Zimowy Saturn

PostGregory | 28 Sty 2006, 05:50

Dzisiaj w nocy udalo mi sie poogladac Saturna. Mroz, -18 stopni ale nie moglem oprzec sie widokowi gwiazd. Planeta wspaniale prezentowala sie w okularze ortoskopowym Antares 6 mm oraz w lantanowym 3,8 mm.
Udalo mi sie poczynic tez fotografie Saturna. O dziwo, laptop na tym mrozie spisywal sie wysmienicie, baterie bez problemu pracowaly 4 godziny gdzie wyczerpaly sie zaledwie do polowy. :D

Image

Tutaj wykorzystalem MTO 11-CA zamontowany do montazu SVP.
MTO wyposazony zostal dodatkowo w 3-krotna soczewke Barlowa, kamere Vesta i filtr IR/UV Cut.
Ostatnio edytowany przez Gregory 23 Lut 2006, 01:18, edytowano w sumie 3 razy
Gregory
 

PostDominik Woś | 28 Sty 2006, 16:40

Grzesiek, jak na wczorajsze warunki to jest rewelacja. Ja po zerknieciu wczoraj na Saturna przy powiększeniu ok. 110x i stwierdzeniu faktu, że Cassiniego widać tylko chwilami schowałem sprzęt i poszedłem grzać się przy kominku. :wink:

Gratuluję wytrwałości i jej efektów. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posthanysiak | 28 Sty 2006, 18:21

I ja gratuluje!

Niech niedowierzajacy widza, co mozna zrobic tym sprzetem.
 
Posty: 140
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 09:24
Miejscowość: Frombork

 

PostGregory | 28 Sty 2006, 22:38

Bardzo mile to slowa Domku i Hanysiaku. Dla mnie zawsze czyms niepowtarzalnym jest moc uczestniczyc w czyms... niezwyklym. A taka rzecza jest niewatpliwie obserwacja i rejestracja np. planety Saturn. Zreszta w astronomii takich wrazen nigdy nie moze zabraknac. :)
Seeing tej nocy rzeczywiscie nie byl najlepszy, do tego dochodzil mroz, oczy lzawily, trzeba bylo wykonywac niemalze indianskie tance aby nie zamarznac, ale... chyba sie udalo. A moze byc jeszcze lepiej. Obecnie pracuje nad ogniskowa 6 metrow z MTO. Ale to juz zupelnie nowe wyzwanie. Zycze sobie, i Wam, aby taka fotografia mogla zaniedlugo sie tutaj pojawic. Dzisiaj po tych nocnych testach wiem, ze to jest mozliwe!
Ostatnio edytowany przez Gregory, 31 Sty 2006, 19:50, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

Posthanysiak | 29 Sty 2006, 11:41

Kiedys,na lamach Vademecum Milosnika Astronomii,L.Marcinek udowodnil,ze mozliwe jest 9krotne wydluzenie ogniskowej MTO przy pomocy konwertera 2x.
 
Posty: 140
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 09:24
Miejscowość: Frombork

 

PostGregory | 29 Sty 2006, 12:56

Ja wydluzam ogniskowa MTO do 6 metrow za pomoca barlowa x2 oraz drugiego x3.
W jaki sposob mozna wydluzyc ogniskowa, i to az do 9 metrow za pomoca jednego konwertera 2x ?
Gregory
 

PostJanusz_P. | 29 Sty 2006, 14:07

Wystarczy za konwertetem dać ze dwa zestawy pierściweni pośrednich i już mamy "siłę" telekonwertera zwielokrotnioną 2 krotnie na każde 45,5mm odsunięcia (taka jest odległość bazowa w aparacie typu Zenit). Czyli dając 2 zestawy pierścieni pośrednich po 45mm każdy z konwertera 2x zrobi nam się nam prawie 8 krotny.
Musimy tylko pamiętać że im bardziej "wydłużamy" telekonwerter tym mmniejsze śmieci na jego soczewkach zaczynamy widzieć w polu widzenia teleskopu czyli przesada jak w życiu nie jest tu wskazana :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 29 Sty 2006, 16:14

Faktycznie sa jeszcze pierscienie posrednie. :)
Gregory
 

PostBogdan J. | 29 Sty 2006, 17:26

Nie ma też po co zwiększać ogniskowej aż do np. 5m czy większej! A przynajmniej do webowania. Jeżeli będziemy to robić nie zważając na średnicę teleskopu nic z tego nie wyjdzie. Przeprowadzałem tego typu próby rejestrując Marsa o średnicy 4-5cm. Wyniki jednak były daleko gorsze niż np. Marsik 1.5 cm resamplingowany potem do rozsądnych wymiarów jako zdjęcie finalne.
Moje pierwsze próby z kamerką LU075 niestety też przeprowadzone z bardzo kiepskim seeingiem. Samo to ,że automat RegiStaxa wybrał do stackowania przy ustawieniach na 80% klatki referencyjnej z ponad 3000 tylko 100!!!
Na razie sama luminancja. Zdjęcia kolorowe zamieszczę dopiero kiedy pojawi się obiecany tutorialik LRGB :lol:

Stack 100kl:


Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 29 Sty 2006, 20:04

Bogdan J. napisał(a):Na razie sama luminancja. Zdjęcia kolorowe zamieszczę dopiero kiedy pojawi się obiecany tutorialik LRGB :lol:



No to jest już obiecany tutorialik. :wink:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=506

Gdyby coś wymagało dodatkowego wyjaśnienia to mówcie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 29 Sty 2006, 20:26

Gregory. Ogniskowa 6 m !
Ta jakie wtedy masz powiększenie ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 29 Sty 2006, 22:07

Wiesz Jale ze nawet nie wiem. :lol: Ale Saturn przy 6-ciu metrach jest naprawde potezny! Nasunelo mi sie kilka mysli, spostrzezen, ktorymi sie teraz podziele.

Uwazam ze warto stosowac wieksze ogniskowe. Tylko trzeba dokladnie wiedziec kiedy przestac. Ale powiem cos jeszcze. Trzeba dolozyc wszelkich staran, aby juz niemalze na "czuja", intuicyjnie ustawic prawidlowo ostrosc, i parametry kamery. ;-) Ha! I tutaj jest pogrzebany pewien sekret. Ale trudno jest mi to w tej sekundzie przedstawiac... itd. W kazdym badz razie, MTO w testach pozwolil na uzyskanie przyzwoitego obrazu za pomoca dwoch soczewek Barlowa (2x*3x=6 metrow). Gdyby nie to ze panowal kiepski seeing, juz bysmy ogladali wyniki. :D Z tym postanowilem sie jednak jeszcze troszke wstrzymac. Warto poczekac na lepsze warunki. Do rzeczy, MTO bardzo dobrze pracuje z ogniskowymi gornego juz rzedu, ale przedzial 4000 - 5000 mm wydaje sie byc tutaj najodpowiedniejszy. Powyzej, nastepuje znaczny spadek dynamiki obrazu, ktory oczywiscie mozna jeszcze podciagnac. Za to 4000-5000 mm pozwala dotrzec do granic rozdzielczosci i dynamiki obrazu, jakie udostepnia MTO i dalsze gorowanie tych wartosci wydaje sie byc juz bezcelowe. Zakres 6 metrow tylko pokazuje, ze mozna od czasu do czasu isc dalej, i ze ogniskowa okolo 4500 mm, w sprzyjajacych warunkach, to bedzie to cos! :)
Ostatnio edytowany przez Gregory 04 Lut 2006, 03:23, edytowano w sumie 5 razy
Gregory
 

PostGregory | 30 Sty 2006, 02:44

Na zakonczenie podsumowania materialu zebranego ostatniej, mroznej nocy. Stare zdjecie zamienilem na nowe (poczatek watku). Jest to finalna juz wersja i zamkniecie minionej sesji. :) Czyzby stara dobra Vesta ukazala pierscien krepowy za pomoca MTO? :D Jak to moze byc z tymi starymi, poczciwymi Vestami? ;-)
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 116 gości

AstroChat

Wejdź na chat