NGC 6888 | Mgławica Półksiężyc

Postjgoluch | 07 Sie 2018, 19:54

Wczoraj w prawdzie miałem w planach poprawić foto komety 21P/Giacobini-Zinner, jednak ostatecznie zdecydowałem się na wypróbowanie filtra H-alpha.

Tak więc na muszkę trafiła mgławica NGC 6888, celując do niej z balkonu w Warszawie.
Niby filtry narrowband pozwalają na fotografowanie przy LP, ale jakoś do końca nie jestem przekonany do efektu.. może to też kwestia nieokiełznanego guidingu.
Kolejna sprawa to fakt, że nieco przesadziłem z wyciąganiem mgławicy, stąd szum i halo wokół gwiazd.

Sprzęt standardowo:
Stellarvue ST80 + Atik 314e @ HEQ5
34x300s H-alpha

W planie mam jeszcze dozbierać co najmniej tyle samo klatek w OIII i SII i zdecydowanie poćwiczyć obróbkę.

NGC 6888 | Mgławica Półksiężyc: NGC6888_H-alpha.jpg


Tu jeszcze jedna pojedyncza klatka:
NGC 6888 | Mgławica Półksiężyc: ngc6888.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Postekolog | 07 Sie 2018, 20:44

Jak na miasto to efekt super. No i spory kawał czasu żeś pracowicie wypalał. 3 Godziny w lecie to prawie cała dostępna noc ;)

Odnośnie samej mgławicy.

Spieszmy się focić mgławice gwiazd Wolfa-Rayeta. Tak szybko odchodzą.

Gdy mamusie co je stworzyły wybuchają zaraz potem jako supernowa.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 6143
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postjgoluch | 07 Sie 2018, 21:16

Dokładnie, po ustawieniu sprzętu fociłem aż do limitu kolizji osi RA.
Muszę zaopatrzyć się w top-pier do mojego statywu/montazu.
Wydaje mi się, że materiał ma jeszcze potencjał do obróbki.
A zdecydowanie przydadzą mu się klatki kalibracyjne, szczególnie flaty.
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Postjgoluch | 08 Sie 2018, 19:55

Wczoraj/dziś doszło trochę materiału, tj. 38x300s w OIII.
Dzięki temu mogłem trochę pobawić się w składanie BiColor - nie bijcie, pierwszy raz w życiu.

Poniżej przedstawiam jak wyglądał stack OIII (chyba znów zbyt mało materiału i zbyt mocno wyciągnięty):
NGC 6888 | Mgławica Półksiężyc: NGC6888_OIII.jpg


Oraz BiColor (moja interpretacja, więc pewnie kolor mocno nienaturalny):
NGC 6888 | Mgławica Półksiężyc: NGC6888 - BiColor.jpg


Postaram się jeszcze o klatki kalibrujące, bo sporo hotów widzę - a może to efekt zbyt mocnego processingu?

Edit:
Póki co doszło 43x 300 w SII.
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Postjgoluch | 09 Sie 2018, 18:54

Starałem się podążać >> tym tutorialem << ale chyba coś niekoniecznie mi poszło...
Już pomijając szum... wczoraj dopaliłem 42x300s w SII, ale po stackowaniu nie bardzo było co wyciągać.
Mam wrażenie, że dość mało się zarejestrowało - filtr to Astronomik CCD SII (12nm).

Wersja HST:
NGC 6888 | Mgławica Półksiężyc: NGC6888 - HST.jpg


Może podążając radami skierowanymi przez PW, moja kamerka (Atik 314E) lepiej będzie się sprawiać na klatkach 600s czy nawet 900s.

Gdyby ktoś się chciał pobawić z materiałem, to można go pobrać >> w tym miejscu <<.
Niestety brak klatek kalibrujących.
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Posttayson.82 | 09 Sie 2018, 23:00

moja koncepcja, w sumie to moje pierwsze w zyciu HST :)
NGC 6888 | Mgławica Półksiężyc: Image3.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postjgoluch | 10 Sie 2018, 00:36

Zauważalnie lepsza kolorystyka jak dla tej palety!
Gwiazdy, tło, itp również... postaram się złożyć coś na wzór Twojej wizji.
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Posttayson.82 | 10 Sie 2018, 01:05

Usuń zielony z fotki to pojawi się bursztynowa paleta.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postjgoluch | 11 Sie 2018, 13:29

Jeszcze wyszło mi coś takiego. Chyba za bardzo przyciąłem histogram z lewej...
NGC 6888 | Mgławica Półksiężyc: NGC6888 - HST.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Posttayson.82 | 12 Sie 2018, 23:04

Ładnie odszumione.

Coś nie tak jednak z wyostrzaniem.. Takie jasne pasy pojawiły się zamiast łagodnych struktur w mglawicy. Dekonwolucja, filtr minimum? Nie wiem co to dokładnie.

Gwiazdki po całości - pojechane.... Walcz z prowadzeniem. Jedynie L D rog w miarę ok.
Czy guidujesz? Podrzuć jakieś screeny z pewnie PHD.

Ps.
Ja w swojej wersji w sumie za bardzo pojechałem ze zmniejszaniem gwiazdek. Można ewentualnie odzyskać ich środki z innego pliku... Taka moja podpowiedzieć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postjgoluch | 13 Sie 2018, 12:13

tayson.82 napisał(a):Ładnie odszumione.

To raczej czysty przypadek i nieco Astronomy Tools Actions Set, które też wykorzystywałem do zmniejszenia gwiazdek.

tayson.82 napisał(a):Coś nie tak jednak z wyostrzaniem.. Takie jasne pasy pojawiły się zamiast łagodnych struktur w mglawicy. Dekonwolucja, filtr minimum? Nie wiem co to dokładnie.

Minimalnie wyostrzyłem filtrem "Inteligentne wyostrzanie"

tayson.82 napisał(a):Gwiazdki po całości - pojechane.... Walcz z prowadzeniem. Jedynie L D rog w miarę ok.

Nie wiem czy patrzyłeś na stack czy na finalne zdjęcie. Ale postaram się to dobrze rozpisać.
1. Cały aligment wykonałem ręcznie - i to chyba błąd -> powinienem iść w kierunku Maxim'a np.
2. Koma/i inne mankamnty - tu może nieco obwiniam flattener TS Photoline x0.79, może wartość backfocusu nie jest w 100% zniwelowana.
3. Ustawienie na polarną [url=https://astropolis.pl/topic/48799-najdokładniejsza-i-najszybsza-metoda-ustawiania-montaży-sw-synscan-na-biegun/]metodą Mateusza W[/url] a nie dryfu
4. Guiding - brak pasków i niewymienione łożyska, guide z miasta przy falującym powietrzu, być może klatki 4s to zbyt mało i łapię ruch powietrza?

tayson.82 napisał(a):Czy guidujesz? Podrzuć jakieś screeny z pewnie PHD.

Podrzucę przy okazji, niestety teraz nie mam aktualnie screenów (format kompa). Ale...
Wykres (history) korekt RA/Dec skacze w amplitudzie +- 3" - średnio korekty oscylują ok 2".
Wykres (target), tu niestety jest spory rozrzut. Pamiętam jak wysyłałeś mi swój screen, to gwiazdki niemal były punktowo na środku wykresu -> u mnie niestety są mocno rozrzucone.

tayson.82 napisał(a):Ps. Ja w swojej wersji w sumie za bardzo pojechałem ze zmniejszaniem gwiazdek. Można ewentualnie odzyskać ich środki z innego pliku... Taka moja podpowiedzieć.

No właśnie mi się bardzo podobają takie małe szpileczki!

Natomiast musze zdecydowanie ogarnąć pracę na warstwach w PS - to podstawa, a u mnie obróbka kuleje.
Do tego planuję upgradować swojego HEQ5, który pasuje mi ze swoją mobilnością - niestety inne montaże są obecnie poza zasięgiem dla mnie.
Myslę, że po wymianie łożysk i dołożeniu pasków guiding się nieco poprawi, co też pozwoli na palenie dłuższych subów.

Spróbuję w wolnej chwili jeszcze raz przysiąść do materiału, oczywiście starając się bazowac na kolejnych tutorialach i wskazówkach.
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 32 gości

AstroChat

Wejdź na chat