalny filtr).

PostWysłany: Nie Lut 25, 2018 4:08 pm 

Tutaj moje strzały uchwycone za pomocą Samsunga Galaxy S7 edge
Załącznik:

Załącznik:
przy pomocy teleskopu SW 130/650
Załącznik:

Załącznik:
również SW 130/650 plus obróbka w PS

wiem, że nie są tak rewelacyjne jak ujęcia z lustrzanki, ale dla mnie to wielka frajda była

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lut 25, 2018 8:49 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Cześć. Możesz rzucić okiem na tę stronę.
http://www.dark-star.it/fotografia-con-il-cellulare/
Zawiera informacje o Astro-fotografii w wykonaniu komórkowym

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lut 25, 2018 10:39 pm 

Miejscowość: Atlantyda
Ja oczywiście nie na temat. W kwestii "Astrosmartfon" warto kupić jakiś z amoledem, super amoledem albo podobnymi wynalazkami (Apple? nie wiem czy wszystkie - nie miałem nigdy Iphone). Dlaczego? Inne ekrany, tam gdzie mogą być wygaszone, "świecą". Tak, czarny też świeci :-), zwłaszcza jak patrzymy pod kątem. Czasem denerwująco świecą. Ja swojego używam jako mapy i do sterowania montażem. Różnica po zmianie telefonu z matrycą IPS na SAmoled była duża.

Ostatnio edytowany przez bronek, Nie Lut 25, 2018 10:43 pm, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 26, 2018 2:30 pm 

bronek napisał(a):
Ja oczywiście nie na temat. W kwestii "Astrosmartfon" warto kupić jakiś z amoledem, super amoledem albo podobnymi wynalazkami (Apple? nie wiem czy wszystkie - nie miałem nigdy Iphone). Dlaczego? Inne ekrany, tam gdzie mogą być wygaszone, "świecą". Tak, czarny też świeci :-), zwłaszcza jak patrzymy pod kątem. Czasem denerwująco świecą. Ja swojego używam jako mapy i do sterowania montażem. Różnica po zmianie telefonu z matrycą IPS na SAmoled była duża.

potwierdzam, szczególnie czerń jest super czarna dzięki temu, że przy matrycach amoled zaczerniane miejsca nie są po prostu podświetlane.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 26, 2018 2:47 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Godziesze, Kalisz
mam huawei p8 trochę mnie irytuje to świecenie telefonu, np jak. zerkam na mapkę nieba.

Tutaj flara iridium -7 mag. Moje maksymalne naświetlanie w huawei p8 to 8 sekund :? Trochę mało ale zawsze coś :)

Załączniki:

PostWysłany: Wto Lut 27, 2018 8:24 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrołęka, Mazury
Dzięki za podpowiedzi, póki co najbliżej jestem wyboru Huawei P10 (jest dostępny w ofercie, która mnie interesuje), ponad to trafiłem na takiego timelapsa:
https://www.youtube.com/watch?v=K2mrB85ecqo
30 s i iso 3200 to już spoko opcja.

Coś takiego z Huawei P9:
https://www.youtube.com/watch?v=ccXhNQBHQ2I

Orzech napisał(a):
Z doświadczenia, najlepsze aparaty w tel: Samsungi Galaxy S6/6Edge, 7/7Edge/ 8/8+, LG G6/V30, Huawei P10/Honor 9 Huawei Mate 10 Pro, iPhoneX.
Samsungi testowałem w "terenie" i potrafiły zrobić zdjęcia z reki w autoamacie, na których było widać Drogę Mleczną!

Te samsungi mają najjaśniejszy ponoć obiektyw na rynku (f1.7), ale ekspozycja max 10 sekund jeśli dobrze poszperałem w necie, nie znalazłem też zbytnio sampli fotek gwiazd z nich :(

instagram.com/weterest

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Mar 04, 2018 6:57 pm 

Miejscowość: Gliwice
Osobiście polecam LG G6. ISO od 50 do 3200 oraz czas ekspozycji do 30 sek.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 10, 2018 3:43 pm 

24.02 Huawei p9lite, z ręki, bez obróbki jakiejkolwiek. Teleskop-Taurus 12", okular ES 14mm 100st, ES 6,7mm

Załączniki:
 Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 13, 2018 3:43 pm 

Miejscowość: Internet
To może ja też coś wrzucę. Z wiekowego już iPhone 6 z użyciem 6 calowego (152mm) RC6 (ogniskowa 1350mm) w projekcji okularowej z Ortho 7mm.

Trapez z M42 plus okolice (30 sekund naświetlania):

Załącznik:

A tutaj jeszcze z filmiku aby rozdzielić sam Trapez (z filmiku):

Załącznik:

Mizar (z filmiku):

Załącznik:

M13 (30 sekund naświetlania) - tylko po to aby pokazać, że się da: :wink:

Załącznik:

Co ciekawe udało się nawet wyciągnąć ponad "wizualny" zasięg pomimo, że M13 bardzo nisko nad horyzontem jeszcze (animacja w porównaniu do "prawdziwego zdjęcia M13 otwiera się po kliknięciu na nią):

Załącznik:

Załącznik:

No i na koniec mały test optyki (pomimo, że seeing był jednak fatalny):

Załącznik:

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Mar 14, 2018 10:24 am 

Dorzucę może jeszcze jedną surową klatkę z gromadki kulistej (naświetlana 30 sekund). Można sobie zgadnąć :wink: jaka jest nazwa tej gromady.

Załącznik:
image.tiff
image.tiff (904.56 KiB) Obejrzany 1457 razy

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 7:11 pm 

A jaki masz uchwyt na telefon? Okular 1,25 czy 2 cale? Pytam bo się zastanawiam czy takie uchwyty obejmą 2" okulary

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 7:21 pm 

MaciekGroch. napisał(a):
A jaki masz uchwyt na telefon? Okular 1,25 czy 2 cale? Pytam bo się zastanawiam czy takie uchwyty obejmą 2" okulary

https://teleskopy.pl/Adapter-do-smartfonów-Levenhuk-A10-teleskopy-4652.html

Nada się też do okularów 2". Ja używałem z Orto Pentaxa 7mm w standardzie 0,96".

Tylko sugerowałbym aby wymienić podkładkę pod śrubę regulacyjną na szerszą (tak jak na zdjęciu piniżej) co poprawia sztywność mocowania smartfona.

Załącznik:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 16, 2018 4:33 pm 

Domek, dzięki, o to mi właśnie chodziło. Swoją drogą ciekawe co jeszcze ze szlagierów dałoby się ustrzelić smartfonem, ciekawe jak Andromeda..:)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 16, 2018 10:38 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Orzech napisał(a):

MaciekGroch. napisał(a):
Te samsungi mają najjaśniejszy ponoć obiektyw na rynku (f1.7), ale ekspozycja max 10 sekund jeśli dobrze poszperałem w necie, nie znalazłem też zbytnio sampli fotek gwiazd z nich :(

Tak, 10 sekund i iso 800 bodajże (przynajmniej s8+) to max choć nie wiem czy jakimś innym programem niż fabrycznym by się go nie udało zwiększyć. Z drugiej strony po takim czasie wszystkie obiekty Ci uciekną i bez prowadzenia to może być słabo.
W załączniku fotka poglądowo/testowa z OnePlus 5. 8 sekund i już widać pojechane gwiazdy. ISO800.

Załączniki:

Nikon EX 10x50,
 Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 17, 2018 11:04 am 

MaciekGroch. napisał(a):
Domek, dzięki, o to mi właśnie chodziło. Swoją drogą ciekawe co jeszcze ze szlagierów dałoby się ustrzelić smartfonem, ciekawe jak Andromeda..:)

Teoretycznie zasięg, już wiekowym przecież :wink: iPhonem 6, to ok. 13 mag przy naświetlaniu klatki 30 sekund, więc jest szansa na złapanie całkiem fajnie Andromedy (przynajmniej jasnych partii samego środka). Z pewnością zasięg na takiej "fotce" będzie lepszy od tego z wizuala (szczególnie przy wykorzystaniu teleskopu o optyce o niewielkiej średnicy). Sam jestem ciekaw jak wychodziłyby zdjęcia z większych Newtonów (14-16 cali) ale tutaj pojawi się problem z prowadzeniem dla ekspozycji po 30 sekund każda (przydałaby się platforma paralaktyczna do prowadzenia za obiektem). Kluczowy dla fotografowania rozleglejszych obiektów będzie też dobór okularu (ogniskowej) do którego przyłożymy obiektyw w smartfonie.

Także kluczowe w zabawie z astrofotografię ze smartfonem będzie odpowiednie oprogramowanie do robienia zdjęć. Chodzi o to aby można było zbierać materiał w formacie RAW lub TIFF a nie tylko w formacie JPG. Oryginalny soft w smartfonie raczej nie jest przewidziany do dłuższych ekspozycji w formacie innym niz JPG. Sam sprawdziłem, że zdjęcia w formacie TIFF zbierane iPhonem 6 skutecznie da się skalibrować darkami co już napawa pewnym optymizmem. :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 17, 2018 3:26 pm 

"Także kluczowe w zabawie z astrofotografię ze smartfonem będzie odpowiednie oprogramowanie do robienia zdjęć. Chodzi o to aby można było zbierać materiał w formacie RAW lub TIFF a nie tylko w formacie JPG."
Są jakieś programy na telefon do fotek w takich formatach?

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 17, 2018 7:10 pm 

MaciekGroch. napisał(a):
"Także kluczowe w zabawie z astrofotografię ze smartfonem będzie odpowiednie oprogramowanie do robienia zdjęć. Chodzi o to aby można było zbierać materiał w formacie RAW lub TIFF a nie tylko w formacie JPG."
Są jakieś programy na telefon do fotek w takich formatach?

Ja używałem ProCam 5:

https://www.procamapp.com

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Mar 18, 2018 12:19 pm 
Awatar użytkownika

Bardzo mi się podobają takie zabawy typu: zrobić takie zdjęcie, aby było na nim tak widać, jak widać w wizualu. To jakieś takie bardziej realne i "humanistyczne" :wink: - przypominać sobie widoki zapamiętane z okularu na żywo.

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Barsta 12,5mm, BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 19, 2018 9:46 am 

Może zaprezentuję jeszcze mój zestaw smartfonowo-astrofotograficzny. :wink: Warto zaznaczyć, że przy temperaturach poniżej zera, dość szybko wkracza do akcji system ochrony akumulatora w komórce. iPhone wyłącza się mniej więcej po 30-40 minutach przy temperaturze na zewnątrz poniżej minus 5 st. C. Aby temu zaradzić należy smartfona podłączyć do zewnętrznego źródła zasilania w miarę szybko po wyniesieniu go na zewnątrz. Ja używam zewnętrznej baterii 10000 mAh, którą można trzymać w cieplejszej kieszeni kurtki aby nie traciła szybko pojemności na mrozie.

Załącznik:

Oczywiście zapewne smartfony nie są przewidziane do używania ich w temperaturze znacznie poniżej zera, a więc astrofotografię z ich użyciem w takich warunkach, uprawiamy na własne ryzyko. :!:

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 22, 2018 10:31 am 

Zabawy w smartfonowe astrofoto ciąg dalszy. Tym razem Kocie Oko (NGC6543) przy powiększeniu 225x (RC6" + TV Nagler 3-6mm (@6mm)) i czasie naświetlania 36x30 sekund w dniu 21 marca 2018 r.. Szkoda, że seeing był jednak bardzo słaby. :(

Załącznik:

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: sonork, sztopa oraz 35 gości