M27

PostJanBielanski | 03 Sie 2018, 11:59

Obiekt: M27 (Mgławica Hantle)
Gwiazdozbiór: Lisek [Vulpecula]
Teleskop: Celestron Edge HD8
Akcesoria: Reduktor ogniskowej 0,7
Filtr: Baader UV-IR-CUT
Kamera: QHY 10 CCD
- Czas ekspozycji: 2 x 300s (LIGHT FRAME)
- Temperatura kamery: -15C
- Inne parametry: Gain (ISO) 0/65
Obróbka zdjęcia: PixInsight
Załączniki
M27: M27_300s_Visible_-15C_20180709_1000x572.jpg
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Posttayson.82 | 03 Sie 2018, 23:55

Qhy10 sporadycznie używany sprzęcik ;-)
Popracuj nad prowadzeniem bo wszystko pojechane.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostJanBielanski | 04 Sie 2018, 13:01

Kod: Zaznacz wszystko
Qhy10 sporadycznie używany sprzęcik ;-)
Popracuj nad prowadzeniem bo wszystko pojechane.

Wiem dobre prowadzenie to największa zmora, obecnie walczę z autoguidingiem i programem lin_guider (do całej obsługi teleskopu mam skonfigurowane Raspberry PI).
Było dużo gorzej, ale teraz i tak jest lepiej (no ale praktyka czyni mistrza), ale wciąż do ideału brakuje.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postpiod | 04 Sie 2018, 14:54

A na czym jest powieszony ten Celestron?
Ja mam zawsze problem z guidowaniem osi DEC - w Nexstarze jest gigantyczny backslash. Też używam lin_guidera i jak na razie najlepiej się sprawdza danie dużo wiekszego "gainu" na DEC (np. RA mam 85 to na DEC 300).
Celestron Nexstar 8i, Canon 350d mod, Alccd5, DreamFocuser
Linux: INDI, KStars, Lin_guider, GPhoto, Regim, SIRIL, Bash :), Darktable, GIMP
 
Posty: 38
Rejestracja: 02 Paź 2009, 15:58
Miejscowość: Wisła

 

PostJanBielanski | 04 Sie 2018, 17:13

A na czym jest powieszony ten Celestron?
Ja mam zawsze problem z guidowaniem osi DEC - w Nexstarze jest gigantyczny backslash. Też używam lin_guidera i jak na razie najlepiej się sprawdza danie dużo wiekszego "gainu" na DEC (np. RA mam 85 to na DEC 300).

Teleskop jest zawieszony na montażu N-EQ6 PRO, do wyrównania na gwiazdę polarną montażu stosuje kamerę PoleMaster.
Następnie wyrównanie na 3 gwiazdy, przy konfiguracji montażu, montażem steruję poprzez pilot SynScan. Czasami bezpośrednio z komputera poprzez INDI (ale zdarza się że INDI się rozsypuje przy kilku urządzeniach). Bez problemowo jestem wstanie prowadzić przez 5min (niestety przy 5 min zdjęcia są dość trudne w obróbce), przy 10min tak jak widać na zdjęciu. Dziękuję za poradę spróbuję poeksperymentować, mam pytanie czy istnieje jakiś tutorial do lin_guidera bo póki co na nic sensownego nie natrafiłem (bo wszelka dokumentacja do N-EQ6 kończy się na tym że autoguiding jest, więc rozpracowuję to metodą eksperymentów skutkiem czego z sesji około 30 zdjęć 70% idzie a z reszty coś udaje się zrobić).
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postpiod | 05 Sie 2018, 16:58

Nie spotkałem się z jakimś dobrym tutorialem, a po polsku to nic nie widziałem.
Jednak program jest prosty w obsłudze i przy minimalnej konfiguracji dobrze prowadzi.

Kluczowe jest dobre ustawienie "proportional gain", należy ustawić to co program proponuje w ramce info "P: ###.#". Trzeba oczywiście najpierw dobrze podać w opcjach parametry kamerki i lunetki guidera. W ramce info trzeba podać szybkość guidowania ustawioną w montażu ("Guiding rate"), inaczej program podpowie bzdury. Z innych parametrów to maximum pulse - najlepiej ustawić na czas robienia jednej klatki, a minimum pulse tak dobrać żeby nie korygowało seeingu. Inne parametry - integral i derivative gain - najlepiej zostawić na zerze.

Jak zaczynałem to używałem PHD2 ale nie mogłem dojść z nim do ładu, wersja na Linuxa była też traktowana trochę "po macoszemu". Dopiero lin_guider robi to co należy :)
Celestron Nexstar 8i, Canon 350d mod, Alccd5, DreamFocuser
Linux: INDI, KStars, Lin_guider, GPhoto, Regim, SIRIL, Bash :), Darktable, GIMP
 
Posty: 38
Rejestracja: 02 Paź 2009, 15:58
Miejscowość: Wisła

 

PostJanBielanski | 05 Sie 2018, 18:20

Dziękuję za odpowiedź.
Jak zaczynałem to używałem PHD2 ale nie mogłem dojść z nim do ładu, wersja na Linuxa była też traktowana trochę "po macoszemu".
Ja też zaczynałem od PHD2 ale miałem z nim problem, albo raczej z INDI, które potrafiło wariować przy dwóch kamerach QHY [ QHY10 i QHY5-II ], dla głównej kamery miało problemy z ustawieniem temperatury. A do obsługi teleskopu skonfigurowałem sobie Raspberry PI 3 i jak tylko dobrze opanuję guiding to już wszystko powinno fajnie działać. Tak przy okazji jakich programów po za lin_guider-em używasz, ja stosuje CCDCiel, EQModGui i SkyChart?
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postpiod | 05 Sie 2018, 22:40

Mam teraz OrangePi PC (taki klon malinki), siedzi na teleskopie a na nim:
- serwer INDI
- Kstars (jako mapa i sterowanie teleskopem)
- lin_guider
- zrobiłem sobie kiedyś skrypty które robią serie zdjęć o zdanych parametrach używając gphoto2 (dla Canona) i pktriggercord (dla Pentaxa)
- prosty programik który steruje teleskopem przez INDI (chyba coś jak EQModGUI)
- DreamFocuser sterowany przez INDI
Celestron Nexstar 8i, Canon 350d mod, Alccd5, DreamFocuser
Linux: INDI, KStars, Lin_guider, GPhoto, Regim, SIRIL, Bash :), Darktable, GIMP
 
Posty: 38
Rejestracja: 02 Paź 2009, 15:58
Miejscowość: Wisła

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 65 gości

AstroChat

Wejdź na chat