Jowisz 2018

Postpaweł25 | 05 Mar 2018, 23:52

Ponieważ nie znalazłem takiego wątku z tegorocznym Jowiszem, pozwoliłem sobie założyć temat.
Mój pierwszy w tym roku Jowisz z dzisiejszego poranka, avikowany Canonem 550D w ognisku refraktora Bresser 102/1000mm.
Warunki fatalne ze względu na centrum małego miasta, ogrzewanego głównie piecami węglowymi.
Załączniki
Jowisz 2018: MVI_2512_pipp_g3_ap5 stack x5_11.jpg
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

PostKrzysztof_P | 05 Mar 2018, 23:58

Ładny Jupek , troszkę otoczony niebieską poświatą z Refraktora AC , ale ładny. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7875
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postpaweł25 | 06 Mar 2018, 00:03

Krzysztof_P napisał(a):Ładny Jupek , troszkę otoczony niebieską poświatą z Refraktora AC , ale ładny. :wink:

Dokładnie, to jednak tylko zwykły refraktor i aberka wychodzi :)
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

PostKrzysztof_P | 06 Mar 2018, 00:14

Jeszcze tylko dopytam, tak jak piszesz Canon w ognisku F-1000 mm z ilu mniej więcej klatek? Podoba mi się bardzo , wyszedł z ładnym kolorkiem detalu , plamy i taki widok przestrzenny że to kula a nie jak na płaszczyżnie. Posiadam już Canona i mam przymiarkę coś zacząć. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7875
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postpaweł25 | 06 Mar 2018, 00:48

Krzysztof_P napisał(a):Jeszcze tylko dopytam, tak jak piszesz Canon w ognisku F-1000 mm z ilu mniej więcej klatek? Podoba mi się bardzo , wyszedł z ładnym kolorkiem detalu , plamy i taki widok przestrzenny że to kula a nie jak na płaszczyżnie. Posiadam już Canona i mam przymiarkę coś zacząć. :wink:

Zapomniałem dodać że ogniskową wydłużyłem do 3000 mm za pomocą rosyjskiego telekonwertera x3.
Filmy robiłem po 2,5 minuty, co dawało około 7000 klatek. Podczas stackowania zaznaczyłem w AutoStakkert żeby wybrał 30% najlepszych klatek. Potem reszta krzywymi w RegiStax 6, odszumianie i wyostrzanie w Fitswork 4.
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

Postzloty_2000 | 06 Mar 2018, 13:24

paweł25 napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Jeszcze tylko dopytam, tak jak piszesz Canon w ognisku F-1000 mm z ilu mniej więcej klatek? Podoba mi się bardzo , wyszedł z ładnym kolorkiem detalu , plamy i taki widok przestrzenny że to kula a nie jak na płaszczyżnie. Posiadam już Canona i mam przymiarkę coś zacząć. :wink:

Zapomniałem dodać że ogniskową wydłużyłem do 3000 mm za pomocą rosyjskiego telekonwertera x3.
Filmy robiłem po 2,5 minuty, co dawało około 7000 klatek. Podczas stackowania zaznaczyłem w AutoStakkert żeby wybrał 30% najlepszych klatek. Potem reszta krzywymi w RegiStax 6, odszumianie i wyostrzanie w Fitswork 4.


Pawle, spróbuj z konwerterem x2. Ten który masz na moje oko dość degraduje obraz. Jak masz kamerke internetową do rozmontowania to pobaw się by ją dostosować do astrofoto.

I jeszcze tak patrząc (spojrzę jeszcze w domu bo teraz na komórce pracuję) to za bardzo wyostrzyłeś a jeszcze mocniej odszumiłeś co zjadło sporo detalu.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postpaweł25 | 06 Mar 2018, 18:34

zloty_2000 napisał(a):
paweł25 napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Jeszcze tylko dopytam, tak jak piszesz Canon w ognisku F-1000 mm z ilu mniej więcej klatek? Podoba mi się bardzo , wyszedł z ładnym kolorkiem detalu , plamy i taki widok przestrzenny że to kula a nie jak na płaszczyżnie. Posiadam już Canona i mam przymiarkę coś zacząć. :wink:

Zapomniałem dodać że ogniskową wydłużyłem do 3000 mm za pomocą rosyjskiego telekonwertera x3.
Filmy robiłem po 2,5 minuty, co dawało około 7000 klatek. Podczas stackowania zaznaczyłem w AutoStakkert żeby wybrał 30% najlepszych klatek. Potem reszta krzywymi w RegiStax 6, odszumianie i wyostrzanie w Fitswork 4.


Pawle, spróbuj z konwerterem x2. Ten który masz na moje oko dość degraduje obraz. Jak masz kamerke internetową do rozmontowania to pobaw się by ją dostosować do astrofoto.

I jeszcze tak patrząc (spojrzę jeszcze w domu bo teraz na komórce pracuję) to za bardzo wyostrzyłeś a jeszcze mocniej odszumiłeś co zjadło sporo detalu.

Tu masz rację że w tych warunkach w których filmowałem ( bardzo słaby seeing z powodu dymu i ciepłego powietrza unoszącego się z pobliskich kominów) mogłem zmienić konwerter na x2. Każdy bowiem telekonwerter zmniejsza rozdzielczość obrazu o swoją krotność, czyli x2 dałby w tych warunkach wyraźniejszy obraz. Następnym razem zrobię po kilka filmów z konwertera x2 i x3. Co do kamerek internetowych to już ten temat przerabiałem z moim małym refraktorem i wyniki były dużo gorsze niż z Canona. Mam kamerkę Microsoftu Live Cinema przerobioną na astro, oraz Philipsa SPC 900NC. Próbowałem nimi avikować planety w różnych, dużo lepszych warunkach i obraz był nędzny. Wszystko było jakieś takie rozmazane, bez szczegółów.
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

Postzloty_2000 | 06 Mar 2018, 19:53

paweł25 napisał(a):Tu masz rację że w tych warunkach w których filmowałem ( bardzo słaby seeing z powodu dymu i ciepłego powietrza unoszącego się z pobliskich kominów) mogłem zmienić konwerter na x2. Każdy bowiem telekonwerter zmniejsza rozdzielczość obrazu o swoją krotność, czyli x2 dałby w tych warunkach wyraźniejszy obraz. Następnym razem zrobię po kilka filmów z konwertera x2 i x3. Co do kamerek internetowych to już ten temat przerabiałem z moim małym refraktorem i wyniki były dużo gorsze niż z Canona. Mam kamerkę Microsoftu Live Cinema przerobioną na astro, oraz Philipsa SPC 900NC. Próbowałem nimi avikować planety w różnych, dużo lepszych warunkach i obraz był nędzny. Wszystko było jakieś takie rozmazane, bez szczegółów.


To powiem Ci trochę dziwne, gdyż te dwie kamery masa osób poleca właśnie na "wyprucie". Może problemem leży w braku osiowości wyciąg-matryca i dlatego wychodzi Ci obraz rozmazany. Jak osadzasz kamerkę w wyciągu, czy masz nosek webcam-1,25'' (np taki http://astrokrak.pl/411-redukcja-125q-web-do-spc900-.html) czy może w starej oprawie okularu zamontowana kamera? Jeśli matryca nie jest idealnie w osi wyciągu i soczewek to efektem jest rozmazanie obrazu (tylko mały fragment może być ostry) i obrazy jak z obiektywów typu lens baby albo tilt-shift.

Zajrzyj jeśli masz chęci tutaj:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=44268

opisałem pokrótce szybkie testy z kamerką VRmC-4. Jest tania i da się z niej sporo wycisnąć.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postpaweł25 | 07 Mar 2018, 20:31

zloty_2000 napisał(a):
paweł25 napisał(a):Tu masz rację że w tych warunkach w których filmowałem ( bardzo słaby seeing z powodu dymu i ciepłego powietrza unoszącego się z pobliskich kominów) mogłem zmienić konwerter na x2. Każdy bowiem telekonwerter zmniejsza rozdzielczość obrazu o swoją krotność, czyli x2 dałby w tych warunkach wyraźniejszy obraz. Następnym razem zrobię po kilka filmów z konwertera x2 i x3. Co do kamerek internetowych to już ten temat przerabiałem z moim małym refraktorem i wyniki były dużo gorsze niż z Canona. Mam kamerkę Microsoftu Live Cinema przerobioną na astro, oraz Philipsa SPC 900NC. Próbowałem nimi avikować planety w różnych, dużo lepszych warunkach i obraz był nędzny. Wszystko było jakieś takie rozmazane, bez szczegółów.


To powiem Ci trochę dziwne, gdyż te dwie kamery masa osób poleca właśnie na "wyprucie". Może problemem leży w braku osiowości wyciąg-matryca i dlatego wychodzi Ci obraz rozmazany. Jak osadzasz kamerkę w wyciągu, czy masz nosek webcam-1,25'' (np taki http://astrokrak.pl/411-redukcja-125q-web-do-spc900-.html) czy może w starej oprawie okularu zamontowana kamera? Jeśli matryca nie jest idealnie w osi wyciągu i soczewek to efektem jest rozmazanie obrazu (tylko mały fragment może być ostry) i obrazy jak z obiektywów typu lens baby albo tilt-shift.

Zajrzyj jeśli masz chęci tutaj:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=44268

opisałem pokrótce szybkie testy z kamerką VRmC-4. Jest tania i da się z niej sporo wycisnąć.

Zaręczam ci kolego że na pewno prawidłowo montowałem w wyciągu obie wymienione powyżej web kamerki. Ta Microsoftu jest z noskiem 1,25" i prawidłowo montuję ją w wyciągu, a kamerkę Philipsa montuję za pomocą specjalnej złączki z dwoma gwintami, wykonanej w Astrokraku. Nie ma tu nawet możliwości nieosiowego montażu. Wykonałem tymi kamerkami mnóstwo avi planet, filmując w centrum miasta i w szczerym polu gdzie seeing był bardzo dobry. Stacki z tych avi były nawet ładne kolorystycznie, ale z przynajmniej o połowę mniejszymi szczegółami niż wykonane Canonem. Widziałem w sieci poprawne zdjęcia planet wykonane tymi web kamerkami, ale kamerki były przeważnie podpięte do instrumentów z dużą aperturą 6" czy 8". Nie widziałem żadnego dobrego zdjęcia planety z tych kamer dołączonych do refraktora z obiektywem zaledwie 10 cm. Dopiero jak połączyłem mój refraktor z lustrzanką, to dopiero wychodziły poprawne zdjęcia planet. Jest zresztą wiele moich zdjęć planet, które zamieszczałem na tym forum w minionych latach. Może to jest zasługa większej szybkości z jaką lustrzanka sczytuje obrazy tj. 50 kl/s , a z web kamerki jedynie 15 kl/s. Do tego matryca Canona jest na pewno lepszej jakości od matrycy w kamerce internetowej. Tak czy inaczej postanowiłem że kupię nową Astro-kamerkę do planet, a będzie to ZWO ASI 224 MC lub ASI 290 MC. Za dwa miesiące planuję też zakup większego teleskopu planetarnego, jakiegoś Maka 6" lub SCT 8", ew. RC 6"
Pozdrawiam Paweł.
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

Postpaweł25 | 12 Mar 2018, 01:34

Następne podejście do Jowisza. Sprzęt ten sam co poprzednio, tylko założyłem telekonwerter x2 i ogniskowa zmalała do 2000 mm. Warunki były już dużo lepsze niż poprzednio i dzięki temu udało się zarejestrować cień księżyca Europa na tarczy planety, jak i WCP.
Załączniki
Jowisz 2018: Jowisz.jpg
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

PostJanusz_P. | 12 Mar 2018, 11:33

Jak na zwykły achromat to wyniki masz bardzo dobre zważywszy na niskie, tegoroczne położenie Jowisza i związany z tym kiepski seeing na przedwiośniu :arrow: :roll: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPoszukiwacz15 | 12 Mar 2018, 12:06

Podczas obróbki materiału Jowisza zauważyłem że Autostakkert! 2 pozwala mi na otworzenie 3000 klatek, powyżej tej ilości klatki nie chcą się załadować. Mam za słaby komputer czy tak powinno być :?:
Fotka złożona z 900 klatek, Synta 12" i ASI120MM. Brak barlowa, założyłem filtr zielony Oriona aby nieco przyciemnić obraz, 19.02.2018.
Jowisz 2018: dddddddhdhdhd.jpg
dddddddhdhdhd.jpg (4.02 KiB) Obejrzany 12754 razy
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

Postpaweł25 | 12 Mar 2018, 14:39

Poszukiwacz15 napisał(a):Podczas obróbki materiału Jowisza zauważyłem że Autostakkert! 2 pozwala mi na otworzenie 3000 klatek, powyżej tej ilości klatki nie chcą się załadować. Mam za słaby komputer czy tak powinno być :?:
Fotka złożona z 900 klatek, Synta 12" i ASI120MM. Brak barlowa, założyłem filtr zielony Oriona aby nieco przyciemnić obraz, 19.02.2018.
dddddddhdhdhd.jpg

To dziwne, bo mój komputer ma już chyba z 10 lat i ładuję do Autostakkerta czasami po 5 Gb materiału w avi, po 10 000 klatek i nie mam problemu. Oczywiście długo wtedy stackuje film. Nawet czasami obrabiam na równie starych laptopach i też nie mam problemu. Może spróbuj go usunąć i ponownie zainstalować, albo wgrać jakąś nowszą wersję. W stacjonarnym mam W10, a w laptopach W7 i Vistę. Ładujesz do Autostakkerta pliki avi ?
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

Postpaweł25 | 12 Mar 2018, 14:55

Janusz_P. napisał(a):Jak na zwykły achromat to wyniki masz bardzo dobre zważywszy na niskie, tegoroczne położenie Jowisza i związany z tym kiepski seeing na przedwiośniu :arrow: :roll: :wink:

Dziękuję panie Januszu. Tak, to tylko zwykły achromat, i to tylko 4" apertury, do tego jest długi i nieporęczny.Zabierać go gdzieś ze sobą za miasto w poszukiwaniu innych planet i lepszego seeingu, to duża udręka. W najbliższym czasie planuję kupić jakiś większy, typowo planetarny reflektor, o aperturze max do 8" , aby nie tracić na mobilności. W związku z tym mam dylemat jaki teleskop wybrać, czy Maka 6", SCT 6" czy RC 6 " ? :) Jaki by mi pan, panie Januszu doradził wybrać ? Mogę wydać na niego max 3000 zł. W tej kwocie 6-cio calowy kupię nowy, natomiast 8" to już używkę.
Pozdrawiam Paweł.
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

PostJanusz_P. | 12 Mar 2018, 15:01

Jak ma być 8" i mobilne do 3 kzł to poszukaj używanego SCT 8" w dobrym stanie :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpaweł25 | 12 Mar 2018, 16:44

Janusz_P. napisał(a):Jak ma być 8" i mobilne do 3 kzł to poszukaj używanego SCT 8" w dobrym stanie :arrow: :idea:

Dzięki, też takmyślałem. Osiem cali to prawie 4 razy większa powierzchnia niż mojego obiektywu, a SCT nie są bardzo ciężkie.
Będę się rozglądał za nim.
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

PostPoszukiwacz15 | 12 Mar 2018, 20:34

paweł25 napisał(a):
Poszukiwacz15 napisał(a):Podczas obróbki materiału Jowisza zauważyłem że Autostakkert! 2 pozwala mi na otworzenie 3000 klatek, powyżej tej ilości klatki nie chcą się załadować. Mam za słaby komputer czy tak powinno być :?:
Fotka złożona z 900 klatek, Synta 12" i ASI120MM. Brak barlowa, założyłem filtr zielony Oriona aby nieco przyciemnić obraz, 19.02.2018.
dddddddhdhdhd.jpg

To dziwne, bo mój komputer ma już chyba z 10 lat i ładuję do Autostakkerta czasami po 5 Gb materiału w avi, po 10 000 klatek i nie mam problemu. Oczywiście długo wtedy stackuje film. Nawet czasami obrabiam na równie starych laptopach i też nie mam problemu. Może spróbuj go usunąć i ponownie zainstalować, albo wgrać jakąś nowszą wersję. W stacjonarnym mam W10, a w laptopach W7 i Vistę. Ładujesz do Autostakkerta pliki avi ?

Klatki miałem akurat w BMP. Nagram coś w AVI i zobaczę czy nadal problem występuje. Jeżeli tak to najwyżej usunę program i ściągnę go ponownie. :)
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

Postpaweł25 | 14 Mar 2018, 01:02

Jeszcze animacja obrotu Jowisza z 10 marca, pomiędzy godziną 04:03:55 a godz. 05:07:14. Nie wszystkie stacki były udane, ale coś tam widać. Jak się dobrze przyjrzeć, to nawet widać jak się zaczyna tranzyt Europy na tarczy planety.
Załączniki
Jowisz 2018: anigif.gif
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

PostKrzysztof_P | 14 Mar 2018, 09:25

Ładny Jowisz. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7875
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 14 Mar 2018, 10:40

paweł25 napisał(a):Jeszcze animacja obrotu Jowisza z 10 marca, pomiędzy godziną 04:03:55 a godz. 05:07:14. Nie wszystkie stacki były udane, ale coś tam widać. Jak się dobrze przyjrzeć, to nawet widać jak się zaczyna tranzyt Europy na tarczy planety.


Obróbka już jak widzę opanowana i bardzo dobrze, gdyż jest istotna przy fotografowaniu planet. Pewnie sam zauważyłeś jednak, że mocno ogranicza Cię obecnie sprzęt, czyli achromat, który nie nadaje się do fotografowania jasnych obiektów, a do tego grona zaliczamy Jowisza. Zerknij, że masz przekłamane kolory (takie różowawe) na tarczy Jowisza a pewnie ostrość również na tym ucierpiała. Kiedyś sam bawiłem się w fotografowanie Jowisza achromatem 150mm F8 i przekonałem się, że niestety jest to ślepa uliczka. Miałem bardzo podobnie jak u Ciebie zaburzoną kolorystykę tarczy i dodatkowo musiałem wycinać tło i cropować planetę aby pozbyć się niebieskiej obwódki (na Twoim zdjęciu po mocniejszym rozjaśnieniu tła również jest jeszcze widoczna).

Może spróbuj wypożyczyć od kogoś ED lub APO lub nawet jakiegoś MC/SCT i zobaczysz czy nie byłoby jeszcze lepszych rezultatów? Nie chciałbym podpowiadać ale można też kupić teleskop przez internet z opcją jego zwrotu w ciągu 14 dni, co pozwoliłoby na sprawdzenie czy Ci on odpowiada.

Do wielkiej opozycji Marsa już tylko kilka miesięcy, a jest on również wymagającym obiektem pod kątem sprzętu i astrofotografii.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postpaweł25 | 14 Mar 2018, 14:28

Domek napisał(a):
paweł25 napisał(a):Jeszcze animacja obrotu Jowisza z 10 marca, pomiędzy godziną 04:03:55 a godz. 05:07:14. Nie wszystkie stacki były udane, ale coś tam widać. Jak się dobrze przyjrzeć, to nawet widać jak się zaczyna tranzyt Europy na tarczy planety.


Obróbka już jak widzę opanowana i bardzo dobrze, gdyż jest istotna przy fotografowaniu planet. Pewnie sam zauważyłeś jednak, że mocno ogranicza Cię obecnie sprzęt, czyli achromat, który nie nadaje się do fotografowania jasnych obiektów, a do tego grona zaliczamy Jowisza. Zerknij, że masz przekłamane kolory (takie różowawe) na tarczy Jowisza a pewnie ostrość również na tym ucierpiała. Kiedyś sam bawiłem się w fotografowanie Jowisza achromatem 150mm F8 i przekonałem się, że niestety jest to ślepa uliczka. Miałem bardzo podobnie jak u Ciebie zaburzoną kolorystykę tarczy i dodatkowo musiałem wycinać tło i cropować planetę aby pozbyć się niebieskiej obwódki (na Twoim zdjęciu po mocniejszym rozjaśnieniu tła również jest jeszcze widoczna).

Może spróbuj wypożyczyć od kogoś ED lub APO lub nawet jakiegoś MC/SCT i zobaczysz czy nie byłoby jeszcze lepszych rezultatów? Nie chciałbym podpowiadać ale można też kupić teleskop przez internet z opcją jego zwrotu w ciągu 14 dni, co pozwoliłoby na sprawdzenie czy Ci on odpowiada.

Do wielkiej opozycji Marsa już tylko kilka miesięcy, a jest on również wymagającym obiektem pod kątem sprzętu i astrofotografii.

Dzięki za uwagi, ja też doszedłem do tego samego wniosku, że z tego sprzętu już nic więcej nie wycisnę. Jestem teraz w trakcie zakupu kamerki planetarnej ASI 224 MC, a gdzieś za miesiąc planuję zakup jakiegoś większego MAK-a lub SCT, przynajmniej 8"
Pozdrawiam Paweł.
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

PostDominik Woś | 14 Mar 2018, 15:23

paweł25 napisał(a):Dzięki za uwagi, ja też doszedłem do tego samego wniosku, że z tego sprzętu już nic więcej nie wycisnę. Jestem teraz w trakcie zakupu kamerki planetarnej ASI 224 MC, a gdzieś za miesiąc planuję zakup jakiegoś większego MAK-a lub SCT, przynajmniej 8"
Pozdrawiam Paweł.


W większe Maksotovy lub MNy raczej nie radzę wchodzić. To nie są dobre teleskopy na nasz klimat, mogą być problemy z wychłodzeniem optyki ze względu na zamknięte tubusy i grube płyty menisku. Więm co piszę, gdyż przez MC 125mm (czyli stosunkowo niewielki) straciłem opozycję Marsa w 2003 roku. Szczególnie wiosną, latem i jesienią, gdy występują duże spadki temperatury w ciągu nocy, temperatura optyki może nie nadążać za spadkiem temperatury.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postpaweł25 | 15 Mar 2018, 18:10

Domek napisał(a):
paweł25 napisał(a):Dzięki za uwagi, ja też doszedłem do tego samego wniosku, że z tego sprzętu już nic więcej nie wycisnę. Jestem teraz w trakcie zakupu kamerki planetarnej ASI 224 MC, a gdzieś za miesiąc planuję zakup jakiegoś większego MAK-a lub SCT, przynajmniej 8"
Pozdrawiam Paweł.


W większe Maksotovy lub MNy raczej nie radzę wchodzić. To nie są dobre teleskopy na nasz klimat, mogą być problemy z wychłodzeniem optyki ze względu na zamknięte tubusy i grube płyty menisku. Więm co piszę, gdyż przez MC 125mm (czyli stosunkowo niewielki) straciłem opozycję Marsa w 2003 roku. Szczególnie wiosną, latem i jesienią, gdy występują duże spadki temperatury w ciągu nocy, temperatura optyki może nie nadążać za spadkiem temperatury.

Czyli sugerujesz kolego jakąś otwartą tubę do foto planet, dla szybkiego słodzenia się optyki i uzyskaniu ostrego obrazu.
Chciał bym kupić coś w miarę mobilnego, by łatwo można było przewieść teleskop za miasto pod stabilniejszą atmosferę i dla tego rozważałem zakup SCT lub Maka. W granicach moich możliwości finansowych jest jeszcze Ritchey Chretien 8", a to jest otwarta tuba, tylko nie wiem czy można nim poprawnie fotografować planety.
Otwartego newtona nie kupię na pewno ze względu na jego gabaryty.
 
Posty: 141
Rejestracja: 11 Cze 2011, 15:48

 

PostDominik Woś | 15 Mar 2018, 19:02

paweł25 napisał(a):Czyli sugerujesz kolego jakąś otwartą tubę do foto planet, dla szybkiego słodzenia się optyki i uzyskaniu ostrego obrazu.
Chciał bym kupić coś w miarę mobilnego, by łatwo można było przewieść teleskop za miasto pod stabilniejszą atmosferę i dla tego rozważałem zakup SCT lub Maka. W granicach moich możliwości finansowych jest jeszcze Ritchey Chretien 8", a to jest otwarta tuba, tylko nie wiem czy można nim poprawnie fotografować planety.
Otwartego newtona nie kupię na pewno ze względu na jego gabaryty.


Nic nie sugeruję tylko odradzam teleskopy z zamkniętą tubą i grubym szkłem menisku z przodu. :wink:

RC 8" nawet jeśli jest to fajny teleskop, to może być ciężko trafić na dobrą optykę (w chińskich wersjach) i nie byłbyś go w stanie poprawnie skolimować jeśli nie masz doświadczenia z kolimacją tego typu teleskopów, a bez dobrej kolimacji to obrazy RC-k daje zazwyczaj bardzo "miękkie". Poza tym ma dość duże lustro wtórne, które w zasadzie nie przeszkadza przy fotografowaniu planet ale wizualnie może trochę pogarszać kontrast.

Czyli już wiesz co Ci zostaje do ewentualnego rozważenia. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postastrodamian27 | 20 Mar 2018, 21:55

Ładny Jupiter :D
Lornetka DO titanium 7x50 (7.5°)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1206
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała k. Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: kombiii, Lukacz oraz 40 gości

AstroChat

Wejdź na chat