Pajęczyny i kurze na strychu Cefeusza

Postiro | 25 Sty 2019, 23:22

Dziś przedstawiam fotkę, do której materiał zebrałem ostatniego lata w przytulnej miejscowości nad południowym Balatonem o wdzięcznej nazwie Balatonbereny. Z 3 nocy, w czasie których zbierałem ten materiał wybrałem 68 klatek. Generalnie: 68x2min Samyang135/2@2.8+Nikon D610+HEQ5+chyba wszystkie płaskie baterie w okolicznych sklepach (bo padł mi akumulator).
Męczyłem się z tym materiałem kilka miesięcy z przerwami, przerobiłem wiele opcji i już chyba nic więcej nie wymyślę :)
Obrazek w wersji "ciągniętej do bólu", co jak zwykle będzie miało i zwolenników i przeciwników, ale inaczej nie potrafię :)

Pajęczyny i kurze na strychu Cefeusza: iris-one-of-the-results-9u-b-pub.jpg


+ wersja z opisem:

Pajęczyny i kurze na strychu Cefeusza: iris-one-of-the-results-9u-b-ano.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 26 Sty 2019, 00:14

Przebogaty, szeroki kadr. I uroczy. Na niepogodę przygotowałeś polskiemu astroświatkowi miłą niespodziankę. Dzięki.
Znajdująca się tu w centrum mgławica Iris , znana również jako NGC 7023 i Caldwell 4 , jest jasną mgławicą refleksyjną w konstelacji Cefeusza, a w rzeczywistości jest gromadą gwiazd wewnątrz mgławicy.
Rozumiem, że zgadzasz się (nie protestując tu) na linkowanie do tej grafiki na FB - albo sam wrzucaj! - na pewno nie skasują ;)
(z opisem że autorem jest znany Iro)
Pozdrawiam
p.s.
Ślij na APOD!
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostMaPa | 30 Sty 2019, 21:11

Mocno i odważnie wyciągnięte :). Ale to nie jest zdjęcie z tych z których bije nadmiarowość. Bardzo dobra praca Gratulki Irku !
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 20 Lut 2019, 08:58

Irek ma zacięcie do pyłów :-) Niesamowity ten kadr!
Można by się przyczepić tylko do zbyt mocnego odszumienia bądź zmniejszenia gwiazdek co co odbiło się na równomierności mgławic.
Super!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Postiro | 21 Lut 2019, 00:49

Ech... dzięki

zajawka na odszumianie, to akurat wynik poczucia winy i zakłopotania spowodowany oglądaniem zdjęć Marcina... ;) gdzie wszystkie fotki są gładkie jak linie nadwozia najdroższych sportowych samochodów.

Co do pyłów... kocham Nikona, ale nikt tego sensownie nie przerabia na starym kontynencie, a cena D810A jest wyzwaniem... więc skoro nie mogę łapać Ha tak jak bym chciał, to z taką ogniskową, zostają głównie pyły... A gwiazdy... tu muszę popracować...

Obiecuję, że następne będzie mniej "oheblowane" ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

PostBogdan J. | 21 Lut 2019, 08:24

:D :D :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 114 gości

AstroChat

Wejdź na chat