Foto Słońca

PostArkady | 23 Sty 2006, 17:49

Z wielką radością chciałbym podzielić się z Wami moja pierwszą fotką Słońca.
Nie jest może zachwycająca, ale jest to moja pierwsza fotografia Słońca, więc jestem do niej bardzo przywiązany ;) :lol:.

Image
Coronado PST, projekcja okularowa Baader Hyperion 8 mm, Canon 20D, Czas 1s, Raw

Tur i Domek - Dziekuję raz jeszcze!
Ostatnio edytowany przez Arkady, 24 Sty 2006, 23:27, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam
Arek
 
Posty: 65
Rejestracja: 02 Lis 2005, 16:18
Miejscowość: Warszawa

Postpiotrusb | 23 Sty 2006, 18:18

Kurcze, fotka niezła, ale jeszcze lepszy sprzęcik :shock: Chciałbym choć przez chwilę popatrzeć na Słonko przez Coronado :twisted:
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostSaithi | 23 Sty 2006, 18:26

Gratulacje na moj gust swietne zdjecie.A tak w ogole szczeliles fote tej protuberancji przypadkowo czy moze wybuchaja wzglednie czesto ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 29
Rejestracja: 21 Lis 2005, 19:33
Miejscowość: Żmigród

PostArkady | 23 Sty 2006, 18:34

Saithi napisał(a):Gratulacje na moj gust swietne zdjecie.A tak w ogole szczeliles fote tej protuberancji przypadkowo czy moze wybuchaja wzglednie czesto ?


Oglądałem Słońce dwa razy i za każdym razem widziałem jedną, tak więc chyba są to częste zjawiska :lol:, a może to po prostu szczęście :shock:.
Pozdrawiam
Arek
 
Posty: 65
Rejestracja: 02 Lis 2005, 16:18
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 23 Sty 2006, 18:41

Kto miał przez jakiś czas styczność z Coronado to wie że prawie zawsze widać jedno lub dwa maleństwa a co kilkadziesiąt
godzin trafi się coś większego a co kilkanaćcie dni coś naprawdę dużego i pięknego z protuberancji :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 23 Sty 2006, 20:16

Gratuluję świetnego teleskopu słonecznego. No to teraz posypią się zdjęcia Słonka z ładnie widocznymi protuberancjami.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostTUR | 24 Sty 2006, 08:21

Brawo Arek,

Widać, że sprzęt nie będzie się marnował w Towich rękach !
Liczymy na więcej :D

Pozdrawiam
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostGregory | 24 Sty 2006, 14:40

Bardzo ladne zdjecie! :D Protuberancje na Sloncu sa widoczne praktycznie zawsze. Czasami widac leciutko "postrzepiona" tarcze Slonca, a czasami wydobywajace sie olbrzymie "jezory" ktore niejednokrotnie tworza "mosty". :shock: Dla mnie to cos niesamowitego, szczegolnie iz zmiany w obrazie protuberancji mozna zaobserwowac juz po bardzo krotkich odstepach czasu. Przez Coronado PST widac, ze Slonko "zyje". 8) Gratuluje fotki!
Gregory
 

PostArkady | 28 Sty 2006, 17:45

Dzięki za miłe słowa!
Od kilku dni, jak tylko zobaczę Słońce, wybiegam przed dom i oglądam je w pełnej krasie. Podłączam też aparat i tu przeżywam pierwsze porażki :wink: . Jak trudno jest złapać ostrość... :? Obraz w aparacie jest ciemny, a oprócz tego gdy złapię ostrość, za chwilę okazuje się, że to mi się tylko tak wydawało... :cry: i zaczyna się od początku. Na razie zdjęcia robię metodą prób i błędów. Teleskop w tych mrozach oczywiście szybko się wychładza.
Znalazłem kilka słów Domka o ostrości w lustrzankach http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=119, ale może macie jeszcze jakieś inne, własne sposoby na rozwiązywanie takich, dla doświadczonych, błachych problemów.
Pozdrawiam
Arek
 
Posty: 65
Rejestracja: 02 Lis 2005, 16:18
Miejscowość: Warszawa

PostDominik Woś | 28 Sty 2006, 19:23

Arkady napisał(a):Dzięki za miłe słowa!
Od kilku dni, jak tylko zobaczę Słońce, wybiegam przed dom i oglądam je w pełnej krasie. Podłączam też aparat i tu przeżywam pierwsze porażki :wink: . Jak trudno jest złapać ostrość... :? Obraz w aparacie jest ciemny, a oprócz tego gdy złapię ostrość, za chwilę okazuje się, że to mi się tylko tak wydawało... :cry: i zaczyna się od początku. Na razie zdjęcia robię metodą prób i błędów. Teleskop w tych mrozach oczywiście szybko się wychładza.
Znalazłem kilka słów Domka o ostrości w lustrzankach http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=119, ale może macie jeszcze jakieś inne, własne sposoby na rozwiązywanie takich, dla doświadczonych, błachych problemów.


Niestety nie mam zbyt dużego doświadczenia z projekcją okularową, którą stosujesz. Zastanawia mnie jednak wyjątkowo długi czas naświetlania, który zastosowałeś. W zasadzie prawie zawsze wystarczał mi czas ok. 1/15 sek do 0,5 sek dla naświetlenia protuberancji.

Pomyśl nad wykorzystaniem takiego czegoś do robienia zdjęć:

http://www.astrofotografia.zone.pl/inne/pst/2.jpg

A tytaj złożone:

http://www.astrofotografia.zone.pl/inne/pst/1.jpg

http://www.astrofotografia.zone.pl/inne/pst/3.jpg

Jest to soczewka Barlowa wkręcona w złączkę 1,25 (masz właśnie taką - trochę krótszą niż normalna). W razie czego służę soczewką barlowa bo ją odnalazłem. :wink:

Jeśli chodzi o ustawienie ostrości to tutaj trzeba zastosować przede wszystkim coś takiego jak to przed wiekiem robili fotografowie. :lol: Nakrywasz się razem z aparatem jakimś kocem lub materiałem. Wygląda się wtedy jak idiota :wink: ale znacznie poprawia to kontrast obrazu widzianego przez wizjer aparatu. Jeśli nie masz pewności co do prawidłowego ustawienia ostrości to rób zdjęcia seriami - 2-3 zdjęcia i przestawiasz lekko ostrość, potem następna seria i znowu lekko przestaiwasz ostrość. Później wybierzesz najlepsze serie do obróbki, czyli te z najlepiej ustawioną ostrością.

Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania to z przyjemnoscią pomogę o ile będę w stanie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 28 Sty 2006, 19:27

Arkady i mnie zdjęcie się podoba. Dzisiaj gdy Słońce już było nisko, miałem możliwość podziwiać jego czerwoną tarczę i właśnie cały czas wracałem w wyobraźni do W/w zdjęcia :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 29 Sty 2006, 16:18

Najfajniejsze jest to, że można przy pomocy teleskopu z filtrem H-alpha śledzić delikatne zmiany na tarczy i w protuberancjach - wtedy dopiero widać, że nasza gwiazda "żyje". :wink:

Zrobiłem tak na szybko dwie animacje pokazujące zmiany w protuberancjach w ciągu prawie dwóch godzin - od 11:45 do 13:30.

Cała tarcza (prześwietlona bo chodziło mi o protuberancje). UWAGA ! - plik 1 MB:

http://www.astrofotografia.zone.pl/inne ... 012006.gif

Wycinek z protuberancją. UWAGA ! - 400kb:

http://www.astrofotografia.zone.pl/inne ... 6_prot.gif

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 29 Sty 2006, 16:24

Cos pieknego Dominik! :) O to wlasnie chodzilo! :D
Uwielbiam nasze Slonce, a tutaj widac dlaczego. ;-)
Gregory
 

PostArkady | 30 Sty 2006, 00:25

Dominiku to jest po prostu bajka. Rewelacja! O takich animacjach marzę.... Jak tylko wyjrzy Słońce, próbuję dalej wg Twego przepisu :wink: :D.
Pozdrawiam
Arek
 
Posty: 65
Rejestracja: 02 Lis 2005, 16:18
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 88 gości

AstroChat

Wejdź na chat