Flat

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostTosiek | 30 Kwi 2018, 15:15

Panowie czy tak powinien wyglądać prawidło flat. Wykonałem go przez TSAPO 130 plus redyktor 0,79 i kamera QHY 163. Może ktoś mi podpowie co jest nie tak bo po składaniu próbnego materiału 10 katek L plus darki biasy i flaty wychodzi kicha. Zamieszczam master flata z 10 klatek i ten materiał.
Załączniki
Flat: 2.jpg
Flat: 1.jpg
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

PostDominik Woś | 30 Kwi 2018, 18:43

Tosiek napisał(a):Panowie czy tak powinien wyglądać prawidło flat. Wykonałem go przez TSAPO 130 plus redyktor 0,79 i kamera QHY 163. Może ktoś mi podpowie co jest nie tak bo po składaniu próbnego materiału 10 katek L plus darki biasy i flaty wychodzi kicha. Zamieszczam master flata z 10 klatek i ten materiał.


Tolku, nie posiadam 12-bitowej kamery więc za dużo nie pomogę, ale wydaje mi się, że możesz mieć do czynienia z kilkoma problemami do przeanalizowania i ewentualnego rozwiązania:
1) winetowanie wydaje się trochę za duże - pomyśl nad zwiększeniem średnicy wewnętrznej złączek pomiędzy reduktorem i kołem filtrowym;
2) czas ekspozycji dla flata nie powinien być zbyt krótki (ja z kamerą QHY22, bez migawki, stosowałem ekspozycje po 0,1 sek.), trzeba czasami przyciemnić flaciarkę :wink: ; Jeśli będziesz robił flaty ze zbyt intensywnym światłem, to możesz mieć wewnętrzne odbicia od reduktora co może objawić się mocniejszym rozświetleniem środkowej części flata;
3) flatów zazwyczaj należy robić kilkadziesiąt dla każdego kanału (ja robię zazwyczaj po 35 flatów dla kamery z migawką i po ok. 50 sztuk dla kamery bez migawki, gdyż bez migawki można stosować krótkie czasy naświetlania i zrobienie 50 flatów dla danego filtra nie zajmuje dużo czasu);
4) prawidłowe ustawienia parametrów kalibracji w MaximieDL. W menu Process/Set Calibration masz opcję Advanced dla której musisz podać co chcesz kalibrować i czym (zerknij na załączony zrzut z ekranu). MaximDL jest dość wrażliwy na te ustawienia i często wymaga kompletu klatek kalibracyjnych do prawidłowej kalibracji (darki, flaty, biasy, darki do flatów, itp.). Czasami MaximDL głupieje przy kalibracji i trzeba odznaczyć w tych zaawansowanych opcjach kalibrowanie biasem jeśli kalibrujemy darkiem (w darku jest już zawarty bias);
5) upewnij się, że parametry Gain i Offset dla kamery masz tak samo ustawione dla klatek kalibracyjnych i dla klatek ze zdjęciami nieba;
6) upewnij się, że filtry są prawidłowo zamontowane w kole filtrowym, są prostopadłe do osi optycznej teleskopu;
7) upewnij się, że nie masz jakiegoś "bocznego światła" wpadającego na czip CCD, dla flatów z krótkimi czasami może to być prawie niezauważalene ale dla dłuższych ekspozycji może to powodować, że flaty nie dopasują się do lightów.

Flat: maxim_calibration_1.jpg


Trochę niepokojąco wygląda pokazany przez Ciebie zrzut z ekranu z klatką po kalibracji. Poziom tła w żadnym wypadku nie powinien wynosić ponad 13500 (widoczny na wykresie Screen Stretch) no i temperatura chłodzenia kamery (rzeczywiście używałeś chłodzenia tylko na minus 5 st. C?).

Trzymam kciuki aby był to problem głównie programowy a nie techniczny, który zazwyczaj może być trudny do ustalenia i wyeliminowania.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 01 Maj 2018, 11:55

Jeśli to jest pełna klatka kamery to masz zdecydowanie za małe filtry w kole filtrowym, jak je wymienisz na 2" problem zniknie jak przekłuta bańka mydlana. :arrow: :idea:
Druga kwiecia to filtry nie są w osi optycznej co widać bo ekscentryczności tego koła względem brzegów klatki, ten problem też rozwiąże zdecydowanie wymiana filtrów na 2" o dużo większym przelocie niż masz obecnie bo teraz one duszą i tłamszą dosłownie obraz na rogach kadru Twojej kamery :arrow: :roll: :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 01 Maj 2018, 12:14

Przekątna czipu kamery Tolka to tylko 22,2mm, więc filtr w standardzie 1,25" powinien nie winetować o ile znajduje się bardzo blisko kamery. Jak Tolku masz połączone koło filtrowe z kamerą? Dałbyś radę pokazać na zdjęciu? Filtry 2" są jednak sporo droższe i być może nie trzeba byłoby w nie wchodzić.

Flat: image.jpeg


Kolejna sprawa to, fakt, że reduktor przesuwa punkt ostrości w kierunku obiektywu teleskopu, przez co wyciąg jest mocniej wsunięty wewnątrz refraktora. Gdy średnica wyciągu będzie zbyt mała to może winetować już sam wyciąg.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 01 Maj 2018, 12:23

Czy filtry winietują to łatwo sprawdzić, wystarczy wykręcić jeden z oprawy i zrobić zdjęcie bez filtra czyli przez większy otwór w kole filtrowym co powinno sie przełożyć na większe koło jasnego obrazu na Flacie :arrow: :?:
O wyciągu nawet nie pomyślałem bo tej klasy refraktory zwykle maja wyciąg 3 calowy który nie winietuje przy tak niewielkich matrycach :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBogdan J. | 04 Maj 2018, 07:57

Kurcze, Tosiek goście przekazują swoją wiedzę i nie widzę tu kontynuacji tej rozmowy. Szkoda bo akurat Domek i Janusz dysponują ogromnym doświadczeniem w dziedzinie astrofotografii i optyki. Jeżeli masz problem softwerowy np. w Maximie to dokończenie tej dyskusji na pewno rozwiąże Twój problem. Domek zna MaximaDL jak nikt inny i zapewniam Cię, że doprowadzi Cię na właściwy trop.
Hej,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostMaPa | 04 Maj 2018, 09:37

Domek napisał(a):1) winetowanie wydaje się trochę za duże - pomyśl nad zwiększeniem średnicy wewnętrznej złączek pomiędzy reduktorem i kołem filtrowym;
.....


Patrząc na obrazek dla mnie to obcięty tor świetlny.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 04 Maj 2018, 10:54

Panowie, spokojnie, przeanalizowaliśmy z Tolkiem sytuację off-line i zobaczymy czy problemom da się jakoś zaradzić. :wink: Potrzeba trochę czasu/cierpliwości aby zweryfikować wszelkie możliwe powody Tolka problemów z flatem i je ewentualnie usunąć (krok po kroczku).
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 04 Maj 2018, 15:24

:D :D :D Spoko, to fajnie!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat