Krater Walter

PostGregory | 14 Sty 2006, 03:09

Poza niekorzystnym seeingiem, co mozna jeszcze poprawic aby uzyskac doskonalszy obraz krateru uderzeniowego Walter umieszczonego na naszej Lunie?

Image

Fotografia pochodzi z MTO 11-CA.

Astropozdrowko. :D
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 23 Lut 2006, 01:16, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostJanusz_P. | 14 Sty 2006, 09:41

Bez dobrego seeingu i optymalnej ostrości to szkoda czasu na obróbkę takich Księżyców, następnym razem jedna klatka będzie miała lepszy szczegół niż 1000 zestakowanych przy kiepsim seeingu z obrazem w pełnej klatce.
Tak się zastanawiałem dla czego na planetach Stackowanie daje tak dobre rezultaty, to proste planeta zajmuje mały wycinek kadru na środku i będzie prawidłowo nałożona a jeśli Stakujemy taki kadr to rozmycia orazu i przesuniecie tylko zamazują przy dużym seeingu ogólny obraz i jeden wybrany kadr może dostarczyć obrazu lepszej jakości 8)

Poddaję tą hipotezę pod dyskusję :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 14 Sty 2006, 12:47

Ostrosc ustawiona byla optymalnie, natomiast seeing skutecznie zamazywal detal. W zwiazku z czym ze wszystkich 1500 klatek moze tylko 20 nadawalo sie do obrobki, mniej wiecej na tylu klatkach nie bylo widac niekorzystnego wplywu seeingu. Choc i tak obraz lekko drzal i sie przemieszczal co utrudnialo obrobke. Natomiast stackowanie w znaczny sposob niweluje szum, pozwala uzyskac wieksza dynamike podczas chocby wyostrzania stad warto je stosowac tak do planet, jak i do Ksiezyca. Szczegolnie jesli uzywamy webcama. Poswieconego zas czasu na takie zdjecia Ksiezyca nigdy nie szkoda, a ja juz wiem co przy nastepnym razem poprawie. :wink: Zyjemy w Polsce, trudno o naprawde dobry seeing, co zrobic? Czasami trzeba sie cieszyc tym co w danym momencie mamy. :lol:

Dla przykladu wybrana jedna klatka. Niestety takich klatek udalo sie zebrac zdecydowanie za malo dla solidnego stacka:

Image

Generalnie? Seeing byl wtedy mniej wiecej taki: :lol:

Filmik ponad 1.1 MB:
http://gskow.timsi.pl/astrofoto/probki/seeing.gif

... czyli raczej beznadziejny. :lol: :lol: :lol:

ps. i jeszcze jedna taka wolna mysl. Nie sztuka jest zrobic dobre zdjecie duzym teleskopem, o znacznie wiekszej zdolnosci rozdzielczej. Sztuka jest przeskoczyc pewne ograniczenia, jakie niesie ze soba zastosowanie teleskopu o niewielkich gabarytach. Okielznac przy tym pewne techniki, co przyniesie w przyszlosci zamierzony plon. :idea:

Obecne zblizenie do Ksiezyca za pomoca MTO wyglada w koncu nastepujaco: :wink:

Image

... a tej fotki nie trzeba sie wstydzic. Warto bylo zrobic takie zdjecie Ksiezyca. Jakos tak to czuje. ;-)
Ostatnio edytowany przez Gregory, 23 Lut 2006, 01:28, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostJaLe | 15 Sty 2006, 22:11

Czy Ktoś może podać średnicę krateru Walter?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 15 Sty 2006, 22:52

Latitude: -33.1 degrees
Longitude: 359.0 degrees
Size: 128 kilometers

:)
Gregory
 

PostJaLe | 15 Sty 2006, 23:13

No to już wiemy, że najmniejsze kratery mają średnicę 2,5 km. Teraz jeszcze można było by pokusić się o obliczenie wysokości ścian krateru i innych szczegółów widoczych na zdjęciu wykonanym przez Gregorego.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 15 Sty 2006, 23:43

Aby jeszcze dokladniej przyjrzec sie tej czesci Ksiezyca, w szczegolnosci kraterowi Walter, przez teleskop z lustrem 60 cm, zapraszam tutaj:

http://www.capella-observatory.com/ImageHTMLs/SolarSystem/MoonWalterPtol.htm

Mozna tez opuscic na chwile ziemska atmosfere, i zobaczyc ten rejon z pokladu Lunar-Orbiter'a.

http://www.lpi.usra.edu/resources/lunar_orbiter/images/aimg/iv_107_h3.jpg

Po wiekszy wycinek tego rejonu, z udzialem MTO, zapraszam zas tutaj:

http://gskow.timsi.pl/astrofoto/probki_ksiezycowe/fragment_b.jpg
Ostatnio edytowany przez Gregory 23 Lut 2006, 01:29, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PostGregory | 16 Sty 2006, 04:29

Pozwolilem sobie powiekszyc dno Waltera z MTO, i zaznaczyc na nim widoczne 3 mniejsze kraterki. Ponumerowalem je w kolejnosci od 1 do 3. Czy ktos moze zna ich dokladne srednice, oraz glebokosci? :roll:

Image

Pozdrawiam.
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 23 Lut 2006, 01:29, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostJaLe | 16 Sty 2006, 18:39

Gregory napisał(a):Pozwolilem sobie powiekszyc dno Waltera z MTO, i zaznaczyc na nim widoczne 3 mniejsze kraterki. Ponumerowalem je w kolejnosci od 1 do 3. Czy ktos moze zna ich dokladne srednice, oraz glebokosci? :roll:

Image

Pozdrawiam.
Gregory


Czy masz zdjęcie całej widocznej w tym czasie tarczy Księżyca. Można byłoby wtedy policzyć właśnie wysokości. Jeżeli nie to zastosuje się jeszcze inną metodę, ale mniej dokładną.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 16 Sty 2006, 19:17

W tym czasie udalo mi sie zrobic tylko fragmenty powierzchni, ale moze do tego wyliczenia wystarczy to zdjecie?

http://gskow.timsi.pl/html_astrofoto/ksiez_sk.html

Troche mniejsza skala, i zdjecie wykonane duzo wczesniej (data w opisie), ale widac na nim Waltera. :roll:

Pozdrawiam.
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 23 Lut 2006, 01:30, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PostJaLe | 16 Sty 2006, 19:40

Aby obliczyć wysokość musimy znać kąt padania promieni słonecznych. Czyli dobrze by zdjęcie części tarczy było wykonane w tym samym czasie. Ważna jest wiedza jak wysoko znajdowało się Słońce nad horyzontem księżycowym w miejscu gdzie znajduje się góra. Dlatego warto wykonywać zdjęcie całej widocznej części tarczy, nawet wtedy gdy interesują nas tylko szczegóły.
Jeżeli tego nie wiemy to można jeszcze próbować inną metodą, tylko bardziej zawodną.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 16 Sty 2006, 22:08

No to tutaj popelnilem skuche. :lol: Na przyszlosc wykonam tez pogladowa fotografie calego Ksiezyca. :roll:

Dziekuje Jale za cenne rady! :D

ps. a na czym polega ta druga metoda, mniej precyzyjna?
Gregory
 

PostJaLe | 16 Sty 2006, 22:33

Gregory napisał(a):No to tutaj popelnilem skuche. :lol: Na przyszlosc

ps. a na czym polega ta druga metoda, mniej precyzyjna?


Należy zdjęcie sprowadzić do wersji B/W i wyciągnąćw 3D. Zachęcam do prób. Oczywiście należy mieć do tego odpowiedni programik, niestety gdzieś się takiego pozbyłem i teraz musze próbować coś odtworzyć. Może macie coś takiego pod ręką ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 16 Sty 2006, 22:57

Za pomoca wirtualnego atlasu Ksiezyca udalo mi sie orientacyjnie wyznaczyc wielkosc krateru oznaczonego cyfra "1". Atlas wskazuje srednice 2.3 km. Ale ciekawostka sa jeszcze dwie ciemniejsze plamki, widoczne nad tym kraterkiem (jeden po lewej, drugi po prawej stronie pionowej lini na wczesniejszym wycinku). To sa jeszcze mniejsze formacje, ktorych obecnosc potwierdzaja zdjecia z duzych teleskopow. Wizualnie sa one mniej wiecej jeszcze o polowe mniejsze od tego "1". Czyzby fotografia z MTO ukazala szczegoly topograficzne, o rozmiarach ok. 1.2 km lub nawet mniejsze? :roll:

Konkretnie chodzi o te dwa obiekty:
Image
Ostatnio edytowany przez Gregory 23 Lut 2006, 01:31, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PostJaLe | 16 Sty 2006, 23:15

Gregory napisał(a):Za pomoca wirtualnego atlasu Ksiezyca udalo mi sie orientacyjnie wyznaczyc wielkosc krateru oznaczonego cyfra "1". Atlas wskazuje srednice 2.3 km. Ale ciekawostka sa jeszcze dwie ciemniejsze plamki, widoczne nad tym kraterkiem (jeden po lewej, drugi po prawej stronie pionowej lini). To sa jeszcze mniejsze formacje, ktorych obecnosc potwierdzaja zdjecia z duzych teleskopow. Wizualnie sa one mniej wiecej jeszcze o polowe mniejsze od tego "1". Czyzby fotografia z MTO ukazala szczegoly topograficzne, o rozmiarach ok. 1.2 km? :roll:

Konkretnie chodzi o te dwa obiekty:
Image


Ja po podaniu średnicy Waltera, "1" obliczyłem na 2,5 km czyli nasze wyniki sa zbliżone. Co do mniejszych formacji widocznych na zdjęciu to , by się upewnić należałoby wykonać jakieś inne zdjęcia tego obszaru. Może Boguś przymierzy się na ten krater. Były by to juz dwa strzały z różnych źródeł, można w ten sposób uzyskać precyzyjniejsze informacje.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 16 Sty 2006, 23:44

Bardzo dobry pomysl! :D Ja ze swojej strony tez jeszcze raz obfotografuje przy lepszym seeingu ten rejon.

Google Naszym przyjacielem jest! 8) Na ciekawa fotografie Waltera natknalem sie natomiast jeszcze tutaj:

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthreads/showflat.php?Cat=&Board=aktubild&Number=173391&page=0&view=collapsed&sb=5&o=

Dokladnie widac zaznaczone przezemnie kratery nad ta "jedynka"!

Pozdrawiam.
Gregory
Gregory
 

Posthanysiak | 17 Sty 2006, 18:39

Chcialem dorzucic swojego Waltera,ale co to,nie mozna z kompa,trzeba ze stronki??[/img]
 
Posty: 140
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 09:24
Miejscowość: Frombork

 

PostDominik Woś | 17 Sty 2006, 19:19

hanysiak napisał(a):Chcialem dorzucic swojego Waltera,ale co to,nie mozna z kompa,trzeba ze stronki??[/img]


Cześć,

No niestety, z tego co wiem na razie nie ma możliwości wrzucania zdjęć bezpośrednio na forum. Gdybyś miał problemy to podeślij do mnie fotkę a ja ją umieszcze na FTP i dam ci linka to spokojnie zamieścisz na forum.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postpiotrusb | 17 Sty 2006, 19:35

Wystarczy wejść tu: www.fotosik.pl i problem z głowy :)
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostGregory | 03 Lut 2006, 23:09

hanysiak napisał(a):Chcialem dorzucic swojego Waltera,ale co to,nie mozna z kompa,trzeba ze stronki??


Hanysiaku, moge udostepnic Ci miejsce na serwerze. Przeslesz po prostu do mnie Twoja fotografie a ja podam Ci link do niej. Daj znac w razie czego na PW. :)
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 80 gości

AstroChat

Wejdź na chat