Derotator pola

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostVroobel | 30 Lis 2019, 14:13

Dziękuję. To sprytne samocentrujące rozwiązanie chyba faktycznie byłoby najlepsze, bo na cóż derotacja pola, jeśli nieosiowość mocowania i tak zniszczy punktowość gwiazd. Niestety, wysokość tej tulei to 35mm, a to o 15mm więcej, niż chcę uzyskać. Nie mniej jednak będę szukał czegoś takiego, bo pomysł mi się podoba. Mógłbym odkręcić/odciąć tuleję 2" od reszty i tęże resztę skrócić do +20mm, ale chyba zahaczylbym o ten samocentrujacy mechanizm. To zapewne działa jak dlawik kablowy w hermetycznych obudowach urządzeń elektrycznych.

Tymczasem, skacząc od linku do linku, od sklepu do sklepu, znalazłem to:

https://www.otelescope.com/store/produc ... opc-19630/

Ceny koszmarne, albo może właściwe, tylko wypłaty koszmarne... Godne uwagi jest mocowanie od strony kamery: jest to gwint T, zatem i osiowość zostaje zachowana, i 20mm wysokości da się tą drogą uzyskać. A wytoczyć tuleję o zadanym rozmiarze z gwintem T to już każdy dobry tokarz da radę.

Super. Dwa nowe pomysły do rozważenia. :)

Pozdrawiam
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMateuszW | 30 Lis 2019, 20:35

Jeśli chodzi o wysokość ostrzenia z kołem filtrowym, to większość osób nie ma z tym problemu. A to dlatego, że prawie zawsze koło idzie w parze z kamerą, która ma z natury mniejszy backfocus (po dodaniu koła jest podobnie jak sam aparat). Koło do aparatu ma raczej marginalne zastosowanie, bo zazwyczaj jedynym filtrem DSowym jest jakiś ALP. A mało kto bawi się w filtry HST z aparatem.
No a zdecydowana większość teleskopów ostrzy z samym aparatem, albo kamerą i kołem bez przeróbek. Wyjątek to dobsony GSO, ale one z natury raczej rzadko idą na potrzeby foto. Raczej każdy newton z dovetailem i wyciągiem 2" wyostrzy.
W refraktorach zazwyczaj mamy bardzo odsunięte ognisko (żeby kątówka weszła) i potrzeba dawać kilka cm przedłużki.
Także większość osób nie musi podnosić luster, skracać tub i dawać niskie wciągi.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostVroobel | 12 Gru 2019, 11:52

Dzięki, Mateusz.

Mój ostatni pomysł to operowanie na odpowiednio zmodyfikowanym nosku 2" z gwintem T. I teraz patrzę sobie na kamerę ZWO ASI 120 MC-S, która ma żeński gwint T, zupełnie jak pierścień dla aparatu. Nie jestem znawcą kamer, czy mogę się spodziewać, że wszystkie takie kamery mają gwint T? Dobrze by to wróżyło mojemu derotatorowi, byłby bardziej uniwersalny. Dodam, że użycie takiego noska daje mi 24mm na całą mechanikę (bez podnoszenia LG), a to już daje pewne możliwości.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 23 Kwi 2020, 17:59

Hej.

Na przekór przeciwnościom i pomimo odradzania tego pomysłu, zrobiłem mój własny derotator. Prace trwały od początku stycznia do połowy kwietnia 2020. Nie będę pokazywał teraz co i jak, bo jak zwykle chcę zrobić film na YouTube i opisać projekt na moim blogu ze szczegółami, rysunkami, wyliczeniami i danymi. Chciałbym jednak już teraz pokazać efekt "pierwszego światła" tego derotatora. Proszę pamiętać, że operuje on na Newtonie 10" osadzonym na zmodyfikowanym przeze mnie Dobsonie wyposażonym w autorskie GoTo na RasperryPi, więc tak mechanika, jak i oprogramowanie są mojego autorstwa i wykonane domowymi metodami. Wspomnę tylko, że dokładność urządzenia to 3,24 arcsec/krok (400.000 kroków na pełny obrót kamery).

Proszę nie oceniać wykonania finalnego zdjęcia, bo nie mam praktycznie żadnego doświadczenia i dobrego softu, oprócz DSS. Nie mam też żadnego 2" filtra ALP (przymierzam się do IDAS LPS D2, więc nie idę w półśrodki), a zdjęcia robione były pod niebem 7-8 w skali Bortle'a. Chciałbym jedynie pokazać dokładność opracowanej przeze mnie od podstaw derotacji w połączeniu z dokładnością prowadzenia, co pozwoliło na wykonanie łącznej ekspozycji prawie 30 minut (na początek).

Zdjęcie przedstawia Galaktykę Bode'go (M81) i Galaktykę Cygaro (M82). Stack w DSS, 80% ze 110 klatek ISO400, 10s, Sony Nex-6, niekadrowane.

Derotator pola: !_M81&M82_02_small.jpg


Próbowałem robić też dłuższe ujęcia, ale było dość wietrznie i dużo zdjęć było rozmazanych, więc wydaje mi się, że nie miało sensu z tego nic składać.

Mam jeszcze pewne zastrzeżenia co do algorytmu prowadzenia, który należy poprawić. Ponadto, na stosunkowo niskich wysokościach nad horyzontem radzi sobie perfekcyjnie, ale powyżej 80 stopni napęd w osi Az zaczyna ostro szaleć. Było to do przewidzenia, takie napędy głupieją w pobliżu Zenitu, ja jednak wiem, że mogę również i to jeszcze nieco ulepszyć. Niestety, nie wziąłem tego pod uwagę wcześniej i już następnej nocy po M81 i M82 zamierzyłem się na M51, a przez ten "Zenit" straciłem dużo materiału.

Zanim pójdę w dalsze koszty, chcę spróbować z M57, jako że mam filtr 2" Baader OIII, ale chyba użyję Barlow'a x2, bo sam obiekt jest dość mały.

* * *

Korzystając z okazji, czy ktoś z Astromaniaków podjąłby się wyciśnięcia z tego zdjęcia czegoś więcej, np. w PS? Oczywiście nie z tego wrzuconego tutaj. Udostępniam własnie oryginalny plik TIFF, który ma 375MB. Jeśli ktoś byłby chętny powalczyć, to proszę o PW, wtedy prześlę link do pliku. Chciałbym użyć obrobionego stack'u w filmie video.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat