Prośba o poradę w diagnozowaniu problemu ze zdjęciem

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Posterathelix | 12 Wrz 2018, 17:11

Hej!

Zaczynam moją przygodę z astrofotografią. Będę bardzo wdzięczny za pomoc, mimo wielu dni szukania przyczyny, przeglądania forów, youtube nie jestem ani ciut bliżej tego co źle robię. Walczę obecnie z jakością zdjęć które robię moim sprzętem. Zanim opiszę i pokażę z czym walczę i jaki mam problem kilka słów o sprzęcie
Celestron Evolution 8 z montażem goto az
Okular Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm
Aparat fotograficzny Nikon D800

Problem z którym walczę najlepiej zobaczyć na zdjęciu:
https://photos.app.goo.gl/m8VTryzDGbBfzE2F8
Czas ekspozycji to ~5s.

Konkretnie im dalej od gwiazdy na której ustawiłem go-to tym bardziej rozmazane są gwiazdy. Nie jestem w stanie ustawic focusa tak zeby tego efektu nie miec. Probowalem wszystiego włącznie z użyciem softa backyard nikon gdzie na mogłem bardzo dokładnie na liveview sprawdzić ostrość gwiazdy na której ostrze i jak widać na zdjęciu (tutaj Altair) jasna gwiazda ma w miarę ładny kształt. Reszta już niestety nie.

Próbowałem konsultacji w sklepie w którym kopiłem teleskop i dostałem następujące propozycje ale niespecjalnie mnie one przekonują:
1) Mam montaż azymutalny, szukałem w internecie i rzeczywiście większość zdjęć jest robiona za pomocą montaży paralaktycznych, czy rzeczywiście nie jestem w stanie ożyć mojego montażu?
2) Używam okularu i to jego wina powinienem podłączyć aparat bezpośrednio do teleskopu bez jego pośrednictwa. Widze masę nagrań na youtube i większość z nich uzywaja okularów rożnej ogniskowej ale nigdy takiego efektu nie widziałem. Ponadto gwiazda która śledzi mój system togo nawet jeśli nie jest w centrum okularu wygląda ok

Jestem przekonany że robię jakiś naprawdę prosty błąd, nie wiem jednak co... Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź.

Pozdrawiam,
Konrad
Załączniki
Prośba o poradę w diagnozowaniu problemu ze zdjęciem: GOOD_LIGHT_35s_1600iso_2_20180910-21h14m41s905ms.jpg
Zdjecie problemu
 
Posty: 1
Rejestracja: 12 Wrz 2018, 16:47

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat