M27 - kolejne podejście

PostJanBielanski | 23 Sie 2018, 22:33

Kolejne podejście do mgławicy planetarnej M27 + porównanie z wersją wcześniejszą.

Miejsce obserwacji: Sidzina [ 49o36' N 19o40' E ]
Data obserwacji: 22/23.08.2018 ; początek obserwacji: 21:30
Obiekt: M27 (Mgławica Hantle)
Gwiazdozbiór: Lisek [Vulpecula]
Teleskop: Celestron Edge HD8
Akcesoria: Reduktor ogniskowej 0,7
Filtr: Baader UV-IR-CUT
Kamera: QHY 10 CCD
- Czas ekspozycji: 47 x 120s (LIGHT FRAME)
- Temperatura kamery: -15C
- Inne parametry: Gain (ISO) 25/65 ; Offsest: 125
Obróbka zdjęcia: PixInsight
Montaż: NEQ-6 PRO + Telescope Drive Master
Załączniki
M27 - kolejne podejście: M27_comparison_small.jpg
Porównanie z wersją wcześniejszą z 09.07.2018
M27 - kolejne podejście: M27_47x120s_QHY10_-15C_800x800.jpg
M27
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postazoizo | 24 Sie 2018, 23:56

to jest moja z przed kilku dni... bez gudingu no i pierwsze światło na ATIKU 420. Były to testy i kiepsko obrobione. Jak pogoda pozwoli to będzie jak żyleta. 30*30s RGB. Pierwsze próby były na EQ5 kamerką ASI 120.
Załączniki
M27 - kolejne podejście: 180818_M27_RGB_2.png
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

PostJanBielanski | 26 Sie 2018, 18:06

azoizo napisał(a):to jest moja z przed kilku dni... bez gudingu no i pierwsze światło na ATIKU 420. Były to testy i kiepsko obrobione. Jak pogoda pozwoli to będzie jak żyleta. 30*30s RG

Wyszło całkiem nieźle. Ja też robię zdjęcia bez guidingu (jedyne co mam Telescope Drive Master do korekcji błędu PE w osi R.A.). Z guidingiem nie mogłem sobie poradzić, jakoś nie mogłem doprowadzić aby do ustrojstwo dawało zadowalające efekty. W ostatnim czasie zmieniłem teleskop na C11, dodatkowo przetestuje też kamerę QHY168C (która dotychczas leżała w pudełku dla EdgeHD 8" miałem problemy z wyważeniem teleskopu w osi deklinacji z tą kamerą i niestety przekładało się to na zdjęcia). Jestem ciekawy jak C11 sobie poradzi, niestety najwcześniej za tydzień będę miał możliwość to sprawdzić.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postazoizo | 26 Sie 2018, 21:55

M27 nie jest chyba aż tak wymagającym obiektem. Jest dość jasna. Ja fociłem Newtonem f4 stąd krótsze czasy. Przy 120 sekundach naświetlania to guding jest już raczej potrzebny. To dość niewielki obiekt i z gudingiem może nie być prosto. Ja tak do końca nigdy nie wyważam montażu. zawsze delikatnie ciągnie w stronę przeciwwagi, a oś deklinacji jest wyważona równomiernie. Jak pogoda pozwoli w następnym tygodniu to spróbuję z guidingiem.
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Posttayson.82 | 27 Sie 2018, 08:19

azoizo napisał(a):to jest moja z przed kilku dni... bez gudingu no i pierwsze światło na ATIKU 420. Były to testy i kiepsko obrobione. Jak pogoda pozwoli to będzie jak żyleta. 30*30s RGB. Pierwsze próby były na EQ5 kamerką ASI 120.


Robisz bez guidingu więc masz widocznie pojechana gwiazdki. Zatem straciłem detal na całym zdjęciu. Przemysl czy wart palić tsk długi bez prowadzenia lub zacznij stosować guiding.

Warto pamiętać że im obiekt jest jaśniejszy tym ludzie częściej go fotografuja, ponieważ myślą że będzie łatwo. Nieprawda!
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postazoizo | 27 Sie 2018, 18:16

Moje doświadczenia wskazują że im jaśniejszy obiekt tym krótszych czasów potrzebuję i tym mniej jest wymagana dokładność prowadzenia. Ale masz rację. Zdjęcie jest stracone. Jak napisałem to był tylko pierwszy test ATIKA. Tutaj był jeszcze problem z nie do końca dobrze ustawioną ostrością. Ujęcie będzie powtórzone z prowadzeniem i lepiej ustawię ostrość. Oczywiśćie trzeba popracować nad obróbką.
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Posttayson.82 | 28 Sie 2018, 09:16

azoizo napisał(a):Moje doświadczenia wskazują że im jaśniejszy obiekt tym krótszych czasów potrzebuję i tym mniej jest wymagana dokładność prowadzenia. Ale masz rację. Zdjęcie jest stracone. Jak napisałem to był tylko pierwszy test ATIKA. Tutaj był jeszcze problem z nie do końca dobrze ustawioną ostrością. Ujęcie będzie powtórzone z prowadzeniem i lepiej ustawię ostrość. Oczywiśćie trzeba popracować nad obróbką.


Zwróć uwagę że Hantle nie składają się tylko z jasnego środka. Do otoczki potrzeba dłuższych czasowo. Oczywiście wszystko zależy od autora, co chce uwiecznić.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostJanBielanski | 28 Sie 2018, 10:49

Przemysl czy wart palić tsk długi bez prowadzenia lub zacznij stosować guiding.

Nie zaprzeczam ze guinding jest potrzebny, bo jest. Dotychczas miałem teleskop Celestron EDgheHD 8" i próbowałem dla niego
skonfigurować off-axis guiding. Niestety pojawiły się problemy w postaci korektora pola 0.7 dla EdgeHD który zasłaniał 3/4 pryzmatu
niestety po wsunięciu pryzmatu tak że korektor pola zasłaniał tylko 1/4 na zdjęciach pojawiały się rozbłyski od pryzmatu (pryzmat już wszedł
w stożek światła padającego na chip głównej kamery). Potem postanowiłem skonfigurować guiding w oparciu o szukacz (posiadam szukacz Stellarvue 10x60),
ale przy szukaczu zamontowanym na stopce precyzja tego była niska (najlepiej byłoby zamontować szukacz na szynie przykręconej bezpośrednio do tuby optycznej,
tak jak widziałem w twoim poście na Astropolis). W ostatnim czasie udało mi się kupić teleskop Celestron C11, tutaj na szczęście korektor pola jest normalny więc
off-axis guider powinien działać bez problemów. Tylko teraz pozostaje czy lepiej stosować off-axis guider (który przeleżał w pudełku i na szczęście go nie sprzedałem),
czy dokonać modyfikacji montażu szukacza na tubie optycznej i na nim oprzeć guiding. Zaznaczę jeszcze że do korekcji wykorzystuje dwie rzeczy, po pierwsze do ustawienia na
gwiazdę polarną wykorzystuje PoleMaster [http://www.qhyccd.com/PoleMaster.html] (jest dużo bardziej precyzyjny i mniej uciążliwy w stosunku do lunetki biegunowej),
a do korekcji pracy osi R.A. stosuje Telescope Drive Master [https://www.mda-telescoop.com]. Nierozwiązana pozostaje kwestia prowadzenia w osi deklinacji i tu guiding jest niezbędny.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postpiod | 28 Sie 2018, 12:04

Bez guidera nie dasz rady przy długiej ogniskowej C11 i niestety OAG jest chyba najlepszym wyjściem (sam go używam z C8). Piszę niestety bo czasami ciężko znaleźć gwiazdkę, a prawie zawsze trzeba jej ręcznie szukać kręcąc guiderem. Przez to nie da się całkiem zautomatyzować sesji fotograficznej...
Z miejsca gdzie mam ustawiony teleskop nie widać polarnej, co nie przeszkadza za bardzo bo montuję teleskop zawsze tak samo. Od czasu do czasu wystarczy korekta metodą dryftu.
Celestron Nexstar 8i, Canon 350d mod, Alccd5, DreamFocuser
Linux: INDI, KStars, Lin_guider, GPhoto, Regim, SIRIL, Bash :), Darktable, GIMP
 
Posty: 38
Rejestracja: 02 Paź 2009, 15:58
Miejscowość: Wisła

 

Posttayson.82 | 28 Sie 2018, 22:47

Ja w swoim neq6 po opakowaniu, wymianie łożysk i smarow mam przez oag rozrzut +- 0.6", łącznie ok 1.2". Przy mojej skali 1.9 jest ok.

Może warto zastosować jakiś czulszy guider?
Jakie dawales czasy expozycji guidera?

Kiedyś ostro się zastanawiałem nad zakupem TDM, ale odpuściłem. Problemem było okielznanie gudingu w dec. W sumie to nie znalazłem żadnego sensownego rozwiązania.

Skoro nie opanowales 8", to warto było iść w jeszcze trudniejszy 11"?

Jak dobrze pamiętam to Jolo z prowadzi swoją spora tube zewnętrznym gudierem i daje rade. Przejrzyj jego stronę.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postzorg | 29 Sie 2018, 14:25

Jak posiadasz TDM to guidinig jest niekonieczny, pod warunkiem precyzyjnego ustawienia na polarną. W osi DEC guidowanie nie jest potrzebne, bo korekty wynikają z niedoskonałego ustawienia na biegun (dryft jest zawsze w jedną stronę S lub N). W osi RA dokładny enkoder TDM pilnuje precyzji prowadzenia. Jeśli to setup stacjonarny nie ma problemu raz ustawić metodą dryftu. Jak za każdym razem rozkładasz i ustawiasz to w sensownym czasie ciężko ustawić super precyzyjnie na polarną.

Oczywiście bez guidingu uda się do pewnej skali. Im ogniskowa dłuższa, a pixel mniejszy tym trudniej. Widzę, że posiadasz dwie kamery. Może lepiej zamiast 2 kupić jedną np. jakiegoś SBIGa z wbudowanym czipem do guidingu ;), odpadnie oag lub dodatkowa lunetka.
 
Posty: 68
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:27

 

PostJanBielanski | 29 Sie 2018, 14:31

Skoro nie opanowales 8", to warto było iść w jeszcze trudniejszy 11"?

C11 udało mi się dość okazjonalnie kupić tutaj na forum, podobnie było zresztą z TDM też kupiłem używane.
To zdjęcie M27 które mi się rozjechało był robione bez TDM, natomiast to nowsze już z TDM - pozostaje mi cały czas opanowanie montażu w osi deklinacji.
Może warto zastosować jakiś czulszy guider?

Do guidingu używam Stellarvue 10x60 i kamery QHY5-II. Chciałem wykorzystać na początku z teleskopem EdgeHD 8 off-axis guider niestety nie współpracował on dobrze z reduktorem ogniskowej 0.7, ale w C11 przy standardowym reduktorze nie powinno być problemu.
Co do programowania, do sterowania teleskopem zbudował sobie komputer w oparciu o Raspberry PI 3 i mam do guidingu dwa programy lin_guider i phd2.
Jakie dawales czasy expozycji guidera?

Czas ekspozycji dawałem 4s i gain (iso) na poziomie 60-80/100.
W końcu obsługę guidingu dopracuje, potrzebuję na to tylko trochę czasu i kilka pogodnych nocy aby działanie systemu doprowadzić do perfekcji. Obecnie co do sprzętu żadnych zmian wprowadzać nie muszę tylko do konfigurować wszystkie elementy aby razem współdziałały. Co do samego C11 daje on możliwość rozwoju, zawsze można zastosować FastStar z modułem HyperStar. Uzyskuję wtedy teleskop o światłosile f/2 i dość dużym polu widzenia około 2 stopnie (wtedy duże obiekty typu Plejady, Galaktyka Andromeda itp. łapie na jednym kadrze),
wtedy czas naświetlania pojedynczej klatki spada, a ewentualne wyrównanie kolejnych zdjęć mogę zrobić na etapie obróbki.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

PostJanBielanski | 29 Sie 2018, 14:52

zorg napisał(a):Jak posiadasz TDM to guidinig jest niekonieczny, pod warunkiem precyzyjnego ustawienia na polarną. W osi DEC guidowanie nie jest potrzebne, bo korekty wynikają z niedoskonałego ustawienia na biegun (dryft jest zawsze w jedną stronę S lub N). W osi RA dokładny enkoder TDM pilnuje precyzji prowadzenia. Jeśli to setup stacjonarny nie ma problemu raz ustawić metodą dryftu. Jak za każdym razem rozkładasz i ustawiasz to w sensownym czasie ciężko ustawić super precyzyjnie na polarną.

Oczywiście bez guidingu uda się do pewnej skali. Im ogniskowa dłuższa, a pixel mniejszy tym trudniej. Widzę, że posiadasz dwie kamery. Może lepiej zamiast 2 kupić jedną np. jakiegoś SBIGa z wbudowanym czipem do guidingu ;), odpadnie oag lub dodatkowa lunetka.

Niestety sprzęt nie jest stacjonarny i jest rozkładany za każdym razem, wykorzystuje w prawdzie PoleMaster które pozwala bardziej precyzyjnie ustawić montaż ale nie jest idealnie (ale jest spora różnicy w stosunku do lunetki biegunowej). Samo TDM zgodnie z dokumentacją działo dobrze do 10 minut (później nie zapewnia już takiej precyzji). Co do kamery QHY 10 ma port guidingu. Muszę to jeszcze opanowań na poziomie programowym (dotychczas używałem dwóch programów: ccdciel - do obsługi głównej kamery + koła filtrowego; skychart / albo pilot syscan - montaż; lin_guider - kamera guidingu qhy5-II). Kamera + montaż podłączone do raspberry pi. Najwięcej czasu i tak spędziłem na konfiguracją raspberry pi 3 i łataniu różnych dziur w programach które wychodziły w trakcie.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postzorg | 29 Sie 2018, 15:11

JanBielanski napisał(a):Co do programowania, do sterowania teleskopem zbudował sobie komputer w oparciu o Raspberry PI 3 i mam do guidingu dwa programy lin_guider i phd2.

Ja korzystam z wbudowanego w EKOS (Kstars) wewnętrznego guidera. Główny minus to brak zapamiętania danych kalibracji. Na szczęścia kalibracja jest bardzo szybka w porównaniu do phd czy maxima.
 
Posty: 68
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:27

 

Postzorg | 29 Sie 2018, 15:16

Nie korzystasz z KStars ??? :shock: Ma wszystko co potrzeba do robienia zdjęć, łącznie z pełną automatyzacją sesji.
 
Posty: 68
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:27

 

PostJanBielanski | 29 Sie 2018, 16:16

Nie korzystasz z KStars ??? :shock: Ma wszystko co potrzeba do robienia zdjęć, łącznie z pełną automatyzacją sesji.

Na początku mi podszedł do gustu CCDCiel, obecnie migruje na KStars. Wybór CCDCiel miał związek z Rasperry PI 3, które oparłem na systemie
Gentoo który również mam na laptopie: przez pewien czas miałem problemy z kompilacją KStars i w tym czasie przyzwyczaiłem się do CCDCiel.
Wiem że KStars ma bardzo dobre wsparcie do INDI, bo deweloperzy INDI i KSTARS silnie ze sobą współpracują.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Posttayson.82 | 29 Sie 2018, 18:41

zorg napisał(a):Jak posiadasz TDM to guidinig jest niekonieczny, pod warunkiem precyzyjnego ustawienia na polarną. W osi DEC guidowanie nie jest potrzebne...

Może lepiej zamiast 2 kupić jedną np. jakiegoś SBIGa z wbudowanym czipem do guidingu ;), odpadnie oag lub dodatkowa lunetka.


Mocno wątpliwe co napisałeś o braku guidingu. Ja bardziej uważam (było to mocno walkowane na sąsiednim forum podczas recenzji montażu ioptron), że guiding musi i tak w pewnym stopniu wprowadzać korekty montazu. Przecież to tylko neq6.

Ja tam jestem zwolennikiem oagow, a nie kamer z wbudowanym chipem te drugie pracują za filtrami więc ponownie może się pojawić problem za mało jasnych gwiazdek w guiderze (w przypadku filtrow NB).
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Posttayson.82 | 29 Sie 2018, 19:05

Jedyne co przychodzi mi do głowy to odpalić guiding np w phd, zrobić kalibracje obu osi i wyłączyć korekty RA, tak aby prowadził tylko DEC
Mozesz odłączyć na czas kalibracji TDM i montaż działa jakby go nie było?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postazoizo | 02 Wrz 2018, 23:16

tayson.82 napisał(a):
azoizo napisał(a):to jest moja z przed kilku dni... bez gudingu no i pierwsze światło na ATIKU 420. Były to testy i kiepsko obrobione. Jak pogoda pozwoli to będzie jak żyleta. 30*30s RGB. Pierwsze próby były na EQ5 kamerką ASI 120.


Robisz bez guidingu więc masz widocznie pojechana gwiazdki. Zatem straciłem detal na całym zdjęciu. Przemysl czy wart palić tsk długi bez prowadzenia lub zacznij stosować guiding.

Warto pamiętać że im obiekt jest jaśniejszy tym ludzie częściej go fotografuja, ponieważ myślą że będzie łatwo. Nieprawda!


Czy łatwo czy prosto to kwestia czasu i doświadczenia :) . Ja się zawszę śmieję że doświadczenie trzeba wysiedzieć. Obiekt jest łatwy tylko trzeba mieć odpowiedni sprzęt i troszkę umiejętności. Teraz już wiem że moim guiderem 280 mm kariery nie zrobię z tak małym obiektem na teleskopie 1000 mm. Co do samych zdjęć to tutaj nie ma jakiejś filozofii. Natomiast diabeł tkwi w guidingu.
Powtórzyłem próbę przy całkiem niezłej pogodzie. 17 st.C, 85% wilg. lekki wiaterek. Niby cudownie ale guiding nie zadziałał. No i miał prawo. Ale do rzeczy. ATI420 ma mały piksel (4,4um), do tego ogniskowa 1000 mm. Na polarną ustawiony perfekcyjnie (dryfem), zresztą montaż stoi na pierze już od kilku miesięcy i dobrze trzyma Polaris. Wyważam setup, ustawiam 3 gwiazdki, ustawiam ostrość, odpalam PHD2 i ... ciśnienie 150/100 :oops: . Guidowałem ASI178mmc podpiętą pod ZWO guider o ogniskowej 280 mm. PHD prowadził ale przy prawie 4 krotnej różnicy ogniskowej to można sobie tylko wyobrazić jak wyglądał wykres lub fotka. Najpierw ciągle gubił gwiazdę prowadzącą - tak jakby seening dawał się we znaki. Kamera guidująca miała czas ekspozycji 2 s. ATIK palił klatki na czasie 30 sekund, kanał L. Siedziałem około 3 godzin i nie mogłem opanować guidowania. Bez guidingu wyszło co wyszło. Wydaje mi się że w tym przypadku tylko mnie ratuje OAG.

Przy 60 sekundowych klatkach na kanale L zaczyna detal lepszy się pojawiać. Ale żeby wypalić coś w H-alfa to tak myślę że około 180-200 sekund powinno wystarczyć przy F/4. Ale żeby to wyszło to najpierw montaż musi jechać ściśle za mgławicą

Czy ktoś w was próbował wciskać barlowa pod kamerę guidującą?
Alternatywą może być wypalenie np 500 klatek po 2 sekundy jakimś ASI178mmc. Wtedy guidowania nie trzeba.
Czy ma ktoś pomysł skąd może się brać ta winieta? Fotka 180902_M27_L_1 to surowy stak nie podciągany histogramem. Matryca malutka 7x5, filterki 1,25".
Załączniki
M27 - kolejne podejście: 180902_M27_L_1.png
M27 - kolejne podejście: 180902_M27_L.png
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Postzorg | 03 Wrz 2018, 11:33

tayson.82 napisał(a):
zorg napisał(a):Jak posiadasz TDM to guidinig jest niekonieczny, pod warunkiem precyzyjnego ustawienia na polarną. W osi DEC guidowanie nie jest potrzebne...

Może lepiej zamiast 2 kupić jedną np. jakiegoś SBIGa z wbudowanym czipem do guidingu ;), odpadnie oag lub dodatkowa lunetka.


Mocno wątpliwe co napisałeś o braku guidingu. Ja bardziej uważam (było to mocno walkowane na sąsiednim forum podczas recenzji montażu ioptron), że guiding musi i tak w pewnym stopniu wprowadzać korekty montazu. Przecież to tylko neq6.

Ja tam jestem zwolennikiem oagow, a nie kamer z wbudowanym chipem te drugie pracują za filtrami więc ponownie może się pojawić problem za mało jasnych gwiazdek w guiderze (w przypadku filtrow NB).


Skoro kamera kolorowa to filtry nb raczej nie będą używane. Poza tym zawsze można podpiąć zewnętrzny guider.
TDM posiada super precyzyjny enkoder i jak montaż nie ma mechanicznych problemów typu nagłe skoki PE to sobie poradzi bez guidingu.

Odnośnie komentarza azoizo:
Nie uważam, że 280mm to za mało dla ogniskowej 1000mm. Ja skutecznie guiduje szukaczem 180mm ogniskową 1000mm i RMS przy dobrym seeingu mam dużo poniżej rozdzielczości zestawu (pixel niecałe 4um więc zestaw ma poniżej 1 arcsec/px). Rozdzielczość guidera może być nawet 10 x mniejsza niż teleskopu głównego. Programy operują z subpixelową precyzją. Aby to było możliwe gwiazda musi być na tyle jasna aby się rozlać na kilka pixeli. jest Z tego powodu ważny jest wybór odpowiedniej gwiazdki i czuła kamera (używam kamerę z matrycą ICX429AL). Jeżeli gwiazdka Ci ginie to proponuję guidować w bin2 lub bin3 (software bin dla CMOS) a nie dodawać Barlowa, który jeszcze bardziej ściemni obraz. Raczej brakuje czułości, a nie rozdzielczości. Próby z Barlowem robił kolega Jolo z forumastronomiczne, więc można tam poszukać opisu skuteczności.
 
Posty: 68
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:27

 

Postazoizo | 03 Wrz 2018, 23:34

zorg napisał(a):
tayson.82 napisał(a):
zorg napisał(a):Jak posiadasz TDM to guidinig jest niekonieczny, pod warunkiem precyzyjnego ustawienia na polarną. W osi DEC guidowanie nie jest potrzebne...

Może lepiej zamiast 2 kupić jedną np. jakiegoś SBIGa z wbudowanym czipem do guidingu ;), odpadnie oag lub dodatkowa lunetka.


Mocno wątpliwe co napisałeś o braku guidingu. Ja bardziej uważam (było to mocno walkowane na sąsiednim forum podczas recenzji montażu ioptron), że guiding musi i tak w pewnym stopniu wprowadzać korekty montazu. Przecież to tylko neq6.

Ja tam jestem zwolennikiem oagow, a nie kamer z wbudowanym chipem te drugie pracują za filtrami więc ponownie może się pojawić problem za mało jasnych gwiazdek w guiderze (w przypadku filtrow NB).


Skoro kamera kolorowa to filtry nb raczej nie będą używane. Poza tym zawsze można podpiąć zewnętrzny guider.
TDM posiada super precyzyjny enkoder i jak montaż nie ma mechanicznych problemów typu nagłe skoki PE to sobie poradzi bez guidingu.

Odnośnie komentarza azoizo:
Nie uważam, że 280mm to za mało dla ogniskowej 1000mm. Ja skutecznie guiduje szukaczem 180mm ogniskową 1000mm i RMS przy dobrym seeingu mam dużo poniżej rozdzielczości zestawu (pixel niecałe 4um więc zestaw ma poniżej 1 arcsec/px). Rozdzielczość guidera może być nawet 10 x mniejsza niż teleskopu głównego. Programy operują z subpixelową precyzją. Aby to było możliwe gwiazda musi być na tyle jasna aby się rozlać na kilka pixeli. jest Z tego powodu ważny jest wybór odpowiedniej gwiazdki i czuła kamera (używam kamerę z matrycą ICX429AL). Jeżeli gwiazdka Ci ginie to proponuję guidować w bin2 lub bin3 (software bin dla CMOS) a nie dodawać Barlowa, który jeszcze bardziej ściemni obraz. Raczej brakuje czułości, a nie rozdzielczości. Próby z Barlowem robił kolega Jolo z forumastronomiczne, więc można tam poszukać opisu skuteczności.


Możesz mieć rację. W zasadzie jak fociłem ASI1600 o pikselu 3,8 um to guiding działa poprawnie. Była to M13. Nawet NGC607 załapała się wtedy. Problem jaki się jeszcze pojawił to takie krzyżyki na gwiazdach przy próbie guidowanych ekspozycji. Pewnie trzeba by agresywność zmniejszyć. Nie wiem tylko gdzie w PHD2 zmienić bin na 2x2 lub 3x3. W zakładce redukcja szumów? Sprawdzę przy najbliższej okazji.
Zgadzam się że rozdzielczość guidera może być mniejsza ale czy nie prościej będzie ustawić PHD żeby nie szarpał przy OAGu. Jeżeli przy ogniskowej 280 gwiazdkę łapie pn 30 pikseli to czy przy ogniskowej 1000 nie będzie ich łapało prawie 4 razy więcej? Zmiana położenia gwiazdy będzie wtedy łatwiejsza do wyliczenia przez soft i korekty powinny być dokładniejsze, nawet przy gorszym seeningu. Wyprostuj mnie jeżeli się mylę.
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

PostJanBielanski | 03 Wrz 2018, 23:44

Skoro kamera kolorowa to filtry nb raczej nie będą używane. Poza tym zawsze można podpiąć zewnętrzny guider.
TDM posiada super precyzyjny enkoder i jak montaż nie ma mechanicznych problemów typu nagłe skoki PE to sobie poradzi bez guidingu.

TDM pomaga bardzo na samym początku dyskusji mam porównanie zdjęć z TDM i bez, ale nie rozwiązuje do końca problemu nawet mimo dość precyzyjnego ustawienia montażu z PoleMaster.
Nawet w samej dokumentacji do TDM jest wyraźnie napisane że dobre prowadzenie zapewnia do 10 minut i zalecają stosowanie równocześnie z guidingiem dla dłuższych ekspozycji.
Muszę tylko zaznaczyć że przy tych zdjęciach z EdgeHD8 nie miałem dobrze wyważonego tuby teleskopu w osi deklinacji, po stronie kamery była bardziej obciążona
(co wydaje mi się może mieć wpływ na pracę).
W najbliższym czasie będę konfigurował zestaw z tubą C11, spróbuję zrobić testy TMD (wszystkie kombinacje ustawień) a następnie TMD + OAG
(dla najbardziej optymalnej konfiguracji) i sam montaż. Zastanawiam się tylko dla jakich obiektów najlepiej zrobić, na pewno gwiazda Polarna jako drugi nie wiem.
Same testy to myślę czasy: 1, 5, 10, 15, 30 minut, z tym że dla dłuższych ekspozycji zrobię NGC 188 (jest 5 deg od gwiazdy Polarnej w Cefeuszu).
Sporo pomocnych informacji znalazłem w poście użytkownika Taysona.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postzorg | 04 Wrz 2018, 09:01

azoizo napisał(a):Możesz mieć rację. W zasadzie jak fociłem ASI1600 o pikselu 3,8 um to guiding działa poprawnie. Była to M13. Nawet NGC607 załapała się wtedy. Problem jaki się jeszcze pojawił to takie krzyżyki na gwiazdach przy próbie guidowanych ekspozycji. Pewnie trzeba by agresywność zmniejszyć. Nie wiem tylko gdzie w PHD2 zmienić bin na 2x2 lub 3x3. W zakładce redukcja szumów? Sprawdzę przy najbliższej okazji.
Zgadzam się że rozdzielczość guidera może być mniejsza ale czy nie prościej będzie ustawić PHD żeby nie szarpał przy OAGu. Jeżeli przy ogniskowej 280 gwiazdkę łapie pn 30 pikseli to czy przy ogniskowej 1000 nie będzie ich łapało prawie 4 razy więcej? Zmiana położenia gwiazdy będzie wtedy łatwiejsza do wyliczenia przez soft i korekty powinny być dokładniejsze, nawet przy gorszym seeningu. Wyprostuj mnie jeżeli się mylę.


Lunetka do guidingu ma dużo większe pole widzenia niż wersja z OAG z tego powodu jest więcej jasnych gwaizd do wyboru. Zawsze się znajdzie odpowiednia. Jak ze wszystkim w astrofoto trzeba wypracować własną konfigurację. W niektórych zestawach tylko OAG a innemu wystarczy oddzielny guider. Próbowałem osobiście z OAG i nie uzyskałem nic więcej poza tym że było trudniej skonfigurować i znaleźć gwiazdę do prowadzenia. W PHD jest opcja "noise reduction": mean 2x2 lub mean 3x3. Co do krzyżyków, to pokaż przykład.
 
Posty: 68
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:27

 

Postzorg | 04 Wrz 2018, 10:23

W instrukcji do TDM piszą, że projektowali urządzenie do 5-10 min ekspozycji bez guidingu i maksymalnej ogniskowej 2-3m. Oczywiście, nie ma ograniczenia co do ilości tych klatek po 10min. Mi 10 minut wystarczy.

Jest też akapit, kiedy TDM nie zastąpi guidingu:

Situations where TDM cannot substitute the auto-guider CCD or Webcam

1. If you need very long (10-60 minutes or even longer) exposure time as one shot. It can be rational in a desert or on high topographic altitudes (above two or three thousand meters) or at other locations with extremely dark and clear sky.

2. In case of celestial objects with relatively fast apparent proper motion (e.g. comets and asteroids around their perihelia).

3. If you cannot achieve good polar alignment (or you do not have enough time to do that) or your telescope's imaging elements can move during exposure or your mount is not sturdy enough or, maybe, overloaded.

But you need to know that, in any of the above described cases, TDM provides huge "external" help for your auto-guider system due to the fact that TDM keeps your mount on target correctly (within 1 arc-sec) between two auto-guider corrective actions, even if it is rare in time.

Dodałbym jeszcze przykład długie ekspozycje NB, ale i tak guiding ma mniej korekt dzięki TDM.

https://www.mda-telescoop.com/index.php ... &Itemid=84

Odnośnie testów wybrałbym obiekt na średniej deklinacji. Tutaj była ciekawa dyskusja odnośnie trudności focenia w pobliżu bieguna, gdzie teoretycznie jest najłatwiej ze względu na najmniejszy ruch pozorny gwiazd: https://astropolis.pl/topic/44655-wir-i ... z-dobsona/

JanBielanski napisał(a):
Skoro kamera kolorowa to filtry nb raczej nie będą używane. Poza tym zawsze można podpiąć zewnętrzny guider.
TDM posiada super precyzyjny enkoder i jak montaż nie ma mechanicznych problemów typu nagłe skoki PE to sobie poradzi bez guidingu.

TDM pomaga bardzo na samym początku dyskusji mam porównanie zdjęć z TDM i bez, ale nie rozwiązuje do końca problemu nawet mimo dość precyzyjnego ustawienia montażu z PoleMaster.
Nawet w samej dokumentacji do TDM jest wyraźnie napisane że dobre prowadzenie zapewnia do 10 minut i zalecają stosowanie równocześnie z guidingiem dla dłuższych ekspozycji.
Muszę tylko zaznaczyć że przy tych zdjęciach z EdgeHD8 nie miałem dobrze wyważonego tuby teleskopu w osi deklinacji, po stronie kamery była bardziej obciążona
(co wydaje mi się może mieć wpływ na pracę).
W najbliższym czasie będę konfigurował zestaw z tubą C11, spróbuję zrobić testy TMD (wszystkie kombinacje ustawień) a następnie TMD + OAG
(dla najbardziej optymalnej konfiguracji) i sam montaż. Zastanawiam się tylko dla jakich obiektów najlepiej zrobić, na pewno gwiazda Polarna jako drugi nie wiem.
Same testy to myślę czasy: 1, 5, 10, 15, 30 minut, z tym że dla dłuższych ekspozycji zrobię NGC 188 (jest 5 deg od gwiazdy Polarnej w Cefeuszu).
Sporo pomocnych informacji znalazłem w poście użytkownika Taysona.
 
Posty: 68
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:27

 

Postpiod | 04 Wrz 2018, 19:00

@zorg
Mam pytanie odnośnie EKOS'a. Na razie robiłem tylko próby "na sucho", głownie dlatego że nie wychodzi mi dobrze focenie przez sterownik INDI (gphoto) i Canona 450D - raz działają długie czasy, raz nie i nie wiem dlaczego... Ciekawi mnie automatyzacja sesji. Wiem, że EKOS potrafi zmienić obiekt automatycznie (bez mojego udziału), i sobie go wycentruje na podstawie astrometry, wyostrzy kiedy trzeba itp...

Próbowałeś tego?
A co z gudingiem? Sam sobie znajdzie gwiazdkę i się skalibruje?


EKOS mi działa na OrangePi, tylko problem z gphoto przeszkadza. Jakoś nie bardzo wierzę że automat obsłuży dobrze całą sesję i się gdzieś nie wykrzaczy :?
Celestron Nexstar 8i, Canon 350d mod, Alccd5, DreamFocuser
Linux: INDI, KStars, Lin_guider, GPhoto, Regim, SIRIL, Bash :), Darktable, GIMP
 
Posty: 38
Rejestracja: 02 Paź 2009, 15:58
Miejscowość: Wisła

 

Użytkownicy przeglądający to forum: kombiii oraz 101 gości

AstroChat

Wejdź na chat