NGC2237 Mgławica Rozeta

Postjgoluch | 05 Mar 2019, 18:52

Zawsze urzekała mnie ta mgławica w palecie HST.

Jakiś czas temu, kiedy księżyc był niemal w pełni a mając wolny wieczór, rozstawiłem sprzęt na balkonie i zacząłem próbę łapania fotonów.
Były to dwie sesje, dzień po dniu, gdzie udało mi się zarejestrować 12x600s Halpha i 20x600s OIII.
Patrząc na wrzucane obrazki tej mgławicy przez innych użytkowników urzeka mnie detal.
W moim zaszumionym zdjęciu nie mogę go doświadczyć, choć ostrość ustawiałem maską bahtinova.
Nie wiem, może to kwestia prowadzenia/guidingu, może coś nie tak jest z moim teleskopem, może to lokalizacja... ale nie potrafię zrobić ostrego zdjęcia.
A może kwestia przerzucenia się na jakiś soft, który automatycznie ostrzy co jakiś czas? Choć nawet chyba jest taka opcja w Maximie.

Poniżej to próba złożenia fotki w palecie HST ze sztucznym kanałem zielonym.
Nie odszumiłem i nie zmniejszyłem gwiazdek, gdyż te procesy (w moim wykonaniu) tylko degradowały detal.

Muszę kiedyś chyba spróbować pod lepszym niebem...

V1
NGC2237 Mgławica Rozeta: NGC2037_Ha_OIII.jpg


V3
NGC2237 Mgławica Rozeta: NGC2037_Ha_OIII_v3.jpg


Klatki kalibrowane, ale mam problem z flatem (sky flat) - muszę go poprawić.
Do tego guiding wykonuje każdorazowo korektę, nie wiem, może to poniekąd wina mojej lokalizacji.
No i jeszcze niewyregulowany tilt adapter, jest jakieś ugięcie czy nie osiowość, którą widać w rogach.
Choć tu Ha było zbierane w innym położeniu niżeli OIII, a nie mam możliwości rotacji kamery.
Fotka nie jest pokazowa, co od razu widać ale dla mnie jest pewnego rodzaju próbą sprzętu i obróbki.
Ostatnio edytowany przez jgoluch, 07 Mar 2019, 01:28, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Posttayson.82 | 05 Mar 2019, 20:59

jakie to procesy co spuja detal?
NGC2237 Mgławica Rozeta: aaa.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostBogdan J. | 05 Mar 2019, 21:27

No to wersja Taysona wygląda o niebo lepiej :D
Szkoda, że zdecydowałeś się na łapanie tych fotonów podczas pełni no chyba, że potraktowałeś to tylko jako spontaniczną próbę bo spektakularnych efektów raczej się nie spodziewaj.
O ile Ha podczas mocnego Księżyca jeszcze może coś wnieść do zdjęcia to już na pewno nie OIII które jest cholernie wrażliwe na warunki zaświetlenia i inne utrudnienia atmosferyczne.
Tak czy inaczej pierwsze koty za płoty i Rozeta jednak wyszła.
Gratulki!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Postjgoluch | 05 Mar 2019, 22:10

@Tyson.82,
Ty jakieś czary wykonujesz z balansowaniem kolorów i wyostrzeniem : )

Ja próbowałem z:
- Filtr -> Szum -> Redukcja szumu: pół godziny zabawy i nie mogłem zadowalających efektów uzyskać
- Astronomy Tools -> Make Stars Smaller: tu muszę rozkminić dobrze, w którym momencie

@Bogdan J.
To były jedyne noce pogodne po dłuuugiej przerwie.
Strasznie mnie korciło żeby się rozstawić, wypróbować sprzęt i go poprawiać, no i mieć choć trochę swojego własnego materiału do nauki.
Jestem świadomy ogromu wad i problemów tego zdjęcia, ale z drugiej strony muszę docenić warunki takie jakie mam.

edit: Jeszcze wersja v2. Faktycznie tam za dużo zieleni...
edit2: Jeszcze jedna wersja, ale chyba lepiej będzie raz jeszcze obrobić fotki i spróbuję od nowa postackować OIII.
NGC2237 Mgławica Rozeta: NGC2037_Ha_OIII_v3.jpg
Ostatnio edytowany przez jgoluch 07 Mar 2019, 01:20, edytowano w sumie 3 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Posttayson.82 | 05 Mar 2019, 22:41

ja w pixie sztuczny flat, rozdzielone STF, odszumianie w PS i lekki highpass w PS.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Użytkownicy przeglądający to forum: kasper oraz 49 gości

AstroChat

Wejdź na chat