NGC 1333 mgławica refleksyjna

PostTosiek | 06 Lis 2018, 22:44

NGC 1333 jest mgławicą refleksyjna znajdującą się w gwiazdozbiorze Perseusza w odległości 720 lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta 31 grudnia 1855 roku przez Eduarda Schönfelda. Swoją niebieską barwę zawdzięcza gorącym gwiazdom które oświetlają ją od środka. Mgławica ta jest częścią obłoku molekularnego OB2 w której zachodzą procesy formowania się nowych młodych gwiazd. W początkowym etapie swojego życia gwiazdy te są niewidoczne w świetle widzialnym ponieważ są przysłonięte przez pył, mgławica zawiera ich setki, których wiek szacowany jest na mniej niż milion lat. Obiekty te można jedynie wykryć w świetle podczerwonym. W otoczeni NGC 1333 zaobserwowano kilka obiektów Herbiga-Haro są to obszary mgławicopodobne powiązane z rejonem gwiazdotwórczym.

Materiał jaki zbierałem w przeciętnych warunkach jakością znacznie odbiegał od NGC 1977 ale udało mi się zebrać w sumie 13 godzin 25 min kanałów LRGB za pomocą TSAPO 130 i kamery QHY 163 M. Jak na takie warunki to jestem zadowolony.
Załączniki
NGC 1333 mgławica refleksyjna: NGC_1333.jpg
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

Postekolog | 06 Lis 2018, 23:16

Fajnie "zbalansowałeś" to kolorystycznie.
Te dalsze (peryferyjne wobec centralnego rejonu) struktury pyłowe zwykle obrabia się do widoku czarnej mgły.
U Ciebie, na szczęście, trochę ciepłego brązu mają.

Obiekt ze swej natury uroczy. Pewnie (za to) trudny w obróbce ;) podobnie jak Plejady (Messier 45).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 6220
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 58 gości

AstroChat

Wejdź na chat