Jak podłączyć aparat m4/3 do głównego ogniska teleskopu?

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostJSC | 14 Sie 2018, 20:15

Bez nerw Panowie ;)

Załóżmy, ze resetujemy temat.
Zacznijmy od ogniska:
Jesli jest tak jak na poniższym zdjęciu przy wyostrzonym teleskopie - (płaszczyzna ogniska zwykle przy kitowych okularach jest na końcu płaszczyzny rurki wyciagu), to nie da sie wysostrzyc aparatu, bo odległość A jest mniejsza od odległosci B. Bo przerywaną linię musisz doprowadzić do płaszczyzny ogniska teleskopu wsuwając wyciąg do środka teleskopu, a nie masz takiego duzego zakresu wsunięcia w dół. Jesli jednak użyjesz Barlowa, to prawdopodobnie ognisko osiągniesz.

Jak podłączyć aparat m4/3 do głównego ogniska teleskopu?: ognisko.jpg


PS
Zupełnie nie zwiazne z tematem - jakiego pajaka ma ten Byomic 114/500? Widzę, ze SkyWatcher 114/500 (na powyzszym zdjeciu) ma całkiem fajnego - delikatnego. :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postrico888 | 14 Sie 2018, 22:08

Grzegorz Czernecki napisał(a):Na koniec powiem Ci kolego to co wiadomo od dawna, astronomia a tym bardziej astrofotografia to nie jest tanie hobby i nie znosi raczej kompromisów i skoro Cię nie stać to nie próbuj robić się modrzejszym niż jesteś i zmień zainteresowania, nie wiem może zajmij się zbieraniem kapsli, albo obserwacją ptaków, i wróć jak się dorobisz.



Skoro starym obiektywem za kilkadziesiąt zł zdołałem sfortografować m31 oraz m42 to dlaczego nie dałoby się moim sprzętem? Nie bedzie to pewnie wygodne i banalnie proste ale zapewne możliwe. Prosiłem o informacje dotyczące silniczka do mojego montażu i nadal mi nie pomogliście, tylko powtarzacie mantrę pt. nie da się, dla chcącego nic trudnego, nie sztuka z drogim sprzętem pstrykać astrofotki. Ja zaczynałem astrofotografię od Mgławicy Oriona obiektywem Canon FD 50mm f1.8 i Olympusem PL3.
Ostatnio edytowany przez rico888, 14 Sie 2018, 22:32, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 22
Rejestracja: 30 Lip 2018, 17:31

 

Postrico888 | 14 Sie 2018, 22:18

JSC napisał(a):Bez nerw Panowie ;)

Załóżmy, ze resetujemy temat.
Zacznijmy od ogniska:
Jesli jest tak jak na poniższym zdjęciu przy wyostrzonym teleskopie - (płaszczyzna ogniska zwykle przy kitowych okularach jest na końcu płaszczyzny rurki wyciagu), to nie da sie wysostrzyc aparatu, bo odległość A jest mniejsza od odległosci B. Bo przerywaną linię musisz doprowadzić do płaszczyzny ogniska teleskopu wsuwając wyciąg do środka teleskopu, a nie masz takiego duzego zakresu wsunięcia w dół. Jesli jednak użyjesz Barlowa, to prawdopodobnie ognisko osiągniesz.

ognisko.jpg


PS
Zupełnie nie zwiazne z tematem - jakiego pajaka ma ten Byomic 114/500? Widzę, ze SkyWatcher 114/500 (na powyzszym zdjeciu) ma całkiem fajnego - delikatnego. :)




Pająk różni się tylko tym, że w środku są dodatkowo nakrętki motylkowe a na lusterku wtórnym nie ma imbusów tylko są małe zwykłe śrubki. Czy to na coś wpływa? Kolimacja będzie możliwa? Zauważyłem, że przydałaby się gdyż rozogniskowany obraz gwiazdy jest lekko przesunięty (ten obwarzanek). Aha i dzięki za to, że mogę z tobą normalnie popisać. Dzisiaj przyszły nowe okulary, barlowa kupiłem od gso (ten w zestawie to był plastik fantastik), przez super plossl 26 widac było m13, ogolnie obraz jest bez komy aż do brzegów a gwiazdy są ostre, kontrast obrazu jest wysoki, widać sporą różnice w stosunku do kitów.
 
Posty: 22
Rejestracja: 30 Lip 2018, 17:31

 

Postrico888 | 14 Sie 2018, 22:27

Mam jeszcze tego ortho 6mm i gso sv 15mm, wyprubuję je na Saturnie, Jowiszu i Marsie gdy tylko się rozchmurzy.
 
Posty: 22
Rejestracja: 30 Lip 2018, 17:31

 

PostJSC | 15 Sie 2018, 10:08

Z tym napędem to zawsze jest problem liczby zębów w przekładniach.
Mozliwe, ze pasowałby ten: viewtopic.php?f=31&t=49742 - to chyba od Astrto3 (?)
Twój montaz to chyba EQ3, ale nie EQ3.2 - zobacz jak to wszystko wyglada https://astropolis.pl/topic/12864-tanie ... laktyczne/

Myślę, ze zwykły naped od EQ1 lub EQ2 (z regulowana prędkością - nie musisz się martwić o liczbę zębów w zębatkach) też dałoby sie jakoś założyć - ale tu musiałbys pokombinować http://www.astrokrak.pl/-montaze-parala ... -cg-2.html
Gdzies chyba widziałem w necie jak zakładali taki naped na tą głowicę, którą masz. Nie mogę jednak teraz tego odszukac. Treba by było zdjąć to kółeczko zębate... Ale nie chcę Ci mieszać, bo pewnien nie jestem czy to się da.

PS
Lustrzanka jest dość cięzka i dlatego może byc problem z wyciagiem, który jest w tym teleskopie bardzo delikatny. Moze sie np uginać od ciężaru aparatu. A jak sie ugnie to stracisz ostrośc obrazu. Do tego musisz powyliczać wielkośc piksela, krotność barlowa. Zawsze możesz tez zacząć od fotek telefonem przez okular. Najlepsi robia to juz tak, że szczena opada. Zobacz po tym linkiem https://twitter.com/smartphoneastro

EDIT
Tak patrze teraz na specyfikacje Twojego Olympusa -on jest dośc lekki. Na korpusie aparatu powinien byc znaczek, w którym miejscu ma matrycę (takie przekreslone kółeczko). Mozna wiec sobie nawet zmierzyc linijka pi razy oko jaka jest odległość matrycy od płaszczyzny bagnetu.

I jeszcze co do okularów. Tak jak pisali - Twój teleskop jest bardzo swiatłosilny i dlatego poptrzebuje bardzo dobrych okularów (czytaj drogich), więc te, które zakupiłeś moga i tak nie spełniac oczekiwań, ale na pewno będą lepsze od kitowych plastikowych Kellnerów.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postrico888 | 16 Sie 2018, 20:10

JSC, wielkie dzięki za pomoc, sprzedawca twierdził że montaż to eq1, ale z opisu z linku wydaje mi się, że to eq2 albo tak jak ty powiedziałeś.
 
Posty: 22
Rejestracja: 30 Lip 2018, 17:31

 

PostGrzegorz Czernecki | 17 Sie 2018, 16:31

Wygląda jak jakiś odpowiednik eq1
http://astrosilesia.pl/
TS APO102/520 f5.1, HEQ5 PRO SynScan mod. QHY294M PRO, QHY CFW3, Canon EOS 550D , Optolong LRGB 36mm ccd filters, HA, SII, OIII Antlia 3.5nm filters , UHC-s
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Maj 2008, 12:34
Miejscowość: Katowice-Janów

 

PostJanusz_P. | 17 Sie 2018, 16:51

Montaż jak i firma są rzadkie i nietypowe dlatego będzie zapewne problem ze znalezieniem pasującego napędu, tak z czystej ciekawości jak wygląda filtr słoneczny którego użyłeś do zamieszczonej tutaj fotografii Słoneczka bo jest ona nad wyraz udana :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postrico888 | 17 Sie 2018, 18:52

Janusz_P. napisał(a):Montaż jak i firma są rzadkie i nietypowe dlatego będzie zapewne problem ze znalezieniem pasującego napędu, tak z czystej ciekawości jak wygląda filtr słoneczny którego użyłeś do zamieszczonej tutaj fotografii Słoneczka bo jest ona nad wyraz udana :arrow: :idea:



https://deltaoptical.pl/filtr-sloneczny-nd-5-0

Zakupiłem sobie folię baadera i oprawiłem w tekturze.

A oto nowsza wersja zdjęcia, już z widoczną plamą słoneczną. W registax zestackowałem 100 zdjęć.

https://zapodaj.net/663af681f537c.jpg.html

Wczoraj wybrałem się by sfotografować Marsa i Saturna, zrobiłem to tak, że pstrykałem serię zdjęć aparatem. Na obie planety zrobiłem około 500 klatek, później dam znać czy się udało, niestety Saturna w przeciwieństwie do Marsa nie udało mi się sfotografować z barlowem, bo nie było go wtedy widać, możliwe że albo nie zdołałem go odszukać albo był za ciemny.
 
Posty: 22
Rejestracja: 30 Lip 2018, 17:31

 

Postpyrek77 | 17 Sie 2018, 20:34

:D
obecnie Newton6'', Mak 127, oraz PL26mm, WO SWAN72'15mm, Hyperion 8mm i filtry jakieś, CG5GT, OLY E-510 14-42 ED i 40-150 ED, iCam Tracer CCD
dawniej 130/900 oraz synta 8'' łożyskowana Mak4'', Refraktor 80mm UO UWA80'11mm, SW PL UWA58'6MM
Awatar użytkownika
 
Posty: 107
Rejestracja: 25 Lut 2009, 22:47
Miejscowość: Legnica

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat