M 53

PostTosiek | 04 Maj 2018, 21:27

Dawno nic nie wstawiałem z braku czasu no i za dużo spraw na głowie. Powoli zaczynam obrabiać materiał który sobie nagromadziłem. Wstawiam kolejną gromadę kulistą M 53 z refraktora TSAPO130 F7 i kamery QHY 163. Łączny czas to 5 godzin i 50 min LRGB. Dla zainteresowanych podam, że nie palę krótkich klatek bo stwierdziłem ze to nie ma sensu. Opieram się na własnym doświadczeniu. Miłego oglądania.
Załączniki
M 53: M_53.jpg
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

Postpablo12311 | 04 Maj 2018, 22:51

Tło niejednorodne dziwne plamy szaro-czarne.
 
Posty: 252
Rejestracja: 12 Kwi 2012, 12:19

 

PostUser | 04 Maj 2018, 23:43

Kiedyś myślałem o kupnie tego refraktora,ale jedno nie daje mi spokoju. Dlaczego gwiazdy wychodzą takie "rozlane"/wielkie,a nie punktowe jak to powinno wyglądać w APO? Kiedyś podobne pytanie padło - viewtopic.php?f=4&t=48749 ,jednak pozostało ono bez odpowiedzi. Czy mógłbyś coś na ten temat napisać?
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

Postzbyszek | 05 Maj 2018, 00:29

Środek bajkowy, gratulacje . :)
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostBogdan J. | 05 Maj 2018, 07:55

User napisał(a):Kiedyś myślałem o kupnie tego refraktora,ale jedno nie daje mi spokoju. Dlaczego gwiazdy wychodzą takie "rozlane"/wielkie,a nie punktowe jak to powinno wyglądać w APO? Kiedyś podobne pytanie padło - https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=48749 ,jednak pozostało ono bez odpowiedzi. Czy mógłbyś coś na ten temat napisać?


To już nie jest skala, która pokaże malutkie ciasne gwiazdeczki. QHY163 piksel 3,8 mikrona oraz ogniskowa prawie metr. Musiał byś trafić na perfekcyjny seeing aby wyszło tak jak tego oczekujesz. Druga sprawa refraktory TS to nie to samo co astrophysics czy tec. Musisz też zdać sobie z tego sprawę, dodatkowo dochodzi spory rozrzut jakościowy w tych refraktorach.
Mimo wszystko patrząc na zdjęcie stwierdzam, że nie ma się co przyczepić do tych gwiazdek. Te malutkie wyglądają bardzo fajnie i w ogóle zdjęcie jest całkiem ok.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 05 Maj 2018, 11:00

Skala zdjęcia jest już "konkretna" jak zauważył Bogdan, gdyż M53 wcale nie jest jakąś olbrzymią kulką. :shock: Podoba mi się kolorystyka gromady chociaż wydaje mi się, że coś poszło nie tak w trakcie obróbki i w okolicach jądra gromady pojawiły się kolorowe przebarwienia. Kiedyś sam miałem problem z takimi przebarwieniami po użyciu akcji "Increase star color" w PS. Zauważyłem też, że dla gromad kulistych bardzo fajnie działa DDP, który zapobiega nadmiernemu rozrastaniu się gwiazd, a użycie GradientXTerminatora może spowodować powstanie ciemnych obszarów wokół jasnych gwiazd i samej gromady kulistej. Co do powiększonych gwiazd to można sobie z tym poradzić w trakcie obróbki. :wink:

Jak znajdziesz chwilkę Tolku, napisz może dlaczego (jakie doświadczenia za tym poszły) zdecydowałeś się kamerą sCMOS robić ekspozycje o podobnej długości co kamerą CCD, zamiast robić krótsze naświetlania pojedynczej klatki. Czyżby chodziło o światłosiłę teleskopu? Przy dłuższych ekspozycjach teoretycznie szum w obu kamerach się zrównuje a do tego kamera sCMOS ma mniejszy piksel więc jest bardziej podatna na seeing.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 05 Maj 2018, 14:28

F7 musi mieć swoje prawa pomimo rekomendowania "krótkich" klatek dla tego typu detektorów.
Co do 'rozlanych' gwiazdek to widać to tylko na najjaśniejszych i chyba fizyka detektora wymusza takie zachowanie. Studnia jest płytka.
Bardziej należy się skupić na mniejszych gwiazdkach.
Ponieważ zjadłem zęby na kulkach śmiem twierdzić, po widocznej skali, że seeing i prowadzenie były co najmniej bardzo dobre. Ogólnie brawo za prace.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 06 Maj 2018, 10:13

Zdjęcie wydaje się dużo lepsze i nie ma na nim tej winiety z którą walczysz ale po rozjaśnieniu tło jest całe w kolorowe łaty czyli dalej jest coś nie tak z obróbką obrazu bo setup wydaje się tu dobrze zoptymalizowany :arrow: :idea:
Załączniki
M 53: M_53 (1)jasne.jpg
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTosiek | 09 Maj 2018, 21:03

Po pewnym przeanalizowaniu zdjęcia doszedłem do wniosku, że coś jest w nim nie tak i postanowiłem od nowa poddać go obróbce tym razem na innym monitorze. Przedstawiam efekt nowej obróbki.
Załączniki
M 53: M_53.jpg
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

Postpablo12311 | 09 Maj 2018, 21:39

Do taki zdjęć Antoni nas przyzwyczaiłeś, chociaż mam mały niedosyt jeśli chodzi o środek kulki.
Tło jest o wiele lepsze.
Ogólnie bardzo fajna fotka, tylko pozazdrościć Ci skali.
 
Posty: 252
Rejestracja: 12 Kwi 2012, 12:19

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 27 gości

AstroChat

Wejdź na chat