Parę pytań do znających APT i oprogramowanie do stackowania.

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postkmk | 10 Paź 2018, 17:40

Wiem, instrukcja, czytać, ale tam jest miliard opcji, których nawet nazw nie rozumiem.
Mnie na razie interesują dwie opcje:
1. Da się zablokować trzaskanie lustrem (podnoszenie lustra do zdjęcia) z poziomu APT?
2. Da się darki zrobić "programowo"? Zebrać obraz bez otwierania migawki, również z poziomu APT?

Na razie używam APT do sterowania naświetlaniem tylko. Zrobiłem sobie dekielek do blanków (białych,
naświetlonych - nie mieszam coś?) i marzy mi się takie ustawienie że założę świecący dekiel, puszczę
jeden program. Pani po blankach powie "zdejmij te lampę" poczeka 10 sek, i dalej poleci już w automacie
kończąc samo darkami. :-)

I do stackowania pytanie - co polecacie na początek - jaki program? Mój poziom zaawansowania
to Photoshop używany zawodowo... w latach 1995-98. :lol: Czyli niby nie lajkonik, ale i nie "wyżeracz".

Ostatnio obejrzałem piękne zdjęcie M31, ale była załączona klatka pojedyńcza z przed stackowania
i wychodzi że ja juz osiągnąłem poziom do stackowania. A myślałem że w lesie jestem. :mrgreen:

Pozdrawiam,
K.Krupiński
 
Posty: 75
Rejestracja: 08 Mar 2018, 16:09

 

Postazoizo | 10 Paź 2018, 22:07

Ja zbieram materiał w ATP z tym że z kamerką. Miałem dużo problemów żeby uruchomić chłodzenie. Z pomocą przyszedł Ivo (Ivaylo Stoynov, astro@incanus.biz). Krótka korespondencja z gościem i nie musiałem czytać całego manuala.
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Posttayson.82 | 11 Paź 2018, 12:53

Na sąsiednim forum jest bardzo obcykany w tym temacie gość Iluvatar. Polecam uderzyć do niego ze wstępną obsługa programu.

Darki najlepiej wykonywać w nocy, w temperaturze zbliżonej do tej panującej w nocy.
Ewentualnie w jakieś lodowce, ciemnym pomieszczeniu. Czasami w niektórych aparatach lewe światło wpada przez wizjer i psuje darki.
Wg mnie minimum klatek kalibracyjnych dl dslr to 15-20szt.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postkmk | 15 Paź 2018, 22:12

Ok. Dzięki.

Dobra - sam sobie odpowiem:
- Autostakkert 2 nie wciąga CR2 z Canona :?
- Deep Sky Stacker ma milard opcji i mi (początkującemu) efekt końcowy wychodzi gorszy niż początkowy :lol:
+ Sequator (taadaaa!) jedyna wada że tylko pod 64 bity (ni nie przeszkadza) opcji 10 na krzyż - w sam raz dla kogoś jak ja :mrgreen:

Poniżej fotka pierwsza zrobiona zgodnie z technologią
SW 150/750 na EQ3-2, 40 fotek i 10 darków po 15 sekund, Canon 500 z filtrem tylko UV/IR i obróbka w/w Sequatorem

Tak, w porównaniu z wypasionymi fotkami starszych doświadczeniem kolegów nędza, ale i tak cieszę się jak dziecko:

Parę pytań do znających APT i oprogramowanie do stackowania.: Plejady 1.jpg


Tak, trochę mi jeszcze quidowanie "pływa", pracuję nad tym.

Pozdrawiam,
K.
 
Posty: 75
Rejestracja: 08 Mar 2018, 16:09

 

PostKrzysztof z Bagien | 15 Paź 2018, 22:34

kmk napisał(a):+ Sequator (taadaaa!) jedyna wada że tylko pod 64 bity


To w sumie bardziej zaleta niż wada, systemy trzydziestodwubitowe to przeżytek już od ładnych paru lat. Taki np. RegiStax, swoją drogą całkiem niezły program, jest tylko w wersji 32bit i przy próbie stackowania więcej niż dwóch RAWów w pełnej rozdzielczości wywala mi się z komunikatem, że "out of memory", bo nie ogarnia 16GB RAMu :(
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat