Słonecznik

PostBogdan J. | 30 Mar 2018, 20:01

Długo polowałem na tą galaktykę ale jak zwykle bywa albo nie dopisywała pogoda lub coś się w sprzęcie posypało. Na pewno czekałem na to kilka lat :emotion-5:

Nie jestem do końca zadowolony z materiału jaki zebrałem bo o ile luminancję naświetlałem w niezłych warunkach to z RGB nie było już tak wspaniale. Niebo nie było czyste, przewalał się cirrus oraz chyba przy R_ce miałem już lekki Księżyc. Mimo to projekt "Słonecznik " uważam za zaliczony i na kolejne lata zamknięty.

Apetyt miałem większy ale bądź co bądź zdjęcie powstało na obrzeżach Krakowa a to już nie narrowband więc nie ma co narzekać.

Sprzęt jak ostatnio: Paramount MyT, TEC140ED f/5.2, ATIK One 6.0

Ekspozycje: 8,5h L=54x300s binx1, RGB 26,10,14x300s binx2 (pełna kalibracja)

Słonecznik: M63_koniec2.jpg


Wersja L w pełnej rozdzielczości:

Słonecznik: L_koniec.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 31 Mar 2018, 09:24

Bogdanie, ładny Słonecznik wyszedł. :D Lekko warto byłoby dłubnąć tło gdyż u mnie widać trochę zielonego do zbalansowania. Najlepiej byłoby zrobić DBE w PixInsight dla RGB (być może również dla L) oraz zdesaturować tło aby pozbyć się ewentualnie kolorowego szumu. Zerknąłbym, czy DBE nie pozwoliłby wyciągnąć najbardziej zewnętrznych okolic galaktyki tak jak na zdjęciach celujących w jego zaprezentowanie:

http://spacefellowship.com/wp-content/uploads/2016/08/M63LRGBVermetteR1.jpg

http://www.cosmotography.com/images/small_ngc5055.html

Sam nie podejmowałem się w ostatnich latach nawet podchodzić do tej galaktyki, gdyż jest ekstremalnie trudna ze względu na nierównomierne tło w jej okolicach. Tym bardziej większy szacunek Bogdanie za podjęcie wyzwania. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 31 Mar 2018, 10:09

Dzięki Domku miło to od Ciebie słyszeć :!:
W Pixie korzystam tylko z funkcji: Batch Preprocessing do kalibracji, Staralignment oraz Imageintegration.
Czy mógłbym prosić cię kiedyś o stworzenie przyjaznego tutorialu DBE i zaprezentowaniu go na forum. Powoli przesiadam się na zdjęcia LRGB i widzę, że mam właśnie kłopoty z równomiernością tła i gradientem. Niestety lokalizacja nie jest najlepsza. Myślę, że nie tylko ja byłbym Ci tutaj ogromnie wdzięczny :wink:
Faktycznie zdjęcie dało mi się mocno we znaki i kiedy zająłem się luminancją to moja radość była zdecydowanie większa niż późniejsze zmagania z RGB.
W przypadku M63 i kilku innych galaktyk moim wzorem jest niejaki Mikan Astrokuvat który z niewiadomych przyczyn zaprzestał robienia genialnych zdjęć :(
oto jego strona:
http://mikanastrokuvat.net/galaksit.html
gdzie poniżej Słonecznika Mikan prezentuje wspomniane przez Ciebie galaktyczne halo jakież on musi mieć na tym pustkowiu niebo???
http://mikanastrokuvat.net/M63_2015.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 31 Mar 2018, 10:56

Bogdan J. napisał(a):Dzięki Domku miło to od Ciebie słyszeć :!:

W przypadku M63 i kilku innych galaktyk moim wzorem jest niejaki Mikan Astrokuvat który z niewiadomych przyczyn zaprzestał robienia genialnych zdjęć :(
oto jego strona:
http://mikanastrokuvat.net/galaksit.html
gdzie poniżej Słonecznika Mikan prezentuje wspomniane przez Ciebie galaktyczne halo jakież on musi mieć na tym pustkowiu niebo???
http://mikanastrokuvat.net/M63_2015.html


Skąd Ty go "odkopałeś" Bogdanie? :wink: Faktycznie piękne, dopracowane projekty. :D

Przy okazji zainteresował mnie program, którego używa do guidowania (do pozyskiwania materiału chyba używa MaximaDL). Może warto byłoby jednak sprawdzić jego możliwości pod kątem kolimacji i bardzo dokładnego guidowania?

http://www.astrogeeks.com/Bliss/MetaGuide/index.html

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 31 Mar 2018, 11:34

Kiedyś przypadkowo kiedy kupowałem newtona Orion Optics CT znalazłem go grzebiąc w necie jakie ludzie robią zdjęcia z tej rurki i trafiłem na skurczybyka :D
Zerknąłem wstępnie na tutki DBE i widzę wstępnie, że może być duża poprawa jak jeszcze raz usiądę do zdjęcia Słonecznika.
Zabiję Cię bo miałem mieć spokojne Święta przy książce :D :D :D
Po wykonaniu DBE dla luminancja M63 pojawiła się możliwość głębszej penetracji otoczenia galaktyki.
Zerknij na poglądowy processing:

Słonecznik: L-zasięg.jpg


w negatywie widać już zaczątki zewnętrznych słabych okolic galaktyki:

Słonecznik: Halo.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 31 Mar 2018, 11:43

Wystarczy teraz postarać się to zewnętrzne halo wyeksponować. :D

Sorrki za odciągnięcie od książki. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 31 Mar 2018, 12:50

Piękny Słonecznik Bogdanie, uwielbiam te szerokie kadry z drobnicą w tle 8) ale zachowaj na wszelki wypadek pierwotną wersję bo tu na negatywie widzę jakiś defekt kadru, pionowy po lewej stronie który może zepsuć mocniej wyciągniętą wersję :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBogdan J. | 31 Mar 2018, 13:18

To na szybko z plugina tak aby pokazać zasięg ale to tylko w celach dydaktycznych nie znajdzie się w wersji końcowej. Dzięki Januszu!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostBogdan J. | 31 Mar 2018, 21:44

No to jest finalna wersja. Zasięg poprawiony i tło w DBE. Proszę o konstruktywne uwagi !!!
Uff, cały dzień przy kompie, szczerze mówiąc dzisiaj na pewno śnić mi się będzie Słonecznik :D

Słonecznik: M63 LRGB_koniec.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 31 Mar 2018, 22:40

Bogdan J. napisał(a):No to jest finalna wersja. Zasięg poprawiony i tło w DBE. Proszę o konstruktywne uwagi !!!
Uff, cały dzień przy kompie, szczerze mówiąc dzisiaj na pewno śnić mi się będzie Słonecznik :D

M63 LRGB_koniec.jpg


Co robi nawiedzony astrofotograf w Wielką Sobotę? No jak to co, obrabia zdjęcia. :wink:

Dla mnie zostawiłeś Bogdanie jeszcze trochę takie zielonkawe tło (zerknij na levelsy) co bardziej widać po lekkim rozjaśnieniu zdjęcia. Sądzę, że na przykład HLVG w PS (z siłą Medium) załatwi sprawę definitywnie. :wink:

Czy stosowałeś, w PixInsight, po DBE funkcję BackgroundNeutralization i potem jeszcze ColorCalibration?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 31 Mar 2018, 23:41

Oznaczyłem Ci Bogdanie też sporo obiektów w tle. :wink:

Słonecznik: M63-LRGB_koniec_crop_unso.jpg


Słonecznik: M63-LRGB_koniec_crop_gsc.jpg
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 01 Kwi 2018, 00:48

Domek napisał(a):
Bogdan J. napisał(a):No to jest finalna wersja. Zasięg poprawiony i tło w DBE. Proszę o konstruktywne uwagi !!!
Uff, cały dzień przy kompie, szczerze mówiąc dzisiaj na pewno śnić mi się będzie Słonecznik :D

M63 LRGB_koniec.jpg


Co robi nawiedzony astrofotograf w Wielką Sobotę? No jak to co, obrabia zdjęcia. :wink:

Dla mnie zostawiłeś Bogdanie jeszcze trochę takie zielonkawe tło (zerknij na levelsy) co bardziej widać po lekkim rozjaśnieniu zdjęcia. Sądzę, że na przykład HLVG w PS (z siłą Medium) załatwi sprawę definitywnie. :wink:

Czy stosowałeś, w PixInsight, po DBE funkcję BackgroundNeutralization i potem jeszcze ColorCalibration?


Pozdrawiam,
Dominik


Nie stosowałem tych funkcji. Skorzystałem z tutorialu i częściowo z moich notatek z ostatniej konferencji w Linzu.
Niestety nie jestem pewien czy wszystko zrobiłem tak jak trzeba ale tło na pewno się poprawiło.
Dziękuję za oznaczenia jest tego cała masa :D
HLVG czyli?
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 01 Kwi 2018, 08:40

Bogdan J. napisał(a):HLVG czyli?


Czyli do zobaczenia Zielenio. :wink:

http://www.deepskycolors.com/archive/2010/04/26/hasta-La-Vista-Green.html

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostTUR | 01 Kwi 2018, 09:06

Jest czym oczy nacieszyć :) Sam słonecznik wyszedł super a i drobnicy w tle zatrzęsienie :)
Super fota Boguś !

Pozdr
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostBogdan J. | 01 Kwi 2018, 13:00

Domek napisał(a):
Bogdan J. napisał(a):HLVG czyli?


Czyli do zobaczenia Zielenio. :wink:

http://www.deepskycolors.com/archive/2010/04/26/hasta-La-Vista-Green.html

Pozdrawiam,
Dominik


No i koniec! Dziękuję Wszystkim a w szczególności Tobie Domek :D

Słonecznik: M63 LRGB_koniec jpeg.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Rolnik oraz 58 gości

AstroChat

Wejdź na chat