Serce i Dusza

Postjgoluch | 21 Sie 2018, 23:48

Ostatnio był taki wysyp komety 21P/Giacobini-Zinner w kadrze z IC1805 oraz IC1848, że również zapragnąłem takiej fotki.
Niestety moja kamerka z teleskopem nie daje rady objąć tych obiektów, dlatego też postanowiłem użyć obiektywu lustrzanki.
Tak więc skręciłem Atik 314e z kołem filtrowym i obiektywem Sigmą 70-200 2.8.

Jest to mój pierwszy taki test i... jak to zwykle bywa, wiele rzeczy jest do poprawy:
- mocowanie obiektywu nieusztywnione
- brak osiowości układu (przez pkt wyżej)
- Brak regulacji przysłony (tym razem zrobiłem blokadę na f2.8)
- ręczne ustawienie ostrości
- brak guidingu


Wracając do zdjęcia, ku mojemu zdziwieniu obydwa obiekty ledwo zmieściły się w kadrze... i to na 70mm.
O kadrze z kometą mogłem zapomnieć, odpuściłem też zmianę obiektywu na "krótszy".
Mając złożony sprzęt nastawilem sesję -> 300s w H-alpha.

Poniżej jedna fotka (krzywe i lekkie odszumienie w PS).
Serce i Dusza: Serce i Dusza (odszumienie).jpg


I jeszcze mój zestaw "na dachu"....
Serce i Dusza: IMG_20180821_233837.jpg


W planach:
- palenie H-alpha, Oiii, SII (HST)
- Może jakoś udałoby mi się naświetlić RGB, ale to chyba już nie z miasta... (HaRGB)
- poprawa sztywności "chińskiej" złączki T2/Nikon (do obiektywu)
- Ostrość z maski Bahtinova
- Może jakoś zaprzęgnę guiding do tego zestawu, ale tu chyba będę potrzebować dedykowanej szyny z 2 uchwytami.
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Postjgoluch | 22 Sie 2018, 06:46

Udało mi się poskładać 50x300s w H-alpha. Obróbka to tylko krzywe i poziomy.
Do materiału pewnie jeszcze raz przysiądę, gdyż kilka klatek jest nieco pojechanych, muszę zrobić selekcię.

Serce i Dusza: Serce i Dusza.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Posttayson.82 | 22 Sie 2018, 22:12

Kadr było sobie zaplanować np w Sky chart.
Widzę że nadal palisz niedopalone klatki po 5min....

Ja na swoim neq6 z pixelem 5.4um i ogniskowa 100mm bez problemu wyciągam bez guidingu punktowe 15min.

Do HST RGB będzie zbędne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postjgoluch | 22 Sie 2018, 22:33

Kadr ustawiany "na żywca" gdyż miałem spore problemy z montażem kamerki (złączka do obiektywu jest "luźna" co powoduje nieosiowość, a także backfocus nie pozwala mi na dodanie pierścienia do rotacji kamery) - to bardziej taki test jak sprzęt że sobą zadziała. Ale sam kadr chyba w tych okolicznościach jest nienajgorszy.
Przy tej ogniskowej nie moglem go bardziej wyrównać gdyż byłby zbyt ciasno na obydwa obiekty.
Co do guide (a w zasadzie jego braku).
- montaż ustawiałem na GP metoda lunetki biegunowej
- montaż ma swoje lata, nowe łożyska dopiero co przyszły i czekają na wymianę, to samo paski z Rowan
- Z 50 klatek i tak kilka jest do usunięcia, przy 10min odrzut byłby sporo większy, a o 15min nawet nie myślałem
Jeśli chodzi o RGB, to tylko myślałem o złożeniu HaRGB, osobno od palety HST. Po prostu podoba mi się ten obiekt w takiej kolorystyce, stąd w miare możliwości chciałbym potrenowac na kilku różnych paletach.
Spróbuję testowo sprawdzić do jakich czasów montaż będzie sobie radził bez guide.

* wczoraj wydaje mi się, że przy części poruszonych przeszkadzał wiatr lub ja przechodzilem... Mogło to w sumie mieć jakiś wpływ oprócz samej mechaniki montażu. Mam nadzieję, że do jesiennego wyjazdu zdążę ogarnąć paski i łożyskowanie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 50 gości

AstroChat

Wejdź na chat