Irys z Lastova

PostBogdan J. | 28 Wrz 2018, 23:22

W tym roku po raz pierwszy od kilku lat wyjechałem ze sprzętem poza własne obserwatorium. Wyjazd z mega ekipą na niemal odludną jak na chorwackie klimaty wyspę Lastovo.
Astro-fotograficznie towarzyszył mi młody i zdolny kompan Krzysiek na forum znany jako Krzychoo226.
Razem dzielnie znosiliśmy trudy fotografowania podczas tygodniowego pobytu. Pierwsze dwie noce były przepiękne a widok drogi mlecznej zapierał dech w piersiach, jednak wiatr i seeing utrudniał fotografowanie. Gorąca betonowa płyta garażu (jedyne dostępne miejsce na rozstawienie sprzętu w okolicy) długo oddawała ciepło skumulowane podczas upalnego dnia. Następne noce stały się niemal bezwietrzne i gorące co z kolei przyczyniło się do skondensowania dużej warstwy wilgoci. Już na pierwszy rzut oka widać było, że zasięg nieba poważnie zmalał.
Jak to zwykle bywa te i inne problemy sprzętowe skutecznie utrudniały fotografowanie. Skupiłem się już tylko na dokończeniu jednego zdjęcia co i tak stało się nie lada wyzwaniem. Duża część materiału mojego i Krzycha poszła do kosza z powodu silnego wiatru!
Materiał dość miękki z powodu stosunkowo słabego seeingu i mgły na szczęście pozbawiony gradientów.
Ogólnie jestem jednak bardzo zadowolony z tego zdjęcia a ilość i kolor ciemnych mgławic pyłowych pozytywnie mnie zaskoczył :-)

Irys z Lastova: NGC7023_koniec2.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

AstroChat

Wejdź na chat