M27 - kolejne podejście

Postrambro | 04 Wrz 2018, 22:12

Odnośnie gphoto moje problemy z Pentaxem rozwiązało:
sudo add-apt-repository ppa:mutlaqja/libgphoto2
sudo apt-get update && sudo apt-get install libgphoto2

http://indilib.org/forum/ccds-dslrs/268 ... -indi.html
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

Postazoizo | 05 Wrz 2018, 09:07

A tak trochę z innej beczki.
Czy wiecie co może być powodem problemu podłączenia montażu do PDH2. Sprawa wygląda tak. Podłączam do laptopa montaż bezpośrednio. Stellarium i PDH2 łączą się bez problemu (win 10). Tak robię w ciepłe noce :) . W zimniejsze noce podłączam komputer mini (HP także z WIN10) i za pomocą teamviewer z ciepłego domku chciałem sobie wszystkim sterować. ciekawostką której nie mogę zrozumieć jest to że sterowanie teleskopu ze Stallarium działa bez problemu ale PHD2 nie chce się z montażem skomunikować. Ta sama wersja ASCOMA, te same sterowniki no i z pod Stellatium da się sterować montażem a z PHD2 nie. Wyskakuje błąd połączenia.
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Postpiod | 05 Wrz 2018, 22:12

rambro napisał(a):Odnośnie gphoto moje problemy z Pentaxem rozwiązało:
sudo add-apt-repository ppa:mutlaqja/libgphoto2
sudo apt-get update && sudo apt-get install libgphoto2

No właśnie, "dystrybucyjne" gphoto działa dobrze, tylko INDI driver ma dziwne problemy.
Wygląda na to że chłopcy od INDI robią swoją wersję ghpoto2 żeby lepiej działało z INDI. Chyba warto spróbować.
Celestron Nexstar 8i, Canon 350d mod, Alccd5, DreamFocuser
Linux: INDI, KStars, Lin_guider, GPhoto, Regim, SIRIL, Bash :), Darktable, GIMP
 
Posty: 38
Rejestracja: 02 Paź 2009, 15:58
Miejscowość: Wisła

 

Posttayson.82 | 06 Wrz 2018, 10:45

Masz eqmod żeby phd mógł się łączyć przez niego z montażem?
Prawdopodobnie nue masz odpowiednich sterów po ascom dla phd.

Zapomnij o stellarium, zacznij działać z sky chart
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postazoizo | 06 Wrz 2018, 10:56

tayson.82 napisał(a):Masz eqmod żeby phd mógł się łączyć przez niego z montażem?
Prawdopodobnie nue masz odpowiednich sterów po ascom dla phd.

Zapomnij o stellarium, zacznij działać z sky chart


Dzięki. Mnie się Stellarium podoba ale jak będzie trzeba do przejdę co CDC. EQmod się odpala. Nie wiesz może jakie to mogą być sterowniki? na laptopie wszystko śmiga jak trzeba.
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Posttayson.82 | 06 Wrz 2018, 13:56

Wiem ;-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postazoizo | 06 Wrz 2018, 15:39

tayson.82 napisał(a):Wiem ;-)


Wiem ale nie powiem? :) Ładnie proszę. Nie jestem tak biegły w temacie jak Ty...
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Postazoizo | 06 Wrz 2018, 23:20

Leci właśnie M27 z guidingiem. Pełne LRGB po 60 s każdy kanał.
aktualny wykres z phd2. Nie wiem co poprawić. Jak poskładam to pokażę chyba że chmurki mi przeszkodzą.

Tayson.82 bardzo Cię proszę podziel się wiedzą na temat tego sterownika.
Załączniki
M27 - kolejne podejście: 1.png
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Postazoizo | 07 Wrz 2018, 09:25

No i nie było tak fajnie jak się zapowiadało. Około 1 przyszły chmurki i to był koniec. Udało się wypalić kanał L. Poszło całkiem nieźle na czasach 60 s. Trzeba spróbować z 90 sekundami jak już guiding zaczął pracować. Rzeczywiście na tym moim guiderze 280 mm da się jechać. Muszę koledze przyznać rację z przed paru wpisów wcześniej. Zrobiłem 60 klatek z czego zestakowałem 44 z darkami i biasami. Stak poniżej. Proszę nie komentować komy. Muszę Janusza poprosić o stosowną złączkę do korektora.
Załączniki
M27 - kolejne podejście: M27_2018.06.07.jpg
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Postrambro | 07 Wrz 2018, 15:01

Komy na tak małym kadrze w środku pola nie powinno być nawet bez korektora. Myślę, że kolimacja/mechanika teleskopu do poprawy.
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

Postazoizo | 07 Wrz 2018, 18:28

rambro napisał(a):Komy na tak małym kadrze w środku pola nie powinno być nawet bez korektora. Myślę, że kolimacja/mechanika teleskopu do poprawy.


hmmm.. coś w tym może być. Kolimacje sprawdzałem wczoraj laserem. Wszystko w porządku. Z moją tubą zawsze było coś nie tak. Jak kolimowałem laserem to optycznie nie wychodziło a jak kolimowałem optycznie to laser nie wychodził. Gdzieś na forum już o tym pisałem. Niestety ten problem nie został nigdy rozwiązany i już chyba nie zostanie.
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Postazoizo | 07 Wrz 2018, 18:41

azoizo napisał(a):
rambro napisał(a):Komy na tak małym kadrze w środku pola nie powinno być nawet bez korektora. Myślę, że kolimacja/mechanika teleskopu do poprawy.


hmmm.. coś w tym może być. Kolimacje sprawdzałem wczoraj laserem. Wszystko w porządku. Z moją tubą zawsze było coś nie tak. Jak kolimowałem laserem to optycznie nie wychodziło a jak kolimowałem optycznie to laser nie wychodził. Gdzieś na forum już o tym pisałem. Niestety ten problem nie został nigdy rozwiązany i już chyba nie zostanie.


Pewny nie jestem ale chyba jednak jest to koma. Delikatna, ale trochę widoczna. Smużenie widać na gwiazdach w kierunku od środka kadru do krawędzi zewnętrznych a przy krawędziach jest najbardziej widoczne.
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Postrambro | 07 Wrz 2018, 22:11

Może to koma w wyniku złej kolimacji. Poprawnie skolimowany Newton nie ma widocznej komy na środku kadru. Kolimator laserowy nadaję się dobrze do ustawiania osiowości wyciągu oraz do kolimacji LG w połączeniu z Barlowem. Do ustawiania LW używaj pudełka zamiast lasera. Przy ocenie kolimacji bardziej ufaj pudełku niż laserowi :). Tutaj jest mój starszy post gdzie dokładniej opisuje kolimację.
viewtopic.php?f=1&p=388552
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

Postazoizo | 07 Wrz 2018, 22:13

rambro napisał(a):Może to koma w wyniku złej kolimacji. Poprawnie skolimowany Newton nie ma widocznej komy na środku kadru. Kolimator laserowy nadaję się dobrze do ustawiania osiowości wyciągu oraz do kolimacji LG w połączeniu z Barlowem. Do ustawiania LW używaj pudełka zamiast lasera. Przy ocenie kolimacji bardziej ufaj pudełku niż laserowi :). Tutaj jest mój starszy post gdzie dokładniej opisuje kolimację.
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&p=388552



Dziękuję. Pobawię się jutro pudełeczkiem.
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Postazoizo | 13 Wrz 2018, 16:33

M27 wersja z guidingiem. Dziękuję tayson.
Załączniki
M27 - kolejne podejście: RGB_2.jpg
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Post_RobMarK_ | 15 Wrz 2018, 13:04

JanBielanski napisał(a):
Skoro nie opanowales 8", to warto było iść w jeszcze trudniejszy 11"?

C11 udało mi się dość okazjonalnie kupić tutaj na forum, podobnie było zresztą z TDM też kupiłem używane.
[…] Chciałem wykorzystać na początku z teleskopem EdgeHD 8 off-axis guider niestety nie współpracował on dobrze z reduktorem ogniskowej 0.7, ale w C11 przy standardowym reduktorze nie powinno być problemu.
W końcu obsługę guidingu dopracuje, potrzebuję na to tylko trochę czasu i kilka pogodnych nocy aby działanie systemu doprowadzić do perfekcji. Obecnie co do sprzętu żadnych zmian wprowadzać nie muszę tylko do konfigurować wszystkie elementy aby razem współdziałały. Co do samego C11 daje on możliwość rozwoju, zawsze można zastosować FastStar z modułem HyperStar. Uzyskuję wtedy teleskop o światłosile f/2 i dość dużym polu widzenia około 2 stopnie (wtedy duże obiekty typu Plejady, Galaktyka Andromeda itp. łapie na jednym kadrze),
wtedy czas naświetlania pojedynczej klatki spada, a ewentualne wyrównanie kolejnych zdjęć mogę zrobić na etapie obróbki.


Być może umknęło mi coś podczas czytania całości wątku ale mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z niektórych ograniczeń/niedogodności zwłaszcza, jeśli za każdym razem zestaw jest rozkładany?
Omawiasz trzy różne konfiguracje i fakt są one jak najbardziej prawidłowe ale w SCT mogą Ci się dać we znaki:
1. Dla OAGa
- problem z odpowiednio jasną gwiazdą prowadzącą, korekta ustawienia przy pracy reduktor/bez reduktora

2. Dla zewnętzrnego guidera
- problem ze zmianą położenia lustra w trakcie sesji (w EdgeHD teoretycznie można zablokować lustro i problem minimalizujemy) -> brak korelacji między guiderem i teleskopem głównym podczas sesji

3. Dla Fastara
- problemy z kolimacją i pochodnymi kwestiami dla tak jasnego i mechanicznie ustalonego układu (zmiana filtrów?)

Warto poszukać na forum/www lub u dotychczasowych użytkowników z czym wiążą się te problemy, bo ich świadomość ułatwia życie, upraszcza wybór obiektów do fotografowania oraz przyspiesza/redukuje koszty dojścia do optymalnych rozwiązań. Jeśli jesteś wszystkiego świadom to dobrze :)
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1456
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostJanBielanski | 15 Wrz 2018, 19:03

_RobMarK_ napisał(a):Omawiasz trzy różne konfiguracje i fakt są one jak najbardziej prawidłowe ale w SCT mogą Ci się dać we znaki:
1. Dla OAGa
- problem z odpowiednio jasną gwiazdą prowadzącą, korekta ustawienia przy pracy reduktor/bez reduktora

2. Dla zewnętzrnego guidera
- problem ze zmianą położenia lustra w trakcie sesji (w EdgeHD teoretycznie można zablokować lustro i problem minimalizujemy) -> brak korelacji między guiderem i teleskopem głównym podczas sesji

3. Dla Fastara
- problemy z kolimacją i pochodnymi kwestiami dla tak jasnego i mechanicznie ustalonego układu (zmiana filtrów?)


Tak zdaję sobie sprawę z problemów, nawet tą listę można rozszerzyć o kolejne. Więc co następuje:

0. Ustawianie teleskopu, fakt jest to uciążliwe. Aby skrócić ten proces zaopatrzyłem się w PoleMaster, gdyż użeranie się z lunetką biegunową strasznie
spowalniało konfigurację dodatkowo nie byłem w stanie osiągnąć takiej precyzji jak z PoleMaster. Jest też wada PoleMaster duża czułość kamery uniemożliwia
konfigurację zaraz po zachodzie Słońca (gdy gwiazda Polarna zaczyna być widoczna), gdyż zdjęcia są prześwietlone. Na szczęście nakładka redukująca dopływ światła jest
już zamówiona więc problem niedługo zniknie.

1. Dla OAG faktycznie wyszukanie gwiazdy i korekta ustawień jest uciążliwa, ale to powoli konfiguruję. Przy C11 jest o tyle lepiej że OAG współpracuje z
reduktorem, w wypadku EdgeHD 8' stosowany tam reduktor nie współpracował. Dodatkowo to jedyna konfiguracja którą mam kompletną.

2. Zewnętrzny guider, tutaj nie wystarczy szukacz przyłączony na stopce, trzeba by to zamontować dwu punktowo najlepiej dokręcając do szyny. Póki co taką konfigurację
muszę poskładać. Mam szukacz który może pełnić rolę guidera Stellarvue 10x60, ale muszę go zaopatrzyć w prosty wyciąg i stabilnie zamontować na szynie (więc trochę przeróbek to ciągnie
za sobą).

3. Fastar duża zaleta jest taka że wszystkie obecne teleskopy Schmidt-Cassegrain Celestrona mają wsparcie dla Fastara. Wady po pierwsze cena Hyperstar jest bardzo drogi, Hyperstar z rozszerzeniem do obsługi filtrów kosztuje 1128$ (u nas jeszcze podatek dla złodziejskiego państwa). Następnie problem filtrów, Hyperstar obsługuje filtry (w wersji z Filter Slider). Domyślnie są to filtry 2", ale z odpowiednią nakładką można montować filtry 1,25".

4. Elektronika/Oprogramowanie, jak coś przy teleskopie nie chce działać albo najczęściej sprawia problemy to jest to elektronika i oprogramowanie. Całość teleskopu zarządzam z poziomu Raspberry PI 3, na początku skonfigurowałem sobie system Gentoo Linux z pakietem CCDCiel / SkyChart / INDI itp. Obecnie upraszczam konfigurację i migruję na z Gentoo na Raspbian (Gentoo jest fajne ale kompilacja programów i konfiguracja zajmuje zbyt dużo czasu) jeśli chodzi o system. W wypadku oprogramowania do obsługi teleskopu to migruję z SkyChart /CCDCiel / INDI na KStars / EKOS / INDI. Co z tego wyjdzie to zobaczę na razie jestem w trakcie przesiadki (powodem była niestabilna praca SkyChart / CCDCiel, który potrafił czasami bez wyraźnej przyczyny rozłączyć się z INDI, albo wyłączyć śledzenie gwiazd).
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 557
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

PostJanBielanski | 17 Wrz 2018, 23:38

Jeszcze jedno zdjęcie M27, wykonane tym razem z teleskopu C11 w celu kalibracji sprzętu 12.09.2018 (1x120s, kamera QHY10).
Przy obróbce do zrobienia pliku FLAT wykorzystałem metodę opisaną na następującej stronie: Synthetic Flats with PixInsight.
Nie robiłem tego dnia więcej zdjęć M27, bo nastawiłem się na NGC-7023 (ale zaskoczyło mnie że M27 na tej jednej klatce wyszła tak dobrze).
Załączniki
M27 - kolejne podejście: M27_comparison_C11-EdgeHD8_small.jpg
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 557
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postazoizo | 17 Wrz 2018, 23:44

JanBielanski napisał(a):Jeszcze jedno zdjęcie M27, wykonane tym razem z teleskopu C11 w celu kalibracji sprzętu 12.09.2018 (1x120s, kamera QHY10).
Przy obróbce do zrobienia pliku FLAT wykorzystałem metodę opisaną na następującej stronie: Synthetic Flats with PixInsight.
Nie robiłem tego dnia więcej zdjęć M27, bo nastawiłem się na NGC-7023 (ale zaskoczyło mnie że M27 na tej jednej klatce wyszła tak dobrze).


Twoje gwiazdki są przynajmniej okrągłe czego nie można powiedzieć o moich. Guidowałeś?
Muszę spróbować z tymi sztucznymi flatami. Fajny pomysł.
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

PostJanBielanski | 18 Wrz 2018, 00:36

azoizo napisał(a):Twoje gwiazdki są przynajmniej okrągłe czego nie można powiedzieć o moich. Guidowałeś?
Muszę spróbować z tymi sztucznymi flatami. Fajny pomysł.


Tutaj wykorzystałem tylko TDM, ale w najbliższym czasie wykorzystam wsparcie guidowania z OAG.
Użeram się jeszcze trochę z konfiguracja dwóch kamer ze stajni QHYCCD, INDI oraz KSTARS.
Ale przy krótkich ekspozycjach do 240s TDM daje radę samo (chociaż zależy to od położenia obiektu,
najgorzej jest dla obiektów położonych wysoko w okolicy południka i na południowy-zachód - nie wiem
tylko dlaczego).
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 557
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

PostJanBielanski | 18 Wrz 2018, 14:05

azoizo napisał(a):M27 wersja z guidingiem. Dziękuję tayson.
---
Twoje gwiazdki są przynajmniej okrągłe czego nie można powiedzieć o moich. Guidowałeś?
Muszę spróbować z tymi sztucznymi flatami. Fajny pomysł.


Moim skromnym zdanie to zdjęcie wyszło bardzo dobrze, nie wiem czemu twierdzisz że twoje gwiazdy nie są okrągłe.
Ile zdjęć robisz na obiekt w nocy? Ja zwykle w jedną noc nastawiam się na góra 3 obiekty i średnio robię po 60 zdjęć na
obiekt, zwykle z tego 30% idzie do kosza. Muszę też nabyć wprawy z wykorzystaniem OAG, aby wydłużyć czas ekspozycji do 600s.
Obecnie przy wykorzystaniu TDM z NEQ6-PRO i C11 wygląda to tak:
- ekspozycja 60s - bez problemu (sporadycznie się rozsypuje, [*] ale zauważyłem gdy zmieniam pozycje teleskopu to TDM bardzo reaguje na drgania i długo się stabilizuje. Najlepiej na czas zmiany obiektu wyłączyć TDM i poczekać aż drgania się wyciszą, tu pomocny okazał się PoleMaster gdzie w trybie monitorowania gwiazdy Polarnej widać jak zachowuje się montaż w osi R.A.)
- ekspozycja 120s - zdarzają się problemy dla obiektów położonych blisko południka wysoko nad horyzontem, oraz [*]
- ekspozycja 240s - czasem się uda, ale już powoli TDM nie wystarcza (co 2 klatka wychodzi), oraz [*]
- ekspozycja 300s - czasem się uda, ale już powoli TDM nie wystarcza (co 2 klatka wychodzi), oraz [*]
- ekspozycja 600s - samo TDM nie wystarcza, dodatkowy guiding niezbędny
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 557
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postazoizo | 18 Wrz 2018, 21:43

JanBielanski napisał(a):
azoizo napisał(a):M27 wersja z guidingiem. Dziękuję tayson.
---
Twoje gwiazdki są przynajmniej okrągłe czego nie można powiedzieć o moich. Guidowałeś?
Muszę spróbować z tymi sztucznymi flatami. Fajny pomysł.

Moim skromnym zdanie to zdjęcie wyszło bardzo dobrze, nie wiem czemu twierdzisz że twoje gwiazdy nie są okrągłe.
Ile zdjęć robisz na obiekt w nocy?




Jeszcze mi się nie zdarzyło żeby przerobić więcej niż jeden obiekt w jedną noc. Ja robię zdjęcia kamerką mono i pewnie dlatego długo to schodzi.
M27 paliłem kilka wieczorów. Było po 60 klatek LRGB z czasem 60 sekund i 60 klatek Ha po 120 sekund. Guiding był na drugim szkiełku. Do kosza poszło około 20% klatek.
Co do czasów. Teraz bez guidingu na mojej ogniskowej to tak do 30 sekund i ani chwili więcej. Z guidingiem robiłem już klatki po 600 sekund (IC434) i wychodziły całkiem sensownie. Niedawno nabyłem OAG i teraz kilka nocy testów przede mną. Muszę tylko skończyć montaż podestu koło piera.
Co do okrągłych gwiazdek. No mam problem z moim Newtonem od samego początku. Od zawsze wychodziły takie dziwne promyczki z gwiazd - nie mylić ze spajkami od pająka. Czasem większe czasem mniejsze. Jest to związane pewnie z kolimacją. Nigdy nie mogłem go skolimować optycznie i laserem jednocześnie. Jak jedno wychodzi to drugie nie i na odwrót. Dobrze to widać na Plejadach z zeszłego roku (fotka bez korekcji komy). Konia z rzędem jak ktoś podpowie co jest nie tak. Wpadło mi do głowy że może jakieś naprężenia szkła w LW ale nie wiem jak to sprawdzić. Wymiana LW nie będzie jakaś droga. W każdym razie gwiazdki nie są okrągłe tak jak bym chciał. Oczywiście mam korektor komy zabudowany przed kołem filtrowym.

Jakim teleskopem fotografujesz?
Załączniki
M27 - kolejne podejście: M45_2017.12.07_RGB.jpg
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

PostJanBielanski | 18 Wrz 2018, 22:10

azoizo napisał(a):Jeszcze mi się nie zdarzyło żeby przerobić więcej niż jeden obiekt. Ja robię zdjęcia kamerką mono i pewnie dlatego długo to schodzi.
M27 paliłem kilka wieczorów. Było po 60 klatek LRGB z czasem 60 sekund i 60 klatek Ha po 120 sekund. Guiding był na drugim szkiełku. Do kosza poszło około 20% klatek.
Co do czasów. Teraz bez guidingu na mojej ogniskowej to tak do 30 sekund i ani chwili więcej. Z guidingiem robiłem już klatki po 600 sekund (IC434) i wychodziły całkiem sensownie. Niedawno nabyłem OAG i teraz kilka nocy testów przede mną. Muszę tylko skończyć montaż podestu koło piera.


Ja przy zakupie kamery zastanawiałem się nad kamerą mono, ale w końcu zdecydowałem się na kolorową (kamera mono jest bardzo czasochłonna,
przy kolorowej już sensowne wyniki są przy godzinie materiału). Szczególnie że nowe kamery
astrofotograficzne CCD/CMOS bardzo dobrze sobie radzą, dotyczy to również zdjęć w UV (testowo robiłem zdjęcie Słońca z filtrem K-Line i podczerwieni IR-Pass).
Mam akurat doświadczenie z dwoma kamerami QHY10 - CCD i QHY168C - CMOS (która daje dużo lepsze zdjęcia mimo że ma przetwornik 14-bitowy,
generuje też mniejsze szumy w stosunku do QHY10). Na forum wstawiłem ostatnie zdjęcie NGC-7023, podobno obiekt świeci w podczerwieni zrobię pewnie eksperyment z IR-Pass. Drugi ciekawy obiekt M57 tutaj ciekawe efekty byłyby w UV i IR-Pass.

Ja OAG nabyłem już dawno ale przy EdgeHD 8 okazało się że OAG był nie kompatybilny z reduktorem ogniskowej i leżał w pudełku.
Teraz przy C11 nie mam tych problemów i będę go konfigurował. Przy krótkich czasach niestety obróbka zdjęć jest trudna przy sygnale na pograniczu
szumów, fakt C11 zbiera więcej światła więc jest już dużo lepiej w stosunku do EdgeHD8 ale przy 600s powinienem mieć bardzo mocny sygnał.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 557
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postazoizo | 18 Wrz 2018, 22:27

JanBielanski napisał(a):
azoizo napisał(a):
astrofotograficzne CCD/CMOS bardzo dobrze sobie radzą, dotyczy to również zdjęć w UV (testowo robiłem zdjęcie Słońca z filtrem K-Line i podczerwieni IR-Pass).
Na forum wstawiłem ostatnie zdjęcie NGC-7023, podobno obiekt świeci w podczerwieni zrobię pewnie eksperyment z IR-Pass. Drugi ciekawy obiekt M57 tutaj ciekawe efekty byłyby w UV i IR-Pass.


Zanim postawiłem na mono testowałem kamerki kolorowe. Może nie z górnej półki ale jakiś pogląd dawały. Osobiście nie przekonałem się do nich i poszedłem jak poszedłem. Wydaje mi się że mono są bardziej czułe w ultrafiolecie od około 350 nm i w podczerwieni powyżej 800 nm. przed zakupem Atika dużo szukałem informacji na ten temat. Zresztą musiałem się przekabać na własnej skórze jaka jest różnica pomiędzy CMOS a CCD.
Też robiłem fotki Słońca w linii wapnia z filtrem Baadera ale nie jest to teleskop słoneczny :lol:. Mam też IR-pass 850 nm ZWO i muszę go jeszcze na Słońcu sprawdzić. Na mgławicach raczej szału nie przewiduję ale to trzeba sprawdzić.
Możesz podlinkować ta fotkę mgławicy NGC-7023
Załączniki
M27 - kolejne podejście: Sun_180425_CaK.jpg
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

PostJanBielanski | 18 Wrz 2018, 22:31

viewtopic.php?f=4&t=50751

Niestety jest to wersja bez flat-ów, ale teraz jak nauczyłem się robić sztuczne flat-y ze zdjęć będę musiał jeszcze raz obrobić materiał.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 557
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: mago83 oraz 60 gości

AstroChat

Wejdź na chat