Astro-fotografia planetarna w LRGB

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostBogdan J. | 22 Sty 2006, 23:09

Chciałbym wzniecić wątek zajmujący się mniej konwencjonalnymi metodami fotografowania planet. Ogólnie zasady webowania kamerkami typu Vesta czy Toucam są już znane. Co natomiast możemy powiedzieć na temat zastosowań kamerek monochromatycznych ,które z zastosowaniem filtrów LRGB mogą nam przynieść lepsze efekty.
Pierwsze moje pytanie ma związek z używanym już wcześniej filtrem IR-Pass co prawda były to próby z kamerką kolorową ale problem może być podobny.Otóż filtr ten zdecydowanie wydłużył czasy naświetlania w webcamie w stosunku do nagrywanego materiału z filtrem -IR.

Dysponując kamerą czarno-białą mam do zarejestrowania aviki :
1) dla luminancji z zastosowaniem filtra -IR
2) kolejne w RGB

Przypuszczam, że filtry RGB też zdecydowanie będą przyciemniać obraz planety. Czy należało by zwiększyć i wtedy czas ekspozycji kamerki?
Jeżeli tak to czy należałoby pozostawić już te ustawienia do wszystkich trzech barw. Myślę, że doświadczenie niektórych osób w astro foto DS może dać jakieś wskazówki w odpowiedzi na to pytanie?
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 23 Sty 2006, 20:34

No jest to bardzo ciekawa sprawa. W zasadzie kamery czarno białe (B&W) mają z definicji dużo większą czułość niż kolorowe. Dzięki tej czułości i portowi USB2 lub FireWire można zebrać stosunkowo dużo klatek w dość krótkim czasie. Czasy naświetlania dla jednej klatki też będą krótkie, więc można częściowo wyeliminować wpływ seeingu.

Ekspozycje dla filtrów RGB nie są tak istotne dla końcowej jakości zdjęcia. Będą o ok. połowę dłuższe od tych z filtrem L ale można spokojnie pozwolić sobie na to aby ekspozycji RGB było dużo mniej niż dla L.

Czyli na przykład tak:

L - 60s - 30kl/s = 1800 klatek
R - 30s - 15kl/s = 450 klatek
G - 30s - 15kl/s = 450 klatek
B - 30s - 15kl/s = 450 klatek

Całość jedynie 2,5 minuty :wink:

Stakujemy luminancję i poszczególne kanały koloru. Jakość koloru (ostrość szczegółów na klatkach koloru) nie ma większego znaczenia bo i tak szczegóły pochodzić będą od luminancji. Składamy LRGB i gotowe.

Ważne jest to, że z kamerą B&W wyciągamy w sumie maksymalną rozdzielczość a o to przecież chodzi w fotografii planetarnej.

Jest też jeszcze jeden sposób - kamerą B&W robimy samą luminancję a kamerą kolorową (np. Vestą lub ToUcamem) kolor. Też wyjdzie OK.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 23 Sty 2006, 21:46

Jasne! Dzięki Domku ale jeżeli na przykład teleskop taki jak mój "Alamak" przy średnicy 15cm i światłosile f/10 ( oczywiście + barlow) to np. przy uzyskanym obrazie planety na ekranie laptopa dla luminancji zmiana filtrów RGB spowoduje przy tych samych ustawieniach kamery zaniik lub prawie całkowity zanik obrazu. Czy jest sens zgrywania takich ciemnych klatek?
Zastanawiam sie czy należy wtedy zmienić ustawienia kamery poprzez wydłużenie ekspozycji i gain aby lekko rozjaśnić obraz planety!
Druga sprawa to czy aviki te z RGB trzeba stackować w RegiStaxie z włączoną funkcją kolor i RGB?
Wreście Dominik czy mógłbyś podać jakiś szybki tutorialik składania LRGB np. w Maxim DL lub coś innego.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostBogdan J. | 23 Sty 2006, 22:02

No oczywiście to efekt szybkiego czytania postów ze względu na brak wolnego czasu :)
Jasne czasy dla RGB mniej więcej o połowę dłuższe(zamiast 30kl/s 15kl/s)
dzięki! Trzeba to jeszcze przetestować!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 23 Sty 2006, 22:08

Postaram się w wolnej chwili napisać jakiś tutorialik do składania LRGB. W sumie prosta sprawa. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 29 Sty 2006, 20:00

A więc od początku.

Jeśli robimy zdjęcia przez filtry to potrzebujemy co najmniej 3 kolorów do uzyskania zdjęcia kolorowego. Te kolory to R (czerwowy), G (zielony) i B (niebieski).

Oczywiście jeśli zdjęcia robimy kamerą czarno-białą to pomimo robienia zdjęcia przez dany filtr będzie ono nadal czarno-białe. Jednak nałożenie na siebie trzech czarno-białych klatek zrobionych przez filtry RGB da nam klatkę kolorową. :wink:

Zazwyczaj chip kamery nie reaguje jednakowo na poszczególne filtry, dlatego trzeba przy skłądaniu RGB zastosować odpowiednie współczynniki dla danego koloru. A więc po kolei.

Najpierw stackjujemy poszczególne klatki dla danego koloru i zapisujemy je. Najlepiej w nazwie zostawmy R dla klatek zrobionych przez filtr czerwony i odpowiednio G i B dla klatek przez filtry zielony i niebieski.

Zestackowane klatki RGB (czyli trzy stacki) musimy następnie wyrównać (zalignować) aby obrazy planety w kolorach nakładały się na siebie.

Nie należy stacków koloru poddawać żadnej obróbce bo to może nam popsuć kolor. Czyli najpierw składamy kolor a potem możemy już gotowe RGB obrabiać.

Tak oto mogą wyglądać wyrównane już skacki dla poszczególnych kolorów oraz złożony kolor w programie Maxim DL (oczywiście można do tego celu użyć wielu innych programów). Pamiętajmy jedynie aby złożyć surowe stacki (nie obrabiać ich - ja z braku materiału z surowymi stackami pokazałem procedurę na podstawie rozłożonego zdjęcia RGB).

Image Image

Jak już mamy gotowego kolorowego stacka możemy poddać go normalnej obróbce na przykład w Registaxie aby przypominał on nam bardziej obraz planety. Obróbka tutaj taka jak się lubi ale bez nadmiernego wyostrzania bo to psuje kolor.

Gotowy obrobiony Saturn do oddania koloru naszej luminancji może wyglądać na przykład tak (podziękowania dla Gregorego za udostępnienie materiału):

Image

No to teraz możemy złożyć LRGB - nałożyć luminancję na kolor.

Ja bym to robił tak jak poniżej.

Otwieramy klatkę luminancji i klatkę kolorową:

Image Image

Z klatki kolorowej potrzebujemy jedynie kolor a nie ewentualne szumy więc możemy ją lekko zblurować. :wink:

Image Image

Teraz zaznaczamy zdjęcie z luminancją, kopiujemy je i wklejamy na zdjęcie kolorowe. Otrzymujemy dwie warstwy i wybieramy sposób łączenia jako "Luminosity":

Image Image

No i teraz "spłaszczamy" obraz, czyli łączymy warstwy w jedną:

Image

Teraz zapisujemy już zdjęcie jako gotowe. :wink:

No i po co tyle krzyku ? :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 29 Sty 2006, 21:21

OOOOO! Super tutorial. Tak, skopiowalem sobie go na dysk, a co sie bede. Fachowej porady nigdy za duzo a w Twoim wykonaniu Domku to jest po prostu majstersztyk, ktory z czasem na pewno mi sie przyda. Dziekuje! :D
Gregory
 

PostBogdan J. | 29 Sty 2006, 22:03

Czasami trzeba "pogonić" Mistrza aby podzielił się z Nami swoją wiedzą!!! :D
Dzięki Domku!
P.s Jeżeli to jest Saturn Gregorego w wersji Twojej obróki to wymiękam!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostArkady | 30 Sty 2006, 00:32

Domku, a może wrzuciłbyś ten tutorial na swoją stronę www i dodał go do już tam istniejących. Cegiełka do cegiełki i uzbiera się podręcznik, i to w jednym miejscu :) .
Pozdrawiam
Arek
 
Posty: 65
Rejestracja: 02 Lis 2005, 16:18
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 30 Sty 2006, 00:50

Dominik wycisnales chyba siodme poty z tego materialu. ;-) Ale nie pokazales calego swojego kunsztu... stad te "chyba". A gdzie ten ciemny skladnik calego pierscienia ktory tam jest od wewnatrz? 8)
Ostatnio edytowany przez Gregory, 30 Sty 2006, 03:58, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostBogdan J. | 30 Sty 2006, 00:55

Zamieszczam swoje przykładowe zestackowane i nie obrobione zdjęcia dla RGB.
Zaznaczjąc M DL funkcję Batch Convert za nic nie mogę uzyskać Combine Color. Jednak nie jest to dla mnie prosta sprawa!

Image

Image

Image

Dominiku czy możesz złożyć to w kolor?
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 30 Sty 2006, 01:26

Zlozylem Saturna Bogdana w kolor, tylko jeszcze potrzebuje to zweryfikowac. Co popsulem? :roll:

Image
Gregory
 

PostDominik Woś | 30 Sty 2006, 09:42

Arkady napisał(a):Domku, a może wrzuciłbyś ten tutorial na swoją stronę www i dodał go do już tam istniejących. Cegiełka do cegiełki i uzbiera się podręcznik, i to w jednym miejscu :) .


Dobry pomysł. :wink:

Bogdan J. napisał(a):Dominiku czy możesz złożyć to w kolor?


Pewnie, że mogę ale sam też możesz. Zobacz, że powyższe stacki są zapisane jako już posiadające kolor więc automat nie chce składać koloru z koloru. :wink: Zamień po prostu zdjęcia na Grayscale (Image/Mode/Grayscale w PS) i potem wrzuć do Maxima na przykład. :wink:

Poniżej zrobiłem tak na szybko dwie wersje (trzeba trochę pokombinować ze współczynnikami aby znaleźć własciwe dla kamery i filtrów).

Image

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 30 Sty 2006, 13:20

Wczesniej zlozylem Saturna tak na szybko, bez wyrownywania poszczegolnych kanalow itp. Teraz pobawilem sie tym wszystkim na spokojnie i dochodze do wniosku, ze to jest fajna sprawa z tymi kamerami b/w oraz filtrami LRGB. 8)
Gregory
 

PostBogdan J. | 30 Sty 2006, 20:55

Dzęki Dominiku za fachowe porady i cierpliwość!
Uporałem się z kanałami RGB i moją luminancją. Wyszedł na razie taki Saturn:

Image

Na razie z kiepskim seeingiem ,ale mam nadzieję ,że pogoda okaże się łaskawa :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 30 Sty 2006, 21:18

Bogdan J. napisał(a):Dzęki Dominiku za fachowe porady i cierpliwość!
Uporałem się z kanałami RGB i moją luminancją.


No Bogdanie - myślę, że tegoroczny sezon planetarny będzie należał do Ciebie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 30 Sty 2006, 21:50

Chyba, że ktoś wywiezie Cię do "ciepłych krajów" i wybije Ci z głowy astronomię!
Z całym szacunkiem dla Mistrza astro-foto DS i Planet!!! :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostBogdan J. | 31 Sty 2006, 18:56

Jeszcze nauka w LRGB i nieco inny efekt, niestety próby z tym samym materiałem!
Image
Ostatnio edytowany przez Bogdan J. 03 Lut 2006, 23:41, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostLotar | 31 Sty 2006, 22:08

Bogdanie - wtrącę małe 3 grosze, otóż moim zdaniem "Twój" saturn ma za jasny pierścień w odniesieniu do samego globu w jego wnętrzu (lub odwrotnie glob za ciemny ....... do pierścienia).
Co by już nie powiedzieć to i tak nie zmieni faktu, że wspinasz się na wyżyny planetarne, czego Ci serdecznie gratuluję i pozdrawiam.
Oby tak dalej, pozdrawiam Lotar
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 13 Sie 2005, 22:05
Miejscowość: Świdnica

PostBogdan J. | 31 Sty 2006, 23:16

Zgodzę się i twierdzę ,że tak rzeczywiście jest! To wynik całkowicie eksperymentalnych metod obróbki i doświadczeń z zupełnie nową kamerą , które dopiero poznaję. Jak na razie jest ona dla mnie wciąż wielką niewiadomą.
Zanim rozpracuję i poznam ustawienia oraz najlepsze parametry kamery wliczając w to nie często goszczącą dobrą pogodę i seeing minie sporo czasu :D
Z wstępnych efektów jestem jednak zadowolony i upatruję ogromny potencjał w tej technice astro-fotografii planetarnej. Myślę tu jeszcze zachęcony przez wspaniałe zdjęcie Saturna w wykonaniu Dominika o zwiększeniu średnicy teleskopu. Czyli być może o wymianie 15cm mojego "Alamaka" na 20 lub więcej??? :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 02 Lut 2006, 11:41

Bogdan J. napisał(a):Myślę tu jeszcze zachęcony przez wspaniałe zdjęcie Saturna w wykonaniu Dominika o zwiększeniu średnicy teleskopu. Czyli być może o wymianie 15cm mojego "Alamaka" na 20 lub więcej??? :wink:


No to wpadłeś jak śliwka w kompot. :wink:

To coś jest pewną odmianą tzw. "aperture fever" ale w wersji sprzętowej. :wink:

A i tutotialik o składaniu LRGB jest już także na mojej stronie:

http://www.astrofotografia.zone.pl/tut-fot-pl-lrgb.php

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat