Dark Doodad w Afryce

PostMaPa | 14 Mar 2018, 22:30

Ciekawy fragment nieba południowego. Para składająca się z mgławicy i gromady kulistej ma coś w sobie. Inny przykład to M4 która pławi się w chmurze mgławic Skorpiona.

Mgławica Dark Doodad to ciemna mgławica o długości prawie trzech stopni łuku. Można ją znaleźć w południowej konstelacji Musca (muchy) już całkiem niewielką lornetą.
Składa się z obszarów gęstego gazu i pyłu. Chmura ta jest jednym z najbliższych, dla układu słonecznego, regionów formujących gwiazdy . Dark Doodad został nazwany przez amerykańskiego astronoma amatora i pisarza Dennisa di Cicco w 1986 r. Po obejrzeniu zdjęcia, które zrobił jej w okolicach Alice Springs w środkowej Australii. NGC 4372 czyli gromada jest częściowo zasłonięta przez pasmo pyłu, ale wciąż pojawia się jako duży obiekt o średnicy około 10 minut kątowych.

Asi1600MMC/200mm ~3h LRGB

Image
Ostatnio edytowany przez MaPa, 15 Mar 2018, 15:42, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 14 Mar 2018, 23:06

Ładnie wyszło Marcinie ale jedna uwaga techniczna - zerknij na lewy dolny róg kadru. Chyba przydałby się lekki cropik. :wink:

Dark Doodad w Afryce: image.jpeg


MaPa napisał(a):Chmura ta jest jednym z najbliższych regionów formujących gwiazdy dla układu słonecznego


Aż się przestraszyłem, czyżby w Układzie Słonecznym miały przybyć jakieś dodatkowe gwiazdy? :shock:

Chyba wystarczyłoby wprowadzić w powyższym zdaniu znaki przestankowe lub zmienić szyk i byłoby "bez obaw". :wink:

Ale dla lubiących zabawę polecam:

http://www.stefanom.org/spc/#

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrater | 15 Mar 2018, 14:39

Z rana, kiedy zobaczyłem to zdjęcie to mi mowę z wrażenia odjęło.
A, że zaorany jestem robotą to i nie było czasu na skomentowanie.

Patrząc na dotychczasowe echa myślę, że nie jestem osamotniony...

Marcin, mnie Twoje zdjęcie bardzo przypadło do gustu za koloryt, kontrast, kompozycje i motyw. A wszystko pięknie zharmonizowane!
W sumie całość jak dla mnie (laika astrofotograficzego) super. Wielkie gratulacje !
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postnizios | 15 Mar 2018, 16:08

Piękne, świetnie się ogląda takie zdjęcia.
 
Posty: 29
Rejestracja: 12 Wrz 2017, 15:01

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 199 gości

AstroChat

Wejdź na chat