Gwiazdozbiór Woźnicy

Postfizyk5 | 21 Lut 2018, 17:25

Witam
To zdjęcie, to dla mnie męka i walka z wszechobecnymi przebarwieniami i gradientami.
Dodatkowa dawno nie próbowałem szerokiego kadru.
Z zielonym na tym zdjęciu wygląda dla mnie lepiej niż bez, więc go trochę zostawiłem.
Nie wiem dlaczego Astrometry nie opisał wszystkich obiektów.

niemod. Canon 1200D + obiektyw kit 18-55
trochę ponad 2 godziny materiału.

Pozdrawiam
Załączniki
Gwiazdozbiór Woźnicy: woz 3000jpg.jpg
Gwiazdozbiór Woźnicy: woz 3000jpgopisany.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Postfizyk5 | 24 Lut 2018, 10:45

wersja kolejna
Załączniki
Gwiazdozbiór Woźnicy: woz 3000jpg.jpg
Gwiazdozbiór Woźnicy: 95bb 3000jpg.jpg
Ostatnio edytowany przez fizyk5, 25 Lut 2018, 21:46, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Postkurp | 25 Lut 2018, 19:31

Cześć. Bardzo mi się podoba ta fotografia , zwłaszcza ostatnia wersja. Bardzo czytelne i wyraźne zdjęcie. Ileż tego tam jest, ogrom Kosmosu. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 25 Lut 2018, 20:25

Cześć.

To fakt , bardzo ładne szerokie ujęcie ja też lubię takie właśnie szerokie ujęcia zawierające masę obiektów DS i ładne kolory Gwiazd. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 25 Lut 2018, 20:38

Fajny kadr, wystarczający czas naświetlania ale co się porobiło w trakcie obróbki? Czyżby znowu materiał został poskładany bez kalibracji. Zerknij co tam widać w tle. Coś takiego skutecznie uniemożliwia Ci wyciągnięcie zdjęcia pod kątem tych ciemnych mgławic. :(

Gwiazdozbiór Woźnicy: image.jpeg


Gwiazdozbiór Woźnicy: image.jpeg
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postfizyk5 | 25 Lut 2018, 21:13

Stackuję w DSSie, tam program kalibruje automatycznie, opcje: mediana, wyrównaj kanały itd.
Kanały i tak są rozjechane (tutaj zielony był zdecydowanie do przodu), próbuję je wyrównać na jasnej gwieździe
i ciemnym polu tła, w poziomach suwakiem od lewej i prawej.

Te ukośne pasy to brak dithering, zazwyczaj przesuwam trochę kadr, tutaj nie zrobiłem tego.

Pierwsza wersja miała darki i biasy. Druga bez biasów, ale zieleń też wylazła.

Mogę się mylić, bo w kwestii obróbki jestem samoukiem.
Załączniki
Gwiazdozbiór Woźnicy: biasy.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostDominik Woś | 25 Lut 2018, 22:02

fizyk5 napisał(a):Stackuję w DSSie, tam program kalibruje automatycznie, opcje: mediana, wyrównaj kanały itd.
Kanały i tak są rozjechane (tutaj zielony był zdecydowanie do przodu), próbuję je wyrównać na jasnej gwieździe
i ciemnym polu tła, w poziomach suwakiem od lewej i prawej.

Te ukośne pasy to brak dithering, zazwyczaj przesuwam trochę kadr, tutaj nie zrobiłem tego.

Pierwsza wersja miała darki i biasy. Druga bez biasów, ale zieleń też wylazła.

Mogę się mylić, bo w kwestii obróbki jestem samoukiem.


Biasy w Canonie są jedynie potrzebne do kalibracji flatów (zarówno biasy jak i flaty powinny być zrobione przy tej samej temperaturze). Do kalibracji klatek potrzebujesz głównie darków zrobionych przy podobnej temperaturze. W plikach z Canona możesz sobie nawet Canonowskim softem podejrzeć, z jakimi paramertami (w tym temperatura) zrobiłeś zdjęcie i ustawić takie samo dla darków, flatów i biasów. Darki możesz sobie zrobić nawet kilkanaście dni po sesji, wyrzucasz Canona na zewnątrz i robisz powiedzmy tak z 5-9 sztuk darków, jeśli temperatura jest podobna do tej, przy której robiłeś zdjęcia.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postfizyk5 | 25 Lut 2018, 22:14

Darki mam z lodówki. Między lodówką a terenem różnica temp. obecnie to około 10 stopni.
Cóż począć, pewnie wykorzystam w lodówce zamrażalnik :)

EDIT
A poważnie, jaka jest różnica między temperaturą na zewnątrz, a temperaturą pracującej matrycy w aparacie?
Przecież to się trochę grzeje.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostDominik Woś | 25 Lut 2018, 22:29

fizyk5 napisał(a):Darki mam z lodówki. Między lodówką a terenem różnica temp. obecnie to około 10 stopni.
Cóż począć, pewnie wykorzystam w lodówce zamrażalnik :)


Możesz przecież wystawić Canona na zewnątrz, obecnie temperatury trochę niższe niż w lodówce ale wyższe niż w zamrażalniku. :wink:

fizyk5 napisał(a):EDIT
A poważnie, jaka jest różnica między temperaturą na zewnątrz, a temperaturą pracującej matrycy w aparacie?
Przecież to się trochę grzeje.


8-10 st na plus dla Canona 6D, dla mniejszego formatu czipu może być trochę mniej. Jeśli używasz laptopa do obsługi Canona to polecam program APT: (https://www.ideiki.com/astro/Default.aspx), będziesz miał na bieżąco informację o temperaturze czipu dla kolejnych klatek (porównasz sobie z temp. na zewnątrz i będziesz wiedział jaką nasz deltę).
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 92 gości

AstroChat

Wejdź na chat