Uniwersalny moduł kamerki jako kamera do astrofotografii

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postrapiertg | 21 Wrz 2018, 15:36

Cześć,

Wydawszy ostatnimi czasy spore kwoty na astro-hobby, a chcąc przyspieszyć pierwsze efekty w postaci zdjęć z nowego sprzętu, poszukiwałem ostatnio taniej kamerki do astro. Natknąłem się na dużą ilość kamer uniwersalnych na chińskich znanych portalach. Jedne lepsze, inne gorsze. Wygląda to mniej więcej tak:

8mp imx179
2mp imx322

Ma USB, wygląda to na łatwe do adaptacji. Z czasem można dodać chłodzenie DIY. Całość w cenie kamerki internetowej którą głównie rozpatrywałem. Tutaj przynajmniej nie trzeba się bawić w rozbieranie tego bo zdejmujemy obiektyw i wkręcamy adapter cmount i gotowe. I pytanie - czy coś takiego ma sens? Bawił się ktoś czymś takim?
 
Posty: 10
Rejestracja: 24 Lip 2017, 19:27
Miejscowość: Wołomin

 

Postwampum | 26 Wrz 2018, 22:23

Też się nad nimi zastanawiałem.
Jak już mają IMX-y w sobie to chyba nie jest źle.
Jedyne co mnie powstrzymuje od kupna o brak wiedzy i zrozumienia tych wszystkich parametrów w opisie.
Cholera wie co jest wazne i jakim zakresie podanych cyfr.....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Posttsmolinski | 27 Wrz 2018, 18:59

Jak już to ten drugi, jest dużo czulszy ale i tak jako guider. Firmware takich kamerek rzadko pozwala na czasy powyżej 1 sekundy. Nie do naszych celów są one projektowane. No chyba że ktoś potrafi przeprogramować (ja nie umiem). Ale i tak mały piksel to mała studnia potencjału. Natomiast jako planetarki wydają się być OK.
PS: na tymże Alli są też kamerki o 30 dolarów droższe które dysponują czasami nawet do minuty. Na walkę naszego rządu o uszczelnienie VAT nasi bracia zza Muru znaleźli już receptę - towar idzie (przynajmniej do mnie) via Szwecja lub Holandia.
 
Posty: 29
Rejestracja: 05 Sty 2015, 18:11

 

Postwampum | 27 Wrz 2018, 21:14

tsmolinski napisał(a):Jak już to ten drugi, jest dużo czulszy ale i tak jako guider. Firmware takich kamerek rzadko pozwala na czasy powyżej 1 sekundy. Nie do naszych celów są one projektowane. No chyba że ktoś potrafi przeprogramować (ja nie umiem). Ale i tak mały piksel to mała studnia potencjału. Natomiast jako planetarki wydają się być OK.
PS: na tymże Alli są też kamerki o 30 dolarów droższe które dysponują czasami nawet do minuty. Na walkę naszego rządu o uszczelnienie VAT nasi bracia zza Muru znaleźli już receptę - towar idzie (przynajmniej do mnie) via Szwecja lub Holandia.



Fajnie że się odezwałeś, ale w wypowiedzi (nie Twojej tylko każdej) jak zwykle brakuje konkretnych danych.
Co to znaczy dużo czulszy?, jaka jednostka? co ona oznacza i zakres mało/dużo (dobrze/źle).
Właśnie tego wszędzie brakuje przy wypowiedziach o sprzętach do astrofotogafii a już kamerkach szczególnie.
Z tym fimware też się zastanawiałem, ciekawe czynp. taki SharpCap rozpozna taką kamerkę i jako co ją rozpozna....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Posttsmolinski | 28 Wrz 2018, 00:32

Pierwsza minimalne oświetlenie 0,5 lux, druga 0,01 lux. Oczywiście do wartości podawanych w ofercie handlowej należy podchodzić z rezerwą, ale ponieważ podaje to ten sam sprzedawca więc pewnie różnica w czułości jest faktem. Obie mają sensor wielkości 1/3 więc ta która ma mniej pikseli zawsze będzie czulsza (pomieści więcej fotonów na piksel zanim się wysyci). Prawdopodobnie SharpCap będzie ją widział jak zwykłego webcama (Windows WDM camera).
 
Posty: 29
Rejestracja: 05 Sty 2015, 18:11

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat